Справа № 645/3465/16-а
Провадження № 2-а/645/169/16
Постанова
іменем України
11 серпня 2016 року
Суддя Фрунзенського районного суду м. Харкова Алфьорова Т.М. розглянувши у скороченому провадженні справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Фрунзенському районі м. Харкова про визнання дій неправомірними та про зобов'язання вчинити певні дії,
встановив:
Позивач, ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до УПФ Україні в Фрунзенському районі м. Харкова, в якому просив:
визнати протиправними дії відповідача щодо відмови йому у проведенні перерахунку пенсії за вислугу років в розмірі 90 відсотків місячної (чинної) заробітної плати відповідно до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» (в редакції, що діяла станом на час призначення пенсії) на підставі довідки прокуратури Харківської області № 18-552 від 06.07.2016 року про заробітну плату;
зобов'язати УПФУ в Фрунзенському районі м. Харкова здійснити перерахунок пенсію за вислугу років з 01.01.2016р. на підставі довідки прокуратури Харківської області від 06.07. 2016 року № 18-552, відповідно до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру», в редакції від 02 березня 2015 року, в розмірі 90% від середнього заробітку прокурора відділу прокуратури Харківської області.
Позовні вимоги мотивовані тим, що в органах прокуратури Харківської області працював з 1994 року по 2010 рік З 2010 року перебуває на обліку в УПФУ у Фрунзенському районі м. Харкова і йому призначена пенсія за вислугу років згідно ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» в чинній на той час редакції від 12.07.2001 року в розмірі 90% від середнього заробітку посади прокурора відділу прокуратури Харківської області. 06.07.2016 року.
В зв'язку з постановою КМУ № 1013 від 09.12.2015 р. «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів», якою передбачено підвищення оплати праці прокурорів, він звернувся в УПФУ в Фрунзенському районі м.Харкова з відповідною заявою щодо перерахунку розміру пенсії і надав довідку прокуратури Харківської області № 18-552 від 06.07.2016 р. про заробіток, з якого належить здійснити перерахунок пенсії, але рішенням від 06.07.2016 р. за № 334 було відмовлено у перерахунку пенсії.
Відмовляючи у проведенні перерахунку, Управління Пенсійного фонду України у Фрунзенському районі м. Харкова виходило з того, що відповідно до Прикінцевих положень Закону України від 02.03.2015 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» № 213-VIII з 01.06.2015 скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії призначаються відповідно до Закону України " Про прокуратуру". Вважає, що своїми діями відповідач порушив надані Конституцією України права і тому вимушеній звертатися до суду з цим позовом
Представник відповідача позов не визнав та дав письмові заперечення, де посилається на те, що відповідно до розділу ІІІ «Прикінцеві положення» Закону України « Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 № 213 у разі неприйняття до 01.06.2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/ щомісячне довічне грошове утримання призначаються відповідно до законів України « Про державну службу», « Про прокуратуру», « Про судоустрій і статус суддів», «Про статус народного депутата України», «Про Кабінет Міністрів України», «Про судову експертизу», «Про Національний банк України», «Про службу в органах місцевого самоврядування», «Про дипломатичну службу», Податкового та Митного кодексів України, Положення про помічника - консультанта народного депутата України. З урахуванням викладеного, відповідач вважає, що позивач не має законних підстав на перерахунок пенсії та просить суд відмовити в задоволенні позову в повному обсязі.
Суд розглянув справу у порядку скороченого провадження.
Суд, розглянувши адміністративний позов, дослідивши надані сторонами докази, вважає необхідним зазначити наступне.
Положеннями частини 1 статті 2 КАС України визначено, що завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно - правових відносин від порушень з боку органів державної влади,органів місцевого самоврядування,їх посадових та службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Відповідно до вимог статті 9 КАС України при вирішенні спору суд керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їх посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією України.
Частина 1 статті 11 КАС України передбачає, що розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Судом встановлено що позивач ОСОБА_1 з 2010 року є отримувачем пенсії за вислугу років, призначену згідно статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру», в розмірі 90% від заробітку.
