Постанова № 59615431, 10.08.2016, Мирноградський міський суд Донецької області (до 25.04.2025 - Димитровський міський суд Донецької області)

Дата ухвалення
10.08.2016
Номер справи
226/852/16-а
Номер документу
59615431
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 226/852/16-а

Провадження № 2-а/226/30/2016

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

05 серпня 2016 року м.Мирноград

Димитровський міський суд Донецької області в складі:

головуючого - судді Редько Ж.Є.,

при секретарі Мітюхіній О.В.,

за участю позивача ОСОБА_1,

представників відповідача Юріної Г.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м.Мирноград Донецької області за адміністративним позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в м.Димитрові Донецької області про визнання дій відповідача протиправними та зобов'язання вчинити певні дії щодо призначеної пенсії,

В С Т А Н О В И В:

Позивач ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом до відповідача управління Пенсійного фонду України в м.Димитрові Донецької області (далі за текстом Фонд) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії щодо призначеної пенсії, в обґрунтуванні якого вказав, що з 1994 року до цього часу він працює в органах прокуратури. З листопада 2010 року отримує пенсію за вислугою років у розмірі 90% від суми місячної заробітної плати на підставі статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» в редакції 1990 року зі змінами та доповненнями. Постановою Кабінету Міністрів України № 1013 від 09.12.2015 року «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» підвищено розміри посадових окладів працівникам прокуратури на 25 відсотків. У зв'язку з цим ним було отриману у прокуратурі Донецької області довідку № 18-57-44 від 19.01.2016 року про розмір фактичної заробітної плати за відповідною посадою станом на 01.12.2015 року для перерахунку його пенсії. 29.02.2016 року він звернувся до відповідача із заявою про перерахунок призначеної йому пенсії, надавши вищевказану довідку. Однак у перерахунку йому було відмовлено, відповідач зазначив, що Законом України № 213-УІІІ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 року скасовано норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії призначені відповідно до Закону України «Про прокуратуру», у зв'язкау з чим, начебто, пенсії відповідно до цього закону з 01.06.2015 року не призначаються та не перераховуються, з чим він не погоджується. Після призначення йому пенсії до Закону України «Про прокуратуру» в редакції 1991 року неодноразово вносились зміни, пов'язані із звуженням прав осіб на пенсійне забезпечення, а також приймались закони, які також негативно впливали на ці права. Пунктом п.5 розділу Ш Перехідних положень до Закону України № 213-УШ від 02.03.2015 року, на який посилається відповідач, передбачено, що у разі неприйняття до 1 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 1 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються відповідно до законів України, у тому числі «Про прокуратуру». Вказана норма стосується порядку призначення пенсії прокурорам у разі реалізації ними цього права, а не порядку її перерахунку. Процедури призначення та перерахунку пенсії різні за змістом і механізмом їх проведення. Крім того, ч.20 ст.86 Закону України «Про прокуратуру» № 1697-18 (в редакції 2014 року) передбачено, що умови та порядок перерахунку призначених працівника прокуратури пенсій визначаються Кабінетом Міністрів України. На сьогодні в Україні така постанова відсутня, що також суттєво звужує права пенсіонерів на перерахунок пенсій. Таким чином, відповідно до норм Конституції України, якими не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав та свобод, до нього не можуть застосовуватися положення законів, які звужують зміст і обсяг права на перерахунок пенсії, яке існувало на час його виходу на пенсію. Тому позивач просить суд визнати дії відповідача щодо відмови у перерахунку його пенсії протиправними та зобов'язати відповідача здійснити перерахунок його пенсії на підставі довідки прокуратури Донецької області № 18-57-44 від 19.01.2016 року про розмір фактичної заробітної плати відповідно до ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» в редакції, що діяла на момент призначення пенсії, починаючи з 01.01.2016 року без обмежень граничного розміру пенсії та виплатити різницю у розмірі пенсії за минулий час (з 01.01.2016 року) та стягнути з Державного бюджету України на його користь суму сплаченого ним судового збору.

