УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
11 серпня 2016 року Справа № 876/3130/16
Колегія суддів Львівського апеляційного адміністративного суду в складі :
судді-доповідача Богаченка С.І.,
суддів Гінди О.М., Онишкевича Т.В.,
при секретарі судового засідання - Андрушків І.Я.
за участі представника Міністерства оборони України Матлая Й.І.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Львові апеляційну скаргу Міністерства оборони України на постанову Волинського окружного адміністративного суду від 04 березня 2016 року по справі за позовом ОСОБА_3 до Міністерства оборони України, Генерального штабу Збройних Сил України і Командування Сухопутних військ Збройних Сил України про визнання протиправними дій та бездіяльності, зобов'язання вчинити дії,-
В С Т А Н О В И Л А:
01 лютого 2016 року ОСОБА_3 звернувся в суд з позовом до Міністерства оборони України, Генерального штабу Збройних Сил України і Командування Сухопутних військ Збройних Сил України в якому просив визнати протиправними дії Командування Сухопутних військ Збройних Сил України - по розгляду його звернення від 12 серпня 2015 року та зобов'язати належним чином розглянути дане звернення; визнати протиправною бездіяльність Міністерства оборони України - по не розгляду його звернення від 11 листопада 2015 року та зобов'язати належним чином розглянути зазначене звернення; визнати протиправними дії Генерального штабу Збройних Сил України по розгляду його звернення від 19 вересня 2015 року, 10 листопада 2015 року та 11 листопада 2015 року і зобов'язати належним чином розглянути його звернення від 19 вересня 2015 року та 10 листопада 2015 року.
Ухвалою Волинського окружного адміністративного суду від 04 березня 2016 року позовну заяву ОСОБА_3 до Міністерства оборони України, Генерального штабу Збройних Сил України і Командування Сухопутних військ Збройних Сил України про визнання протиправними дій та бездіяльності, зобов'язання вчинити дії - в частині визнання протиправними дій Командування Сухопутних військ Збройних Сил України щодо розгляду звернення від 12 серпня 2015 року та зобов'язання належним чином розглянути звернення - залишено без розгляду.
Постановою Волинського окружного адміністративного суду від 04 березня 2016 року адміністративний позов задоволено повністю. Визнано протиправною бездіяльність Міністерства оборони України по не розгляду звернення ОСОБА_3 від 11 листопада 2015 року. Зобов'язано Міністерства оборони України розглянути звернення ОСОБА_3 від 11 листопада 2015 року. Визнано протиправними дії Генерального штабу Збройних Сил України по розгляду звернень ОСОБА_3 від 19 вересня 2015 року, 10 листопада 2015 року та 11 листопада 2015 року. Зобов'язано Генеральний штаб Збройних Сил України повторно, у встановленому законодавством порядку, розглянути звернення ОСОБА_3 від 19 вересня 2015 року та 10 листопада 2015 року.
Не погодившись із постановою суду першої інстанції, Міністерство оборони України подало апеляційну скаргу на неї, в якій просило постанову суду першої інстанції скасувати та прийняти нову постанову, якою в позові відмовити.
В обґрунтування апеляційної скарги апелянт по справі зазначає, що не може погодитись із рішенням суду першої інстанції у зв'язку з неповним з'ясуванням обставин справи, які мають суттєве значення для правильного вирішення справи.
Також, апелянт по справі зазначив, що відповідь на скаргу ОСОБА_3 від 11 листопада 2015 року була надана за підписом тимчасово виконуючого обов'язків начальника Відділу правового забезпечення Генерального штабу Збройних Сил України - начальника юридичної служби, до компетенції якого входить розв'язання порушених у скарзі питань.
Заслухавши суддю доповідача, проаналізувавши матеріали справи, апеляційну скаргу, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає до задоволення з таких підстав.
Судом першої інстанції було встановлено і це підтверджується матеріалами справи, що 11 листопада 2015 року ОСОБА_3 звернувся до Міністра оборони України із скаргою на дії посадових осіб Генерального штабу Збройних Сил України.
13 листопада 2015 року Міністерством оборони України було скеровано скаргу позивача до посадових осіб Генерального штабу Збройних Сил України, до повноважень яких належить розгляд даного питання.
