Справа № 732/996/16-а
провадження № 2-а/732/40/16
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"11" серпня 2016 р. м. Городня
Городнянський районний суд Чернігівської області у складі: головуючого - судді Соколова О.О., при секретарі Дударенко Ю.П. розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Ріпкінського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Чернігівської області про визнання неправомірними дій та зобов'язання управління ПФУ здійснити перерахунок раніше призначеної пенсії;-
ВСТАНОВИВ:
19.07.2016 року ОСОБА_2 звернувся до Городнянського райсуду Чернігівської області з вказаним позовом та просить визнати неправомірними та рішення Ріпкінського об'єднаного УПФ України Чернігівської області від 14.06.2016 року щодо відмови здійснити йому перерахунок; зобов'язати Ріпкінське об'єднане УПФ здійснити перерахунок та виплату йому пенсії, призначеної відповідно до ЗУ "Про державну службу" в редакції, чинній на день призначення пенсії та Постанови КМУ від 31.05.2000 року № 865 в редакції чинній на день призначення пенсії, з 01 грудня 2015 року без встановлення будь-якого строку та обмеження у часі у зв'язку з підвищенням розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, згідно з Постановою КМУ від 02.09.2015 року № 644, на підставі довідки Городнянської районної ради про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям.
Позивач в судове засідання не з»явився надав заяву про розгляд справи в його відсутності, позов підтримав в повному обсязі.
Представник відповідача в судовому засіданні відсутній. Надав суду заперечення на позов, просив в позові відмовити.
Суд, дослідивши докази, приходить до наступного.
ОСОБА_1 працював на посаді голови Городнянської районної ради Чернігівської області, стаж державної служби - 26 років.
З 10.06.2000 року йому призначена пенсія державного службовця , у розмірі 90% заробітної плати.
Згідно ч. 3 ст. 21 Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування», умови оплати праці посадових осіб місцевого самоврядування визначаються органом місцевого самоврядування, виходячи з умов оплати праці, встановлених для державних службовців відповідних категорій і посад. Згідно з ч. 7 ст. 21 Закону України«Про службу в органах місцевого самоврядування» пенсійне забезпечення посадових осіб місцевого самоврядування, які мають стаж служби в органах місцевого самоврядування та/або державної служби не менше 10 років, здійснюється у порядку, визначеному законодавством України про державну службу.
Пенсійне забезпечення державних службовців регулюється статтею 37 Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 № 3723-XII.
Згідно зі статтею 37 Закону №3723-XII (у редакції, на час призначення пенсії позивачу) пенсія державним службовцям виплачується за рахунок держави. На одержання пенсії державних службовців мають право особи, які досягли встановленого законодавством України пенсійного віку, за наявності загального трудового стажу для чоловіків - не менше 25 років, для жінок - не менше 20 років, у тому числі стажу державної служби - не менше 10 років. Зазначеним особам призначаються пенсії в розмірі 80 відсотків суми їх посадового (чинного) окладу з урахуванням надбавок, передбачених цим Законом, без обмеження граничного розміру пенсії. Пенсія державному службовцю виплачується у повному розмірі незалежно від його заробітку (прибутку), одержуваного після виходу на пенсію. За кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90 відсотків посадового (чинного) окладу з урахуванням надбавок, передбачених цим Законом, без обмеження граничного розміру пенсії.
Відповідно до статті 37-1 Закону №3723-XII (у редакції, на час звернення позивача із заявою про перерахунок пенсії) умови та порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям визначаються Кабінетом Міністрів України.
Так, порядок обчислення заробітної плати для перерахунку пенсії державного службовця визначався Постановою Кабінету Міністрів України «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» №865 від 31.05.2000 року.
Згідно п. 4 Постанови № 865 (у редакції від 25.03.2014 року) було передбачено, що у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям відповідно до рішень Кабінету Міністрів України заробітна плата для перерахунку пенсії визначалась виходячи з заробітної плати працюючих державних службовців за тими ж посадами.
Відповідно до п. 5 Постанови № 865 (у редакції від 25.03.2014 року) перерахунок пенсій проводився з місяця підвищення розміру заробітної плати працюючого державного службовця на підставі поданої заяви та довідок, виданих державними органами за останнім місцем роботи. Форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення пенсії державним службовцям, затверджується правлінням Пенсійного фонду України за погодженням з Міністерством соціальної політики. У разі ліквідації державного органу довідку видає орган, який є правонаступником, а у разі його відсутності та перейменування (відсутності) посад довідка видається у порядку, встановленому Міністерством соціальної політики за погодженням з Головним управлінням державної служби.
Постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 року № 1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» до Постанови № 865 внесено зміни, які застосовуються з 01.12.2015 року, а саме виключено пункт 4, та пункт 5 викладено в новій редакції: «Форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення пенсії державним службовцям, затверджується правлінням Пенсійного фонду України за погодженням з Міністерством соціальної політики».
