КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД Справа: № 826/1110/16 Головуючий у 1-й інстанції: Кобилянський К.М. Суддя-доповідач: Мельничук В.П.
У Х В А Л А
Іменем України
11 серпня 2016 року м. Київ
Колегія суддів Київського апеляційного адміністративного суду у складі:
Головуючого-судді: Мельничука В.П.
суддів: Лічевецького І.О., Мацедонської В.Е.,
при секретарі: Сергійчук Л.Ю.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні, згідно ст. 41 КАС України, в залі суду апеляційну скаргу представника Львівської митниці ДФС - Рибака Назара Ярославовича на постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 26 травня 2016 року у справі за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Кребс Фід» до Львівської митниці ДФС про визнання протиправними та скасування рішення, -
В С Т А Н О В И Л А:
У січні 2016 року Товариство з обмеженою відповідальністю «Кребс Фід» звернулося до Окружного адміністративного суду м. Києва з адміністративним позовом до Львівської митниці ДФС про визнання протиправними та скасування рішення. Свої вимоги обґрунтовує тим, що відповідач не дослідив документи, які були надані до митного оформлення, та не врахував експертний висновок Державного науково-дослідного контрольного інституту ветеринарних препаратів та кормових добавок від 25.11.2015 року № 0101180 д.т./k і реєстраційні посвідчення, видані Державною ветеринарною та санітарною службою України, не проаналізував відповідність хімічного складу товару та сферу застосування його опису згідно з поясненнями до УКТ ЗЕД, внаслідок чого виніс рішення, яке підлягає скасуванню як протиправне.
Постановою Окружного адміністративного суду м. Києва від 26 травня 2016 року задоволено вказаний позов. Визнано протиправним та скасовано рішення Львівської митниці ДФС № КТ-2090000013-0438-2015 про визначення коду товару від 11.12.2015 року.
Не погоджуючись з вказаним судовим рішенням представник Львівської митниці ДФС - Рибак Назар Ярославович подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати постанову суду першої інстанції як таку, що постановлена з порушенням норм матеріального та процесуального права, та ухвалити нову постанову, якою у задоволенні позову відмовити.
Відповідно до ч. 1 ст. 41 КАС України фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось, оскільки особи, які беруть участь у справі, у судове засідання не з'явились.
Розглянувши доводи апеляційної скарги, перевіривши правильність застосування судом першої інстанції норм законодавства України, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає залишенню без задоволення, а постанова суду першої інстанції - без змін.
Згідно з п. 1 ч. 1 ст. 198, ст. 200 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Відповідно до ст. 195 КАС України рішення суду першої інстанції підлягає перегляду в апеляційному порядку в межах апеляційної скарги.
Судом першої інстанції було встановлено, що у листопаді 2015 року на підставі укладеного між ТОВ «Кребс Фід» та компанією «DSM Nutritional Products Sp. z o.o.» (Республіка Польща) зовнішньоекономічного контракту від 27.02.2015 року № UA-001-2015, предметом якого є продаж каротиноїдів, преміксів, вітамінів та вітамінних сумішей у кількості, асортименті та вартістю, які визначаються згідно специфікації (додатків до контракту), Товариству було поставлено товари згідно специфікації № 5 від 30.10.2015 року, специфікації № 6 від 12.11.2015 року та рахунків-фактур (інвойсів) № 6531072431 від 13.11.2015 року, № 6531072434 від 13.11.2015 року, № 6531072432 віл 13.11.2015 року, № 6531072433 від 13.11.2015 року до зазначеного контракту.
18.11.2015 року ТОВ «Кребс Фід» через уповноважену особу - декларанта ТОВ «Групп СВ» 04.11.2015 року подано до митного оформлення митну декларацію № 209120000/2015/848737 на товар № 1 - № 3, в тому числі:
- товар № 1 - «Премікси, що використовуються для внесення в кормив розрахунку згідно норми додавання, не призначений для безпосередньої годівлі, у вигляді порошку, без вмісту крохмалю, відновлюючи цукрів, молочних компонентів, в паперових мішках по 25 кг: Rovimix Broiler 0,06% Mineral Blend (Ровімікс для бройлерів 0,06% мінеральна суміш), що використовується для внесення в комбікорм для курчат-бройлерів у розрахунку 0,6кг/т (0,06%). номер партії -…- 14 400 кг. Торговельна марка - DSM, виробник - DSM Nutritional Products Sp. z o.o., країна виробництва - PL», що задекларований за кодом згідно з УКТ ЗЕД 2309909610;
- товар № 2 - вітаміни: Vitamins blend For layer № 435/9U (Вітамінна суміш для курей-несучок № 435/9U) у формі порошку, в паперових мішках по 25 кг: номер партії…- 2 100 кг. Являє собою суміш вітамінів носіїв крейда), сприяє нормалізації обміну речовин в організмі, позитивно впливає на продуктивність. Використовується у дозах 200 г/т (0,02%). Торговельна марка - DSM, виробник - DSM Nutritional Products Sp. z o.o., країна виробництва - PL», що задекларований за кодом згідно з УКТ ЗЕД 2936900000.
