Ухвала суду № 59661171, 02.08.2016, Чернівецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
02.08.2016
Номер справи
824/1934/15-а
Номер документу
59661171
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЧЕРНІВЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

У Х В А Л А

02 серпня 2016 р. м. Чернівці Справа № 824/1934/15-а

Чернівецький окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Брезіної Т.М.,

за участю:

секретаря судового засідання Якимець Х.В.,

представника позивача ОСОБА_1,

представника відповідача Андрюк І.І.,

представника третьої особи Ротаря Г.А.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні клопотання про надання безоплатної правової допомоги у справі за позовом ОСОБА_4 до Чернівецького міського відділу державної виконавчої служби Чернівецького міського управління юстиції, третьої особи на стороні відповідача Головного управління Пенсійного фонду України у Чернівецькій області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,-

В С Т А Н О В И В:

Представник позивача в судовому засіданні заявив клопотання про звільнення позивача від оплати правової допомоги, забезпечити надання ОСОБА_4 безоплатної правової допомоги. Крім того, на підтвердження заявленого клопотання представник позивача послалась на довідку Пенсійного фонду України №3/22 від 26.05.2016 р. в якій пенсія за віком за травень 2016 р. нарахована позивачу в сумі 1233,15 гривень.

Представник відповідача та третьої особи залишили вирішення заявленого клопотання на розсуд суду.

Проаналізувавши заявлене клопотання, заслухавши пояснення сторін, суд робить наступі висновки.

Статтею 55 Конституції України передбачено, що права і свободи людини і громадянина захищаються судом.

Чинне законодавство України гарантує кожному право на справедливий розгляд та вирішення справи в розумні строки незалежним і неупередженим судом, створеним на підставі закону. Це положення закріплює у вітчизняному законодавстві міжнародно - правовий стандарт, який міститься у ч. 1 ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, згідно з яким кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом, який вирішить спір щодо його прав та обов'язків цивільного характеру або встановить обґрунтованість будь-якого висунутого проти нього кримінального обвинувачення.

До основних прав людини, що гарантуються Конституцією України та загальновизнаними міжнародними документами належить і право на доступ до правосуддя. Цей принцип визначає не тільки ступінь захищеності особи в державі, а і є важливим показником демократизму судочинства в цілому.

Доступ до правосуддя означає, що правова система надає кожній стороні - незалежно від рівня доходів, етнічної приналежності чи статі - справедливі слухання перед незалежним і нейтральним суддею, котрий забезпечує правову процедуру у відкритому і гласному судовому процесі, і що кожна людина, яка потребує послуг адвоката, отримує компетентні юридичні послуги.

Право кожного на правову допомогу закріплено у ст. 59 Конституції України, якою також визначено, що у випадках, передбачених законом, ця допомога надається безоплатно та кожен є вільним у виборі захисника своїх прав.

Відповідно до положень ст. 16 КАС України передбачено, що кожен має право користуватися правовою допомогою при вирішенні справ в адміністративному суді, яка надається в порядку, встановленому законом. Для надання правової допомоги при вирішенні справ у судах в Україні діє адвокатура. У випадках, встановлених законом, правова допомога може надаватися й іншими фахівцями в галузі права. Порядок і умови надання правової допомоги, права й обов'язки адвокатів та інших фахівців у галузі права, які беруть участь в адміністративному процесі і надають правову допомогу, визначаються цим Кодексом та іншими законами. Підстави і порядок надання безоплатної правової допомоги визначаються законом, що регулює надання безоплатної правової допомоги

Таким чином, порядок надання безоплатної правової допомоги визначаються нормами спеціального законодавства, а саме Закону України "Про безоплатну правову допомогу" від 02.06.2011 р. № 3460-VI (далі - Закон № 3460-VI), яким закріплено зміст права на безоплатну правову допомогу, порядок реалізації цього права, підстави та порядок надання безоплатної правової допомоги, державні гарантії щодо надання безоплатної правової допомоги.

