Справа № 344/9857/16-ц
Провадження № 2/344/4312/16
У Х В А Л А
08 серпня 2016 року м. Івано-Франківськ
Суддя Івано-Франківського міського суду Івано-Франківської області Польська М.В., ознайомившись з матеріалами позовної заяви першого заступника прокурора Івано-Франківської області до виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради, третя особа ОСОБА_1, про скасування рішення виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради,-
В С Т А Н О В И В:
Перший заступник прокурора Івано-Франківської області звернувся до суду з позовом до виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради, третя особа ОСОБА_1, про скасування рішення виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради.
Відповідно до частини 1 статті 15 ЦК України кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання, а згідно з частиною 1 статті 16 ЦК України кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу.
Завданням цивільного судочинства є справедливий, неупереджений та своєчасний розгляд і вирішення цивільних справ з метою захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб, інтересів держави (стаття 1 ЦПК України).
Компетенцію судів щодо розгляду цивільних прав визначено статтею 15 Цивільного процесуального кодексу України (надалі «ЦПК України»).
Згідно п. 1 ч.2 ст. 18 КАС України окружним адміністративним судам підсудні адміністративні справи, однією зі сторін в яких є орган державної влади, інший державний орган, орган влади Автономної Республіки Крим, обласна рада, Київська, Севастопольська міська рада, їх посадова чи службова особа, крім випадків, передбачених цим Кодексом, та крім справ щодо їх рішень, дій чи бездіяльності у справах про адміністративні проступки та справ, які підсудні місцевим загальним судам як адміністративним судам.
Із наявних в справі матеріалів справи вбачається, що перший заступник прокурора Івано-Франківської області в інтересах держави звернувся в суд із позовною заявою до Виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради про визнання незаконним та скасування підпункту 8.4 рішення виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради №622 від 04.10.2012 року щодо надання дозволу заступнику начальнику відділу прокуратури Івано-Франківської області ОСОБА_1. на переоформлення службової квартири в ордерну.
З огляду на вищенаведене, суд приходить до висновку, що спірні правовідносини виникли між двома юридичними особами, одним з яких є виконавчий комітет Івано-Франківської міської ради, тобто орган місцевого самоврядування, з приводу оскарження рішення названого органу про зміну правового статусу житлового приміщення.
За змістом п. 1 ч. 1 ст. 3 КАС України у публічно-правовому спорі, як правило, хоча б однією стороною є орган виконавчої влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа або інший суб'єкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, у тому числі на виконання делегованих повноважень.
Відповідно до п.1 ч. 2 ст. 17 КАС України компетенція адміністративних судів поширюється на спори фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів або правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності.
Разом з тим, у п. 13 постанови Пленуму Вищого адміністративного суду України N 8 від 20.05.2013 р. "Про окремі питання юрисдикції адміністративних судів" дано розяснення про те, що справи у спорах про захист порушених, невизнаних або оспорюваних інтересів, що виникають із житлових правовідносин, згідно з частиною першою статті 15 Цивільного процесуального кодексу України від 18 березня 2004 року N 1618-IV розглядаються за правилами цивільного судочинства, крім випадків, коли розгляд таких справ проводиться за правилами іншого судочинства.
У ч.2 ст. 17 КАС України зазначено, що правовідносини, в яких урегульовані нормативно визначеною процедурою управлінські дії суб'єкта владних повноважень, (в даному випадку виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради як органу місцевого самоврядування) пов'язані з реалізацією житлових прав фізичних осіб (щодо обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов, нагляду і контролю за забезпеченням реалізації права громадян України на житло, додержання правил користування приміщеннями житлових будинків і гуртожитків тощо), є публічно-правовими і розглядаються за правилами адміністративного судочинства.
Таким чином, аналіз наведених норм законодавства свідчить, що даний спір є публічно-правовим, оскільки виник за участі суб'єкта владних повноважень - міської ради, яка реалізувала у спірних правовідносинах надані їй чинним законодавством України владні управлінські функції. Крім того, спір щодо правового статусу жилого приміщення стосується прав третьої особи, якій це житло надано у зв'язку із проходженням публічної служби.
Згідно з пунктом 1 частини 2 статті 122 ЦПК України суддя відмовляє у відкритті провадження у справі, якщо заява не підлягає розгляду в судах у порядку цивільного судочинства.
З огляду на викладене, суд дійшов висновку, що у відкритті провадження за позовом першого заступника прокурора Івано-Франківської області до виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради, третя особа ОСОБА_1, про скасування рішення виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради слід відмовити, оскільки така позовна вимога має розглядатися в порядку визначеному КАС України та розяснити право позивача звернутися із вимогами про скасування рішень міської ради до Івано-Франківського окружного адміністративного суду.
Враховуючи вищенаведене та керуючись пунктом 1 частини 2 статті 122 ЦПК України, суд,
У Х В А Л И В :
Відмовити у відкритті провадження у справі за позовом першого заступника прокурора Івано-Франківської області до виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради, третя особа ОСОБА_1, про скасування рішення виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради.
Відмова у відкритті провадження у справі перешкоджає повторному зверненню до суду з таким самим позовом.
Ухвала суду набирає законної сили після закінчення строку подачі апеляційної скарги.
Апеляційна скарга на ухвалу суду подається через Івано-Франківський міський суд Івано-Франківської області протягом п'яти днів з дня її проголошення. У разі якщо ухвалу було постановлено без участі особи, яка її оскаржує, апеляційна скарга подається протягом п'яти днів з дня отримання копії ухвали.
Суддя Польська М.В.