Разом з митною декларацією для митного оформлення товару були надані, зокрема, такі документи: копія контракту № UA-001-2015 від 27.02.2015 року та додатків до нього, копії відповідних специфікацій до контракту, міжнародну товарно-транспортну накладну № 074491 від 16.11.2015 року, рахунок-фактура (інвойс) № 6531072431 від 13.11.2015 року, документи, що підтверджують вартість перевезення товару, договори з митним брокером, сертифікати про походження товару з країни виробника, копія митної декларації країни відправлення № 15PL445010E0447905 від 16.11.2015 року, реєстраційні посвідчення № АА-04869-04-13 від 18.12.2013 року і № АА-01026-04-10 від 07.04.2015 року, видані Державною ветеринарною та санітарною службою України щодо реєстрації препаратів на території України.
Під час здійснення митного оформлення товару у митниці виникли сумніви щодо правильності визначення коду заявлених до митного оформлення товарів, у зв'язку з чим ТОВ «Кребс Фід» звернулося до начальників Митного посту «Городок» Львівської митниці ДФС та Львівської митниці ДФС з листами від 20.11.2015 року за № 6 і № 7, за якими просило про відібрання зразків преміксів для проведення їх лабораторного дослідження на вміст крохмалю у Спеціалізованій лабораторії з питань експертизи та досліджень ДФС Львівського управління з питань експертизи та досліджень.
За результатами проведення лабораторних досліджень відібраних зразків імпортованих товарів, в тому числі преміксу Rovimix Broiler 0,06% Mineral Blend та Vitamins blend For layer № 435/9U (Вітамінної суміші для курей-несучок № 435/9U), Львівське управління з питань експертизи та досліджень склало висновок № 142008600-0141 від 02.12.2015 року, за змістом якого зазначено про такі висновки:
1) за результатами проведених досліджень у складі зразка з назвою «Премікс Rovimix Broiler 0,06% Mineral Blend» виявлено макро- та мікроелементи, карбонати. У складі зразка наявними методами не виявлено цукрози, жиру, глюкози, крохмалю, білків чи амінокислот;
3) за результатами проведених досліджень у складі зразка з назвою «Вітамінна суміші для курей-несучок № 435/9U» виявлено: вітаміни, карбонати. Масова частка крохмалю визначена методом приблизно становить 0,4 мас %. У складі зразка наявними методами не виявлено цукрози, жиру, глюкози, білків чи амінокислот.
Визначення масової частки молочних продуктів на даний час не видається можливим у зв'язку з відсутністю відповідної нормативно-затвердженої методики та реактивів.
Результати досліджень проб за визначеними показниками з урахуванням даних щодо способу застосування та дозування продукту відповідних найменувань, не суперечить заявленому у графі 31 МД ІМ 40 ДЕ від 18.11.2015 року № 209120000/2015/848373, проте експериментально перевірити наявність ферментної активності (у зразку № 4), не видається можливим з технічних причин (у зв'язку з відсутністю необхідного реактиву).
Водночас позивач звернувся до Державного науково-дослідного контрольного інституту ветеринарних препаратів та кормових добавок з метою проведення додаткової незалежної експертизи тих самих товарів, та отримав висновок № 010180 д.т./k від 25.11.2015 року.
Копію вказаного висновку № 010180 д.т./k від 25.11.2015 року, а також копії інших документів, отриманих від виробника товару, а саме: сертифікатів якості, рецептур та карток характеристик продуктів - Вітамінної суміші для курей-несучок № 435/9U та Ровімікс для бройлерів 0,06% мінеральна суміш, позивач надав митному органу для врахування при прийнятті рішення про визначення коду товару згідно з УКТ ЗЕД.
11.12.2015 року Львівська митниця ДФС прийняла рішення № КТ-209000013-0438-2015 про визначення коду товару, яким змінив заявлені позивачем до митного оформлення коди УКТ ЗЕД щодо двох товарів: для продукту (преміксу) Rovimix Broiler 0,06% Mineral Blend з 2309909610 на 2309909690; для Vitamins blend For layer № 435/9U з 2936900000 на 2309909690, з поіменуванням таких товарів як «продукти, що використовуються для годівлі тварин, без вмісту крохмалю та молочних продуктів, в паперових мішках по 25 кг». Коди УКТ ЗЕД по двох інших заявлених до митного оформлення товарах змінені не були.
Згідно п. 3 цього рішення № КТ-209000013-0438-2015 від 11.12.2015 року під час прийняття такого рішення митниця керувалася, зокрема: висновком Львівського управління з питань експертизи та досліджень № 142008600-0141 від 02.12.2015 року, реєстраційними посвідченнями № АА-04869-04-13 від 18.12.2013 року і № АА-01026-04-10 від 07.04.2015 року з додатками, експертним висновком ДНДКІВП та КД від 25.11.2015 року № 010180 д.т./k.
