ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"15" серпня 2016 р. Справа № 809/932/16
м. Івано-Франківськ
Суддя Івано-Франківського окружного адміністративного суду Остап'юк С.В., розглянувши у порядку скороченого провадження адміністративну справу за позовом Управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій в Івано-Франківській області до приватного підприємства "Гута" про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю), -
ВСТАНОВИВ:
28.07.2016 Управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій в Івано-Франківській області звернулося до суду з адміністративним позовом до приватного підприємства "Гута" про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю).
Позовні вимоги мотивовані тим, що в період з 04.07.2016 до 19.07.2016 позивачем проведено перевірку приватного підприємства "Гута", за результатами якої встановлено експлуатацію відповідачем споруд, приміщень за адресою: вулиця Польова, будинок 14 у місті Івано-Франківську, що здійснюється з порушенням вимог законодавства у сфері пожежної та техногенної безпеки. За наслідками перевірки складено акт за №179 від 19.07.2016 та внесено припис за №179 від 19.07.2016. Подальша експлуатація відповідачем будівель (споруд, приміщень) створює загрозу життю та здоров'ю людей, уникнення чого можливе шляхом зупинення та заборони експлуатації будівель (споруд, приміщень) за адресою: вулиця Польова, будинок 14 у місті Івано-Франківську, а тому просить застосувати заходи реагування у сфері державного нагляду (контролю).
29.07.2016 судом відповідно до пункту 5 частини 1 статті 183-2 Кодексу адміністративного судочинства України винесено ухвалу про відкриття скороченого провадження в даній адміністративній справі.
Цього ж дня судом на виконання вимог частини 3 статті 183-2 Кодексу адміністративного судочинства України відповідачу за адресою його місцезнаходження, що зазначена в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, надіслано рекомендованим листом з повідомленням про вручення копію ухвали про відкриття скороченого провадження разом з інформацією про його права та обов'язки, а також запропоновано у десятиденний строк з дня одержання копії даної ухвали подати заперечення проти позову з необхідними документами або заяву про визнання позову.
04.08.2016 на адресу суду повернулося поштове повідомлення про вручення поштового відправлення відповідачу, яке останній отримав 03.08.2016 (а.с.31).
Однак, заперечення проти позову або заяви про визнання позову від відповідача на адресу суду у строки, передбачені статтею 183-2 Кодексу адміністративного судочинства України, не надходили.
04.08.2016 відповідачем подано суду клопотання про здійснення розгляду даної справи за участю представника приватного підприємства "Гута" та повідомлення про усунення та виконання недоліків.
Враховуючи те, що відповідачем не подано суду доказів, які б підтверджували факт виконання ним вимог припису №179 від 19.07.2016 у повному обсязі та свідчили про вжиті приватним підприємством "Гута" заходи для усунення вимог законодавства у сфері пожежної та техногенної безпеки під час експлуатації будівель (споруд, приміщень) за адресою: вулиця Польова, будинок 14 у місті Івано-Франківську, необхідності у призначенні даної адміністративної до розгляду у судовому засіданні немає, оскільки суду достатньо повідомлених сторонами обставин для ухвалення законного судового рішення за результатами розгляду адміністративної справи у порядку скороченого провадження.
Відповідно до пункту 2 частини 5 статті 183-2 Кодексу адміністративного судочинства України справа повинна бути розглянута в порядку скороченого провадження не пізніше трьох днів з дня закінчення строку, передбаченого частиною третьою цієї статті, якщо до суду не було подано заперечення відповідача та за умови, що справа розглядається судом за місцезнаходженням відповідача.
Враховуючи, що до суду не було подано заперечення відповідача проти заявленого позову та те, що справа розглядається судом за місцем знаходження відповідача, поданий Управлінням Державної служби України з надзвичайних ситуацій в Івано-Франківській області адміністративний позов про застосування до приватного підприємства "Гута" заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю), підлягає розгляду у строк, визначений пунктом 2 частини 5 статті 183-2 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суд, в порядку скороченого провадження, відповідно до вимог статті 183-2 Кодексу адміністративного судочинства України розглянувши матеріали адміністративної справи, оцінивши повідомлені сторонами обставини, робить висновок, що позов підставний та підлягає до задоволення.