У судовому засіданні позивач ОСОБА_1 позовні вимоги підтримав у повному обсязі, обґрунтовуючи свою позицію обставинами, викладеними у позовній заяві, просив суд задовольнити позов у повному обсязі.

Представник відповідача управління Пенсійного фонду України в м.Димитрові Донецької області Юріна Г.В. у судовому засіданні вимоги позивача не визнала, пояснила, що ОСОБА_1 дійсно перебуває на обліку у Фонді та з 03.11.2010 року отримує пенсію, призначену на підставі ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» № 1789. 29.02.2016 року позивач звернувся до Фонду з заявою про перерахунок його пенсії по стажу та зарплаті, надавши довідку прокуратури Донецької області від 19.01.2016 року № 18-57-44 про те, що він працював прокурором у прокуратурі м.Димитров, та заробітна плата для перерахунку пенсії з 01.12.2015 року складає 17158 грн. 25 коп. 04.03.2016 року Фондом прийнято рішення про відмову ОСОБА_1 в перерахунку пенсії, оскільки відповідно до п.5 Прикінцевих положень Закону України від 02.03.2015 року № 213 01.06.2015 року не було прийнято закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах, отже з 01.06.2015 року скасовані норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії призначаються у тому числі за Законом України «Про прокуратуру». Крім того, Законом України «Про прокуратуру» № 1697 від 14.10.2014 року визнано Закон України «Про прокуратуру» № 1789 таким, що втратив чинність з 15.07.2015 року, крім ч.3, 4, 5, 6 та 11 ст.50-1. Тобто ч.13 та ч.18 ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» № 1789, на яких ґрунтуються позовні вимоги, з 15.07.2015 року втратили чинність. Просила суд відмовити у задоволенні позову у повному обсязі.

Вислухавши сторін у справі, дослідивши надані суду докази, суд вважає, що вимоги позивача підлягають задоволенню з наступних підстав.

Судом встановлено, що позивач ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, перебуває на обліку в управлінні Пенсійного фонду України в м.Димитрові Донецької області та з 03.11.2010 року отримує пенсію, призначену на підставі ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» від 05.11.1991 року № 1790-ХП, що встановлено з копії пенсійного посвідчення позивача, заперечень відповідача, пояснень сторін у справі і ці обставини сторонами не оспорюються (а.с.6, 15-17).

29.02.2016 року ОСОБА_1 звернувся до відповідача з заявою про перерахунок раніше призначеної пенсії по стажу та заробітній платі, надавши довідку прокуратури Донецької області № 18-57-44 від 19.01.2016 року про розмір фактичної заробітної плати на посаді прокурора за станом на 01.12.2015 року.

Відповідно до вказаної довідки ОСОБА_1 працював у прокуратурі м.Димитров на посаді прокурора, його заробітна плата з 01.12.2015 року склала 17158 грн 35 коп. (а.с.10).

За рішенням відповідача № 148389 від 04.03.2016 року ОСОБА_1 відмовлено у перерахунку пенсії, оскільки відповідно до п.5 Прикінцевих положень Закону України ««Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 року № 213 з 01.06.2015 року пенсії у порядку та на умовах, визначених у тому числі Законом України «Про прокуратуру», не призначаються, а раніше призначені пенсії не перераховуються (а.с.9).

Відповідно до ч.1 ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» від 05.11.1991 року № 1790-ХП (в редакції на час призначення позивачу пенсії) прокурори і слідчі зі стажем роботи не менше 20 років, у тому числі зі стажем роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 10 років, мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку. Пенсія призначається в розмірі 80 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до котрої включаються всі види оплати праці, на які нараховуються страхові внески, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії. За кожен повний рік роботи понад 10 років на цих посадах пенсія збільшується на 2 відсотки, але не більше 90 відсотків від суми місячного (чинного) заробітку.

