Постанова № 59638641, 01.08.2016, Києво-Святошинський районний суд Київської області

Дата ухвалення
01.08.2016
Номер справи
369/1989/16-а
Номер документу
59638641
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Державна служба України з питань геодезії, картографії та кадастру

Справа № 369/1989/16-а

Провадження № 2-а/369/144/16

ПОСТАНОВА

іменем України

01.08.2016 року м. Київ

Києво-Святошинський районний суд Київської області у складі:

головуючого судді Пінкевич Н.С.

при секретарі Дуплій Т.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Києві справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Софіївсько-Борщагівської сільської ради Києво-Святошинського району Київської області, третя особа Управління Держгеокадастру Києво-Святошинського району Київської області про визнання незаконними та скасування рішень, -

в с т а н о в и в :

У березні 2016 року позивач звернувся до суду з даним позовом. Свої вимоги мотивував тим, що за рішенням ради від 29 березня 2009 року йому надано дозвіл на вибір місця розташування земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства. Після отримання відповідних висновків за рішенням сільської ради від 09 грудня 2009 року йому надано дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для ведення особистого селянського господарства. На виконання рішення ради ним було замовлено виготовлення проекту землеустрою в ФОП ОСОБА_6. Але у червні-липні 2010 року йому повідомили, що наданий ним проект землеустрою зник. Тому за його новим замовленням ТОВ «Земля та право» був виготовлений новий проект землеустрою, ним були отримані нові висновки та поданий проект знов до управління земельних ресурсів. Але на початку 2011 року йому стало відомо, що його проект знов не можуть знайти в управлінні земельних ресурсів. Тому він вимушений був втретє виготовляти проект землеустрою знов та отримував дублікати та довідки. Після чого він подав проект на затвердження сільській раді. У подальшому тривали численні судові спори щодо затвердження його проекту землеустрою. Останнім рішенням сільської ради №56 від 10 липня 2015 року йому було відмовлено в затвердженні проекту землеустрою та наданні земельної ділянки у власність у зв'язку з невідповідністю категорії земельної ділянки генеральному плану с. Софіївська Борщагівка, яким зазначена земельна ділянка віднесена до земель житлової та громадської забудови. Вважає, що дане рішення прийняте з порушення чинного законодавства, порушує його законні права на отримання земельної ділянки у власність.

Просив суд визнати незаконною бездіяльність Софіїїсько-Борщагівської сільської ради Києво-Святошинського району Київської області щодо відмови у затвердженні проекту землеустрою; визнати незаконними та скасувати рішення Софіїїсько-Борщагівської сільської ради Києво-Святошинського району Київської області №56 від 10 липня 2015 року 25 сесії 7 скликання «Про відмову ОСОБА_1 у затвердженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства в АДРЕСА_1 та наданні у власність зазначеної земельної ділянки»; зобов'язати Софіїїсько-Борщагівську сільську раду Києво-Святошинського району Київської області розглянути на пленарному засіданні, подані заяви від 20 грудня 2012 року, 20 лютого 2013 року, 30 березня 2013 року ОСОБА_1 про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки в порядку та строки, передбачені ст. 118 Земельного кодексу України та прийняти належне у відповідності до чинного законодавства рішення про затвердження проекту щодо відведення земельної ділянки; судові витрати покласти на відповідача.

У судовому засданні позивач позовні вимоги підтримав. Подав суду також письмові пояснення. Просив задоволити позов в повному обсязі.

У судовому засіданні представник Софіївсько-Борщагівської сільської ради Києво-Святошинського району Київської області проти позову заперечувала, подала суду письмові заперечення проти позовних вимог. Просила суд відмовити в задоволенні позову.

У судове засідання представник управління Держгеокадстру Києв-Святошинського району Київської області не з'явились. Про час та місце розгляду справи повідомлений належним чином. Клопотань про відкладення розгляду справи до суду не надходило.

Заслухавши пояснення осіб, які беруть участь в розгляді справи, розглянувши подані документи та матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши усі фактичні обставини, на яких ґрунтуються вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи та вирішення спору по суті, суд приходить до висновку про задоволення позовних вимог з наступних підстав.

У ст. 3 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, і до адміністративного суду можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність суб'єктів владних повноважень, де суди перевіряють, чи прийнятті вони : на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені законами України; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Згідно ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, при цьому, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльність суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Відповідно до ст. 116 ЗК України громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом або за результатами аукціону.