Судом встановлено, що з 04.07.2016 до 19.07.2016 головним інспектором Івано-Франківського міського відділу Управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій в Івано-Франківській області Молдавчуком Т.М. на виконання наказу Івано-Франківського міського відділу Управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій в Івано-Франківській області від 21.06.2016 №28 та на підставі посвідчення на перевірку від 04.07.2016 №199 проведено планову перевірку приватного підприємства "Гута" щодо додержання вимог законодавства у сфері цивільного захисту, техногенної та пожежної безпеки приміщень (будівель, споруд) за адресою: вулиця Польова, будинок 14 у місті Івано-Франківську, за наслідками якої складено акт перевірки за №179 (а.с.15-19).
В ході проведення перевірки встановлено та зафіксовано в акті, що експлуатація відповідачем будівель (споруд, приміщень), що знаходяться за адресою: вулиця Польова, будинок 14 у місті Івано-Франківську, здійснюється з порушенням вимог законодавства у сфері пожежної та техногенної безпеки, які створюють загрозу життю та здоров'ю людей, а саме:
- дерев'яні конструкції горища не оброблено вогнетривким розчином, чим порушено пункт 2.5 глави 2 розділу III Правил пожежної безпеки в Україні, затверджених наказом Міністра внутрішніх справ України від 30.12.2014 № 1417 (далі - Наказу МВС від 30.12.2014 №1417);
- приміщення не обладнані внутрішнім протипожежним водопроводом відповідно до вимог норм (підпункт 1 пункту 2.2, глави 2 розділу V Наказу МВС від 30.12.2014 №1417);
- не проведено заміри опору ізоляції і перевірку спрацювання приладів захисту електричних мереж та електроустановок від короткого замикання (підпункт 1.20 глави І розділу ІV Наказу МВС від 30.12.2014 №1417);
- допущено складування продукції між будівлями (підпункт 1.4 глави І розділу ІІІ Наказу МВС від 30.12.2014 №1417);
- електрощити, групові електрощитки не захищені автономними системами пожежогасіння (підпункт 1.16 глави І розділу ІV Наказу МВС від 30.12.2014 №1417);
- допущено улаштування та експлуатація тимчасових електромереж (підпункт 1.8 глави І розділу ІV Наказу МВС від 30.12.2014 №1417);
- територія об'єкта, а також будівлі, споруди, приміщення не забезпечені відповідними знаками безпеки згідно з ДСТУ ІSO6309:2007 «Протипожежний захист. Знаки безпеки. Форма та колір»; на об'єкті не створено добровільну пожежну дружину; навчання та перевірка знань посадових осіб з питань пожежної безпеки не проводиться у порядку, встановленому законодавству; реконструкція приміщень здійснюється без проектної документації, яка затверджена в установленому порядку (пункти 8, 12, 16, 21 розділу ІІ Наказу МВС від 30.12.2014 №1417);
- ширина проходів та місця штабельного зберігання товарів в складських приміщеннях не позначені обмежувальними лініями, нанесеними на підлозі (підпункт 7 пункту 9.1 глави І розділу VІ Наказу МВС від 30.12.2014 №1417);
- не проводиться своєчасне технічне обслуговування вогнегасників відповідно до Правил експлуатації вогнегасників, затверджених наказом Міністерства України з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи від 02.04.2004 №555/9154, а також ДСТУ 4297-2004 «Технічне обслуговування вогнегасників. Загальні технічні вимоги» (пункт 3.17 глави ІІІ розділу V Наказу МВС від 30.12.2014 №1417);
- для всіх приміщень складського призначення на вхідних дверях не вказано категорію щодо вибухопожежної та пожежної небезпеки згідно «Норм визначення категорій приміщень, будинків та зовнішніх установок за вибухопожежною та пожежною небезпекою», а також клас зони за «Правилами будови електроустановок. Електрообладнання спеціальних установок» (пункт 2.9 глави ІІ розділу ІІІ Наказу МВС від 30.12.2014 №1417);
- на об'єкті не оформлений журнал обліку вогнегасників (пункт 3.10 глави ІІІ розділу V Наказу МВС від 30.12.2014 №1417);
