Номер провадження 2-а/754/328/16
Справа №754/6263/16-а
ПОСТАНОВА
Іменем України
27 липня 2016 року суддя Деснянського районного суду м. Києва Таран Н.Г., розглянувши в порядку скороченого провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Лівобережного об'єднаного Управління Пенсійного фонду України в м. Києва про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії,
встановив:
ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом та просить визнати протиправними дії відповідача щодо відмови в перерахунку їй пенсії в розмірі 90 відсотків місячної (чинної) заробітної плати на підставі довідок прокуратури Луганської області № 18-42 вих.16 від 29.01.2016 року, з травня 2014 року та № 18-245 вих.16 від 01.04.2016 року з 01.12.2015 року; зобов'язати відповідача здійснити перерахунок пенсії за вислугу років у відповідності до ст.. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» (у редакції Закону, що діяла станом на грудень 2008 року) з розрахунку 90 відсотків місячної (чинної) заробітної плати, починаючи з травня 2014 року з урахуванням фактично проведених виплат і умов праці, що існували на день звільнення за останні 24 календарні місяці роботи підряд на прокурорсько-слідчих посадах перед звільненням, на підставі довідки прокуратури Луганської області № 18-42 вих.16 від 29.01.2016 року, з травня 2014 року; зобов'язати відповідача виплатити недоплачену різницю між фактично отриманою нею та перерахованою пенсією за минулий час (12 місяців); зобов'язати відповідача здійснити перерахунок пенсії за вислугу років у відповідності до ст.. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» (у редакції Закону, що діяла станом на грудень 2008 року) з розрахунку 90 відсотків місячної (чинної) заробітної плати, починаючи з травня 2014 року з урахуванням фактично проведених виплат і умов праці, що існували на день звільнення за останні 24 календарні місяці роботи підряд на прокурорсько-слідчих посадах перед звільненням, на підставі довідки прокуратури Луганської області № 18-245 вих.16 від 01.04.2016 року з 01.12.2015 року.
Свої вимоги обґрунтовує тим, що з грудня 2008 року перебуває на обліку у ПФУ та отримує пенсію за вислугу років на підставі ст. 50-1 Закону України. Перебуваючи у статусі пенсіонера, продовжувала працювати в органах прокуратури Луганської області та наказом прокурора Луганської області від 23.04.2014 року її звільнено з роботи у зв'язку із виходом на пенсію за вислугою років. 19.02.2016 року вона звернулась до УПФУ в Дарницькому районі м. Києва із заявою щодо перерахунку пенсії із заробітної плати, яку розраховано на день звільнення, згідно довідки прокуратури Луганської області № 18-42 вих.16 від 29.01.2016 року, з травня 2014 року та з додатком до даної заяви 08.04.2016 року долучивши довідку прокуратури Луганської області № 18-245 вих.16 від 01.04.2016 року з 01.12.2015 року. Відповідач 22.02.2016 року та 18.04.2016 року відмовив у проведенні перерахунку пенсії у зв'язку з тим, що з 01.06.2015 року скасовані норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсія призначалась відповідно до ЗУ «Про Прокуратуру». Вказану відмову вважає неправомірною, тому змушена звернутися до суду.
Представник відповідача - Лівобережного об'єднаного Управління Пенсійного фонду України в м. Києва, у наданих письмових запереченнях позов не визнав, зазначивши, що Управління не здійснювало протиправних та неправомірних дій. Позивачка перебуває у них на обліку з липня 2014 року та отримує пенсію відповідно до Закону України "Про прокуратуру", за вислугою років в розмірі 80 % із середнього заробітку. Щодо проведення перерахунку пенсії звернулась лише 19.02.2016 року, отже жодних підстав для проведення перерахунку пенсії з 2014 року не вбачається, крім того, позивач просить провести перерахунок пенсії з 2014 року на підставі довідок за 2016 рік. Однак, так як п. 5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 року № 213 норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії призначаються відповідно до Закону України «Про прокуратуру» скасовуються, підстави для перерахунку пенсії позивачу відсутні.
Дослідивши обставини справи в їх сукупності, оцінивши зібрані по справі докази, суд дійшов висновку про можливість часткового задоволення позовних вимог з наступних підстав.
