ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"11" серпня 2016 р. Справа № 809/925/16
м. Івано-Франківськ
Івано-Франківський окружний адміністративний суд у складі:
cудді Могили А.Б.
за участі:
секретаря судового засідання Ілів Н.І.,
представників позивача Чекайла В.М., Стрипи І.С.,
представників відповідача Татарина Р.І., Тимофійчука А.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду адміністративну справу за позовом Фінансового управління виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради до Державної фінансової інспекції в Івано-Франківській області про визнання протиправною та скасування вимоги № 09-08-14-14/4096 від 19.07.2016.
ВСТАНОВИВ:
Фінансове управління виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради звернулося в суд із адміністративним позовом до Державної фінансової інспекції в Івано-Франківській області про визнання протиправною та скасування вимоги № 09-08-14-14/4096 від 19.07.2016.
Позовні вимоги мотивовані тим, що висновки, викладені в акті позапланової виїзної ревізії окремих питань фінансово-господарської діяльності фінансового управління виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради за період з 01.01.2014 по 01.05.2016 не відповідають дійсності, внаслідок чого вимога за № 09-08-14-14/4096 від 19.07.2016 про усунення порушень, винесена за результатами ревізії, є протиправною та підлягає до скасування.
Представники позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримали з підстав, викладених в адміністративному позові. Суду пояснили, що між виконавчим комітетом Івано-Франківської міської ради та приватним підприємцем Ідзьо Є.І. укладено договір про пайову участь замовників будівництва у розвитку соціальної інфраструктури міста за № 33 від 19.07.2007. Однак, не зважаючи на вищевказаний договір відповідач за наслідками проведеної ревізії дійшов до висновку, що позивачем у встановлені чинним законодавством терміни не укладено договір про пайову участь та не проведено розрахунок пайового внеску на загальну суму 678122, 12 грн. Наголосили, що відповідно до умов договору за № 33 від 19.02.2007 розрахунок остаточного розміру пайового внеску розраховується після затвердження в установленому порядку архітектурно-технічного паспорту об'єкту будівництва. Зміни до договору можуть бути внесені за взаємною згодою сторін, що оформлюється додатковою угодою до цього договору. Таким чином, Фінансовим управлінням виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради після виконання умов договору № 33 від 19.02.2007 та отримання необхідної для проведення остаточного розрахунку пайового внеску, документації укладено договір про пайову участь замовників будівництва у створенні і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури міста за № 59 від 05.05.2016. Позов просили задовольнити повністю.
Представники відповідача адміністративний позов не визнали з підстав зазначених у письмовому запереченні. Суду пояснили, що за наслідками проведеної ревізії, посадовими особами Державної фінансової інспекції в Івано-Франківській області встановлено, що позивачем у визначені терміни не проведено остаточний розрахунок пайового внеску приватного підприємця Ідзьо Є.І. на загальну суму 678122,12 грн., та не укладено договір про пайову участь. Внаслідок, допущеного порушення міським бюджетом недоотримані кошти в сумі 678122,12 грн., чим завдано матеріальної шкоди (збитків) на відповідну суму. Внаслідок таких дій позивача Державною фінансовою інспекцією в Івано-Франківській області винесено вимогу про усунення вказаних правопорушень від № 09-08-14-14/4096 від 19.07.2016. В задоволенні позову просили відмовити.
Заслухавши пояснення представників позивача, заперечення представників відповідача, дослідивши в сукупності письмові докази, якими сторони обґрунтовують позовні вимоги та заперечення на позов, суд зазначає наступне.
Згідно Положення про Державну фінансову інспекцію України, Державна фінансова інспекція України є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра фінансів України, входить до системи органів виконавчої влади і забезпечує реалізацію державної політики у сфері державного фінансового контролю.
Відповідно ч.2 ст.2 Закону України "Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні", державний фінансовий контроль забезпечується органом державного фінансового контролю через проведення державного фінансового аудиту, перевірки державних закупівель та інспектування.