- на об'єкті відповідним документом (наказом, інструкцією тощо) не встановлений протипожежний режим; для кожного приміщення об'єкта не розроблені та не затверджені керівником об'єкта інструкції про заходи пожежної безпеки; для працівників охорони (сторожів) не розроблено інструкцію, в якій необхідно визначити їхні обов'язки щодо контролю за додержанням протипожежного режиму, огляду території і приміщень, порядок дій в разі виявлення пожежі, спрацювання систем протипожежного захисту, а також указати, хто з посадових осіб об'єкта має бути викликаний у нічний час у разі пожежі (пункти 3, 4, 10 розділу ІІ Наказу МВС від 30.12.2014 №1417);
- на об'єкті не укомплектований пожежний щит з засобами пожежогасіння, до яких входять: вогнегасники - 3 шт., ящик з піском - 1 шт., покривало з негорючого теплоізаційного матеріалу або повсті розміром 2?2 - 1шт., лопати - 2 шт., ломи - 2шт., сокири - 2 шт. (пункт 3.1 глави 3 розділу V Наказу МВС від 30.12.2014 №1417);
- на пампі допускається встановлення котельні не відокремленої від суміжних приміщень протипожежними стінами, перегородками та покриттям з класом вогнестійкості не менше, ніж REI 45 (ЕІ 45) (підпункт 2.3 пункту 23.4 глави ІІ розділу ІІІ Наказу МВС від 30.12.2014 №1417, ДБН В.2.5-77:2014);
- гирло димової труби печі встановленох біля приміщення пристосованого для прийому їжі виведено нижче даху (пункти 2.6 та 2.14 глави ІІ розділу ІV Наказу МВС від 30.12.2014 №1417, ДБН В.2.5-67:2013).
19.07.2016 головним інспектором Івано-Франківського міського відділу Управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій в Івано-Франківській області Молдавчуком Т.М. за наслідками розгляду акта за №179 від 19.07.2016 внесено відповідачу припис про усунення зафіксованих в акті порушень вимог законодавства у сфері цивільного захисту, техногенної та пожежної безпеки за №179 (а.с.13-14).
Правові та організаційні засади, основні принципи і порядок здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності, повноваження органів державного нагляду (контролю), їх посадових осіб і права, обов'язки та відповідальність суб'єктів господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю) визначає Закон України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності".
Статтею 1 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" встановлено, що державний нагляд (контроль) - діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування (далі - органи державного нагляду (контролю)) в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб'єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, допустимого рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища.
Згідно частини 1 статті 4 даного Закону державний нагляд (контроль) здійснюється за місцем провадження господарської діяльності суб'єкта господарювання або його відокремлених підрозділів, або у приміщенні органу державного нагляду (контролю) у випадках, передбачених законом.
Відповідно до частини 6 статті 7 вказаного Закону за результатами здійснення планового або позапланового заходу посадова особа органу державного нагляду (контролю), у разі виявлення порушень вимог законодавства, складає акт.
У відповідності до частини 7 статті 7 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" на підставі акта, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, орган державного нагляду (контролю) за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг звертається у порядку та строки, встановлені законом, з відповідним позовом до адміністративного суду. У разі необхідності вжиття інших заходів реагування орган державного нагляду (контролю) протягом п'яти робочих днів з дня завершення здійснення заходу державного нагляду (контролю) складає припис, розпорядження, інший розпорядчий документ щодо усунення порушень, виявлених під час здійснення заходу, а у випадках, передбачених законом, також звертається у порядку та строки, встановлені законом, до адміністративного суду з позовом щодо підтвердження обґрунтованості вжиття до суб'єкта господарювання заходів реагування, передбачених відповідним розпорядчим документом.