У зв'язку з підвищенням працівникам прокуратури заробітної плати відповідно до Постанови КМ України від 31.05.2012 року №505 із змінами та доповненнями в редакції від 09.12.2015 року №1013, позивач 06.07.2016 р. звернувся до відповідача із заявою про перерахунок раніше призначеної йому пенсії на підставі виданої прокуратурою Харківської області довідки за № 18-552 від 06.07.2016 року про заробітну плату з якої належить здійснити перерахунок пенсії. В заяві просив здійснити перерахунок пенсії із розміру 90 відсотків від суми місячної заробітної плати.
Рішенням УПФУ в Фрунзенському районі м. Харкова від 06.07.2016 р. № 334 позивачу відмовлено у здійсненні перерахунку пенсії, у зв'язку з втратою чинності Закону № 1789-ХІІ та у відповідності до розділу ІІІ «;Прикінцеві положення» Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 № 213, згідно якого з 01.06.2015 р. пенсії в порядку та на умовах, визначених Законами України «Про державну службу», «;Про прокуратуру» не призначаються, раніше призначені пенсії перерахунку не підлягають, в зв'язку з відсутністю порядку перерахунку пенсій по даній категорії осіб.
Зазначені обставини в межах справи не є спірними між сторонами.
Частиною 2 статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ст. 50-1 Закону України "Про прокуратуру" (в редакції, чинній на час призначення пенсії позивачу) прокурори і слідчі зі стажем роботи не менше 20 років, у тому числі зі стажем роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 10 років, мають право на пенсійне забезпечення за вислугою років незалежно від віку. Пенсія призначається в розмірі 80 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до котрої включаються всі види оплати праці, на які нараховуються страхові внески, одержувані перед місяцем звернення за призначенням пенсії. За кожний повний рік роботи понад 10 років на цих посадах пенсія збільшується на 2 відсотки, але не більше 90 відсотків від суми місячного (чинного) заробітку.
Згідно ч. 13 вищевказаної статті обчислення (перерахунок) пенсій провадиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком.
Так, частиною 18 статті 50-1 Закону України "Про прокуратуру" призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що слідує за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсій провадиться з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи.
Така редакція положень ч.18 ст.50-1 Закону існувала до набуття чинності Закону України від 28.12.2014 р. N 76-VIII. З 01.01.2015 року редакція цієї частини була змінена, та діяла в слідуючій редакції - умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України.
Частиною 1ст. 58 Конституції Українипередбачено, що закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.
Верховний Суд України в постанові від 10.12.2013 року у справі №21-348а13 дійшов правового висновку, що внесеніЗаконом № 3668-VІ зміни до статті 50-1Закону України "Про прокуратуру" №1789-ХІІ щодо розміру пенсії у відсотках стосуються порядку призначення пенсії прокурорам і слідчим у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії. Процедури призначення та перерахунку пенсії різні за змістом та механізмом їх проведення. Нормами, які визначають механізм проведення перерахунку пенсії за вислугу років прокурорам є частини 13 та 18 статті 50-1Закону України "Про прокуратуру" №1789-ХІІ.
Пунктом 5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 року № 213 передбачено, що у разі неприйняття до 01.06.2015 року закону щодо призначення пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 01.06.2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне утримання призначаються відповідно до законів України «Про державну службу», «;Про прокуратуру», «;Про судоустрій і статус суддів», «;Про статус народного депутата України», «;Про Кабінет Міністрів України», «;Про судову експертизу», «;Про національний банк України», «;Про службу в органах місцевого самоврядування», «;Про дипломатичну службу», Податкового та Митного кодексів України, Положення про помічника - консультанта народного депутата України.
При перерахунку пенсії працівникам прокуратури має застосовуватися норма, що визначає розмір пенсії у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії, а тому внесені Законом України № 213-VIII від 02.03.2015 року «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення»зміни до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» щодо розміру пенсії у відсотках стосуються лише порядку призначення пенсії прокурорам і слідчим у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії.
Нормами, які визначають механізм проведення перерахунку пенсії за вислугу років прокурорам, є частини тринадцята, вісімнадцята статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру», які змін у зв'язку із прийняттям Закону № 213-VIII від 02.03.2015 року не зазнали.
Таким чином, суд визнає, що відмовляючи у перерахунку пенсії позивачу за вислугою років виходячи із 90 відсотків від заробітної плати, яка діяла на момент призначення пенсії, відповідно до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» №1789-ХІІ від 05.11.1991 р. (в редакції, що діяла на момент призначення пенсії, 12.07.2001р.), відповідач грубо порушує соціальні права і свободи позивача.
