Постанова № 59682483, 12.08.2016, Косівський районний суд Івано-Франківської області

Дата ухвалення
12.08.2016
Номер справи
347/1311/16
Номер документу
59682483
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 347/1311/16

П О С Т А Н О В А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

12 серпня 2016 року м. Косів

Косівський районний суд Івано-Франківської області в складі:

головуючого - судді Бельмеги М.В.

секретаря Борисової О.М.

за участю:

позивача - ОСОБА_1

представника відповідача - Атаманюка К.Д.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Косів справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Косівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області про визнання неправомірними дії Косівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України та зобов'язання здійснити перерахунок пенсії, у зв'язку з підвищенням заробітної плати, -

В С Т А Н О В И В:

ОСОБА_1 звернулася в суд із позовом до Косівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області про визнання неправомірними дії Косівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України та зобов'язання здійснити перерахунок пенсії, у зв'язку з підвищенням заробітної плати.

Позивачка, ОСОБА_1 просить суд визнати неправомірною відмову Косівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області від 29 липня 2016 року № 43/Д-15 щодо перерахунку та виплати їй, пенсії у зв'язку з підвищенням заробітної плати працівникам прокуратури, відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України № 1013 від 09 грудня 2015 року і зобов'язати відповідача провести перерахунок та виплату їй пенсії за вислугою років у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 09 грудня 2015 року № 1013 та відповідно до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» (в редакції від 12 липня 2001 року, яка діяла на час призначення їй пенсії), в розмірі 80 відсотків від суми місячного заробітку, зазначеного у довідці прокуратури Івано-Франківської області № 18-382 вих - 16 від 18 липня 2016 року, без обмеження граничного розміру пенсії та виплатити різницю між фактично отриманою і належною їй до сплати сумою пенсії з 01 січня 2016 року.

В обґрунтування позовних вимог ОСОБА_1 посилається на те, що вона одержує пенсію за вислугу років відповідно до вимог ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру», яка була їй призначена Управлінням Пенсійного фонду в місті Івано-Франківську в травні 2008 року довічно (з липня 2014 року перебуває на обліку в Косівському об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України), в розмірі 80 відсотків від суми місячного заробітку. Вказана пенсія періодично перераховувалась у зв'язку з підвищенням розміру заробітної плати працівникам органів прокуратури у розмірі 80 відсотків від суми місячного заробітку на підставі статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» в редакції від 12 липня 2001 року № 2663-ш (263-14).

Чергове підвищення заробітної плати прокурорсько-слідчим працівникам відбулося з 01.12.2015 року відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 09 грудня 2015 року № 1013 «Про впорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів».

26 липня 2016 року вона звернулася із заявою до Косівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області про перерахунок пенсії в розмірі 80 % місячного заробітку на підставі ст. 50-1 № 1799- XII з урахуванням зазначеної вище постанови та надала довідку прокуратури Івано-Франківської області № 18-382 вих-16 від 18 липня 2016 року про збільшення посадових окладів та заробітної плати працівникам органів прокуратури відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 09 грудня 2015 року № 1013.

Проте, листом Косівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області за №43/Д-15 від 29 липня 2016 року їй відмовлено у такому перерахунку, мотивуючи тим, що для перерахунку пенсії немає законних підстав.

Позивачка вважає такі дії управління Косівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області про відмову в перерахунку їй пенсії незаконними і такими, що порушують її конституційні та соціальні права на пенсійне забезпечення.

Позивач, ОСОБА_1 в судовому засіданні підтримала позовні вимоги в повному обсязі з підстав зазначених в позові та просить суд визнати неправомірною відмову Косівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області від 29 липня 2016 року № 43/Д-15 щодо перерахунку та виплати їй, пенсії у зв'язку з підвищенням заробітної плати працівникам прокуратури, відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України № 1013 від 09 грудня 2015 року і зобов'язати відповідача провести перерахунок та виплату їй пенсії за вислугою років у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 09 грудня 2015 року № 1013 та відповідно до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» (в редакції від 12 липня 2001 року, яка діяла на час призначення їй пенсії), в розмірі 80 відсотків від суми місячного заробітку, зазначеного у довідці прокуратури Івано-Франківської області № 18-382 вих - 16 від 18 липня 2016 року, без обмеження граничного розміру пенсії та виплатити різницю між фактично отриманою і належною їй до сплати сумою пенсії з 01 січня 2016 року.

Представник відповідача, Косівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України, начальник юридичного відділу Атаманюк Костянтин Дмитрович в судовому засіданні позовні вимоги не визнав, подав заперечення, яке підтримав в судовому засіданні та просив постановити рішення яким відмовити в позові ОСОБА_1

Суд вислухавши сторони та вивчивши матеріали справи, прийшов до наступних висновків.

