Справа № 493/1091/16-а
Провадження № 2-а/493/28/16
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
08.08.2016 року Балтський районний суд Одеської області в складі:
ГОЛОВУЮЧОЇ - СУДДІ ІЛЬНІЦЬКОЇ О.М.,
розглянувши у скороченому провадженні в залі суду в м. Балті справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Балтському районі Одеської області про визнання незаконними дії та зобов'язання вчинити дії суб'єкта владних повноважень,
В С Т А Н О В И В :
26.07.2016 року ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративною позовною заявою до Управління Пенсійного фонду України в Балтському районі Одеської області про визнання незаконними дії та зобов'язання вчинити дії суб'єкта владних повноважень.
В обґрунтування вимог зазначив, що постановою Балтського районного суду Одеської області від 02.06.2015 р., залишеною без змін ухвалою Одеського апеляційного адміністративного суду від 27.08.2015 року, зобов'язано Управління Пенсійного фонду України у Балтському районі Одеської області призначити йому пенсію за вислугу років на підставі ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» в редакції, чинній на час його звернення до Управління Пенсійного фонду України у Балтському районі Одеської області із заявою про призначення пенсії, а саме з 08 квітня 2015 року.
22.06.2016 року він звернувся до відповідача із заявою про проведення перерахунку розміру його пенсії у зв'язку з підвищенням розміру посадових окладів працівників прокуратури. До свого звернення від додав відповідну довідку про заробітну плату № 505 від 14.06.2016 року, з якої видно, що в грудні місяці 2015 року було підвищено заробітну плату працівникам прокуратури. На його звернення відповідач своїм листом від 29.06.2016 року відмовив у здійсненні такого перерахунку з посиланням на п. 5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» № 213 - VIII від 02.03.2015р., згідно якого з 1 червня 2015 року скасовано норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії призначаються відповідно до Закону України «Про прокуратуру».
Вважає такі дії відповідача протиправними, оскільки при перерахунку пенсії працівникам прокуратури має застосовуватися норма, що визначає розмір пенсії у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії.
Посилаючись на викладене, просив визнати дії відповідача протиправними та зобов'язати відповідача провести перерахунок пенсії з 01.01.2016 року на підставі поданої ним довідки відповідно до ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» в редакції, чинній на час призначення йому пенсії, виходячи з розрахунку 90 % від суми місячного заробітку без обмеження її максимального розміру.
Відповідач подав письмові заперечення, в якому просив відмовити у задоволенні позову, посилаючись на п. 5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» № 213 - VIII від 02.03.2015р.
Суд, дослідивши матеріали справи, дійшов висновку, що адміністративний позов підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що постановою Балтського районного суду Одеської області від 02.06.2015 р., залишеною без змін ухвалою Одеського апеляційного адміністративного суду від 27.08.2015 року, зобов'язано Управління Пенсійного фонду України у Балтському районі Одеської області призначити позивачу пенсію за вислугу років на підставі ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» в редакції, чинній на час його звернення до Управління Пенсійного фонду України у Балтському районі Одеської області із заявою про призначення пенсії, а саме з 08 квітня 2015 року.
Позивач в обґрунтування вимог посилається на редакцію ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру», відповідно до якої прокурори і слідчі зі стажем роботи не менше 20 років мають право на пенсійне забезпечення за вислугою років в розмірі 90 % від суми їхньої місячної заробітної плати.
Такі доводи позивача є безпідставними, оскільки на час призначення позивачу пенсії діяла редакція ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» станом на 1 квітня 2015 року, відповідно до якої прокурори і слідчі мають право на призначення пенсії в розмірі 60 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування
Позивач 22.06.2016 року звернувся до відповідача із заявою про перерахунок пенсії відповідно до ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру». До заяви позивачем надана довідка прокуратури Одеської області № 505 від 14.06.2016року.
Листом від 29.06.2016 року відповідач відмовив у проведенні перерахунку з посиланням на положення п. 5 Прикінцевих положень Закону України № 213-VIII «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення».
Вказані дії відповідача не відповідають вимогам закону з наступних підстав.
Згідно з ч. 1 ст. 58 Конституції України закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.