Вирішуючи питання щодо строку проведення перерахунку пенсії, суд зазначає, що як вбачається з матеріалів справи позивач звернувся до відповідача із письмовою заявою про проведення перерахунку пенсії 06.07.2016 року, надавши при цьому довідку прокуратури Харківської області № 18-552 від 06.07.2016 року про складові заробітної плати відповідно до рівня його займаної посади в органах прокуратури.
Пунктом 4 ст. 45 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" №1058 передбачено такі строки проведення перерахунків призначених пенсій: у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву було подано до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву було подано після 15 числа.
Оскільки ОСОБА_1 звернувся до відповідача з заявою про проведення перерахунку пенсії 06.07.2016 року, то суд приходить до висновку, що позивач має право на перерахунок призначеної пенсії, з урахуванням приписів ст. 45 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", саме з 01.07.2016 року.
Суд вважає безпідставними доводи позивача - щодо необхідності застосування положень ч.17 ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру», яка діяла в редакції на час нарахування пенсії, тобто про те, що перерахунок його пенсії підлягає з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії, тобто з 01.01.2016 року.
В даному випадку, як вже зазначалось вище, положення частини 18 статті 50-1 Закону України "Про прокуратуру" (позивачем помилково зазначено як частина 17 цієї статті) в редакції на яку посилається позивач, існувала до набуття чинності Закону України від 28.12.2014 р. N 76-VIII, тобто до 01.01.2015 року, після цього редакція цієї частини була змінена, та діяла в іншій редакції, а саме - умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України.
В той же час такого порядку для перерахунку визначений КМ України на даний час не визначений, що в свою чергу вказує на необхідність застосування положень ст.45 Закону №1058, який регулює порядок перерахунку пенсій. Застосовувати положення неіснуючої частини 18 ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» для визначення дати, з якої підлягає такий перерахунок, є безпідставною вимогою. Якщо, визначений відсотковий розмір (90 % від заробітку) впливає на розмір обчислення пенсії при його перерахунку та фактично поки що є законодавчо не змінним, при чому іншого відсотку для перерахунку пенсії не встановлено, окрім нового законодавчо визначеного розміру відсотку лише при призначенні пенсії, то питання щодо порядку визначення часу з якого проводиться такий перерахунок пенсії, законодавчо був врегульований положеннями ч.18 ст.50-1 Закону, а після її зміни, відповідно до правил ч.ст.45 Закону №1058, та з урахуванням ч.13 ст.50-1 Закону № 1789-ХІІ, відповідно до вимог якої встановлено, що перерахунок пенсій провадиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за перерахунком. Таким чином, позовні вимоги за період з 01.01.2016 року по 01.07. 2016 року включно є такими, що задоволенню не підлягають.
Керуючись ст.ст. 71, 86, 94, 159, ч.1 п.2 ст.183-2 КАС України, Законом України « Про державну службу», суд
ПОСТАНОВИВ :
Адміністративний позов ОСОБА_1 до управління Пенсійного Фонду України в Фрунзенському районім. Харкові про визнання дій протиправними та зобов'язання здійснити перерахування пенсії задовольнити.
Визнати дії управління Пенсійного Фонду України в Фрунзенському районі м. Харкова щодо відмови ОСОБА_1 в перерахунку пенсії за вислугу років - неправомірними.
Зобов'язати УПФУ у Фрунзенському районі м. Харкова здійснити перерахунок та виплату пенсі ОСОБА_1 з урахуванням довідкипрокуратури Харківської області № 18-552 від 06.07.2016 року, відповідно до вимог ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» в редакції від 23.12.2010 року із розрахунку 90% від нарахованої заробітної плати для обчислення пенсії, з врахуванням виплачених сум, починаючи с 01.07.16р.
Постанова може бути оскаржена повністю або частково протягом десяти днів з дня отримання копії постанови шляхом подачі апеляційної скарги до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення з одночасним надісланням особою, яка подає апеляційну скаргу, її копії до суду апеляційної інстанції.
Постанова набирає законної сили у строки та порядку, встановленими ст. 254 КАС України.
Суддя Т.М. Алфьорова