Припис - обов'язкова для виконання у визначені строки письмова вимога посадової особи органу державного нагляду (контролю) суб'єкту господарювання щодо усунення порушень вимог законодавства. Припис не передбачає застосування санкцій щодо суб'єкта господарювання. Припис видається та підписується посадовою особою органу державного нагляду (контролю), яка здійснювала перевірку (частина 8).
Кодекс цивільного захисту України регулює відносини, пов'язані із захистом населення, територій, навколишнього природного середовища та майна від надзвичайних ситуацій, реагуванням на них, функціонуванням єдиної державної системи цивільного захисту, та визначає повноваження органів державної влади, Ради міністрів Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування, права та обов'язки громадян України, іноземців та осіб без громадянства, підприємств, установ та організацій незалежно від форми власності.
Статтею 64 Кодексу цивільного захисту України встановлено, що центральний орган виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, уповноважений організовувати та здійснювати державний нагляд (контроль) щодо виконання вимог законів та інших нормативно-правових актів з питань техногенної та пожежної безпеки, цивільного захисту і діяльності аварійно-рятувальних служб (частина 1).
Центральний орган виконавчої влади, який здійснює нагляд (контроль) у сфері техногенної та пожежної безпеки, реалізує повноваження безпосередньо і через свої територіальні органи в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, районах, районах у містах, містах обласного, республіканського (Автономної Республіки Крим) значення (частина 2).
До складу центрального органу виконавчої влади, який здійснює нагляд (контроль) у сфері техногенної та пожежної безпеки, і його територіальних органів входять: органи державного нагляду у сфері пожежного нагляду; органи державного нагляду у сфері цивільного захисту і техногенної безпеки; підрозділи забезпечення та інші структурні підрозділи (частина 3).
Відповідно до частини 1 статті 66 Кодексу цивільного захисту України центральний орган виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, здійснює державний нагляд (контроль) шляхом проведення планових та позапланових перевірок відповідно до закону.
Згідно частини 2 статті 68 даного Кодексу у разі встановлення порушення вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, що створює загрозу життю та здоров'ю людей, посадові особи центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сферах техногенної та пожежної безпеки, звертаються до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення роботи підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, агрегатів, експлуатації будівель, споруд, окремих приміщень, випуску та реалізації пожежонебезпечної продукції, систем та засобів протипожежного захисту у порядку, встановленому законом.
Відповідно до частини 1 статті 70 Кодексу цивільного захисту України підставою для звернення центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення роботи підприємств, об'єктів, окремих виробництв, цехів, дільниць, експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів, серед іншого, є: недотримання вимог пожежної безпеки, визначених цим Кодексом, іншими нормативно-правовими актами, стандартами, нормами і правилами; порушення вимог пожежної безпеки, передбачених стандартами, нормами і правилами, під час будівництва приміщень, будівель та споруд виробничого призначення;
Згідно частини 2 цієї статті зазначеного Кодексу повне або часткове зупинення роботи підприємств, об'єктів, окремих виробництв, цехів, дільниць, експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів, виконання робіт, надання послуг здійснюється виключно за рішенням адміністративного суду.
Суд, враховуючи аналіз наведених норм права, зазначає, що орган, який здійснює державний нагляд у сферах техногенної та пожежної безпеки, у разі виявлення факту недотримання вимог пожежної безпеки, на підставі акта, має право звернутися до суду із позовом про застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення експлуатації будівель, споруд.
Виявлені та зафіксовані в акті №179 від 19.07.2016 факти недотримання відповідачем вимог законодавства у сфері пожежної та техногенної безпеки під час експлуатації будівель (споруд, приміщень), що знаходяться за адресою: вулиця Польова, будинок 14 у місті Івано-Франківську, створюють загрозу життю та здоров'ю людей у процесі експлуатації відповідачем зазначених будівель (споруд, приміщень).