Вважаючи, вказане рішення від 11.12.2015 року № КТ-209000013-0438-2015 таким, що порушує його законні права та інтереси, позивач звернувся з даним позовом до суду.
Задовольняючи позов суд першої інстанції виходив з того, що вимоги позивача є правомірними та обгрунтованими, а тому підлягають задоволенню.
Колегія суддів погоджується з таким висновком суду першої інстанції та вважає його обгрунтованим з огляду на наступне.
Частиною другою статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
У відповідності до норм ч. 1 - 5 ст. 69 Митного кодексу України товари при їх декларуванні підлягають класифікації, тобто у відношенні товарів визначаються коди відповідно до класифікаційних групувань, зазначених в УКТ ЗЕД.
Органи доходів і зборів здійснюють контроль правильності класифікації товарів, поданих до митного оформлення, згідно з УКТ ЗЕД.
На вимогу посадової особи митного органу декларант або уповноважена ним особа зобов'язані надати усі наявні відомості, необхідні для підтвердження заявлених ними кодів товарів, поданих до митного оформлення, а також зразки таких товарів та/або техніко-технологічну документацію на них.
У разі виявлення під час митного оформлення товарів або після нього порушення правил класифікації товарів митний орган має право самостійно класифікувати такі товари.
Як складний випадок класифікації товару розуміють випадок, коли у процесі контролю правильності заявленого декларантом або уповноваженою ним особою коду товару виникають суперечності щодо тлумачення положень УКТ ЗЕД, вирішення яких потребує додаткової інформації, спеціальних знань, проведення досліджень тощо.
Згідно ч. 7 ст. 69 цього Кодексу рішення митних органів щодо класифікації товарів для митних цілей є обов'язковими. Такі рішення оприлюднюються у встановленому законодавством порядку. У разі незгоди з рішенням митного органу щодо класифікації товару декларант або уповноважена ним особа має право оскаржити це рішення у порядку, встановленому главою 4 цього Кодексу.
Між тим, термін «класифікація товару» для цілей розд. IV МК України міститься в п. 3 Порядку роботи відділу митних платежів, підрозділу митного оформлення митного органу та митного поста при вирішенні питань класифікації товарів, що переміщуються через митний кордон України, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 30.05.2012 року № 650 (що зареєстрований в Міністерстві юстиції України 02.07.2012 року за № 1085/21397, далі - Порядок), та розуміється як: визначення коду товару відповідно до вимог Основних правил інтерпретації УКТ ЗЕД, передбачених Законом України «Про Митний тариф України» (далі - Основні правила інтерпретації УКТ ЗЕД), з урахуванням Пояснень до УКТ ЗЕД, рішень Комітету з Гармонізованої системи опису та кодування товарів Всесвітньої митної організації, методичних рекомендацій щодо класифікації окремих товарів згідно з вимогами УКТ ЗЕД, розроблених центральним органом виконавчої влади у сфері митної справи на виконання статті 68 Кодексу, до початку переміщення товару через митний кордон України, під час митного оформлення та після завершення митного оформлення.
Також, у п. 3 розд. І Порядку № 650 визначено, що контроль правильності класифікації товарів - це перевірка правильності опису товару та відповідного йому коду в митній декларації вимогам Основних правил інтерпретації УКТ ЗЕД під час проведення процедур його митного контролю та митного оформлення.
Згідно з п. 1, 2 розд. ІІІ зазначеного Порядку декларант або уповноважена ним особа класифікує товари згідно з УКТ ЗЕД при їх декларуванні відповідно до статті 69 МК України, а посадові особи митного поста здійснюють контроль правильності класифікації товарів під час проведення митних формальностей при митному оформленні товарів.
Пунктом 4 розд. ІІІ цього Порядку встановлено, що контроль правильності класифікації товарів здійснюється, зокрема, шляхом перевірки відповідності:
- відомостей про товар та коду товару згідно з УКТ ЗЕД, заявлених у митній декларації, відомостям про товар (найменування, опис, визначальні характеристики для класифікації товарів тощо), зазначеним у наданих для митного контролю документах, шляхом перевірки дотримання вимог Основних правил інтерпретації УКТ ЗЕД з урахуванням Пояснень до УКТ ЗЕД, рекомендацій, розроблених центральним органом виконавчої влади у сфері митної справи відповідно до вимог статті 68 Кодексу;
- заявленого коду товару відомостям, наведеним у базі даних «Класифікаційні рішення» програми «Інспектор 2006» ЄАІС. При цьому, така відповідність поділяється на три категорії: а) ідентичні товари; б) подібні (аналогічні) товари; в) товари, які не підпадають під вимоги підпунктів «а» та «б» абзацу четвертого цього пункту, але мають схожі: характеристики, які є визначальними для класифікації товару; призначення або принцип дії яких є основним для класифікації товару.
