П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
Справа № 338/742/16-а
05 серпня 2016 року Богор одчанський районний суд Івано-Франківської області
в складі: головуючого судді Битківський Л.М.,
з участю секретаря Дякун М.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в селищі Богородчани справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в Богородчанському районі про визнання протиправною відмови відповідача у перерахунку пенсії,
в с т а н о в и в:
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до управління Пенсійного фонду України в Богородчанському про визнання протиправною відмови відповідача у перерахунку пенсії.
В обґрунтування позовних вимог посилається на те, що з 10 жовтня 2006 року перебуває на обліку в управлінні Пенсійного фонду України в Богородчанському районі як отримувач пенсії за вислугу років, призначеної на підставі ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру») у розмірі 90% від суми місячної заробітної плати. Вказана пенсія періодично перераховувалась у зв'язку з підвищенням заробітної плати працівникам прокуратури.
Чергове підвищення заробітної плати прокурорсько-слідчим працівникам відбулося з 01.12.2015 року згідно Постанови Кабінету міністрів України від 09.12.2015р.№ 1013 «Про впорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів».
26.02.2016 року він звернувся із заявою до управління Пенсійного фонду України в Богородчанському районі про перерахунок пенсії в розмірі 90 % місячного заробітку на підставі ст. 50-1 № 1799- XII з урахуванням зазначеної вище постанови та надав довідку прокуратури Івано-Франківської області № 18-319 вих-16 від 30.05.2016 року про збільшення посадових окладів та заробітної плати працівникам органів прокуратури відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 09.12.2015р. № 1013.
Однак листом управлінням Пенсійного фонду України в Богородчанському районі за № 2480/03 від 21.06.2016 року йому відмовлено у такому перерахунку. Вважає такі дії управління Пенсійного фонду України в Богородчанському районі незаконними і такими, що порушують його Конституційні соціальні права на пенсійне забезпечення.
Позивач в судовому засіданні підтримав позовні вимоги в повному обсязі з підстав зазначених в позовній заві та просив визнати протиправними дії Управління Пенсійного фонду України в Богородчанському районі Івано-Франківської області щодо відмови у перерахунку розміру його пенсії за вислугу років згідно постанови Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 р. № 1013. Просить зобов'язати Управління ПФУ в Богородчанському районі провести перерахунок та виплачувати йому пенсію за вислугу років у зв'язку з підвищенням заробітної плати згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 р. № 1013 та відповідно до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» (в редакції від 02.12.2012 року) в розмірі 90 відсотків від суми місячного заробітку, зазначеного у довідці прокуратури Івано-Франківської області № 18-319 вих-16 від 30.05.2016 року, без обмеження граничного розміру пенсії, та виплатити різницю між фактично отриманою та належною до сплати сумою пенсії починаючи з 01 січня 2016 року, а також стягнути на його користь судові витрати в розмірі 551,20 грн.
Представник відповідача в судовому засіданні позовні вимоги не визнала. Заперечила обставини на які посилається позивач, зазначивши, що згідно із законом України «Про внесення змін до деяких актів України щодо пенсійного забезпечення» ( від 02.03.2015р за № 213- VII1) з 01.06.2015р. скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсія призначається відповідно до законів України «Про прокуратуру» та інших спеціаьних законів. Виплата призначених пенсій до 01.06.2015р. року здійснюється у попередніх розмірах. Порядок обчислення заробітку, що враховуються при призначенні, перерахунку пенсії відповідно до Закону України «Про прокуратуру» визначено постановою Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 року № 865(із змінами ) «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії. Зазначає, що п. 4 про перерахунок пенсії виключено на підставі Постанови Кабінету міністрів України №1013 від 09.12.2015р. Тому проводити перерахунок пенсії чинним законодавством не передбачено. Просить відмовити у задоволенні позовної заяви.
Суд заслухавши пояснення сторін, дослідивши письмові докази, прийшов до наступних висновків.
В судовому засіданні встановлено, що позивач з 10 жовтня 2006 року перебуває на обліку в управлінні Пенсійного фонду України в Богородчанському районі як отримувач пенсії за вислугу років, призначеної на підставі ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру»( в редакції що діяла на час призначення пенсії) у розмірі 90% від суми місячної заробітної плати.
