Справа № 750/6168/16-а
Провадження № 2-адр/750/23/16
ДОДАТКОВА ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
12 серпня 2016 року м. Чернігів
Деснянський районний суд міста Чернігова у складі: судді Жук М.І., за участю секретаря судового засідання Щербак І.В. розглянувши у відкритому судовому засіданні заяву ОСОБА_1 про ухвалення додаткового судового рішення по справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Чернігівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України про визнання дій неправомірними та зобов`язання вчинити певні дії,-
ВСТАНОВИВ:
25.07.2016 року позивач звернувся до суду із заявою про ухвалення додаткового судового рішення по справі за її позовом до Чернігівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України про визнання дій неправомірними та зобов`язання вчинити певні дії.
В обґрунтування заяви зазначила, що просила визнати протиправними дії Чернігівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України щодо відмови у включенні матеріальної допомоги на оздоровлення, на вирішення соціально-побутових питань та індексації грошових доходів в заробітну плату для нарахування пенсії та зобов'язати Чернігівське об'єднане управління Пенсійного фонду України здійснити донарахування до пенсії, призначеної в розмірі 90 % суми заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 01.01.2011 - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, проте постановою Деснянського районного суду м. Чернігова від 18.07.2016 року вказані вимоги вирішені не були.
Заявник в судове засідання не прибув, про дату, час та місце розгляду заяви про ухвалення додаткового судового рішення був повідомлений належним чином.
Представник відповідача в судове засідання не прибув, про дату, час та місце розгляду заяви про ухвалення додаткового судового рішення був повідомлений належним чином.
Дослідивши матеріали справи - суд приходить до висновку, що заява підлягає задоволенню.
Позивач перебуває на обліку у відповідача як особа, яка отримує пенсію за віком відповідно до Закону України «Про державну службу» з 13.11.2008 року в розмірі 90 % суми заробітної плати.
07.06.2016 року позивач звернулась із заявою до Чернігівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України з проханням включити суми індексації заробітної плати, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, матеріальної допомоги на оздоровлення в заробітну плату для призначення їй пенсії відповідно до Закону України від 16 грудня 1993 року № 3723-ХІІ "Про державну службу" та надала довідку від 07.06.2016 року № 60-0005/47939, видану Представником Національного банку України в Чернігівській області про складові заробітної плати (за останні 24 календарні місяці роботи або за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією), що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України "Про державну службу" за період з 01.11.2006 року по 31.10.2008 року, в якій, окрім надбавки за високі досягнення у праці та премій, вказані суми інших виплат, а саме матеріальної допомоги на оздоровлення на вирішення соціально-побутових питань та індексація заробітної плати.
Листом № 7585/15 від 23.06.2016 року відповідачем було відмовлено у здійсненні нарахування пенсії з врахуванням довідки від 07.06.2016 року, оскільки при визначенні розміру пенсії державним службовцям у заробітну плату враховуються виплати, які згідно зі ст.33 Закону України "Про державну службу" входять до структури заробітної плати та на які було нараховано страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а оскільки такі види виплат, як матеріальна допомога на оздоровлення, не передбачені ст.33 Закону України "Про державну службу" як складові заробітної плати державного службовця, тому зазначені виплати не враховуються для обчислення пенсії.
Статтею 37 Закону України "Про Державну службу" пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80% від сум їх заробітної плати, на які нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування. За кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90 % заробітної плати.
У частині першій статті 1 Закону України "Про оплату праці" встановлено, що заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.
Статтею 2 цього Закону визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.
Згідно з пп. 2.3.3 п. 2.3 ст. 2 Інструкції зі статистики заробітної плати, розробленої відповідно до вказаного Закону, затвердженої наказом Державного комітету статистики України від 13.01.2004 № 5, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 27.01.2004 за № 114/8713, матеріальна допомога, що має систематичний характер, надана всім або більшості працівників (на оздоровлення) віднесена до інших компенсаційних виплат.
Частиною другою статті 33 Закону України "Про Державну службу" передбачено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.
Аналіз наведених положень дає підстави для висновку, що матеріальна допомога на оздоровлення та допомога для вирішення соціально-побутових питань входила до системи оплати праці державного службовця.
Крім того, статтею 66 Закону України "Про пенсійне забезпечення" від 05.11.1991 року врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій.
Відповідно до частини першої зазначеної статті до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України від 26 червня 1997 року "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).
Згідно зі статтею 41 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" до виплат (доходів), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, належать, зокрема: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим самим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
Із наведеного вбачається, що отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того чи входять до структури заробітної плати.
З цього слідує, що в заробітну плату для обчислення пенсії має включатися індексація заробітної плати, матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових питань та матеріальна допомога на оздоровлення, на які нараховувався збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, а тому позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають задоволенню.
В силу положень статті 2 КАС України, завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.
Згідно положень ст.168 ч.1 п.1 КАС України, суд, що ухвалив судове рішення, може за заявою особи, яка брала участь у справі, прийняти додаткову постанову у випадку, якщо щодо однієї із позовних вимог, з приводу якої досліджувалися докази, чи одного з клопотань не ухвалено рішення.
Враховуючи вищевказані обставин справи та положення ст. 168 КАС України, суд приходить до висновку про доцільність прийняття додаткового рішення суду у вищезазначеній адміністративній справі.
Керуючись ст.ст. 163, 168 КАС України, суд -
ПОСТАНОВИВ:
Заяву ОСОБА_1 про ухвалення додаткового судового рішення, - задовольнити.
Визнати неправомірними дії Чернігівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України з приводу відмови ОСОБА_1 у включенні до заробітку для обчислення пенсії матеріальної допомоги на оздоровлення та на вирішення соціально-побутових питань, а також індексації заробітної плати починаючи з 07.06.2016 року.
Зобов'язати Чернігівське об'єднане управління Пенсійного фонду України включити до заробітку ОСОБА_1 для обчислення пенсії за віком, призначеної в розмірі 90 % від заробітної плати державного службовця, матеріальну допомогу на оздоровлення та на вирішення соціально-побутових питань, а також індексацію заробітної плати, здійснити в зв'язку з цим донарахування до її пенсії починаючи з 07.06.2016 року.
Додаткова постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Київського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції. Апеляційна скарга на постанову суду подається протягом десяти днів з моменту проголошення додаткової постанови.
Суддя