Відповідно до вимог ч. 2 ст. 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок по доказуванню правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
З огляду на положення наведеної процесуальної норми, виходячи із суті позовних вимог, під час розгляду даної справи відповідачу належить довести правомірність своїх дій та бездіяльності.
Дослідивши матеріали справи, судом встановлено наступне.
Позивач перебуває на обліку в Управлінні та отримує пенсію за вислугу років призначену на підставі ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» у розмірі 80% суми заробітної плати.
19.02.2016 року позивач звернулася до відповідача з завою про перерахунок пенсії, згідно якої просив зробити перерахунок пенсії за вислугу років починаючи з травня 2014 року та виплатити різницю, між фактично отриманою та належною до сплати у зв'язку з проведеним перерахунком пенсією. До даної заяви позивачем було надано довідку про заробітну плату Прокуратури Луганської області від 29.01.2016 №18-42.
Листом від 22.02.2016 відповідач відмовив позивачу у перерахунку пенсії, посилаючись на те, що згідно з пунктом 5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 року № 213 норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії призначаються відповідно до Закону України «Про прокуратуру» скасовуються.
У відповідності до трудової книжки позивача, остання працювала на посаді начальника відділу прокуратури Луганської області до 23.04.2014 року.
Відповідно до ч. 15 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру», максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною), не може перевищувати 10 прожиткових мінімумів установлених для осіб, які втратили працездатність.
Відповідно ж до нової редакції ч. 2 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» (із змінами, внесеними Законом № 213-VIII від 02.03.2015 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення»), пенсія призначається в розмірі 60% від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 01.01.2011 - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії.
Таким чином, нова редакція ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» суттєво звужує і обмежує зміст та обсяг прав пенсіонерів з числа працівників прокуратури, яким пенсія призначена до набрання чинності цими законами.
Конституційний Суд України неодноразово розглядав проблеми, пов'язані з реалізацією права на соціальний захист та неприпустимість обмеження конституційного права громадян на достатній життєвий рівень і сформулював правову позицію, згідно якої Конституція України та закони України виокремлюють певні категорії громадян України, що потребують додаткових гарантій соціального захисту з боку держави. До них, зокрема, належать громадяни, яким пенсія призначена за спеціальними законами (в тому числі і Законом України "Про прокуратуру").
Відповідно до статті 22 Конституції України конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Крім того, відповідно до ст. ст. 22 та 64 Конституції України, право на пенсійне забезпечення відповідних категорій громадян, встановлене законами України (в тому числі і Законом України» Про прокуратуру») є таким, що не підлягає звуженню та обмеженню.
Тому звуження та обмеження змісту й обсягу цього права шляхом прийняття нових законів або внесення змін до чинних законів відповідно до ст. 22 Конституції України не допускається.
Аналогічний висновок щодо застосування норм матеріального права міститься, зокрема, у постановах Верховного Суду України від 10.12.2013р. (№ 21-348а13) та від 06.10.2015р. (№21-2432/15).
Пенсія позивачу була призначена відповідно до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» в редакції станом на 16.12.2008 року, тобто до набрання чинності цими законами. Крім того, зміни внесені до вказаної статті стосуються саме призначення пенсії, а не її перерахунку.
Отже, новий порядок призначення та виплати пенсії, встановлений вищевказаними законами, не поширюється на пенсіонерів, яким пенсія призначена до набрання ними чинності.
Таким чином, при перерахунку пенсії позивачеві підлягає застосуванню положення ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» в редакції, яка діяла на момент призначення позивачу пенсії.
Відповідно до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру», пенсія призначається в розмірі 80 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до котрої включаються всі види оплати праці, на які нараховуються страхові внески, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії. За кожен повний рік роботи понад 10 років на цих посадах пенсія збільшується на 2 відсотки, але не більше 90 відсотків від суми місячного (чинного) заробітку.
Позивачці пенсія призначалась та виплачувалась у розмірі 80 відсотків від суми її місячної (чинної) заробітної плати, до котрої включаються всі види оплати праці, на які нараховуються страхові внески, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії, що не заперечується самою позивачкою, нею не оспорювалось, отже суд вважає, що посилання позивача на проведення перерахунку її пенсії виходячи з розміру 90 відсотків від суми її місячної (чинної) заробітної плати, до котрої включаються всі види оплати праці, на які нараховуються страхові внески, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії - є безпідставними та в цій частині позовні вимоги задоволенню не підлягають.
