доповідач 1 інстанції - ОСОБА_1
суддя-доповідач - ОСОБА_2
ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
07 травня 2010 року справа №2а-3031/10/0570
приміщення суду за адресою: 83017, м. Донецьк, бул. Шевченка, 26
Колегія суддів Донецького апеляційного адміністративного суду у складі:
головуючий: Білак С.В.
судді: при секретарі судового засідання: за участю представників сторін: від позивача від відповідача ОСОБА_3 ОСОБА_4 В.П. не з'явився не з'явився розглянувши апеляційну скаргуДержавна податкова інспекція у Ворошиловському районі м .Донецька на постановуДонецького окружного адміністративного судувід 16 березня 2010 р. по адміністративній справі№2а-3031/10/0570 (суддя Голуб В.А. )за позовомОбласне комунальне підприємство "Донецьктеплокомуненерго" до треті особи Державна податкова інспекція у Ворошиловському районі м .Донецька провизнання недійсним податкового повідомлення-рішення
ВСТАНОВИВ:
Позивач, Обласне комунальне підприємство «Донецьктеплокомуненерго» звернувся до суду з позовом до Державної податкової інспекції у Ворошиловському районі м. Донецька про визнання недійсним податкового повідомлення-рішення від 24 липня 2006 року № 0004941640/0.
Постановою Донецького окружного адміністративного суду від 16 березня 2009 року позовні вимоги задоволені. Визнано недійсним податкове повідомлення-рішення від 24 липня 2006 року № 0004941640/0.
Відповідач з постановою суду першої інстанції не погодився та подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати постанову суду першої інстанції та відмовити позивачу у задоволенні позовних вимог.
В обґрунтування апеляційної скарги зазначив, що суд першої інстанції порушив норми матеріального права, що призвело до неправильного вирішення спору. Вважає, що сплата (зменшення) частини суми податкового боргу позивачем відбулася з порушенням граничного терміну сплати суми узгодженого податкового зобов»язання з ПДВ та вважає правомірним винесення за таке правопорушення спірного податкового повідомлення рішення, оскільки відповідно до п.п.17.1.7 п.17.1 ст.17 Закону України «Про порядок погашення зобов»язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», у разі, коли платник податків не сплачує узгоджену суму податкового зобов»язання протягом граничних строків, визначених цим Законом, такий платник податку зобов»язаний сплатити штраф.
Сторони у судове засідання не з»явилися, про розгляд справи були повідомлені належним чином.
Заслухавши доповідь судді-доповідача, перевіривши матеріали справи, вивчивши доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає необхідним апеляційну скаргу залишити без задоволення, а постанову суду першої інстанції без змін, з наступних підстав.
Як встановлено судом першої та апеляційної інстанції, позивач зареєстрований у Єдиному державному реєстрі підприємств та організацій України, ідентифікаційний код № 03337119, з 20.09.1993 року взятий на облік в ДПІ у Ворошиловському районі м. Донецька та згідно свідоцтва № 07282047 від 22.06.2001 року є платником податку на додану вартість.
19.07.2006 року відповідачем було проведено перевірку своєчасності сплати податкового зобов'язання з ПДВ Обласним комунальним підприємством «Донецьктеплокомуненерго», за результатами якої складено акт № 597/15-3/03337119, відповідно до якого встановлені порушення позивачем п.п.5.3.1 п. 5.3 ст. 5 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами».
За результатами проведеної перевірки відповідачем прийнято податкове повідомлення-рішення № 0004941640/0 від 24.07.2006 року про нарахування штрафних санкцій на суму 20054,00 гривень.
Відповідно до п.п. 17.1.7 п. 17.1 ст. 17 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», у разі коли платник податків не сплачує узгоджену суму податкового зобов'язання протягом граничних строків, визначених цим Законом, такий платник податку зобов'язаний сплатити штраф у таких розмірах: при затримці до 30 календарних днів, наступних за останнім днем граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання, - у розмірі десяти відсотків погашеної суми податкового боргу;
- при затримці від 31 до 90 календарних днів включно, наступних за останнім днем граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання, - у розмірі двадцяти відсотків погашеної суми податкового боргу;
- при затримці, що є більшою 90 календарних днів, наступних за останнім днем граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання, - у розмірі п'ятдесяти відсотків погашеної суми податкового боргу.
Платник податків сплачує один із зазначених у цьому підпункті штрафів відповідно до загального строку затримки незалежно від того, чи були застосовані штрафи, визначені у підпунктах 17.1.1 - 17.1.6 цього пункту, чи ні.
У відповідності до п. 5.1 Закону України „Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" податкове зобов'язання, самостійно визначене платником податків у податковій декларації, вважається узгодженим з дня подання такої податкової декларації. Зазначене податкове зобов'язання не може бути оскаржене платником податків в адміністративному або судовому порядку. Якщо у майбутніх податкових періодах (з урахуванням строків давності, визначених статтею 15 цього Закону) платник податків самостійно виявляє помилки у показниках раніше поданої податкової декларації, такий платник податків має право надати уточнюючий розрахунок.