Набуття права на землю громадянами та юридичними особами здійснюється шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування.

Безоплатна передача земельних ділянок у власність громадян провадиться у разі: приватизації земельних ділянок, які перебувають у користуванні громадян; одержання земельних ділянок внаслідок приватизації державних і комунальних сільськогосподарських підприємств, установ та організацій; одержання земельних ділянок із земель державної і комунальної власності в межах норм безоплатної приватизації, визначених цим Кодексом.

Передача земельних ділянок безоплатно у власність громадян у межах норм, визначених цим Кодексом, провадиться один раз по кожному виду використання.

Земельні ділянки, які перебувають у власності чи користуванні громадян або юридичних осіб, передаються у власність чи користування за рішенням органів виконавчої влади чи органів місцевого самоврядування лише після припинення права власності чи користування ними в порядку, визначеному законом.

Відповідно до ст. 118 ЗК України громадянин, зацікавлений у приватизації земельної ділянки, яка перебуває у його користуванні, подає заяву до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу. У разі якщо земельна ділянка державної власності розташована за межами населених пунктів і не входить до складу певного району, заява подається до Ради міністрів Автономної Республіки Крим.

При розгляді справи судом встановлено, що 27 лютого 2009 року ОСОБА_1 звернувся до голови Софіївсько-Борщагівської сільської ради Києво-Святошинського району Київської області з заявою про виділення йому земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства.

Рішенням Софіївсько-Борщагівською сільською радою Києво-Святошинського району Київської області №141 від 29 березня 2009 року надано дозвіл ОСОБА_1 на вибір місця розташування земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства.

Рішенням Софіївсько-Борщагівською сільською радою Києво-Святошинського району Київської області №65 від 09 грудня 2009 року погоджено місце розташування земельної ділянки та надано дозвіл ОСОБА_1 на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для ведення особистого селянського господарства площею 0,0800га (рілля) в АДРЕСА_1 за рахунок земель запасу Соф. Борщагівської сільської ради.

З пояснень позивача, що не оспорювалось відповідачем по справі, встановлено, що для виконання рішення ради ОСОБА_1 замовив виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність в АДРЕСА_1, у ФОП ОСОБА_6. Після цього подав проект до Управління земельних ресурсів у Києво-Святошинському районі Київської області для отримання відповідних висновків та довідок. Однак, після неодноразових звернень до даного Управління, позивачу повідомили, що проект землеустрою в Управлінні - відсутній. ОСОБА_1 повторно зробив проект землеустрою у ТОВ «Земля та право». TOB «Земля та право» розробили Проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність гр. ОСОБА_1 для ведення особистого селянського господарства вулиці Боголюбова, 17, Києво-Святошинського району, Київської області. Після цього Позивач звернувся до Відділу містобудування і архітектури у Києво-Святошинському районні, Київської області та отримав «Висновок погодження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність гр. ОСОБА_1 для ведення особистого селянського господарства по вулиці Боголюбова, 17 села Софіївська Борщагівка, Софіївсько-Борщагівської сільської ради» за №5749 від 08.09.2010 року та «Висновок про наявні обмеження на використання земельної ділянки» за №5750 від 08.09.2010 року Далі Позивач звернувся до ДЗ «Києво-Святошинська районна санітарно- епідемологічка станція» МОЗ України та отримав від 10.09.2010 року за №2079 «Про погодження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність гр. ОСОБА_1 для ведення особистого селянського господарства в межах Софіївсько- Борщагівської сільської ради». Позивач знову подав документи до Управління земельних ресурсів у Києво-Святошинському районі, Київської області для отримання відповідних висновків та довідок. Зважаючи, що тривалий час, а саме станом на травень місяць 2011 року відповіді щодо отримання висновку Позивачу так і не було надано, Позивач звернувся листом до начальника Держкомзему Головного Управління Держкомзему у Київській області Фокіна О.Т та в.о. начальника Управління земельних ресурсів у Києво-Святошинському районні, Київської області ОСОБА_4. щодо вирішення питання стосовно отримання висновку про погодження проекту землеустрою, щодо відведення земельної ділянки у власність для ведення особистого селянського господарства в АДРЕСА_1, в Києво-Святошинському районного відділу по земельним ресурсам (с. Чайки, вул. Лобановського), отримав відповідь, що документи на підписі.

