ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
У Х В А Л А
"03" серпня 2016 р.справа № 804/3690/16Суддя Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду Панченко О.М., перевіривши на відповідність вимогам КАС України апеляційну скаргу ОСОБА_1
на ухвалу Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 16 червня 2016 р.
у справі № 804/3690/16
за позовом ОСОБА_1
до відповідачів Кабінету Міністрів України, Секретаріату Кабінету Міністрів України, Державного агенства з енергоефективності та енергозбереження України
про зобов'язання вчинити певні дії, -
в с т а н о в и в:
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 16 червня 2016 року позов ОСОБА_1 залишено без руху, у зв'язку з його невідповідністю вимогам ст.106 КАС України (а.с. 2-3).
15 липня 2016 року позивач, не погодившись з рішенням суду, звернувся до суду з апеляційною скаргою у даній справі (а.с. 9-10).
Як свідчать матеріали справи, апеляційна скарга була подана до Дніпропетровського окружного адміністративного суду шляхом надсилання тексту апеляційної скарги електронною поштою та згідно штампу вхідної кореспонденції Дніпропетровського окружного адміністративного суду одержана ним 15.07.2016 року (а.с. 9). Матеріали справи не містять доказів направлення позивачем апеляційної скарги в поштовому порядку.
Відповідно до ч.2 ст. 185 Кодексу адміністративного судочинства України ухвали суду першої інстанції можуть бути оскаржені в апеляційному порядку окремо від постанови суду повністю або частково у випадках, встановлених цим Кодексом. Заперечення на інші ухвали можуть бути викладені в апеляційній скарзі на постанову суду першої інстанції.
Згідно ч.3 ст. 186 Кодексу адміністративного судочинства України апеляційна скарга на ухвалу суду першої інстанції подається протягом п'яти днів з дня проголошення ухвали. У разі якщо ухвалу було постановлено в письмовому провадженні або згідно з частиною третьою статті 160 цього Кодексу, або без виклику особи, яка її оскаржує, апеляційна скарга подається протягом п'яти днів з дня отримання копії ухвали.
Враховуючи, що належних доказів отримання копії оскаржуваної ухвали позивачем не надано та в матеріалах справи зазначені докази відсутні, суд апеляційної інстанції не може встановити чи дотримано позивачем строк апеляційного оскарження чи ні.
Клопотання про поновлення строку апеляційного оскарження ухвали Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 16.06.2016 року позивачем не заявлено.
Крім того, вказана апеляційна скарга подана без додержання вимог, встановлених ст. 187 КАС України.
Відповідно до ч. 5 ст. 187 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга підписується особою, яка її подає, або її представником, який додає оформлений належним чином документ про свої повноваження, якщо цей документ не подавався раніше. В апеляційній скарзі зазначається дата її подання.
Розміщене на тексті апеляційної скарги, надісланої електронною поштою, зображення підпису не може вважатися особистим підписом заявника апеляційної скарги, оскільки є його електронним відтворенням.
Також, частиною 6 статті 187 КАС України, передбачено надання копій апеляційної скарги відповідно до кількості осіб, які беруть участь у справі.
Проте, заявником апеляційної скарги, не дотримані вказані вимоги ч.6 ст.187 КАС України та не надано копії апеляційної скарги відповідно до кількості осіб, які беруть участь у справі, а роздруківка належної кількості копій апеляційної скарги до обов'язків суду першої інстанції не входить.
Відповідно до п.3 ч.2 ст.187 Кодексу адміністративного судочинства України в апеляційній скарзі зазначаються вимоги особи, яка подає апеляційну скаргу, до суду апеляційної інстанції.
Як вбачається з апеляційної скарги, у її вимогах зазначено: "…скасувати ухвалу Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 16.06.2016 року про залишення позовної заяви без руху ... та зобов'язати Дніпропетровський окружний адміністративний суд відкрити провадження у справі №804/3690/16".
Проте, за змістом ст.199 КАС України, суд апеляційної інстанції за наслідками розгляду апеляційної скарги на ухвалу суду не наділений повноваженнями зобов'язувати суд першої інстанції відкрити провадження у справі.
Згідно з ч. 3 ст. 187 КАС України в апеляційній скарзі зазначається, чи бажає особа взяти участь у судовому засіданні суду апеляційної інстанції, чи просить суд розглянути справу за її відсутності.