В судовому засіданні встановлено, що позивачка з липня 2014 року перебуває на обліку в управлінні Пенсійного фонду України в Косівському районі, як отримувач пенсії за вислугу років, призначеної на підставі ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» (в редакції що діяла на час призначення пенсії) у розмірі 90% від суми місячної заробітної плати.

26 липня 2016 року ОСОБА_1 звернулася із заявою (а.с.8) до Косівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області, яке є правонаступником управління ПФУ в Косівському районі про перерахунок пенсії за вислугою років в розмірі 80% від суми місячного заробітку, без обмеження її максимального розміру, у відповідності з Постановою Кабінету Міністрів України від 09 грудня 2015 року № 1013 та надала довідку прокуратури Івано-Франківської області № 18-382 вих-16 від 18 липня 2016 року (а.с.9) про збільшення посадових окладів та заробітної плати працівникам органів прокуратури відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 09 грудня 2015 року № 1013.

Проте, листом Косівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області за №43/Д-15 від 29 липня 2016 року (а.с.10-11) їй відмовлено в перерахунку пенсії, мотивуючи тим, що для перерахунку пенсії немає законних підстав.

Суд приходить до висновку, що такі дії відповідача є неправомірними з наступних підстав.

Умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до Закону України «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність деяких законодавчих актів України» № 76 від 28 листопада 2014 року, який набув чинності з 01 січня 2015 року, внесені зміни до Закону України «Про прокуратуру», пенсія призначається у розмірі 60 відсотків від суми місячної (чинної) заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування. Однак, ці законодавчі зміни стосуються тих прокурорсько-слідчих працівників, які реалізували чи реалізовують своє право на пенсію із 1 січня 2015 року, адже відповідно до вимог ст. 58 Конституції України, «Закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи».

При перерахунку пенсії позивачки необхідно врахувати те, що законодавчі зміни до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» щодо розміру пенсії у відсотках до середньомісячного заробітку стосується порядку призначення пенсії прокурорам і слідчим у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії.

Процедури призначення та перерахунку пенсії різні за змістом і механізмом їх проведення і характерно, що норми, які регулюють порядок перерахунку пенсії законодавчих змін не зазнали, змінилась лише нумерація відповідних частин ст. 50- 1 Закону України «Про прокуратуру».

Крім того, при вирішенні питання про застосування відповідних норм ст. 50- 1 Закону України «Про прокуратуру» щодо перерахунку вже призначених пенсій, необхідно також керуватись вимогами ст. 22 Конституції України, у якій, зокрема зазначено, що «конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесення змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод».

При вирішенні цього питання необхідно також врахувати правову позицію Конституційного Суду України, викладену, зокрема, у його рішеннях від 6 липня 1999 року № 8 рп-99 у справі щодо права на пільги та від 20 березня 2002 року № 5рп/2002 у справі щодо пільг, компенсацій і гарантій та від 11 жовтня 2005 року № 8рп/2005 у справі № 1-21/2005 про рівень пенсії і щомісячного довічного грошового утримання.

У цих рішеннях викладено розуміння сутності соціальних гарантій суддів, працівників правоохоронних органів, зокрема працівників прокуратури і зазначено, що зміст та обсяг досягнутих ними соціальних гарантій не може бути звужено шляхом внесення змін до законодавства.

Правову позицію на користь позивачів до підрозділів Пенсійного фонду України висловив Вищий Адміністративний суд України, зокрема, в ухвалі від 20.06.2013 у справі № К/800/11225/3 та ухвалі від 22.07.2014 року у справі № К/9991/25629/11.

Аналогічна правова позиція зі спірного питання також була висловлена Верховним Судом України у постанові від 10 грудня 2013 року в справі № 21 -348а 13 та постанові від 17 грудня 2013 року.

Таким чином, суди різних інстанцій правомірно дійшли висновку про те, що при перерахунку пенсії працівникам прокуратури має застосовуватись норма права, що визначає розмір пенсії у відсотках до середньомісячного заробітку, яка діяла на момент призначення пенсії.

Відповідно до ч. 1, 2 ст. 72 КАС України, обставини, встановлені судовим в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті ж самі особи, або особа,щодо якої встановлені ці обставини.

Відповідно до ч. 1 ст. 58 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» Пенсійний фонд України і його територіальні підрозділи здійснюють керівництво та управління солідарною системою, проводять збір акумуляцію та облік страхових внесків, призначають пенсії, підготовляють документи для їх виплат та виконують інші управлінські функції. Вони по суті є органами державної виконавчої влади і суб'єктами владних повноважень, а тому відповідно до вимог ст. 19 Конституції України «зобов'язані діяти лише на підставі, в межі повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України».