У разі неможливості однозначно перевірити правильність класифікації товару на підставі задекларованих відомостей відповідно до вимог статті 69 Кодексу декларант або уповноважена ним особа письмово повідомляється про необхідність надання додаткових документів чи відомостей, необхідних для підтвердження задекларованого ним коду товару згідно з УКТ ЗЕД. При електронному декларуванні посадова особа ВМП або ПМО чи митного поста за допомогою АСМО створює та передає декларанту або уповноваженій ним особі засвідчене електронним цифровим підписом електронне повідомлення про необхідність подання документів, які підтверджують класифікацію товару (п. 5 розд. ІІІ Порядку № 650).
У разі відмови у наданні декларантом або уповноваженою ним особою додаткових документів чи відомостей посадовою особою митного органу здійснюються митні формальності за наявними документами та відомостями з використанням довідкової інформації. При проведенні цих митних формальностей або підтверджується код товару, або надається відмова в митному оформленні та за наявності достатньої інформації виноситься Рішення (п. 6 розд. ІІІ Порядку № 650).
Відповідно до ч. 2 - 4 ст. 67 МК України в УКТ ЗЕД товари систематизовано за розділами, групами, товарними позиціями, товарними підпозиціями, найменування і цифрові коди яких уніфіковано з Гармонізованою системою опису та кодування товарів.
Для докладнішої товарної класифікації використовуються сьомий, восьмий, дев'ятий та десятий знаки цифрового коду.
Структура десятизнакового цифрового кодового позначення товарів в УКТ ЗЕД включає код групи (перші два знаки), товарної позиції (перші чотири знаки), товарної підпозиції (перші шість знаків), товарної категорії (перші вісім знаків), товарної підкатегорії (десять знаків).
В силу норми ст. 67 Митного кодексу України українська класифікація товарів зовнішньоекономічної діяльності (УКТ ЗЕД) складається на основі Гармонізованої системи опису та кодування товарів та затверджується законом про Митний тариф України.
Крім того, з метою забезпечення єдиного тлумачення і застосування УКТ ЗЕД в Україні запроваджено пояснення до УКТ ЗЕД, побудовані на основі Пояснень до Гармонізованої системи опису та кодування товарів 2012 і Пояснень до Комбінованої номенклатури Європейського Союзу, що затверджені наказом Державної фіскальної служби України від 09.06.2015 № 401.
У відповідності до п. 1, 2, 3, 4 і 6 Основних правил інтерпретації УКТ ЗЕД додатку до Закону України «Про Митний тариф України» від 19.09.2013 № 584-VII (в редакції чинній на момент митного оформлення спірного товару та винесення оскаржуваного рішення), класифікація товарів в УКТ ЗЕД здійснюється за такими правилами:
1. Назви розділів, груп і підгруп наводяться лише для зручності користування УКТ ЗЕД; для юридичних цілей класифікація товарів в УКТ ЗЕД здійснюється виходячи з назв товарних позицій і відповідних приміток до розділів чи груп і, якщо цими назвами не передбачено іншого, відповідно до таких правил:
2. (a) будь-яке посилання в назві товарної позиції на будь-який виріб стосується також некомплектного чи незавершеного виробу за умови, що він має основну властивість комплектного чи завершеного виробу. Це правило стосується також комплектного чи завершеного виробу (або такого, що класифікується як комплектний чи завершений згідно з цим правилом), незібраного чи розібраного;
(b) будь-яке посилання в назві товарної позиції на будь-який матеріал чи речовину стосується також сумішей або сполук цього матеріалу чи речовини з іншими матеріалами чи речовинами. Будь-яке посилання на товар з певного матеріалу чи речовини розглядається як посилання на товар, що повністю або частково складається з цього матеріалу чи речовини. Класифікація товару, що складається більше ніж з одного матеріалу чи речовини, здійснюється відповідно до вимог правила 3.
3. У разі коли згідно з правилом 2 (b) або з будь-яких інших причин товар на перший погляд (prima facie) можна віднести до двох чи більше товарних позицій, його класифікація здійснюється таким чином:
(a) перевага надається тій товарній позиції, в якій товар описується конкретніше порівняно з товарними позиціями, де дається більш загальний його опис. Проте в разі коли кожна з двох або більше товарних позицій стосується лише частини матеріалів чи речовин, що входять до складу суміші чи багатокомпонентного товару, або лише частини товарів, що надходять у продаж у наборі для роздрібної торгівлі, такі товарні позиції вважаються рівнозначними щодо цього товару, навіть якщо в одній з них подається повніший або точніший опис цього товару;
(b) суміші, багатокомпонентні товари, які складаються з різних матеріалів або вироблені з різних компонентів, товари, що надходять у продаж у наборах для роздрібної торгівлі, класифікація яких не може здійснюватися згідно з правилом 3 (a), повинні класифікуватися за тим матеріалом чи компонентом, який визначає основні властивості цих товарів, за умови, що цей критерій можна застосувати;
(c) товар, класифікацію якого не можна здійснити відповідно до правила 3 (a) або 3 (b), повинен класифікуватися в товарній позиції з найбільшим порядковим номером серед номерів товарних позицій, що розглядаються.
4. Товар, який не може бути класифікований згідно з вищезазначеними правилами, класифікується в товарній позиції, яка відповідає товарам, що найбільше подібні до тих, що розглядаються.