Подальша експлуатація відповідачем будівель (споруд, приміщень) за адресою: вулиця Польова, будинок 14 у місті Івано-Франківську, створює загрозу життю та здоров'ю людей, уникнення якої можливе шляхом зупинення та заборони експлуатації будівель (споруд, приміщень).
За таких обставин, суд робить висновок про необхідність застосування заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю) до приватного підприємства "Гута" у вигляді зупинення та заборони експлуатації будівель (споруд, приміщень), що знаходяться за адресою: вулиця Польова, будинок 14 у місті Івано-Франківську, шляхом опечатування вхідних дверей, окрім виконання робіт, пов'язаних з усуненням порушень вимог законодавства у сфері пожежної та техногенної безпеки.
Суд зазначає, що згідно частини 5 статті 4 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" виробництво (виготовлення) або реалізація продукції, виконання робіт, надання послуг суб'єктами господарювання можуть бути призупинені виключно за рішенням суду. Відновлення виробництва (виготовлення) або реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг суб'єктами господарювання після призупинення можливе з моменту отримання органом державного нагляду (контролю), який ініціював призупинення, повідомлення суб'єкта господарювання про усунення ним усіх встановлених судом порушень.
Відповідно частини 12 статті 183-2 Кодексу адміністративного судочинства України особа має право подати заяву про скасування заходів реагування, застосованих судом за результатом розгляду справи, передбаченої пунктом 5 частини першої цієї статті, якщо обставини, які стали підставою для вжиття заходів реагування, перестали існувати або усунуті, що підтверджується відповідними доказами. Така заява подається до адміністративного суду, який прийняв постанову про застосування відповідних заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю).
Зазначена відповідачем у клопотанні інформація про те, що ним усунено та виконано усі недоліки, не підтверджує виконання припису за №179 від 19.07.2016 в повному обсязі, оскільки жодних документів, які б свідчили про вжиті приватним підприємством "Гута" заходи для усунення вимог законодавства у сфері пожежної та техногенної безпеки під час експлуатації будівель (споруд, приміщень), що знаходяться за адресою: вулиця Польова, будинок 14 у місті Івано-Франківську, суду не надано, а твердження про виконання припису з урахуванням кількості та суті виявлених фактів недотримання вимог пожежної безпеки не може самостійно спростовувати такі факти чи свідчити про їх усунення.
Таким чином, суд вважає вимоги позивача обґрунтованими, а позов таким, що підлягає до задоволення.
Враховуючи вищевикладене, на підставі статті 124 Конституції України, керуючись статтями 2, 8-14, 86, 183-2 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя, -
ПОСТАНОВИВ:
Позов задовольнити повністю.
Застосувати заходи реагування у сфері державного нагляду до приватного підприємства "Гута" (76018, місто Івано-Франківськ, вулиця Карпатська, будинок 2, квартира 59, код ЄДРПОУ 13647080).
Зупинити та заборонити приватному підприємству "Гута" експлуатацію будівель (споруд, приміщень), що знаходяться за адресою: вулиця Польова, будинок 14 у місті Івано-Франківську, шляхом опечатування вхідних дверей, окрім виконання робіт, пов'язаних з усуненням порушень вимог законодавства у сфері пожежної та техногенної безпеки.
Постанову звернути до негайного виконання.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку. Відповідно до статті 186 та частини 8 статті 183-2 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з моменту отримання копії постанови.
Апеляційна скарга подається до Львівського апеляційного адміністративного суду через Івано-Франківський окружний адміністративний суд.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого Кодексом адміністративного судочинства України, якщо таку скаргу не було подано.
Відповідно до частини 9 статті 183-2 Кодексу адміністративного судочинства України постанова, прийнята у скороченому провадженні, крім випадків її оскарження в апеляційному порядку, є остаточною.
Суддя: Остап'юк С.В.