ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА
01601, м. Київ, вул. Болбочана Петра, 8, корпус 1
УХВАЛА
про закриття провадження в адміністративній справі
15 липня 2016 року
м. Київ
№ 826/25251/15
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі колегії суддів: головуючого судді Данилишина В.М., суддів Качура І.А., Келеберди В.І., розглянувши у порядку письмового провадження клопотання представника Міністерства юстиції України про закриття провадження в адміністративній справі, -
ВСТАНОВИВ:
У письмовому провадженні Окружного адміністративного суду міста Києва (також далі - суд) знаходиться адміністративна справа №826/25251/15 (далі - справа) за позовом товариства з обмеженою відповідальністю "Фірма "Авіс ЛТД" (далі - позивач) до Міністерства юстиції України (далі - відповідач) про:
- визнання неправомірними дій головного державного виконавця Біловола Віталія Олексійовича (далі - державний виконавець Біловол В.О.) стосовно прийняття постанови про закінчення виконавчого провадження від 16 жовтня 2015 року ВП №3197107 (далі - оскаржувана постанова);
- скасування оскаржуваної постанови;
- зобов’язання державного виконавця Біловола В.О. або іншого державного виконавця прийняти постанову про відновлення виконавчого провадження ВП №3197107.
Протягом судового розгляду справи до суду через канцелярію від представника відповідача надійшли письмові заперечення проти позову, у яких, зокрема, заявлено клопотання про закриття провадження у справі у зв’язку з тим, що справу не належить розглядати у порядку адміністративного судочинства (далі - заявлене клопотання).
В обґрунтування заявленого клопотання представником відповідача зазначено, зокрема, що скарги на дії чи бездіяльність органів Державної виконавчої служби щодо виконання рішень, ухвал, постанов господарських судів, подані стягувачем, розглядаються господарським судом.
Так, згідно з ч. 2 ст. 2, п. 1 ч. 1 ст. 3, ч. 2 ст. 4 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), до адміністративних судів можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність суб’єктів владних повноважень, крім випадків, коли щодо таких рішень, дій чи бездіяльності Конституцією чи законами України встановлено інший порядок судового провадження.
Справа адміністративної юрисдикції (далі - адміністративна справа) - переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір, у якому хоча б однією зі сторін є орган виконавчої влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа або інший суб’єкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Юрисдикція адміністративних судів поширюється на всі публічно-правові спори, крім спорів, для яких законом встановлений інший порядок судового вирішення.
Відповідно до ч. 1 ст. 181 КАС України, учасники виконавчого провадження (крім державного виконавця) та особи, які залучаються до проведення виконавчих дій, мають право звернутися до адміністративного суду із позовною заявою, якщо вважають, що рішенням, дією або бездіяльністю державного виконавця чи іншої посадової особи державної виконавчої служби порушено їхні права, свободи чи інтереси, а також якщо законом не встановлено інший порядок судового оскарження рішень, дій чи бездіяльності таких осіб.
Згідно з ч. 1 ст. 8, ч. 4 ст. 82 Закону України "Про виконавче провадження" (далі - Закон), сторонами у виконавчому провадженні є стягувач і боржник.
Рішення, дії чи бездіяльність державного виконавця або іншої посадової особи державної виконавчої служби щодо виконання судового рішення можуть бути оскаржені сторонами до суду, який видав виконавчий документ, а іншими учасниками виконавчого провадження та особами, які залучаються до проведення виконавчих дій, - до відповідного адміністративного суду в порядку, передбаченому законом.
Критеріями визначення юрисдикції судів щодо вирішення справ з приводу оскарження рішень, дій чи бездіяльності органів державної виконавчої служби щодо виконання судового рішення є юрисдикційна належність суду, який видав виконавчий документ, та статус позивача як сторони у виконавчому провадженні.
Крім того, у п. 2 постанови Пленуму Вищого адміністративного суду України від 13 грудня 2010 року №3 зазначено, що до юрисдикції адміністративних судів належать усі справи з приводу оскарження рішень, дій чи бездіяльності органів державної виконавчої служби щодо виконання судових рішень на підставі виконавчих документів, виданих судами всіх юрисдикцій, за винятком тих, які видано загальними та господарськими судами у разі звернення до суду сторін відповідного виконавчого провадження чи їхніх представників.
Як вбачається зі змісту позовної заяви, вимоги позивача стосуються виконавчого провадження ВП №3197107 із примусового виконання наказу №4/1155-40/122, виданого 09 липня 2002 року Господарським судом Львівської області. Позивач є стороною вказаного виконавчого провадження, а саме стягувачем.
При цьому, згідно з п. 1 ч. 1, ч. 2 ст. 157 КАС України, суд закриває провадження у справі якщо справу не належить розглядати в порядку адміністративного судочинства.
Якщо провадження у справі закривається з підстави, встановленої п. 1 ч. 1 цієї статті, суд повинен роз’яснити позивачеві, до юрисдикції якого суду віднесено розгляд таких справ.
Таким чином, перевіривши у порядку письмового провадження зазначені у заявленому клопотанні доводи на предмет їх відповідності вище викладеним нормам та з’ясованим судом обставинам, а також оцінивши докази, які уже містяться у матеріалах справи, суд прийшов до висновку про обґрунтованість заявленого клопотання, оскільки справу дійсно не належить розглядати у порядку адміністративного судочинства, а тому провадження у справі підлягає закриттю.
На підставі вище викладеного, керуючись ст.ст. 24, 25, 128, 157, 160, 165, 181, 254 КАС України, суд -
УХВАЛИВ:
Закрити провадження в адміністративній справі №826/25251/15 за позовом товариства з обмеженою відповідальністю "Фірма "Авіс ЛТД" до Міністерства юстиції України про визнання неправомірними дій, скасування рішення та зобов’язання вчинити певні дії.
Копію ухвали направити сторонам (вручити їх уповноваженим представникам), роз’яснивши, що повторне звернення до адміністративного суду з тим самим позовом не допускається.
Роз’яснити позивачу, що розгляд та вирішення спору віднесено до місцевого суду загальної юрисдикції у порядку господарського судочинства.
Згідно зі ст.ст. 185, 186 КАС України, ухвала може бути оскаржена повністю або частково шляхом подання до Київського апеляційного адміністративного суду через Окружний адміністративний суд міста Києва апеляційної скарги протягом п’яти днів із дня отримання копії ухвали. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Київського апеляційного адміністративного суду.
Відповідно до ст. 254 КАС України, ухвала набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого цим Кодексом, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Головуючий суддя В.М. Данилишин
Суддя І.А. Качур
Суддя В.І. Келеберда