6. Для юридичних цілей класифікація товарів у товарних підпозиціях, товарних категоріях і товарних підкатегоріях здійснюється відповідно до назви останніх, а також приміток, які їх стосуються, з урахуванням певних застережень (mutatis mutandis), положень вищезазначених правил за умови, що порівнювати можна лише назви одного рівня деталізації. Для цілей цього правила також можуть застосовуватися відповідні примітки до розділів і груп, якщо в контексті не зазначено інше.
За змістом матеріалів справи судом першої інстанції було встановлено, що товар Rovimix Broiler 0,06% Mineral Blend, заявлений до митного оформлення згідно митної декларації № 209120000/2015/848737, за кодом УКТ ЗЕД був віднесений позивачем до 2309909610 (підкатегорія «попередні суміші (премікси)» категорія «інші:» підтоварна позиція «інші:» товарна позиція 2309 «Продукти, що використовуються для годівлі тварин» група 23 «Залишки і відходи харчової промисловості; готові корми для тварин» розділ IV. «Готові харчові продукти; алкогольні та безалкогольні напої і оцет; тютюн та його замінники»).
Визначення терміну «премікси» наведене в Законі України «Про ветеринарну медицину» від 25.06.1992 року № 2498-ХІІ як суміші кормових добавок або суміші однієї чи декількох кормових добавок, у тому числі вітамінів, амінокислот, мінералів тощо, з кормами тваринного чи рослинного походження або з водою, виготовлені за спеціальною технологією на високотехнологічному обладнанні, які використовуються як носії і не призначені для безпосередньої годівлі тварин.
Поряд з цим в ст. 1 цього Закону міститься поняття «кормів» як продуктів тваринного, рослинного, мікробіологічного та хімічного походження, у тому числі готових кормів та комбікормів, що використовуються для годівлі тварин самостійно або в суміші, містять поживні речовини у засвоюваній формі і не справляють негативного впливу на здоров'я тварин, та «готових кормів» як кормів тваринного і рослинного походження, які містять кормові добавки для непродуктивних тварин, у тому числі риб та птахів.
В силу норми ч. 1 ст. 76 Закону України «Про ветеринарну медицину» обіг та використання в Україні кормових добавок, преміксів та готових кормів дозволяється тільки після їх державної реєстрації.
Така реєстрація здійснюється Держкомветмедицини на підставі поданої власником реєстраційного досьє або його представником заяви, рішення Державної фармакологічної комісії ветеринарної медицини і експертного висновку Національного агентства ветеринарних препаратів та кормових добавок або Національного агентства ветеринарних імунобіологічних препаратів у відповідності до Положення про державну реєстрацію кормових добавок преміксів та готових кормів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.11.2007 року № 1349.
Відповідно до Примітки до групи 23 в Поясненнях до УКТЗЕД, що затверджені наказом Державної фіскальної служби України від 09.09.2015 року № 401, до товарної позиції 2309 включаються продукти, що використовуються для годівлі тварин, в іншому місці не зазначені, одержані в результаті переробки рослинної або тваринної сировини до такого ступеня, що вони втратили основні властивості вихідної сировини, крім рослинних відходів, рослинних залишків і побічних продуктів такої переробки.
Зокрема, до товарної позиції 2309 90 96 10 відносяться продукти, що використовуються для годівлі тварин, інші, попередні суміші (премікси).
Згідно Пояснення до товарної позиції 2309, до цієї товарної позиції включаються підсолоджені корми та готові кормові продукти, що складаються з суміші декількох поживних речовин, які призначені:
(1) для забезпечення тварин раціональним і збалансованим повсякденним раціоном (повноцінний корм);
(2) для одержання придатного повсякденного раціону шляхом додання в господарський (тобто зроблений у господарстві) корм органічних чи неорганічних речовин (додаткові корми); або
(3) для використання під час приготування повноцінних кормів або додаткових кормів.
До цієї товарної позиції включаються продукти, використовувані для годівлі тварин, одержані в результаті оброблення продуктів рослинного чи тваринного походження та оброблені до такого ступеня, що вони втратили основні властивості вихідного матеріалу, наприклад, у випадку продуктів, одержаних з рослинних матеріалів, характерна клітинна будова вихідної рослинної сировини стала невпізнанною під час розгляду під мікроскопом.
До (II) Інших готових продуктів відносяться:
- (A) Готові продукти, призначені для забезпечення тварин усіма поживними елементами, необхідними для створення раціонального і збалансованого повсякденного раціону (повноцінний корм). Характерною властивістю цих продуктів є те, що вони містять продукти з трьох груп поживних речовин, описаних нижче:
(1) «Енергетичні» поживні речовини, що складаються з речовин з високим вмістом вуглеводів (висококалорійних речовин), таких як крохмаль, цукор, целюлоза та жири, що "спалюються" організмом тварин, щоб виробляти енергію, необхідну для життя і досягнення високих приростів ваги. Прикладами таких речовин є зерно зернових культур, напівцукровий кормовий буряк, твердий тваринний жир, солома.