26 лютого 2016 року позивач звернувся із заявою до управління Пенсійного фонду України в Богородчанському районі про перерахунок пенсії за вислугою років в розмірі 90% від суми місячного заробітку, без обмеження її максимального розміру, у відповідності з постановою Кабінету міністрів України від 09 грудня 2015 року № 1013 та надав довідку прокуратури Івано-Франківської області № 18-319 вих-16 від 30 травня 2016року про збільшення посадових окладів та заробітної плати працівникам органів прокуратури відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 09.12.2015р. № 1013.
Однак листом управлінням Пенсійного фонду України в Богородчанському районі за № 2480/03 від 21 червня 2016 року йому відмовлено у такому перерахунку, мотивуючи тим, що відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення" від 02.03.2015року за № 213 8 із 01.06.2015р. пенсії в порядку та на умовах, визначених Законом «Про прокуратуру» не призначаються. Виплата призначених до 01.06.2015р. пенсій йому здійснюється в попередніх розмірах.
Суд приходить до висновку, що такі дії відповідача є протиправниими з наступних підстав.
Умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до Закону України «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність деяких законодавчих актів України» № 76 від 28 листопада 2014 року, який набув чинності з 01 січня 2015 року внесені зміни до Закону України «Про прокуратуру», пенсія призначається у розмірі 60 відсотків від суми місячної (чинної) заробітної плати, для якої включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування. Однак, ці законодавчі зміни стосуються тих прокурорсько-слідчих працівників, які реалізували чи реалізовують своє право на пенсію із 1 січня 2015 року, адже відповідно до вимог ст. 58 Конституції України, «Закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи».
При перерахунку пенсії позивача необхідно врахувати те, що законодавчі зміни до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» щодо розміру пенсії у відсотках до середньомісячного заробітку стосуються порядку призначення пенсії прокурорам і слідчим у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії.
Процедури призначення та перерахунку пенсії різні за змістом і механізмом їх проведення і норми, які регулюють порядок перерахунку пенсії законодавчих змін не зазнали, змінилась лише нумерація відповідних частин ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру».
Крім того, при вирішенні питання про застосування відповідних норм ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» щодо перерахунку вже призначених пенсій, необхідно також керуватись вимогами ст. 22 Конституції України, у якій, зокрема зазначено, що «конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийняті нових законів або внесення змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод».
При вирішенні цього питання суд враховує правову позицію Конституційного Суду України, викладену, у рішеннях від 6 липня 1999 року № 8 рп-99 у справі щодо права на пільги та від 20 березня 2002 року № 5рп/2002 у справі щодо пільг, компенсацій і гарантій та від 11 жовтня 2005 року № 8рп/2005 у справі № 1-21/2005 про рівень пенсії і щомісячного довічного грошового утримання.
У цих рішеннях викладено розуміння сутності соціальних гарантій суддів, працівників правоохоронних органів, зокрема працівників прокуратури і зазначено, що зміст та обсяг досягнутих ними соціальних гарантій не може бути звужено шляхом внесення змін до законодавства.
Така правова позиція висловлена також Вищим Адміністративним судом України, зокрема, в ухвалі від 20.06.2013 у справі № К/800/11225/3 та ухвалі від 22.07.2014 року у справі № К/9991/25629/11 та у постанові Верховного Суду України від 10 грудня 2013 року в справі № 21 -348а 13. Аналогічно трактує подібні правовідносини і Конституційний Суд України у Рішенні від 08.06.2016 року у справі №4-рп/2016.
Таким чином, суди різних інстанцій правомірно дійшли висновку про те, що при перерахунку пенсії працівникам прокуратури має застосовуватись норма права, що визначає розмір пенсії у відсотках до середньомісячного заробітку, яка діяла на момент призначення пенсії.
Відповідно до ч. 1, 2 ст. 72 КАС України, обставини, встановлені судовим в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті ж самі особи, або особа, щодо якої встановлені ці обставини.
Відповідно до ч. 1 ст. 58 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» Пенсійний фонд України і його територіальні підрозділи здійснюють керівництво та управління солідарною системою, проводять збір акумуляцію та облік страхових внесків, призначають пенсії, підготовляють документи для їх виплат та виконують інші управлінські функції. Вони по суті є органами державної виконавчої влади і суб'єктами владних повноважень, а тому до вимог ст. 19 Конституції України «зобов'язані діяти лише на підставі, в межі повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України».