Тобто, Косівське об'єднане управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області зобов'язане було при вирішенні заяви позивачки про перерахунок пенсії керуватись вимогами ст. 22 Конституції України, про недопустимість звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів та ст. 58 Конституції України, про неприпустимість зворотної дії у часі законів та інших нормативно - правових актів.

Відповідач також зобов'язаний був керуватись вимогами ч. 1 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» в редакції, що діяла на час призначення пенсії позивачці, у якій зазначено, що «прокурори і слідчі зі стажем роботи не менше 20 років, у тому числі зі стажем роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 10 років, мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку. Пенсія призначається в розмірі 80 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до котрої включаються всі види оплати праці, на які нараховуються страхові внески, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії. За кожен повний рік роботи понад 10 років на цих посадах пенсія збільшується на 2 відсотки, але не більше 90 відсотків від суми місячного (чинного) заробітку».

Згідно із частиною 18 статті 50-1 Закону № 1789-XII, призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій проводиться з першого числа місяця, що йде за місяцем у якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсій провадиться з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи.

Відповідно до ч. 13 статті 50-1 Закону обчислення (перерахунок) пенсій провадиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком.

Крім того, у даному випадку при перерахунку позивачці пенсії підлягає застосування положення ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» в редакції, що діяла на час призначення пенсії позивачки ОСОБА_1, який не встановлював обмежень максимального розміру пенсії, на відміну від чинної на даний час редакції статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру».

Таким чином, призначення та виплата пенсій не поширюється на пенсіонерів, яким пенсія призначена до набрання чинності пенсійного законодавства, яке обмежує їхні права.

Виходячи із загальних засад пріоритету законів над підзаконними актами і Закону прямої дії, а саме, Конституції України над іншими законами при перерахунку ОСОБА_1 пенсії застосуванню підлягає розмір встановлений згідно зі ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» (у редакції, що діяла станом на час призначення пенсії), відповідно до якого розмір пенсії позивачки повинен становити 80% від суми місячного заробітку, зазначеного у довідці прокуратури Івано-Франківської області № 18-382 вих-16 від 18 липня 2016 року у відповідності з Постановою Кабінету Міністрів від 09 грудня 2015 року № 1013, без обмеження її максимального розміру.

Згідно з ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі і в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

З огляду на вищевикладене, суд приходить до висновку, що відповідач повинен був перерахувати позивачці ОСОБА_1 пенсію, відповідно до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру», в редакції, яка діяла на час призначення їй пенсії відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 09 грудня 2015 року № 1013, з розрахунку 80% від суми місячного (чинного) заробітку зазначеного у довідці прокуратури Івано-Франківської області № 18-382 вих-16 від 18 липня 2016 року, без обмеження граничного розміру пенсії, та виплатити різницю між фактично отриманою та належною до сплати сумою пенсії починаючи з 01 січня 2016 року.

Таким чином, враховуючи вищевикладене, суд вважає, що дії відповідача щодо відмови у проведенні перерахунку пенсії ОСОБА_1 є протиправними, а позовні вимоги є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.

На підставі наведеного, керуючись ст.ст. 9, 11, 71, 99, 161, 163 КАС України, суд, -

П О С Т А Н О В И В:

Адміністративний позов задовольнити повністю.

Визнати неправомірною відмову Косівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області від 29 липня 2016 року № 43/Д-15 щодо перерахунку та виплати ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1, пенсії у зв'язку з підвищенням заробітної плати працівникам прокуратури, відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України № 1013 від 09 грудня 2015 року.

Зобов'язати Косівське об'єднане управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області провести перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії за вислугою років у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 09 грудня 2015 року № 1013 та відповідно до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» (в редакції від 12 липня 2001 року, яка діяла на час призначення ОСОБА_1 пенсії), в розмірі 80 відсотків від суми місячного заробітку, зазначеного у довідці прокуратури Івано-Франківської області № 18-382 вих - 16 від 18 липня 2016 року, без обмеження граничного розміру пенсії та виплатити ОСОБА_1 різницю між фактично отриманою і належною їй до сплати сумою пенсії з 01 січня 2016 року.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано в установлені строки. У разі подання апеляційної скарги, постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Апеляційна скарга на постанову суду подається до Львівського апеляційного адміністративного суду через Косівський районний суд Івано-Франківської області протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Суддя М.В. Бельмега