Законом України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи», який набрав чинності з 01.10.2011 року, внесено зміни до ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру», зокрема змінено у відсотках розмір пенсії за вислугу років, яка призначається прокурорам і слідчим у разі реалізації ними такого права (пенсія призначається в розмірі 80 % від суми місячної заробітної плати незалежно від стажу роботи).

Разом з тим правила щодо перерахунку пенсій працівників прокуратури залишились незмінними.

Так, згідно з ч.13 ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» обчислення (перерахунок) пенсій провадиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком.

Частиною вісімнадцятою ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» регламентовано, що призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.

Відповідно до ст.22 Конституції України при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав та свобод.

Згідно за ст.58 Конституції України закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.

З огляду на викладене, суд приходить до висновку, що при перерахунку пенсії позивачу, як працівнику прокуратури, по стажу та заробітній платі має застосовуватися норма, що діяла на момент призначення пенсії.

Крім того, відповідно до ч.20 ст.86 Закону України «Про прокуратуру» від 14.10.2014 року № 1697 умови та порядок перерахункупризнчених працівникам пенсій визначаються Кабінетом Міністрів України , що також суттєво звужує права пенсіонерів на перерахунок пенсій.

Відмовляючи позивачу у перерахунку пенсії, Фонд в обґрунтування свого рішення № 148389 від 04.03.2016 року посилається на п.5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 року № 213, відповідно до якого у разі неприйняття до 1 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 1 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються відповідно до законів України «Про державну службу», «Про прокуратуру», «Про судоустрій і статус суддів» тощо.

Твердження відповідача про відсутність правових підстав для проведення перерахунку пенсії позивача з 01.06.2015 року у зв'язку з неприйняттям закону про призначення всіх пенсій на загальних підставах, з посиланням на п.5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 року № 213, є необґрунтованими, оскільки Фонд застосував нові положення до правовідносин, які виникли до набрання ними чинності, що суперечить вимогам ч.1 ст.58 Конституції України.

Таким чином, відповідач повинен був перерахувати позивачу пенсію згідно довідки прокуратури Донецької області № 18-57-44 від 19.01.2016 року про розмір фактичної заробітної плати відповідно до ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» в редакції, що діяла на час призначення пенсії, а тому позовні вимоги є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.

Позивач звернувся до Фонду з заявою про перерахунок пенсії 29.02.2016 року, отже, враховуючи обмеження терміну виплати нормами спеціального закону (не більше як за 12 місяців до дня звернення особи), вимоги позивача щодо здійснення перерахунку пенсії з 01.01.2016 року є також правомірними.

Відповідно до ч.1 ст.94 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі.

Керуючись ст.ст.11, 17-18, 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

П О С Т А Н О В И В:

Позовні вимоги ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в м.Димитрові Донецької області про визнання дій відповідача протиправними та зобов,язання вчинити певні дії задовольнити.

Визнати дії управління Пенсійного фонду України в м.Димитрові Донецької області щодо відмови ОСОБА_1 у перерахунку пенсії на підставі довідки прокуратури Донецької області № 18-57-44 від 19.01.2016 року про розмір фактичної заробітної плати відповідно до ст.50-І Закону України «Про прокуратуру» (в редакції, що діяла на момент призначення пенсії) протиправними.

Зобов'язати управління Пенсійного фонду України в м.Димитрові Донецької області здійснити ОСОБА_1 з 1 січня 2016 року перерахунок його пенсії на підставі довідки прокуратури Донецької області № 18-57-44 від 19.01.2016 року про розмір фактичної заробітної плати відповідно до ст.50-І Закону України «Про прокуратуру» (в редакції, що діяла на момент призначення пенсії) та виплатити з 1 січня 2016 року різницю у розмірах пенсії.

Присудити ОСОБА_1 понесені ним судові витрати в сумі 551 (п'ятсот п'ятдесят одна) грн 21 коп. за рахунок бюджетних асигнувань управління Пенсійного фонду України в м.Димитрові Донецької області.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду через Димитровський міський суд Донецької області протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Повний текст постанови виготовлено 10 серпня 2016 року.

Суддя Ж.Є.Редько

.