16 грудня 2015 року за підписом тимчасово виконуючого обов'язків начальника Відділу правового забезпечення Генерального штабу Збройних Сил України позивачу була надана відповідь на його скаргу від 11 листопада 2015 року.
Відповідно до ст.1 Закону України «Про звернення громадян», громадяни України мають право звернутися до органів державної влади, місцевого самоврядування, об'єднань громадян, підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, засобів масової інформації, посадових осіб відповідно до їх функціональних обов'язків із зауваженнями, скаргами та пропозиціями, що стосуються їх статутної діяльності, заявою або клопотанням щодо реалізації своїх соціально-економічних, політичних та особистих прав і законних інтересів та скаргою про їх порушення. Військовослужбовці, працівники органів внутрішніх справ і державної безпеки, а також особи рядового і начальницького складу Державної кримінально-виконавчої служби України мають право подавати звернення, які не стосуються їх службової діяльності.
Згідно із ст.7 Закону України «Про звернення громадян», звернення, оформлені належним чином і подані у встановленому порядку, підлягають обов'язковому прийняттю та розгляду. Забороняється відмова в прийнятті та розгляді звернення з посиланням на політичні погляди, партійну належність, стать, вік, віросповідання, національність громадянина, незнання мови звернення. Якщо питання, порушені в одержаному органом державної влади, місцевого самоврядування, підприємствами, установами, організаціями незалежно від форм власності, об'єднаннями громадян або посадовими особами зверненні, не входять до їх повноважень, воно в термін не більше п'яти днів пересилається ними за належністю відповідному органу чи посадовій особі, про що повідомляється громадянину, який подав звернення. У разі якщо звернення не містить даних, необхідних для прийняття обґрунтованого рішення органом чи посадовою особою, воно в той же термін повертається громадянину з відповідними роз'ясненнями. Забороняється направляти скарги громадян для розгляду тим органам або посадовим особам, дії чи рішення яких оскаржуються.
Відповідно до ст.20 Закону України «Про звернення громадян», звернення розглядаються і вирішуються у термін не більше одного місяця від дня їх надходження, а ті, які не потребують додаткового вивчення, - невідкладно, але не пізніше п'ятнадцяти днів від дня їх отримання. Якщо в місячний термін вирішити порушені у зверненні питання неможливо, керівник відповідного органу, підприємства, установи, організації або його заступник встановлюють необхідний термін для його розгляду, про що повідомляється особі, яка подала звернення. При цьому загальний термін вирішення питань, порушених у зверненні, не може перевищувати сорока п'яти днів.
Згідно із ст.71 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Враховуючи вищенаведене, колегія суддів приходить до переконання, що суд першої інстанції вірно прийшов до висновку задовольняючи адміністративний позов, так як Міністерством оборони України належним чином не доведено, що ним надавалась відповідь позивачу на його скаргу від 11 листопада 2015 року, при цьому відповідь, яка була надана Генеральним штабом Збройних Сил України до уваги не береться, так як позивач звертався із скаргою до Міністра оборони України, а не до Генерального штабу Збройних Сил України.
Відповідно до ст.200 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального та процесуального права.
З огляду на викладене, суд першої інстанції правильно і повно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права, доводи апеляційної скарги не спростовують висновків рішення суду, а тому підстав для скасування постанови колегія суддів не вбачає і вважає, що апеляційну скаргу на неї слід залишити без задоволення.
Керуючись ст.160, ст.ст. 195, ст. 196, ч.1 п.1 ст. 199, ч.1 ст. 200, п.1 ч.1 ст.205, ст.ст. 206, 254 КАС України, колегія суддів Львівського апеляційного адміністративного суду, -
У Х В А Л И Л А :
Апеляційну скаргу Міністерства оборони України - залишити без задоволення.
Постанову Волинського окружного адміністративного суду від 04 березня 2016 року по справі №803/102/16 - залишити без змін.
Ухвала апеляційного адміністративного суду набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена до касаційної інстанції протягом двадцяти днів після набрання нею законної сили.
Головуючий суддя С.І. Богаченко
Суддя О.М. Гінда
Суддя Т.В. Онишкевич
Повний текст ухвали складено 11 серпня 2016 року.