Постанова № 59609784, 11.08.2016, Переяславський міськрайонний суд Київської області (до 25.04.2025 - Переяслав-Хмельницький міськрайонний суд Київської області)

Дата ухвалення
11.08.2016
Номер справи
373/1246/16-а
Номер документу
59609784
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 373/1246/16-а

П О С Т А Н О В А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

11 серпня 2016 року Переяслав-Хмельницький міськрайонний суд Київської області, діючи як адміністративний суд, в складі головуючого судді Колодко Л.В., розглянувши в порядку скороченого провадження в м. Переяславі-Хмельницькому справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Переяслав-Хмельницького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області про визнання дій протиправними щодо відмови в проведенні перерахунку пенсії, зобов'язання проведення перерахунку та виплати пенсії з 01 грудня 2015 року, -

ВСТАНОВИВ:

27.07.2016 року ОСОБА_1 звернулась до суду з даним позовом та просить визнати неправомірними та протиправними дії Переяслав-Хмельницького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області у відмові про перерахунок її пенсії відповідно листа відповіді №65/К-01 від 13.07.2016 року, як державному службовцю, в розмірі 80% заробітної плати працюючого державного службовця відповідної (аналогічної) посади, за останнім місцем роботи на державній службі, у зв'язку з підвищенням з 01.12.2015 року окладів державним службовцям. Зобов'язати Переяслав-Хмельницьке об'єднане управління Пенсійного фонду України Київської області здійснити перерахунок та виплату її пенсії державного службовця в розмірі 80% від розміру заробітної плати її посади державного службовця з 01.12.2015 року. Посилається на те, що з 15.01.2010 року вона перебуває на обліку в Переяслав-Хмельницькому об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України Київської області та отримує пенсію державного службовця відповідно до ст. 37 Закону України „Про державну службу" в розмірі 80% заробітної плати начальника відділу управління праці та соціального захисту населення. У відповіді начальника управління №65/К-01 від 13.07.2016 року на її заяву від 11.07.2016 року про перерахунок пенсії з 01.12.2015 року у зв'язку із набранням чинності Постанови Кабінету Міністрів України №1013 від 09.12.2015 року в розмірі 80% працюючого на посаді начальника відділу управління праці та соціального захисту населення зазначено, що вона не має права на перерахунок пенсії, оскільки вищеназваною Постановою внесено зміни до Постанови Кабінету Міністрів України №865 від 31.05.2000 року „Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії", зокрема пункт 4 виключено. Рішення начальника управління Пенсійного фонду вважає таким, що суперечить чинному законодавству, так як дана відмова є протиправною, оскільки норма вказаного Закону стосується порядку призначення пенсії у разі реалізації права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку призначеної пенсії.

Ухвалою суду від 29.07.2016 року відкрито скорочене провадження по даній справі у відповідності до положень ст.183-2 КАС України.

Відповідач 08.08.2016 року надіслав заперечення проти адміністративного позову. Вважає, що відповідно до п.5 Перехідних положень Закону України „Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення" від 02.03.2015 р. №213, у разі неприйняття до 1 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 1 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються відповідно до Законів України „Про державну службу", „Про прокуратуру", „Про судоустрій і статус суддів" та інших. Окрім того, постановою КМУ №1013 від 09.12.2015 „Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів", яка набрала чинності з 01.12.2015 було внесено зміни до постанови КМУ №865 від 31.05.2000, зокрема пункт 4 цієї постанови було виключено. Крім того, позивач звернулась до управління з заявою про перерахунок пенсії 11.07.2016 року, тому перерахунок їй необхідно здійснити з 01.07.2016 року, а не з 01.12.2015 року, як просить позивач.

З наданих сторонами доказів та матеріалів справи судом встановлено, що має місце спір фізичної особи (пенсіонера) із суб'єктом владних повноважень (Управлінням Пенсійного фонду України) щодо оскарження його рішення про перерахунок пенсії.

