Виноградівський районний суд Закарпатської області
_____________ Справа № 299/1812/16-а
Номер рядка звіту 83
П О С Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
03.08.2016 м.Виноградів
Виноградівський районний суд Закарпатської області в особі головуючого судді - Левка Т.Ю., при секретарі - Роман К.С., розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Виноградові справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Виноградівському районі про визнання дій неправомірними, зобов'язання провести перерахунок та виплату пенсії,
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 звернулася до суду із адміністративним позовом до Управління Пенсійного фонду України в Виноградівському районі про визнання дій неправомірними, зобов'язання провести перерахунок та виплату пенсії.
Позовні вимоги мотивовано тим, що з 15.02.2005 року позивачка перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в Виноградівському районі та отримує пенсію за вислугу років. 08.07.2016 року вона звернулася до відповідача із заявою про перерахунок отримуваної пенсії згідно Постанови Кабінету Міністрів України від 09.12.2015р. № 1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів», якою з 1 грудня 2015 року було підвищено на 25 відсотків посадові оклади працівникам органів прокуратури, та надала довідку прокуратури Закарпатської області № 18-180 вих. 2016 від 01.07.2016 р. Однак у перерахунку пенсії позивачці було відмовлено. Дану відмову позивачка вважає незаконною та необґрунтованою, посилається на судову практику Вищого адміністративного суду України, згідно якої при перерахунку пенсії працівникам прокуратури має застосовуватись норма, що визначає розмір пенсії у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії. Просить суд визнати дії відповідача щодо відмови здійснити перерахунок та виплату їй пенсії відповідно до Постанови КМУ від 09.12.2015р. №1013, ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» неправомірними; зобов'язати відповідача здійснити перерахунок призначеної позивачці пенсії на підставі довідки прокуратури Закарпатської області від 01.07.2016р. № 18-180 вих.2016 починаючи з 01 грудня 2015 року, із розрахунку 90 відсотків від нарахованої заробітної плати, що враховувалась для обчислення пенсії; судові витрати покласти на відповідача.
Відповідач Управління Пенсійного фонду України в Виноградівському районі подав до суду письмове заперечення проти позовних вимог, згідно якого позовні вимоги не визнає та вказує, що ОСОБА_1 було відмовлено у перерахунку пенсії через скасування норм стосовно пенсійного забезпечення особам, яким призначається пенсія відповідно до вимог Закону України «Про прокуратуру». Відповідно до положень п.2 ст.86 ЗУ «Про прокуратуру» від 14.10.2014 року № 1697-VІІ встановлено, що пенсія призначається в розмірі 60 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії. За вимогами п.20 ЗУ «Про прокуратуру» від 14.10.2014 року № 1697-VІІ встановлено, що умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України. Постановою КМУ від 09.12.2015 р. № 1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» були затверджені зміни до постанов КМУ. Частиною першою змін, що вносяться до постанов КМУ, було внесено зміни до постанови КМУ від 31.05.2000 р. № 865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії», які скасували саме здійснення перерахунків, в тому числі і для державних службовців при підвищенні окладів та наданні нових довідок, а саме було виключено п.4, який встановлював порядок перерахунку пенсій, та внесено зміни до п.5 та п.6, яким виклали в новій редакції зазначені пункти, усунувши звернення із довідками про заробітну плату при перерахунках пенсії. Відповідач також зазначає, що на теперішній час не визначено порядку перерахунку пенсії у разі зміни структури заробітної плати з одночасним підвищенням посадових окладів працівника органів прокуратури. Окрім того, з 01.12.2015 року була застосована дія постанови КМУ від 09.12.2015 року № 1013 "Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів", було установлено підвищення тарифних ставок та або посадових окладів, яка послугувала підставою застосування підвищень посадових окладів, окрім цього цією ж постановою були затверджені зміни, якими скасовані підстави для здійснення перерахунку пенсії. Пунктом 5 Прикінцевих положень Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення" №213-VІІ від 02.03.2015 року встановлено, що у разі неприйняття до 1 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 1 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються відповідно до законів України "Про державну службу", "Про прокуратуру". "Про судоустрій і статус суддів". "Про статус народного депутата України". "Про Кабінет Міністрів України", "Про судову експертизу". "Про Національний банк України". "Про службу в органах місцевого самоврядування", "Про дипломатичну службу", Податкового та Митного кодексів України, Положення про помічника-консультанта народного депутата України. У зв'язку з цим відповідач вважає, що законних підстав для перерахунку пенсії позивачці немає та просить в задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 відмовити в повному обсязі.
Позивачка ОСОБА_1 в судове засідання не з'явилися, однак подала до суду письмову заяві про розгляд без її участі, позовні вимоги підтримує та просить суд такі задовольнити.
Представник відповідача Управління Пенсійного фонду України в Виноградівському районі, будучи належним чином повідомленим про день, час та місце розгляду справи в судове засідання не з'явився, тому відповідно до ст.128 КАС України розгляд справи проведено у його відсутність.
Вивчивши та дослідивши всі матеріали справи, повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги та заперечення на позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до наступних висновків.
Відповідно до ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод, та інтересів фізичних та юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку у тому числі, органів державної влади.
Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
В судовому засіданні встановлено, що з 15.02.2005 року позивачка ОСОБА_1 знаходиться на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в Виноградівському районі Закарпатської області як отримувач пенсії за вислугою років відповідно до Закону України «Про прокуратуру», що підтверджується безтерміновим посвідченням, яке діє на всій території України, серії НОМЕР_3 від 01.04.2005 року.
08.07.2016 року позивачка звернулася до відповідача із заявою про перерахунок пенсії на підставі довідки прокуратури Закарпатської області від 01.07.2016 року за №18-180 вих.2016 та згідно Постанови Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 р. № 1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів».