17 лютого 2011 року ОСОБА_1 знову звернувся до Управління земельних ресурсів у Києво-Святошинському районні, Київської області та отримав відповідь, що проект знаходиться в Держкомземі Київської області на перевірці. Однак, згодом Позивач дізнався що проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки йому у власність для ведення особистого селянського господарства в АДРЕСА_1 в Києво-Святошинському районного відділу по земельним ресурсам не можуть знайти.

Таким чином, ОСОБА_1 вже в третій раз замовив Проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність гр. ОСОБА_1 для ведення особистого селянського господарства АДРЕСА_1, та отримав довгождані висновки з Управління земельних ресурсів у Києво-Святошинському районні, Київської області, дублікати та довідки, а саме: Про погодження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність гр. ОСОБА_1 для ведення особистого селянського господарства в межах Софіївсько-Борщагівської сільської ради від 19.11.2010 року за №22041; Про наявні обмеження на використання земельної ділянки від 19.11.10 за №22042; Умови відведення земельної ділянки від 19.11.10 від 22040; Про склад угідь земельної ділянки за формою №6-зем від 14.07.11 за №2904; Присвоєно кадастровий номер земельній ділянці по вулиці Боголюбова, 17 гр. ОСОБА_1 від 13.07.201 1 року 3222486200:02:002:0269 та було підписано План відведення земельної ділянки

З пояснень позивача вбачається, що після отримання всіх необхідних висновків для погодження Проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для ведення особистого селянського господарства, АДРЕСА_1. Києво-Святошинського району, Київської області Позивач поштою 20 грудня 2012 року, звичайним листом, відправив власноруч написану заяву до Софіївсько- Борщагівської сільської ради. Києво-Святошинського району, Київської області, з проханням затвердити проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність гр. ОСОБА_1 для ведень особистого селянського господарства, АДРЕСА_1. Києво-Святошинського району, Київської області» та доклав додатки - фотокопії проекту землеустрою на 34 сторінках. Пізніше він направляв ці документи через «Нову пошту» 20 лютого 2013 року та через Укрпошту - 30 березня 2013 року.

У подальшому між сторонами тривали судові спори щодо передачі земельної ділянки у власність ОСОБА_1

Останнім рішенням Софіїїсько-Борщагівської сільської ради Києво-Святошинського району Київської області №56 від 10 липня 2015 року 25 сесії 7 скликання відмовлено ОСОБА_1 у затвердженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства в АДРЕСА_1 та наданні у власність зазначеної земельної ділянки.

Підставою для відмовило визначено невідповідність категорії земельної ділянки генеральному плану с. Софіївська Борщагівка, яким зазначена земельна ділянка віднесена до земель житлової та громадської забудови.

Відповідно до ст. 118 ЗК України відповідний орган місцевого самоврядування або орган виконавчої влади в місячний термін розглядає клопотання і надає дозвіл підприємствам, установам та організаціям на розробку проекту приватизації земель. Передача земельних ділянок у власність громадянам - працівникам державних та комунальних сільськогосподарських підприємств, установ та організацій, а також пенсіонерам з їх числа провадиться після затвердження проекту приватизації земель у порядку, встановленому цим Кодексом. Відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування об'єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.

За ст. 122 ЗК України сільські, селищні, міські ради передають земельні ділянки у власність або у користування із земель комунальної власності відповідних територіальних громад для всіх потреб.

Відповідно до ст. 26 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються такі питання вирішення відповідно до закону питань регулювання земельних відносин.

За ст. 118 ЗК України відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, у двотижневий строк з дня отримання погодженого проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки (а в разі необхідності здійснення обов'язкової державної експертизи землевпорядної документації згідно із законом - після отримання позитивного висновку такої експертизи) приймає рішення про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та надання її у власність.

Відмова органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування у передачі земельної ділянки у власність або залишення клопотання без розгляду можуть бути оскаржені до суду.

У разі відмови органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування у передачі земельної ділянки у власність або залишення заяви без розгляду питання вирішується в судовому порядку.