Крім того, згідно з п. 4.4 ст. 4 Порядку заповнення та подання податкової декларації з податку на додану вартість, затвердженого Наказом ДПА України від 30.05.1997р. № 166 (у редакції наказу від 15.06.2005р. № 213), якщо платник самостійно виявив помилки, що містяться у раніше поданій ним податковій декларації, то такий платник зобов'язаний подати в порядку, установленому для подання декларацій з податку на додану вартість (без урахування граничного терміну подання, але з урахуванням строків давності, встановлених статтею 15 Закону № 2181), уточнюючий розрахунок податкових зобов'язань з податку на додану вартість у зв'язку з виправленням самостійно виявлених помилок. Одним уточнюючим розрахунком може бути виправлено помилки лише однієї раніше поданої декларації.
18 жовтня 2005 року позивачем було надано відповідачу уточнюючий розрахунок податкових зобов'язань з податку на додану вартість у зв'язку з виправленням самостійно виявлених помилок у податковій декларації за січень 2004 року. Згідно з вказаним уточнюючим розрахунком сума податкового зобов'язання, що не було враховане, складала 40108, 00 грн. ОСОБА_2 на цю суму податкового зобов'язання відповідачем нарахована штрафна санкція у розмірі п'ятдесяти відсотків погашеної суми податкового боргу - 20054.00 грн.
Колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції щодо неправомірності дії відповідача, стосовно того, що у якості платіжного документа останній приймає уточнюючий розрахунок наданий позивачем і відповідно проводить нарахування штрафних санкцій так як бере до уваги дату подання розрахунку як сплату податкового зобов'язання, оскільки строки сплати податкових зобов'язань встановлені п.п. 5.3.1 п. 5.3 ст. 5 Закону України „Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами", у відповідності до якого платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом десяти календарних днів, наступних за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого підпунктом 4.1.4 пункту 4.1 статті 4 цього Закону для подання податкової декларації.
Зазначеним підпунктом передбачено, що податкові декларації подаються за базовий податковий (звітний) період, що дорівнює календарному місяцю (у тому числі при сплаті місячних авансових внесків), - протягом 20 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця.
У відповідності до п.п. 7.7.1 п. 7.7 ст. 7 Закону України „Про податок на додану вартість" сума податку, що підлягає сплаті (перерахуванню) до бюджету або бюджетному відшкодуванню, визначаються як різниця між сумою податкового зобов»язання звітного податкового періоду та сумою податкового кредиту такого звітного податкового періоду. При від'ємному значенні суми, розрахованої згідно з підпунктом 7.7.1 цього пункту, така сума враховується у зменшення суми податкового боргу з цього податку, що виник за попередні податкові періоди (у тому числі розстроченого або відстроченого відповідно до закону), а при його відсутності - зараховується до складу податкового кредиту наступного податкового періоду.
Крім того, відповідно до п.п. 11.1 розділу 1 Інструкції про порядок ведення органами державної податкової служби оперативного обліку платежів до бюджету, податковий борг платника податків, зборів (обов'язкових платежів) обліковується в картках особових рахунків, що ведуться підрозділом адміністрування облікових показників та звітності органу державної податкової служби у порядку, визначеному цією Інструкцією.
Згідно з п. 11.4 розділу 11 Інструкції, під погашенням податкового боргу за певним видом платежу слід розуміти зменшення абсолютного значення від'ємного сальдо розрахунків платника з бюджетом та пені, підтверджене відповідним документом.
Колегія суддів не приймає доводи скаржника стосовно того, що позивачем погашені податкові зобов'язання поза межами граничних строків сплати податку на додану вартість шляхом подачі уточненого розрахунку № 115170 від 18.10.2005 року, оскільки подача платником податків уточнюючого розрахунку до податкового органу не є погашенням податкових зобов'язань в розумінні ст. 7 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами».
Відповідно до вимог Кодексу адміністративного судочинства України підставами для скасування рішення є порушення судом норм матеріального чи процесуального права.
Доводи апеляційної скарги не дають підстав для висновку про те, що при розгляді справи судом першої інстанції було допущено неправильне застосування норм матеріального чи процесуального права.
Судова колегія дійшла висновку про те, що підстави для скасування рішення суду першої інстанції відсутні, а тому відхиляє апеляційну скаргу і залишає судове рішення без змін.
На підставі вищевикладеного, керуючись ст.ст. 195-196, п.1 ч.1 ст. 198, ст. 200, ст. 205, ст. ст. 206, 211, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -
У Х В А Л И Л А:
Апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у Ворошиловському районі м. Донецька - залишити без задоволення.
Постанову Донецького окружного адміністративного суду від 16 березня 2009 року у справі № 2а-3031/09/0570 за позовом Обласного комунального підприємства «Донецьктеплокомуненерго» до Державної податкової інспекції у Ворошиловському районі м. Донецька про визнання недійсним податкового повідомлення-рішення від 24 липня 2006 року № 0004941640/0, залишити без змін.
Вступна та резолютивна частина ухвали складена в нарадчій кімнаті та проголошена в судовому засіданні 07 травня 2010 року, в повному обсязі складена 12 травня 2010 року.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення і може бути оскаржена безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом одного місяця з моменту набрання законної сили.
Головуючий: С.В.Білак
Судді: В.П.Юрченко
ОСОБА_3