(2) «Формуючі тіло» багаті білками живильні речовини або мінеральні солі. На відміну від енергетичних поживних речовин ці поживні речовини не спалюються організмом тварин, а сприяють формуванню тканин тварин та утворенню продуктів тваринного походження (молока, яєць і т.д.). Вони складаються переважно з білкових або мінеральних речовин. Прикладами багатих білками речовин, використовуваних для цієї мети, є насіння бобових рослин, відходи пивоварства, макуха та побічні продукти переробки молока.
Мінеральні речовини служать переважно для формування кісток і, у випадку свійської птиці, для створення яєчної шкаралупи. Найчастіше використовуються речовини, що містять кальцій, фосфор, хлор, натрій, калій, залізо, йод і т.д.
(3) «Функціональні» поживні речовини. Вони сприяють засвоєнню вуглеводів, білкових і мінеральних речовин. Це - вітаміни, мікроелементи та антибіотики. Відсутність або нестача цих поживних речовин зазвичай викликає розлади;
- (B) Готові продукти для доповнення (збалансування) господарських, тобто зроблених у господарстві, кормів (додаткові корми). «Господарські» корми зазвичай мають досить низький вміст білків, мінеральних речовин і вітамінів. Продукти, призначені для компенсації цих недоліків і забезпечення добре збалансованого кормового раціону, складаються з білків, мінеральних речовин чи вітамінів і додаткової кількості енергетичних кормів (вуглеводів), що виконують роль носіїв для інших інгредієнтів. Хоча в якісному відношенні ці готові продукти мають майже такий же склад, що і продукти, описані вище в пункті (А), вони відрізняються відносно високим вмістом однієї конкретної поживної речовини.
До цієї групи включаються:
(1) Розчинні речовини риби або морських ссавців у рідкому вигляді, у вигляді в'язких розчинів, пасти чи в сухому вигляді, приготовлені шляхом концентрування і стабілізації залишкової води (що містить розчинні у воді речовини, а саме: білки, вітаміни групи B, солі і т.д.), одержувані під час виробництва борошна або жиру з риби і морських ссавців.
(2) Концентрат сумарних білків і концентрат білкових фракцій, одержуваний із соку листя люцерни шляхом теплової обробки;
- (С) Готові продукти, використовувані для приготування повноцінних кормів чи додаткових кормів, описаних вище в пунктах (А) та (В)
(С) Готові продукти, використовувані для приготування повноцінних кормів чи додаткових кормів, описаних вище в пунктах (А) та (В). Ці готові продукти, відомі в торгівлі як "премікси", являють собою складні суміші, що складаються з ряду речовин (іноді називаних добавками), склад і співвідношення яких змінюються залежно від вимог тваринництва. Ці речовини підрозділяються на три групи:
(1) Речовини, що поліпшують травлення і забезпечують добру засвоюваність кормів, а також зберігають здоров'я тварин: вітаміни чи провітаміни, амінокислоти, антибіотики, кокцидіостати, мікроелементи, емульгатори, ароматизувальні речовини, збудники апетиту і т.д.
(2) Речовини, призначені для запобігання псуванню кормів (особливо жировмісних компонентів) до згодовування їх тваринам, такі як стабілізатори, антиокислювачі і т.д.
(3) Речовини, що є носіями і складаються з одного чи більше органічних поживних речовин (маніоки чи соєвого борошна, крупи, дрібних крупок, дріжджів, різних відходів харчової промисловості і т.д.) або неорганічних речовин (наприклад, магнезиту, крейди, каоліну, солі, фосфатів).
Концентрація речовин, описаних вище в пункті 1, та природа носія визначаються так, щоб, зокрема, забезпечити гомогенну дисперсію і змішання цих речовин у комбікормах, в які додаються ці продукти.
За умови використання для годівлі тварин до цієї категорії готових продуктів також включаються:
а) готові продукти, що складаються з декількох мінеральних речовин;
(b) готові продукти, що складаються з активної речовини типу, описаного вище в пункті (1), з носієм, наприклад, продукти процесу виробництва антибіотиків, одержувані простим сушінням маси, тобто всього об'єму бродильного чана (переважно міцелію, культурного живильного середовища та антибіотика). Суха речовина, що вийшла в результаті, (стандартизована шляхом додання органічних і неорганічних речовин або нестандартизована), в якій вміст антибіотиків зазвичай змінюється в діапазоні 8-16 %, використовується як основна речовина для приготування, зокрема, преміксів (англ. premixes).
Продукти із вмістом крохмалю нижче 0,5 %, не розглядаються як продукти, що містять крохмаль.
Згідно з ДСТУ 4482:2005 «Премікси. Технічні умови» універсальні або комплексні премікси вводяться до складу комбікормів і кормосумішей в кількості від 0,1 % до 5,0 %, спеціалізовані премікси - від 0,5 % до 5,0 % від маси.