Таким чином, чинне земельне законодавство не надає право органу місцевого самоврядування при затвердженні проекту землеустрою на відмову. Посилання представника відповідача на невідповідність генеральному плану можливе лише при наданні згоди на розробку проекту землеустрою, а не при його затвердженні.

Відповідності до ст. 1 Протоколу № 1 до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод кожна фізична або юридична особа має право мирно володіти своїм майном. Ніхто не може бути позбавлений своєї власності інакше як в інтересах суспільства і на умовах, передбачених законом і загальними принципами міжнародного права.

Відповідно до правової позиції Європейського суду, зокрема, у справі «Стретч проти Сполученого Королівства» (рішення від 24 червня 2003 року), самі по собі допущені органами публічної влади порушення не можуть бути безумовною підставою для визнання їх рішень недійсними, якщо вони не допущені внаслідок винної, протиправної поведінки самої фізичної особи.

Відповідно до ст. 162 КАС України при вирішенні справи по суті суд може задовольнити адміністративний позов повністю або частково чи відмовити в його задоволенні повністю або частково.

У разі задоволення адміністративного позову суд може прийняти постанову про визнання протиправними рішення суб'єкта владних повноважень чи окремих його положень, дій чи бездіяльності і про скасування або визнання нечинним рішення чи окремих його положень; зобов'язання відповідача вчинити певні дії.

Оскільки порушені права позивача підлягають захисту, відповідач в судове засідання не надав доказів щодо правомірності оскаржуваного рішення, у даному рішенні не вказано які саме положення проекту не відповідають законам та іншій документації, а міститься лише загальні посилання, тому суд вважає обґрунтованими доводи позову щодо визнання незаконним та скасування рішення ради.

Проаналізувавши вищевказані норми закону, рішення ради від 10 липня 2015 року, з врахуванням того, що сільська рада прийняла рішення без врахуванням вимог ст. 118 ЗК України, суд приходить до висновку, що рішення порушує права позивача. Тому вимоги підлягають задоволенню із зобов'язанням сільську раду розглянути повторно подані заяви ОСОБА_1 про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки в порядку та строки, передбачені Земельним кодексом України.

Відповідно до ст.. 94 КАС України якщо судове рішення ухвалено на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України (або відповідного місцевого бюджету, якщо іншою стороною був орган місцевого самоврядування, його посадова чи службова особа).

За ст. 87 КАС України до судових витрат відноситься сплата судового збору, витрати, пов'язані з прибуттям до суду.

При зверненні до суду ОСОБА_1 було сплачено судовий збір в розмірі 551,21 грн., що підлягає стягненню з місцевого бюджету.

Керуючись ст. ст. 3,9, 13, 142, 143 Конституції України, ст. ст. 55, 81, 116, 118, 121, 155, 207 Земельного кодексу України, п.12 Перехідних положень Земельного кодексу України, ст. 393 Цивільного кодексу України, ст. 1 Протоколу № 1 до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, керуючись ст.ст.71, 159, 160, 161, 163, 172, 177 ст.ст.158-163, 167, 186, 254 КАС України, суд, -

п о с т а н о в и в :

Позов ОСОБА_1 до Софіївсько-Борщагівської сільської ради Києво-Святошинського району Київської області, третя особа Управління Держгеокадастру Києво-Святошинського району Київської області про визнання незаконними та скасування рішень - задовольнити.

Визнати незаконною відмову Софіїїсько-Борщагівської сільської ради Києво-Святошинського району Київської області у затвердженні проекту землеустрою.

Визнати незаконними та скасувати рішення Софіїїсько-Борщагівської сільської ради Києво-Святошинського району Київської області №56 від 10 липня 2015 року 25 сесії 7 скликання «Про відмову ОСОБА_1 у затвердженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства в АДРЕСА_1 та наданні у власність зазначеної земельної ділянки».

Зобов'язати Софіїїсько-Борщагівську сільську раду Києво-Святошинського району Київської області розглянути на засіданні сесії, подані заяви ОСОБА_1 про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки в порядку та строки, передбачені Земельним кодексом України.

Стягнути з бюджету Софіївсько-Борщагівської сільської ради Києво-Святошинського району Київської області на користь ОСОБА_1 судовий збір у розмірі 551 грн. 21 коп.

На постанову суду може бути подано апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня проголошення постанови. У разі застосування судом ч.3 ст. 160 КАС України апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Суддя