Згідно ст. 4 вищевказаного Закону інспектування здійснюється органом державного фінансового контролю у формі ревізії та полягає у документальній і фактичній перевірці певного комплексу або окремих питань фінансово-господарської діяльності підконтрольної установи, яка повинна забезпечувати виявлення наявних фактів порушення законодавства, встановлення винних у їх допущенні посадових і матеріально відповідальних осіб. Результати ревізії викладаються в акті.
Судом встановлено, що державною фінансовою інспекцією в Івано-Франківській області проведено позапланову виїзну ревізію окремих питань фінансово-господарської діяльності фінансового управління виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради за період з 01.01.2014 по 01.05.2016, за результатами якої складено акт за № 08-21/13 від 07.06.2016 (а.с.8-13).
Не погодившись із висновками здійсненої ревізії, позивачем подано 21.06.2016 №2-15/319 заперечення до акта за № 08-21/13 від 07.06.2016 (а.с.14-20).
За результатами розгляду заперечення відповідачем по справі сформовано висновок від 12.07.2016 на заперечення до акта ревізії (а.с.22-37).
З урахуванням поданого Фінансовим управлінням виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради заперечення, Державною фінансовою інспекцією в Івано-Франківській області встановлено, що позивачем в порушення вимог пунктів 5.1, 7.3, 8.2 Положення "Про пайову участь замовників будівництва у створенні і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури міста", затвердженого рішенням 21 сесії Івано-Франківської міської ради від 18.10.2013 № 1231-38 та ч. 3 ст. 40 Закону У країни "Про регулювання містобудівної діяльності", внаслідок поданої заяви приватного підприємця Ідзьо Є.І. від 21.09.2015 щодо укладання договору про пайову участь, у визначені терміни не проведено остаточний розрахунок пайового внеску на загальну суму 678122,12 грн. та не укладено договір про пайову участь. У зв'язку з цим, міським бюджетом недоотримані кошти в сумі 678122,12 грн., чим завдано матеріальної шкоди (збитків) на відповідну суму.
В подальшому, Державною фінансовою інспекцією в Івано-Франківській області винесено вимогу №09-08-14-14/4096 від 19.07.2016, якою зобов'язано позивача по справі усунути виявлені порушення законодавства в установленому законодавством порядку (а.с.38-39).
Надаючи оцінку оскаржуваній вимозі №09-08-14-14/4096 від 19.07.2016 на відповідність нормам законодавства, які регулюють спірні правовідносини, суд зазначає наступне.
Відповідно до частин 1-3 ст. 40 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" порядок залучення, розрахунку розміру і використання коштів пайової участі у розвитку інфраструктури населеного пункту встановлюють органи місцевого самоврядування відповідно до цього Закону. Замовник, який має намір щодо забудови земельної ділянки у відповідному населеному пункті, зобов'язаний взяти участь у створенні і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури населеного пункту, крім випадків, передбачених частиною четвертою цієї статті. Пайова участь у розвитку інфраструктури населеного пункту полягає у перерахуванні замовником до прийняття об'єкта будівництва в експлуатацію до відповідного місцевого бюджету коштів для створення і розвитку зазначеної інфраструктури.
На виконання вищевказаних вимог рішенням Івано-Франківської міської ради від 18.10.2013 за № 1231-38 затверджено Положення про пайову участь замовників будівництва у створенні і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури міста, яке визначає порядок, умови та методику розрахунку розміру пайових внесків, порядок укладання договору про пайову участь та сплату пайового внеску, здійснення контролю за укладанням та дотриманням договірних умов.
Зазначеним Положенням передбачено, що замовники будівництва залучаються до пайової участі у створення інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури міста виключно на підставі укладених з виконавчим комітетом та фінансовим управлінням договорів про пайову участь.
Відповідно до ч. 5 ст. 40 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності", величина пайової участі у розвитку інфраструктури населеного пункту визначається у договорі укладеному з органом місцевого самоврядування.
Органам місцевого самоврядування забороняється вимагати від замовника будівництва надання будь-яких послуг, крім пайової участі у розвитку інфраструктури населеного пункту, передбаченої цією статтею (ч.7 статті 40 Закону).