Таким чином, зі змісту наведених Пояснень до товарної позиції 2309 вбачається, що премікси визначаються як висококонцентрована суміш біологічно активних речовин з наповнювачем, що не містять «енергетичні» поживні речовини (висококалорійні речовини як то крохмаль, цукор, целюлоза та жири) використовується при виготовленні комбікормів та не призначена для безпосередньої годівлі тварин.
В текстах додатків до реєстраційного посвідчення № АА-04869-04-13 від 18.12.2013 (додаток 1 «Коротка характеристика продукту», додатку 2 кількісний склад продукту), рецептури виробника, сертифікату якості виробника, експертного висновку № 010180 д.т./к від 25.11.2015 зазначено, що Ровімікс для бройлерів 0,06% мінеральна суміш являє собою суміш мінералів сполуки марганцю, цинку, селену, заліза, міді, кобальту з наповнювачем - крейдою) у вигляді порошку, що використовується для збалансування раціонів бройлерів за мінеральними елементами. Дана суміш вноситься у корм бройлерам із розрахунку: 600 г/т (0,06%). Вміст крохмалю в зразку проби Rovimix Broiler 0,06% Mineral Blend, відібраного для проведення незалежного дослідження в Державному науково-дослідному контрольному інституті ветеринарних препаратів та кормових добавок, становить менше ніж 0,2 %.
Інший ввезений на територію України товар Vitamins blend For layer № 435/9U був заявлений позивачем за кодом згідно УКТ ЗЕД 2936900000 (підкатегорія категорії «інші, включаючи природні концентрати» товарна позиція 2936 «Провітаміни та вітаміни, природні або одержані в результаті синтезу (включаючи природні концентрати), їх похідні, що використовуються переважно як вітаміни, суміші цих речовин, у тому числі розчинені або не розчинені у будь-якому розчиннику: - вітаміни та їх похідні, незмішані:» група 29 «Органічні хімічні сполуки» розділ VІ. «Продукція хімічної та пов'язаних з нею галузей промисловості»).
Згідно Пояснень до товарної позиції 2936, до цієї товарної позиції включаються:
(а) провітаміни та вітаміни, природні та синтезовані, та їх похідні, використовувані, переважно, як вітаміни;
(b) концентрати природних вітамінів (наприклад, вітаміну A або вітаміну D), які являють собою збагачені форми цих вітамінів. Ці концентрати можуть бути використані як такі (наприклад, як добавки до тваринних кормів) або після оброблення для одержання вітаміну;
(c) суміші вітамінів, провітамінів або концентратів, такі як, наприклад, природні концентрати вітамінів A і D у різних пропорціях, в які вводилися додатково у визначених кількостях вітаміни A чи D;
(d) вищезгадані речовини, розведені будь-яким розчинником (наприклад, етилолеат, пропан-1,2-діол, етандіол, олії).
До товарної підпозиції 2936 90 включаються, inter alia (серед іншого), суміші двох або більше похідних вітамінів. Наприклад, суміш, яка містить етиловий ефір D-пантотенолу та декспантенол, отримана в результаті хімічного синтезу, тобто реакції D-пантолактону, аміно-3-пропанолу-1 та 3-етоксипропіламіну у певному співвідношенні, повинна класифікуватись у товарній підпозиції 2936 90 як „інші", а не як незмішані похідні D- або DL-пантотенової кислоти (товарна підпозиція 2936 24).
А товарна категорія 2936 90 00 включає суміші, розчинені або не розчинені у будь-якому розчиннику (з урахуванням Пояснень до товарної підпозиції 2936 90).
В текстах додатків до реєстраційного посвідчення № АА-01026-04-10 від 07.04.2015 (додаток 1 «Коротка характеристика продукту», додатку 2 кількісний склад продукту), рецептури виробника, сертифікату якості виробника, експертного висновку № 010180 д.т./к від 25.11.2015 зазначено, що Вітамінна суміш для курей-несучок 435/9U являє собою суміш вітамінів (біологічно- активних речовин) та наповнювача (крейди) у вигляді порошку, що використовується для приготування повноцінних, збалансованих за вітамінами раціонів при годівлі птиці з метою профілактики гіповітамінозів, поліенцефаломаляції міодистрофії, остеопорозу, сечокислого діатезу, кортико-церебрального некрозу, анемії, геморагічного діатезу, дерматиту, нормалізації обміну речовин, підвищення продуктивності. Дана суміш застосовується перорально, разом з кормом, згідно з нормами годівлі, а саме із розрахунку: 200 г/т (0,02%). Вміст крохмалю в зразку проби Vitamins blend For layer № 435/9U, відібраного для проведення незалежного дослідження в Державному науково-дослідному контрольному інституті ветеринарних препаратів та кормових добавок, коливається в межах від 0,2 до 15%.