Згідно ст. 3 Закону № 3460-VI право на безоплатну правову допомогу - гарантована Конституцією можливість громадянина України, іноземця, особи без громадянства, у тому числі біженця чи особи, яка потребує додаткового захисту, отримати в повному обсязі безоплатну первинну правову допомогу, а також можливість певної категорії осіб отримати безоплатну вторинну правову допомогу у випадках, передбачених цим Законом.

Відповідно до ч. 1 та ч. 2 ст. 13 Закону № 3460-VI безоплатна вторинна правова допомога - вид державної гарантії, що полягає у створення рівних можливостей для доступу осіб до правосуддя. Безоплатна вторинна правова допомога включає такі види правових послуг: 1) захист; 2) здійснення представництва інтересів осіб, що мають право на безоплатну вторинну правову допомогу, в судах, інших державних органах, органах місцевого самоврядування, перед іншими особами; 3) складення документів процесуального характеру.

Пунктами 1 та 9 ч. 1 ст. 14 Закону № 3460-VI передбачено, що право на безоплатну вторинну правову допомогу згідно з цим Законом та іншими законами України мають такі категорії осіб, в т.ч.: особи, які перебувають під юрисдикцією України, якщо середньомісячний сукупний дохід їхньої сім'ї нижчий суми прожиткового мінімуму, розрахованого та затвердженого відповідно до Закону України "Про прожитковий мінімум" для осіб, які належать до основних соціальних і демографічних груп населення, інваліди, які отримують пенсію або допомогу, що призначається замість пенсії, у розмірі менше двох прожиткових мінімумів для непрацездатних осіб, - на всі види правових послуг, передбачені частиною другою статті 13 цього Закону; ветерани війни та особи, на яких поширюється дія Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", особи, які мають особливі заслуги та особливі трудові заслуги перед Батьківщиною, особи, які належать до числа жертв нацистських переслідувань, - на правові послуги, передбачені пунктами 1-3 ч. 2 ст. 13 цього Закону, стосовно питань, пов'язаних з їх соціальним захистом.

Відповідно до ст.7 Закону України «Про Державний бюджет України на 2016 рік» розмір прожиткового мінімуму - 2016 на одну особу (у розрахунку на місяць) встановлено у розмірі з 1 січня 2016 року - 1330 гривень, з 1 травня - 1399 гривень, з 1 грудня - 1496 гривень.

З матеріалів справи вбачається, що сукупний дохід сім'ї позивача згідно довідки ЖРЕП 17 від 26.03.2016 р. та довідки Пенсійного фонду України №3/22 від 26.05.2016 р за травень 2016 р. складав 1233,15 гривень.

Враховуючи наведене, суд приходить до висновку, що на позивача розповсюджуються пільги передбачені положеннями Закону № 3460-VI, оскільки середньомісячний сукупний дохід її сім`ї нижчий суми прожиткового мінімуму, встановленого законом, а відтак ОСОБА_4 має право на отримання безоплатної вторинної правової допомоги від Чернівецького обласного центру з надання безоплатної вторинної допомоги.

Відповідно до ст. 15 Закону № 3460-VI суб'єктами ж надання безоплатної вторинної правової допомоги в Україні є: центри з надання безоплатної вторинної правової допомоги; адвокати, включені до Реєстру адвокатів, які надають безоплатну вторинну правову допомоги .

Згідно з ст. 16 Закону № 3460-VI Міністерство юстиції України утворює регіональні (республіканський (Автономної Республіки Крим), обласні. Київський та Севастопольський міські) та місцеві (районні, міжрайонні, міські, міськрайонні, міжрайонні та районні у містах центри з надання безоплатної вторинної правової допомоги. Центри з надання безоплатної вторинної правової допомоги є територіальними відділеннями Координаційного центру з надання правової допомоги і утворюються з урахуванням потреб відповідної адміністративно-територіальної одиниці та забезпечення доступу осіб до безоплатної вторинної правової допомоги.

Із аналізу наведених норм Закону № 3460-VI суд приходить до висновку, що зазначеними нормами законодавства визначено вичерпний перелік суб'єктів надання вторинної безоплатної правової допомоги. В даному випадку, органом, що здійснює надання вторинної правової допомоги є Чернівецький місцевий центр з надання безоплатної вторинної допомоги.