Як вбачається зі змісту апеляційної скарги, позивачем не зазначено чи бажає він взяти участь у судовому засіданні суду апеляційної інстанції, чи просить суд розглянути справу за його відсутності.
Окрім того, відповідно до ч. 6 ст. 187 КАС України до апеляційної скарги додається документ про сплату судового збору.
Відповідно до ч.ч.1,2 ст. 87 КАС України судові витрати складаються із судового збору та витрат, пов'язаних з розглядом справи. Розмір судового збору, порядок його сплати і звільнення від сплати встановлюються законом.
Відповідно до ч.3 ст.4 Закону України "Про судовий збір" (зі змінами внесеними Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо сплати судового збору від 22.05.2015 року №484-VIII, який введено в дію 01.09.2015 року) ставки судового збору встановлюються у таких розмірах: за подання апеляційної скарги на ухвалу суду, ставка судового збоу становить 1 розмір мінімальної заробітної плати.
Розмір мінімальної заробітної плати у 2016 році складає 1378,00 грн.
В порушення зазначеної норми, заявником апеляційної скарги не сплачено судовий збір.
Водночас, заявник апеляційної скарги, зазначає, що його незадовільний матеріальний стан не надає йому можливості сплатити судовий збір. Крім того, вважає, що документ про надання субсидії є тим самим документом, який засвідчує його незадовільний майновий стан. (а.с. 11, 12).
Суд апеляційної інстанції, враховуючи твердження заявника апеляційної скарги стосовно скрутного матеріального становища та, як слідство, неспроможності сплати судового збору, вважає за необхідне зазначити наступне.
Відповідно до ч.1 ст. 88 КАС України, суд, враховуючи майновий стан сторони, може своєю ухвалою зменшити розмір належних до оплати судових витрат чи звільнити від їх оплати повністю або частково, чи відстрочити або розстрочити сплату судових витрат на визначений строк.
Відповідно до статті 8 Закону України "Про судовий збір", враховуючи майновий стан сторони, суд може своєю ухвалою відстрочити або розстрочити сплату судового збору на певний строк, але не довше ніж до ухвалення судового рішення у справі. Суд може зменшити розмір судового збору або звільнити від його сплати на підставі, зазначеній у частині першій цієї статті.
З доданої до апеляційної скарги копії повідомлення про надання субсидій №032587 від 11.11.2015 року, вбачається, що надана позивачу субсидія для відшкодування витрат на оплату житлово - комунальних послуг видана на опалювальний період, з жовтня місяця 2015 року по квітень місяць 2016 року включно, та по закінченню опалювального сезону субсидія буде перерахована.
Таким чином, суд апеляційної інстанції, надаючи оцінку долученому до апеляційної скарги повідомленню про надання субсидії позивачу, дійшов висновку, що даний документ виданий на певний період, а саме до квітня місяця 2016 року та свідчить лише про те, що станом на листопад 2015 року позивач не мав відповідного доходу для сплати житлово-комунальних послуг.
Проте, з огляду на період отримання субсидії позивачем, суд апеляційної інстанції вважає, що даний документ не може підтверджувати скрутне матеріальне становище позивача на час подачі апеляційної скарги, тобто у липні 2016 року.
В той же час, суд апеляційної інстанції вважає за необхідне зазначити, що не обмежує право позивача звернутися до суду з відповідним клопотанням про звільнення, чи відстроченння або розстрочення сплати судового збору. При цьому наголошує на тому, що визначення майнового стану сторони є оціночним та залежить від доказів, якими обґрунтовується рівень її майнового стану на час звернення до суду апеляційної інстанції.
Отже, обов'язок сплати судового збору слугує гарантуванню принципу рівності всіх осіб у правах щодо доступу до суду. При цьому, судовий збір виконує не тільки фіскальну, а й дисциплінуючу функцію. Він є одним із способів стимулювання належного виконання учасниками відповідних правовідносин своїх прав та обов'язків, передбачених законами України.
Оскільки таких доказів суду не надано, підстав для звільнення позивача від сплати судового збору не має.
Таким чином, розмір судового збору, який підлягає сплатити заявнику апеляційної скарги складає 1378грн.