Додатково на підтвердження правомірності обраного коду товару згідно УКТ ЗЕД позивач надав до суду наступні документи:
- копії висновків Спеціалізованої лабораторії з питань експертизи та досліджень ДФС України від 11.09.2015 року № 142005801-009 та від 11.09.2015 року № 142005801-007, складених за результатами дослідження проб аналогічних товарів, що ввозилися на адресу ТОВ «Кребс Фід» в межах попередніх поставок, та містили позитивні висновки щодо правомірності визначених позивачем кодів товарів згідно УКТ ЗЕД;
- копії митних декларацій № 125130012/2015463372 від 03.09.2015 року та № 125130012/2015/463371 від 03.09.2015 оформлених під час ввезення аналогічного товару та за вказаними кодами товарів згідно УКТ ЗЕД, що були визнані митним органом як такі, що складені без порушень.
Водночас, митний орган згідно оскаржуваного рішення № КТ-209000013-0438-2015 відніс обидва пред'явлені до митного оформлення товари за кодом УКТ ЗЕД до 2309909690 (підкатегорія «інші» категорія «інші:» підтоварна позиція «інші:» товарна позиція 2309 «Продукти, що використовуються для годівлі тварин» група 23 «Залишки і відходи харчової промисловості; готові корми для тварин» розділ IV. «Готові харчові продукти; алкогольні та безалкогольні напої і оцет; тютюн та його замінники»). Тобто, за своїм призначенням імпортований товар був класифікований митним органом як «продукти, що використовуються для годівлі тварин, без вмісту крохмалю та молочних продуктів».
В обґрунтування правомірності наведених висновків представник відповідача в судовому засіданні посилався на результати лабораторних досліджень, що викладені у висновку Львівського управління з питань експертизи та досліджень № 142008600-0141 від 02.12.2015 року, та зазначив, що премікс за даними реєстраційного посвідчення Державної ветеринарної та фіто санітарної служби України поіменовано мінеральною сумішшю, а не преміксом (попередньою сумішшю), а вміст наповнювача (крейди) у складі продукту (вітамінна суміш) становить 100%. Наведена обставина, на думку представника відповідача, свідчить про те, що така кількість крейди не є необхідною для зберігання або транспортування продуктів, додана для зручності дозування та змінює властивості вітамінів, що переводить їх в стан для специфічного використання як кормової добавки.
Однак, премікс Rovimix Broiler 0,06%o Mineral Blend та вітамінна суміш Vitamins blend For layer № 435/9U не є самостійними продуктами для годівлі тварин, а є лише сумішами, які додаються в корми для годівлі тварин, а тому і не можуть підпадати одразу обидва під опис коду УКТ ЗЕД 2309909690.
Крім того, в матеріалах справи наявні копії листів ТОВ «Кребс Фід» від 14.12.2015 року за № 11 і від 12.01.2016 року № 12/01/16, адресовані начальнику Львівської митниці ДФС, де позивачем наведені пояснення, що у випадку митного оформлення партій товару Vitamins blend For layer № 435/9U наявність в такому продукті носія - крейди не змінює властивості наявних у такому продукті вітамінів, що, в свою чергу, не суперечить положенням Пояснень до товарної позиції 2309.
З урахуванням вказаного колегія суддів вважає правильним висновок суду першої інстанції про те, що імпортовані позивачем товари (премікс Rovimix Broiler 0,06%o Mineral Blend та вітамінна суміш Vitamins blend For layer № 435/9U) не відносяться до підкатегорії 2309909690 - продуктів для годівлі птиці як таких, що використовуються окремо від комбікормів та додаткових кормів, а описи вказаних товарів в повній мірі відповідають описам кодів УКТ ЗЕД 2309 90 96 10 і 2936 90 00 00.
Отже, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про те, що рішення відповідача про визначення коду товару згідно УКТ ЗЕД іншого, ніж заявлені позивачем, є необґрунтованим та неправомірним, оскільки у митній декларації № 209120000/2015/848737 від 18.11.2015 року та у наданих позивачем додаткових документах містяться всі необхідні відомості для правильної класифікації товару, а тому вказане рішення підлягає скасуванню, а позов є таким, що підлягає задоволенню.
Таким чином, доводи апеляційної скарги спростовуються наведеним вище, а тому підстави для її задоволення відсутні.
За змістом ст. 159 КАС України судове рішення повинно бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права, обґрунтованим - ухвалене судом на підставі повного та всебічного з'ясування обставин в адміністративній справі, підтверджених доказами, дослідженими в судовому засіданні.
З урахуванням вищевикладеного, колегія суддів дійшла висновку, що судом першої інстанції правильно встановлено обставини справи, судове рішення ухвалено з додержанням норм матеріального та процесуального права і підстав для його скасування не вбачається.
Керуючись ст. ст. 2, 41, 159, 160, 195, 196, 198, 200, 205, 206, 211, 212, 245, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів -
У Х В А Л И Л А:
Апеляційну скаргу представника Львівської митниці ДФС - Рибака Назара Ярославовича - залишити без задоволення, а постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 26 травня 2016 року - без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів з дня складання в повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий-суддя: В.П. Мельничук
Судді: І.О. Лічевецький
В.Е. Мацедонська
Повний текст виготовлено 11.08.2016 року.
Головуючий суддя Мельничук В.П.
Судді: Мацедонська В.Е.
Лічевецький І.О.
< Справа слухалась у (обов'язкове для заповнення) >