Згідно виписки з протоколу Управління Пенсійного фонду України в Виноградівському районі Закарпатської області №43 від 12.07.2016 року, ОСОБА_1 відмовлено в перерахунку пенсії по Закону України «Про прокуратуру».
В якості обґрунтування такої відмови Управління Пенсійного фонду України в Виноградівському районі послалося на п.5 розділу ІІІ Закону України №213-VIII від 02.03.2015 року, згідно з яким «у разі неприйняття до 1 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних на загальних підставах з 1 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання/ призначаються відповідно до Законів України «Про державну службу», «Про прокуратуру», «Про судоустрій і статус суддів», «Про статус народного депутата України», «Про Кабінет Міністрів України», «Про судову експертизу», «Про Національний банк України», «Про службу в органах місцевого самоврядування», «Про дипломатичну службу», Податкового та Митного кодексів України, Положення про помічника-консультанта народного депутата України».
Суд не може погодитися з обґрунтованістю такого мотивування оскаржуваного рішення з огляду на наступне.
Відповідно до частини першої статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» (в редакції на час призначення пенсії позивачці) прокурори і слідчі зі стажем роботи не менше 20 років, у тому числі зі стажем роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 10 років, мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку. Пенсія призначається в розмірі 80 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, на які нараховуються страхові внески, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії. За кожен повний рік роботи понад 10 років на цих посадах пенсія збільшується на 2 відсотки, але не більше 90 відсотків від суми місячного (чинного) заробітку.
01.10.2011 року набули чинності зміни до статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру», внесені Законом України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи», згідно яких пенсія прокурорам і слідчим призначається в розмірі 80 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, тобто з 1 жовтня 2011 року положення частини першої статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» щодо призначення прокурорам і слідчим пенсії за вислугу років у розмірі не більше 90 відсотків від суми місячного (чинного) заробітку втратили чинність.
Однак підстави та порядок перерахунку пенсій прокурорам регулюють частини 13, 18 статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру», положення яких не зазнали змін у зв'язку із прийняттям Закону України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи», змінилася лише нумерація частин цієї статті.
Відповідно до частини тринадцятої статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» передбачено, що обчислення (перерахунок) пенсій провадиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком.
Згідно з частиною 18 статті 50-1 в редакції, що діяла до внесення змін Законом України «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України» (набрав чинності 1 січня 2015 року) передбачалось, що призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, у якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсій провадиться з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи.
Внесені до статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» зміни щодо розміру пенсії у відсотках стосуються порядку призначення пенсії прокурорам і слідчим у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії. Процедури призначення та перерахунку пенсії є різними за змістом і механізмом їх проведення.
Згідно ст.22 Конституції України, права і свободи людини і громадянина, закріплені цією Конституцією, не є вичерпними. Конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Таким чином, при перерахунку пенсії працівникам прокуратури має застосовуватись норма, що визначає розмір пенсії у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії.
Аналогічна правова позиція викладена у постановах Верховного Суду України від 10.12.2013 року (справа №21-348а13), від 17.12.2013 року (справа №21-445а13), ухвалі Вищого адміністративного суду України від 24 березня 2014 року у справі К/800/45200/15.
Відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» від 9 грудня 2015 р. № 1013, з 1 грудня 2015 року підвищено на 25 відсотків посадові оклади працівникам органів прокуратури. У зв'язку з цим, пенсії прокурорсько-слідчим працівникам, які призначені до 1 жовтня 2011 року, тобто до набрання чинності Закону України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» від 8 липня 2011 року № 3668-VІ, підлягають перерахунку з 1 грудня 2015 року із збільшеного заробітку на підставі довідок про заробітну плату, виходячи з розміру пенсійного забезпечення, встановленого на час призначення пенсії, тобто із розрахунку 90 відсотків від нарахованої заробітної плати, що враховувалась для обчислення пенсії. При цьому органи Пенсійного фонду повинні відшкодувати заборгованість, що виникла на день проведення перерахунку розміру пенсії.
Таким чином, вивчивши та дослідивши всі матеріали справи, повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню.
Щодо розподілу судових витрат суд зазначає наступне.
Відповідно до ч.1 ст.94 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.
Позивачем при поданні адміністративного позову сплачено судовий збір у розмірі 551 грн. 21 коп.
Оскільки позовні вимоги ОСОБА_1 задоволені в повному обсязі, на підставі ч. 1 ст. 94 КАС України понесені нею та документально підтверджені судові витрати зі сплати судового збору у розмірі 551 грн. 21 коп. підлягають стягненню з відповідача.
На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 7, 9, 11, 13, 18, 19, 71, 160, 161, 162, 163 КАС України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Виноградівському районі про визнання дій неправомірними, зобов'язання провести перерахунок та виплату пенсії - задовольнити.
Визнати неправомірними дії Управління Пенсійного фонду України в Виноградівському районі Закарпатської області щодо відмови здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 року №1013, ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру».
Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Виноградівському районі Закарпатської області здійснити перерахунок призначеної ОСОБА_1 пенсії на підставі довідки прокуратури Закарпатської області від 01.07.2016 року № 18-180 вих.2016, починаючи з 01 грудня 2015 року, із розрахунку 90 відсотків від нарахованої заробітної плати, що враховувалась для обчислення пенсії.
Стягнути з Управління Пенсійного фонду України в Виноградівському районі Закарпатської області за рахунок його бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, ІПН НОМЕР_1,мешканки АДРЕСА_1, судові витрати зі сплати судового збору у розмірі 551 грн. 21 коп. відповідно до квитанції № 0701410392 ПАТ «Комінвестбанк» від 14.07.2016 року.
Постанова може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції, який ухвалив постанову.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення.
У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у скороченому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Головуючий Т. Ю. Левко