Положеннями статті 22 Конституції України передбачено, що при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
В рішеннях Конституційного Суду України № 8-рп/99 від 06.07.1999 (у справі щодо права на пільги) та № 5-рп/2002 від 20.03.2002 (у справі щодо пільг, компенсацій і гарантій) вказано, що Конституція України виокремлює певні категорії громадян України, що потребують додаткових гарантій соціального захисту з боку держави. До них, зокрема, належать громадяни, які відповідно до ст. 17 Конституції України, перебувають на службі у військових формуваннях та правоохоронних органах держави, забезпечуючи суверенітет і територіальну цілісність України, її економічну та інформаційну безпеку, а саме у Збройних Силах України, органах Служби безпеки України, поліції, прокуратури, охорони державного кордону України, податкової міліції. Управління державної охорони України, державної пожежної охорони, Державного департаменту України з питань виконання покарань тощо. Необхідність додаткових гарантій соціальної захищеності цієї категорії громадян як під час проходження служби, так і після її закінчення зумовлена насамперед тим, що служба у Збройних Силах України, інших військових формуваннях та правоохоронних органах держави пов'язана з ризиком для життя і здоров'я, підвищеними вимогами до дисципліни, професійної придатності, фахових, фізичних, вольових та інших якостей. Це повинно компенсуватися наявністю підвищених гарантій соціальної захищеності, тобто комплексу організаційно-правових економічних заходів, спрямованих на забезпечення добробуту саме цієї категорії громадян як під час проходження служби, так і після її закінчення. Виходячи із висловленого, у рішеннях Конституційного Суду України розуміння сутності соціальних гарантій працівників правоохоронних органів, зокрема працівників прокуратури, зміст та обсяг досягнутих ними соціальних гарантій не може бути звужено шляхом внесення змін до законодавства. Зазначені висновки також узгоджуються з правовими позиціями Верховного Суду України, викладеними в постановах від 10.12.2013(справа №21-348а1), від 17.12.2013 (справа №21-445а13), від 06.10.2015 (провадження №127/11720/14-а).
У рішенні Конституційного Суду України №1-9/2015 від 13.05.2015 зазначено, що Україну проголошено соціальною, правовою державою, в якій визнається і діє принцип верховенства права. Конституція України має найвищу юридичну силу. Закони та інші нормативно-правові акти приймаються на основі Конституції України і повинні відповідати їй. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України (стаття 1, частини перша, друга статті 8, частина друга статті 19 Конституції України). Громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної часткової або тимчасової втрати працездатності, у старості та в інших випадках, передбачених законом (частина перша статті 46 Конституції України). В Україні на конституційному рівні гарантовано право громадян на соціальний захист, для забезпечення якого необхідне здійснення комплексу державно-правових заходів, одним із яких є законодавче визначення основ соціального захисту форм і видів пенсійного забезпечення (пункт 6 частини першої статті 92 Конституції України).
За Конституцією України Кабінет Міністрів України забезпечує виконання Конституції та законів України, в тому числі у сфері соціального захисту (пункт 1,3 статті 116 Конституції України).
Конституційний суд України у рішенні № 8-рп/2005 від 11.10.2005 чітко визначив критерії, за якими можливо встановити, чи відбулося таке звуження, а саме: звуження обсягу прав та свобод - це зменшення кола суб'єктів, розміру території, часу, розміру або кількості благ чи будь-яких інших кількісно вимірюваних показників використання прав та свобод, тобто їх кількісні характеристики.
Також, Конституційний суд України у своєму рішенні №6-рп/2007 від 09.07.2007 зазначив, що невиконання державою взятих на себе соціальних зобов'язань порушує принцип соціальної, правової держави. Встановлення певних соціальних пільг, компенсацій та гарантій є складовою конституційного права на соціальний захист і юридичними засобами здійснення цього права.
Відповідно до ч. 13 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» №1789-XII від 05.11.1991 року обчислення (перерахунок) пенсій провадиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком.
Відповідно до вимог ст. 84 Закону України "Про пенсійне забезпечення" перерахунок призначеної пенсії при виникненні права на підвищення пенсії проводиться з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15-го числа включно, із першого числа наступного місяця, якщо заяву подано після 15-го числа.
За таких обставин, суд вважає, що перерахунок пенсії позивачу на підставі поданої ним відповідачу 22.06.2016 року заяви про перерахунок пенсії та довідки відповідно до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру», виходячи з розрахунку 60 % від середнього заробітку, повинен бути здійснений з 01 липня 2016 року.
Підстав для зобов'язання здійснити перерахунок пенсії з 01.01.2016 року немає, оскільки позивачем не надано суду доказів того, що раніше він звертався із заявами про такий перерахунок.
На підставі викладеного, керуючись ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» (в редакції від 1 квітня 2015 року), ст.ст. 9, 11, 159-163, 256 КАС України, суд
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Балтському районі Одеської області про визнання незаконними дії та зобов'язання вчинити дії суб'єкта владних повноважень задовольнити частково.
Визнати протиправними дії Управління Пенсійного фонду України в Балтському районі Одеської області з приводу відмови ОСОБА_1 у здійсненні перерахунку пенсії на підставі довідки про заробітну плату від 14.06.2016 року № 505.
Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Балтському районі Одеської області здійснити перерахунок та виплачувати ОСОБА_1 призначену пенсію за вислугу років відповідно до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» (в редакції від 1 квітня 2015 року) із розрахунку 60% від середнього заробітку щомісячної (чинної) заробітної плати відповідної посади працівника прокуратури згідно довідки прокуратури Одеської області від 14.06.2016 № 505, починаючи з 01.07.2016 року, з урахуванням вже здійснених виплат.
В задоволенні позову в іншій частині відмовити.
Постанова підлягає негайному виконанню у межах суми стягнення за один місяць.
Апеляційна скарга на постанову суду подається до Одеського апеляційного адміністративного суду через Балтський районний суд Одеської області протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
СУДДЯ