Згідно із приписами частин 8-9 ст. вказаного 40 Закону розмір пайової участі у розвитку інфраструктури населеного пункту визначається протягом десяти робочих днів з дня реєстрації органом місцевого самоврядування звернення замовника про укладення договору про пайову участь та доданих до нього документів, що підтверджують вартість будівництва об'єкта, з техніко-економічними показниками. У разі зміни замовника розмір пайової участі у розвитку інфраструктури населеного пункту зменшується на суму коштів, сплачених попереднім замовником відповідно до укладеного ним договору про пайову участь. Договір про пайову участь у розвитку інфраструктури населеного пункту укладається не пізніше ніж через 15 робочих днів з дня реєстрації звернення замовника про його укладення, але до прийняття об'єкта будівництва в експлуатацію.
Отже, обов'язок сплати пайового внеску покладено виключно на замовника, як сторону відповідного договору.
Зі змісту вказаного Положення про пайову участь замовників будівництва у створенні і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури міста вбачається, що рішення, яке є підставою для реалізації тих чи інших заходів у рамках містобудівної діяльності приймає виконавчий комітет Івано-Франківської міської ради, як одна із сторін договору про пайову участь замовників будівництва у створенні і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури міста. Працівники позивача, в свою чергу, є виконавцями, які здійснюють роботу, пов'язану з укладанням договору та проведенням розрахунків пайових внесків.
На підтвердження цього, як встановлено судом, договір про пайову участь замовників будівництва у розвитку соціальної інфраструктури міста за № 33 від 19.07.2007 з приватним підприємцем Ідзьо Є.І. укладено виконавчим комітетом Івано-Франківської міської ради.
В пунктах 3.1, 3.3 Договору передбачено визначення розрахунку попереднього розміру пайового внеску. Розрахунок остаточного розміру пайового внеску розраховується після затвердження в установленому порядку архітектурно-технічного паспорта об'єкта.
Згідно з пунктом 6.2 Договору зміни до нього можуть бути внесені за взаємною згодою сторін, що оформлюється додатковою угодою до цього договору.
Судом встановлено, що приватним підприємцем Ідзьо Є.І. заяву про укладання договору про пайову участь подано 21.09.2015 на ім'я першого заступника міського голови. До заяви підприємцем додано копії документів, а саме: декларації; виписки; договору про пайову участь; рішення МВК; паспорта; договору підряду; витягу з реєстру по оренді землі; договору оренди землі.
З поданих позивачем заперечень на акт ревізії відповідача та його доводів, які в суді представниками відповідача не спростовані, встановлено, що приватним підприємцем Ідзьо Є.І. подані до заяви документи містили розбіжності, внаслідок чого питання по даному об'єкті будівництва було винесене на засідання Комісії виконкому міської ради з питань визначення пайової участі. В свою чергу Комісія протокольно доручила позивачу перевірити чинність декларації про початок виконання будівельних робіт та наявність містобудівних умов та обмежень забудови земельної ділянки (а.с.25).
На виконання протокольного доручення Комісії позивач 09.10.2015 звернувся до управління державної архітектурно-будівельної інспекції в Івано-Франківської області з метою підтвердження чинності декларації про початок будівельних робіт та наявності/відсутності містобудівних умов та обмежень забудови земельної ділянки по вул. Пасічна, 63 в м. Івано-Франківську.
Так, декларація про початок виконання будівельних робіт "Реконструкція незавершеного будівництва під багатоквартирний будинок з торговими закладами" за адресою м. Івано-Франківськ, вул. Пасічна, 63 (мікрорайон Пасічна), замовник - ФОП Ідзьо Євген Іванович (вул. Горбачевського, 92/1, м. Івано-Франківськ), зареєстрована 17.09.2015 управлінням Державної архітектурно-будівельної інспекції в Івано-Франківській області № ІФ 083152602159, а декларація про готовність об'єкта до експлуатації зареєстрована 04.11.2015 № ІФ 143153081043 (а.с.8-18).