Суд звертає увагу, що позивач звертався до Чернівецького місцевого центру з надання безоплатної вторинної допомоги з метою отримання безоплатної правової допомоги, однак наказом №5в від 27.04.2016 р. йому було відмовлено в надані безоплатної вторинної правової допомоги у зв'язку з тим, що середньомісячний сукупний дохід її сім`ї є вищим від суми прожиткового мінімуму, розрахованого та затвердженого відповідно до Закону України «Про прожитковий мінімум» для осіб, які належать до основних соціальних і демографічних груп населення.

Суд 13.07.2016 р. звертався до Чернівецького місцевого центру з надання безоплатної вторинної допомоги про надання інформації, що слугувало підставою для прийняття наказу від 27 квітня 2016 року про відмову в наданні безоплатної правової допомоги (документи, докази) та чи є можливість на даний час надати правову допомогу ОСОБА_4. Однак, у відповіді від 27.07.2016 р. Чернівецький місцевий центр з надання безоплатної вторинної допомоги зазначив, що можливість надати вторинну правову допомогу ОСОБА_4 на даний час відсутня, оскільки середньомісячний сукупний дохід її сім`ї вищий від суми прожиткового мінімуму. Разом із тим, обґрунтувань та доказів того, як саме було визначено, що середньомісячний сукупний дохід сім`ї ОСОБА_4 вищий від суми прожиткового мінімуму надано не було.

У відповідності до встановленого розрахунку прожиткового мінімуму на одну особу на місяць у 2016 р., в якому розмір прожиткового мінімуму для «осіб, які втратили працездатність» з 01.01.2016 р. по 30.04.2016 р. складав 1074 грн., а з 01.05.2016 р. по 30.11.2016 р. - 1130 гривень. Крім того, в зазначеному розрахунку також визначено «загальний показник» прожиткового мінімуму, який з 01.01.2016 р. по 30.04.2016 р. складав 1330 грн., а з 01.05.2016 р. по 30.11.2016 р. - 1399 гривень. Однак, Чернівецький місцевий центр з надання безоплатної вторинної допомоги не надав роз'яснення та обґрунтування механізму віднесення ОСОБА_4 до групи «осіб, які втратили працездатність», а не застосував «загальний показник».

Враховуючи ті обставини, що позивач є пенсіонером за віком, а середньомісячний сукупний дохід її нижчий суми прожиткового мінімуму, суд вважає за необхідне вжити заходів щодо забезпечення в наданні безоплатної правової допомоги позивачу через Чернівецький обласний центр з надання безоплатної вторинної допомоги. Суд відмовляє у клопотанні позивача щодо звільнення від сплати правової допомоги, оскільки не має повноважень на вирішення цього питання та враховуючи те, що вказана допомога є безоплатною, вважає в цій частині клопотання безпідставним. В іншій частині клопотання щодо забезпечення надання безоплатної правової допомоги, суд зазначає, що відповідно до вимог КАС України та Закону № 3460-VI суд не наділений повноваженнями щодо самостійного вирішення порушеного питання, а тому клопотання задовольняє частково шляхом звернення до Чернівецького місцевого центру з надання безоплатної вторинної допомоги з проханням щодо надання безоплатної допомоги позивачу ОСОБА_4.

На підставі наведеного та керуючись статтями 158-160, 165, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

У Х В А Л И В:

1. Клопотання представника зивача задовольнити частково.

2. Звернутися до Чернівецького місцевого центру з надання безоплатної вторинної допомоги з проханням щодо надання безоплатної допомоги позивачу ОСОБА_4 шляхом визначення адвоката, який здійснюватиме представництво його інтересів у справі № 824/1934/15-а.

3. В іншій частині клопотання відмовити.

4. Копію ухвали невідкладно надіслати Чернівецькому місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги.

Ухвала набирає законної сили з моменту постановлення та оскарженню не підлягає.

Заперечення проти неї можуть бути включені до апеляційної чи касаційної скарги на постанову чи ухвалу суду, прийняту за наслідками розгляду справи.

Суддя Т.М. Брезіна

Ухвала в повному обсязі виготовлена 08 серпня 2016 р.