Таким чином, Положеннями Постанови № 865 на час звернення позивача до відповідача із заявою про перерахунок пенсії 09.06.2016 року, не передбачено порядку перерахунку пенсії державного службовця.
На даний час всупереч статті 37-1 Закону № 3723-XII Кабінетом Міністрів України не визначено порядку перерахунку призначених пенсій державним службовцям.
Статтею 22 Конституції України встановлено, що права і свободи людини і громадянина, закріплені цією Конституцією, не є вичерпними. Конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Частиною першою статті 58 Конституції України встановлено, що закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.
За правовою позицією Європейського Суду з прав людини, викладеної у рішенні по справі «Суханов та Ільченко проти України» (Sukhanov and Ilchenko v. Ukraine) від 26.09.2014 року, за певних обставин «законне сподівання» на отримання «активу» також може захищатися статтею 1 Першого протоколу. Так, якщо суть вимоги особи пов'язана з майновим правом, особа, якій воно надане, може вважатися такою, що має «законне сподівання», якщо для такого права у національному законодавстві існує достатнє підґрунтя - наприклад, коли є практика національних Судів, якою підтверджується його існування.
Тобто, бездіяльність держави щодо прийняття нормативного акту, який визначає механізм реалізації прав та свобод громадян, закріплених у конституційних та інших актах, тримання громадян у невизначеності є невиправданим втручанням у права, передбачені статтею 1 Першого протоколу.
Таким чином, суд приходить до висновку, що право позивача на перерахунок пенсії є обгрунтованим і забезпечення цього права становить суть взятих на себе державою зобов'язань.
Відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України «Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників апарату органів виконавчої влади, органів прокуратури, судів та інших органів» від 09.03.2006 року № 268, затверджено схеми посадових окладів, зокрема, керівних працівників і спеціалістів районних , районних у м.м. Києва та Севастополя рад.
Постановою Кабінету Міністрів України № 644 від 02.09.2015 року внесено зміни до Постанови Кабінету Міністрів України № 268 від 09.03.2006 року, зокрема у Додатку № 49 до цієї Постанови «Схема посадових окладів керівних працівників і спеціалістів районних, районних у м. м. Києві та Севастополі рад.
Згідно з довідки Городнянської районної ради Чернігівської області від 31.05.2016 про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, заробітна плата на посаді голови районної ради з 01.12.2015 року становить 8439,90 грн.
Враховуючи вищезазначене, суд вважає, що позивач має право на перерахунок пенсії в зв'язку з підвищенням розміру заробітної плати працюючим державним службовцям.
Як вбачається з матеріалів справи, позивачу призначено пенсію з 10.06.2000 року, позивач звернувся до відповідача 09.06.2016 року з заявою про перерахунок пенсії.
Відповідно частини четвертої ст. 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» перерахунок призначеної пенсії провадиться у разі виникнення права на підвищення пенсії з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа.
За таких обставин, суд вважає, що необхідно здійснити перерахунок пенсії позивачу з 01.06.2016 року.
Тому позов в частині перерахунку пенсії з 01.12.2015 року задоволенню не підлягає.
Разом з тим, посилання відповідача в розпорядженні від 14.06.2016 року (а.с.9) на п. 5 «;Прикінцевих положень» Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 №213-VIII судом не приймається до уваги, з огляду на наступне.
Відповідно до п. 5 «Прикінцеві положення» Закону № 213-VIII у разі неприйняття до 1 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 1 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються відповідно до законів України «Про державну службу», «;Про прокуратуру», «;Про судоустрій і статус суддів», «;Про статус народного депутата України», «;Про Кабінет Міністрів України», «;Про судову експертизу», «;Про Національний банк України», «;Про службу в органах місцевого самоврядування», «;Про дипломатичну службу», Податкового та Митного кодексів України, Положення про помічника-консультанта народного депутата України.
З аналізу законодавчих норм, вбачається, що вказана норма стосується призначення, а не перерахунку вже призначених пенсій.
З урахуванням викладеного, суд приходить до переконання, що позовні вимоги є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
На підставі викладеного, керуючись ч. 1 ст. 8; ч. 4 ст. 22; ч. 1 ст. 58 Конституції України, ст. 37-1 Закону України «Про державну службу», ст.ст. 1- 4; 6 - 9; 18; 41 ч. 2; 71; 72; 94; 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд;-
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов задовольнити частково.
Визнати неправомірними дії Ріпкінського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Чернігівської області щодо відмови ОСОБА_1 провести перерахунок пенсії державного службовця.
Зобов'язати Ріпкінське об'єднане управління Пенсійного фонду України Чернігівської області здійснити перерахунок розміру пенсії держслужбовця ОСОБА_1 01.06.2016 року, призначеної в розмірі 90 % заробітної плати державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з врахуванням підвищення, відповідно до Постанови КМУ від 09.12.2015 року № 1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів».
В інший частині позову відмовити.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Київського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі в 10-денний строк з дня проголошення постанови апеляційної скарги.
Суддя: Соколов О.О.