На виконання умов договору за № 33 від 19.07.2007, а саме пунктів 3.3, та 3.4 позивач 14.12.2015 звернувся із запитом до ОКП "Івано-Франківське обласне бюро технічної інвентаризації" про виготовлення/наявність технічного паспорту на багатоквартирний житловий будинок розташований в м. Івано-Франківськ, вул. Пасічна, 63.
ОКП "Івано-Франківське обласне бюро технічної інвентаризації", листом від 15.01.2016 за № 05/1/01-21, повідомило Фінансове управління виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради про відсутність архівних матеріалів об'єкту нерухомого майна по вул. Пасічна, 63 у м. Івано-Франківську, що стало підставою до зобов'язання приватного підприємця Ідзьо Є.І. надати інформацію про архітектурно технічний паспорт на вказаний об'єкт.
Після отримання всієї необхідної документації, пов'язаної з проведенням остаточного розрахунку пайового внеску та внесення змін до договору № 33 від 19.07.2007 (враховуючи зміну площ) виконавчим комітетом Івано-Франківської міської ради 05.05.2016 прийнято рішення №314 про погодження договору про пайову участь замовників будівництва у створенні і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури міста. Тоді ж укладено відповідний договір за № 59 від 05.05.2016.
У висновку відповідача від 12.07.2016, сформованого на заперечення позивача до акта ревізії, відсутні спростування необхідності проведення позивачем такої процедури погодження документів, поданих приватним підприємцем Ідзьо Є.І.
Окрім того, така процедура погодження документів для укладення договору про пайову участь замовників будівництва у створенні і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури міста передбачена у відповідному Положенні.
Суд вважає, що позивачем не допущено порушень своєчасності проведення остаточного розрахунку та укладення договору про пайову участь замовників будівництва у розвитку соціальної інфраструктури міста. Як наслідок, відповідач прийшов до помилкового висновку про спричинення позивачем збитків міському бюджету на загальну суму 678122,12 грн.
Крім того, на переконання суду зміст вимоги органу Державної фінансової інспекції повинен узгоджуватися з приписами чинного законодавства, тобто вимога повинна містити вичерпну вказівку підконтрольному суб'єкту щодо вчинення дій, які відповідно до норм законодавства будуть направлені на усунення порушених вимог закону.
Однак, відповідачем у вимозі №09-08-14-14/4096 від 19.07.2016 не вказано, як саме фінансове управління виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради повинно усунути виявлені порушення законодавства.
Підсумовуючи наведене, суд приходить до висновку, що вимога відповідача за № 09-08-14-14/4096 від 19.07.2016, як рішення суб'єкта владних повноважень є протиправним та підлягає до скасування.
Отже, позов Фінансового управління виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради до Державної фінансової інспекції в Івано-Франківській області підлягає до задоволення.
Відповідно до ч.1 ст.94 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.
Враховуючи дане положення, суд присуджує за рахунок бюджетних асигнувань Державної фінансової інспекції в Івано-Франківській області на користь Фінансового управління виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради 1378 грн. сплаченого судового збору.
На підставі ст. 124 Конституції України, керуючись ст. ст. 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд ,-
ПОСТАНОВИВ:
Позов задовольнити повністю.
Визнати протиправною та скасувати вимогу Державної фінансової інспекції в Івано-Франківській області № 09-08-14-14/4096 від 19.07.2016.
Стягнути з Державної фінансової інспекції в Івано-Франківській області (код ЄДРПОУ 20554249) за рахунок бюджетних асигнувань на користь Фінансового управління виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради(код ЄДРПОУ 02314062) 1378 (одна тисяча триста сімдесят вісім) грн. судового збору.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку. Апеляційна скарга на постанову подається протягом десяти днів з дня отримання її копії.
Апеляційна скарга подається до Львівського апеляційного адміністративного суду через Івано-Франківський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Постанова набирає законної сили в порядку передбаченому ст.254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя /підпис/ Могила А.Б.
Постанова складена в повному обсязі 15.08.2016.