Відповідно до ч. 17 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру», призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій проводиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув право на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більше як за 12 місяців. Перерахунок пенсії проводиться з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи.
Отже, при перерахунку пенсії працівникам прокуратури має застосовуватися норма, що визначає розмір пенсії у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії, а тому внесені Законом № 213-VIII від 02.03.2015 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» зміни до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» щодо розміру пенсії у відсотках стосуються порядку призначення пенсії прокурорам і слідчим у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії. Процедури призначення та перерахунку пенсії різні за змістом і механізмом їх проведення. Нормами, які визначають механізм проведення перерахунку пенсії за вислугу років прокурорам, є частини тринадцята, вісімнадцята статті 50-1Закону України «Про прокуратуру», які змін у зв'язку із прийняттям Закону № 213-VIII від 02.03.2015 не зазнали.
Постановою Кабінету міністрів України від 09.12.2015 №1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» оклади прокурорсько-слідчих працівників з 01.12.2015 підвищено на 25 %.
У відповідності до довідки Прокуратури Луганської області від 01.04.2016 року №18-245 позивач працювала в органах прокуратури Луганської області, заробітна плата з 01.12.2015 року складає: 19347,81 грн..
Враховуючи положення ч. 17 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» щодо проведення перерахунку призначених пенсій з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії та те, що зазначені обставини настали 01.12.2015, суд приходить до висновку щодо правомірності вимог позивача про перерахунок пенсії з 01.01.2016.
Отже, суд приходить до висновку про необхідність частково задовольнити позовні вимоги позивача та визнання протиправними дій відповідача щодо відмови позивачу у проведенні перерахунку пенсії за вислугою років відповідно до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру», що діяла на час призначення пенсії у розмірі, 80 % від суми заробітних плат, виходячи з більш високого заробітку та займаної посади, без обмеження граничного розміру пенсії та зобов'язання відповідача провести перерахунок пенсії позивачу, починаючи з 01.01.2016 року на підставі довідки прокуратури Луганської області від 01.04.2016 року№18-245 вих 16 виходячи з розрахунку 80% від суми місячної зарплати за відповідною посадою з урахуванням фактично отриманих виплат без обмеження її граничного розміру, а також виплатити позивачу різницю між фактично отриманою та належною до сплати у зв'язку з проведеним перерахунком пенсією починаючи з 01.01.2016 року.
Враховуючи викладене, керуючись ст. ст. 2, 17, 158-162 , 183-2 КАС України, ЗУ «Про прокуратуру», суд, -
постановив:
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Лівобережного об'єднаного Управління Пенсійного фонду України в м. Києва про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.
Визнати неправомірними дії Лівобережного об'єднаного Управління Пенсійного фонду України в м. Києва щодо відмови ОСОБА_1.у проведенні перерахунку пенсії за вислугою років відповідно до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» (зі змінами, внесеними згідно з Законом України від 05.10.1995 № 358/95-ВР, у редакції Закону України від 12.07.2001 року № 2663-ІІІ) на підставі довідки прокуратури Луганської області від 01.04.2016 року№18-245 вих 16 виходячи з розрахунку 80% від суми місячної зарплати за відповідною посадою з урахуванням фактично отриманих виплат без обмеження її граничного розміру, а також виплатити позивачу різницю між фактично отриманою та належною до сплати у зв'язку з проведеним перерахунком пенсією починаючи з 01.01.2016 року.
Зобов'язати Лівобережне об'єднане Управління Пенсійного фонду України в м. Києва провести перерахунок пенсії ОСОБА_1, починаючи з 01.01.2016 року на підставі довідки прокуратури Луганської області від 01.04.2016 року№18-245 вих 16 виходячи з розрахунку 80% від суми місячної зарплати за відповідною посадою з урахуванням фактично отриманих виплат без обмеження її граничного розміру, а також виплатити позивачу різницю між фактично отриманою та належною до сплати у зв'язку з проведеним перерахунком пенсією починаючи з 01.01.2016 року.
В іншій частині позовних вимог позивачу відмовити.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Київського апеляційного адміністративного суду через Деснянський районний суд м. Києва протягом десяти днів з дня отримання копії рішення.
Суддя: Н.Г.Таран