Тобто, управління Пенсійного фонду України в Богородчанському районі зобов'язане при вирішенні заяви позивача про перерахунок пенсії керуватись вимогами ст. 22 Конституції України про недопустимість звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів та ст. 58 Конституції України про неприпустимість зворотної дії у часі законів та інших нормативно-правових актів.
Відповідач також зобов'язаний керуватись вимогами ч. 1 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» в редакції, що діяла на час призначення пенсії позивачу, у якій зазначено, що «прокурори і слідчі зі стажем роботи не менше 20 років, у тому числі зі стажем роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 10 років, мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку. Пенсія призначається в розмірі 80 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до котрої включаються всі види оплати праці, на які нараховуються страхові внески, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії. За кожен повний рік роботи понад 10 років на цих посадах пенсія збільшується на 2 відсотки, але не більше 90 відсотків від суми місячного (чинного) заробітку».
Згідно із частиною 18 статті 50-1 Закону № 1789-ХІІ, призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій проводиться з першого числа місяця, що йде за місяцем у якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсій провадиться з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи.
Відповідно до ч. 13 статті 50-1 Закону обчислення (перерахунок) пенсій провадиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком.
Крім того, у даному випадку при перерахунку позивачу пенсії підлягає застосування положення ст. 50-1 ЗУ «Про прокуратуру» в редакції, що діяла на час призначення пенсії позивача, який не встановлював обмежень максимального розміру пенсії, на відміну від чинної на даний час редакції статті 50-1 ЗУ «Про прокуратуру».
Таким чином новий порядок призначення та виплати пенсій не поширюється на пенсіонерів, яким пенсія призначена до набрання чинності пенсійного законодавства, яке обмежує їхні права.
Виходячи із загальних засад пріоритету законів над підзаконними актами і Закону прямої дії, а саме, Конституції України над іншими законами при перерахунку мені пенсії застосуванню підлягає розмір встановлений згідно зі ст. 50-1ЗУ «Про прокуратуру» (у редакції, що діяла станом на час призначення пенсії), відповідно до якого розмір пенсії позивача повинен становити 90% від суми місячного заробітку. Форма довідки про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, а також державним службовцям, які на момент перерахунку пенсії працюють на інших посадах, ніж ті, з яких їм призначено (перераховано) пенсію затеверджена правління ПФУ і таку довідку слід було отримати від прокуратури Івано-Франківської області у зв"язку з прийняттям постанови Кабінету Міністрів України від 09 грудня 2015 року № 1013).
Згідно ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі і в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
З огляду на вищевикладене, суд приходить до висновку, що відповідач повинен був перерахувати позивачу пенсію, відповідно до ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру», в редакції, яка діяла на час призначення пенсії згідно постанови Кабінету Міністрів України від 09 грудня 2015 року № 1013, з розрахунку 90% від суми місячного (чинного) заробітку, без обмеження граничного розміру пенсії, та виплатити різницю між фактично отриманою та належною до сплати сумою пенсії починаючи з 01 січня 2016 року.
Таким чином, враховуючи вищевикладене, суд вважає, що дії відповідача щодо відмови у проведенні перерахунку пенсії позивачу є протиправними, а позовні вимоги є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 2, 9, 69-72, 94, 104, 158-163, 183-2, 186 КАС України, рішенням Конституційного Суду України від 6 липня 1999 року №8-рп/99, Законом України "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи"Законом України «Про прокуратуру», суд, -
п о с т а н о в и в:
Адміністративний позов задовольнити.
Визнати протиправною відмову управління Пенсійного Фонду України в Богородчанському районі у перерахунку розміру пенсії ОСОБА_1.
Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Богородчанському районі провести перерахунок та виплату призначеної позивачу пенсії, з урахуванням фактично отриманих сум пенсії за вислугу років у зв'язку із підвищенням заробітної плати працівникам прокуратури згідно з Постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 року №1013 та відповідно до вимог ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» в редакції, що діяла на час призначення пенсії станом на 10.10.2006 року, без обмеження її максимального розміру, виходячи із 90% місячного заробітку та виплатити різницю між фактично отриманою та належною до сплати суми пенсії починаючи з 01.01.2016 року.
Стягнути з управління Пенсійного фонду України в Богородчанському районі Івано-Франківської області за рахунок бюджетних асигнувань відповідача на користь ОСОБА_1 551,20 грн. понесених витрат на сплату судового збору.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Львівського апеляційного адміністративного суду протягом 10 днів з дня її проголошення.
Суддя