Згідно з ч. 3 ст. 189 Кодексу адміністративного судочинства України до апеляційної скарги, яка не оформлена відповідно до вимог, встановлених статтею 187 цього Кодексу, застосовуються правила статті 108 цього Кодексу, тобто суддя, встановивши, невідповідність поданої скарги вимогам, встановленим статтею 187 цього Кодексу, постановляє ухвалу про залишення апеляційної скарги без руху.
Крім того, ч. 4 ст. 189 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що апеляційна скарга залишається без руху також у випадку, якщо вона подана після закінчення строків, встановлених ст. 186 цього Кодексу, і особа, яка її подала, не порушує питання про поновлення цього строку, або якщо підстави, вказані нею у заяві, визнані неповажними. При цьому протягом тридцяти днів з моменту отримання ухвали про залишення апеляційної скарги без руху особа має право звернутися до суду апеляційної інстанції з заявою про поновлення строків або вказати інші підстави для поновлення строку.
З урахуванням того, що в матеріалах справи відсутні докази щодо часу отримання позивачем копії ухвали суду першої інстанції, що оскаржується, апеляційний суд вважає за необхідне запропонувати позивачу надати докази отримання копії ухвали Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 16.06.2016 року, а у разі пропуску строку на апеляційне оскарження, - заяву про поновлення строку апеляційного оскарження з наведенням підстав для поновлення строку такого оскарження.
Позивачу також слід:
- надати копії апеляційної скарги та доданих до неї письмових матеріалів відповідно до кількості осіб, які беруть участь у справі;
- уточнити вимоги апеляційної скарги відповідно до повноважень суду апеляційної інстанції, які встановлені ст.199 КАС України;
- зазначити, чи бажає особа взяти участь у судовому засіданні суду апеляційної інстанції, чи просить суд розглянути справу за його відсутності;
- надати оригінал документу про сплату судового збору, або обґрунтувати причини звільнення від сплати судового збору з наданням відповідних доказів.
Керуючись ст. ст. 108, 185, 186, 187, 189 КАС України, суд, -
у х в а л и в:
Апеляційну скаргу ОСОБА_1 на ухвалу Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 16 червня 2016 р. у справі № 804/3690/16 - залишити без руху.
Запропонувати ОСОБА_1 для усунення недоліків апеляційної скарги:
- надати докази сплати судового збору в повному обсязі (реквізити для сплати судового збору - одержувач: УДКСУ у Бабушкінському районі м. Дніпропетровська Дніпропетровської області; рахунок отримувача: 31217206781004; код класифікації доходів бюджету: 22030101; код отримувача (код за ЄДРПОУ): 37989274; банк отримувача: ГУ ДКСУ у Дніпропетровській області; код банку отримувача (МФО): 805012; призначення платежу: "*;101;_____(код клієнта за ЄДРПОУ для юридичних осіб (доповнюється зліва нулями до восьми цифр, якщо значущих цифр менше 8), реєстраційний номер облікової картки платника податків - фізичної особи (завжди має 10 цифр) або серія та номер паспорта громадянина України, в разі якщо платник через свої релігійні переконання відмовився від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомив про це відповідний орган Міністерства доходів і зборів України і має відповідну відмітку у паспорті); Судовий збір, за апеляційною скаргою ______ (ПІБ чи назва установи, організації заявника апеляційної скарги), Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд") або обґрунтувати причини звільнення від сплати судового збору з наданням відповідних доказів.
- надати копії апеляційної скарги та доданих до неї письмових матеріалів відповідно до кількості осіб, які беруть участь у справі;
- уточнити вимоги апеляційної скарги відповідно до повноважень суду апеляційної інстанції, які встановлені ст.199 КАС України;
- зазначити, чи бажає особа взяти участь у судовому засіданні суду апеляційної інстанції, чи просить суд розглянути справу за його відсутності.
- надати докази отримання копії ухвали Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 16.06.2016 року у справі №804/3690/16, а у разі пропуску строку апеляційного оскарження, - заяву про поновлення такого строку.
Встановити строк для усунення недоліків апеляційної скарги тридцять днів з моменту отримання ухвали про залишення апеляційної скарги без руху.
Копію ухвали направити заявнику для виконання.
Ухвала набирає законної сили відповідно до ст. 254 КАС України та може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України в порядку і строки, визначені ст. 212 КАС України.
Суддя О.М. Панченко