Відповідно до матеріалів справи, з 15.01.2010 року позивач перебуває на обліку в управлінні Пенсійного Фонду України в місті Переяслав-Хмельницькому Київської області (на день розгляду справи - Переяслав-Хмельницьке об'єднане управління Пенсійного фонду України Київської області) та отримує пенсію державного службовця відповідно до ст. 37 Закону України „Про державну службу". Тобто, право на отримання пенсії та призначення їй пенсії як державному службовцю гарантується Законом України „Про державну службу", в редакції, що діяла станом на 15.01.2010 року.

Розмір пенсії позивача складає 80% заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі.

З листа відповідача від 13.07.2016 року №65/К-01 вбачається, що позивачу відмовлено в перерахунку пенсії, посилаючись на п.5 Прикінцевих положень ЗаконуУкраїни „Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення" від 02.03.2015 та постанову КМУ №1013 від 09.12.2015 „Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів".

Такі дії позивач вважає протиправними обґрунтовуючи тим, що згідно положень п.5 розд. ІІІ „Прикінцеві положення" Закону України від 02.03.2015 р. №213-VIII, з 01.06.2015 р. вона вважається такою, що не працює на посаді, яка дає право на призначення пенсії за Законом України „Про державну службу".

Відповідно до п. 5 розд. ІІІ „Прикінцеві положення" Закону України „Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення" від 02.03.2015 року №213-VIII, у разі неприйняття до 1 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 1 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються відповідно до законів України „Про державну службу", „Про прокуратуру", „Про судоустрій і статус суддів", „Про статус народного депутата України", „Про Кабінет Міністрів України", „Про судову експертизу", „Про Національний банк України", „Про службу в органах місцевого самоврядування", „Про дипломатичну службу", Податкового та Митного кодексів України, Положення про помічника-консультанта народного депутата України.

Посилання відповідача на пункт 5 розд. ІІІ „Прикінцеві положення" Закону України „Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення" від 02.03.2015 №213-VIII, згідно якого у разі неприйняття до 1 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 1 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються, зокрема, відповідно до Закону України „Про державну службу", є неприйнятним, виходячи з того, що ця норма стосується призначення, а не перерахунку вже призначених пенсій.

Щодо правомірності вимог питання про перерахунок пенсії, суд зазначає наступне.

Згідно ст. 37 Закону України „Про державну службу" пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, а кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90 відсотків заробітної плати.

За Законом України „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу (частина перша ст. 40).

Відповідно до ст. 37-1 Закону України „Про державну службу", (в редакції, що була чинна на момент призначення пенсії позивачу), у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій. Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховувалися страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.

З довідки №556 від 08.07.2016 року про заробітну плату, затверджену постановою Правління ПФУ №15-1 від 04.09.2013 року, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, а також державним службовцям, які на момент перерахунку працюють на інших посадах, ніж ті, з яких їм призначено (перераховано) пенсію, наданою Управлінням соціального захисту населення Переяслав-Хмельницької міської ради, вбачається, що заробітна плата за посадою начальника відділу персоніфікованого обліку Управління праці та соціального захисту населення міської ради, з якої призначено пенсію, для її перерахунку з 01.12.2015 року складає 4459,27 гривень.

Позивач звернулася до відповідача із заявою про перерахунок пенсії 11.07.2016 року, тобто до 15 числа місяця.

Відповідно до ст. 45 Закону України „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" - перерахунок призначеної пенсії, крім випадків, передбачених частиною першою статті 35, частиною другою статті 38, частиною третьою статті 42 і частиною п'ятою статті 48 цього Закону, провадиться в такі строки: у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа.

Тобто, позивач має право на перерахунок пенсії з 01.07.2016 року, а не з зазначеної нею дати - 01.12.2015 року.

Відповідно до положень ч. 1 ст. 8 та ч.1 ст. 58 Конституції України в Україні визнається і діє принцип верховенства права. Закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.

Відповідно до ч.3 ст. 22 Конституції України при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод. Отже, ст. 37-1 Закону України „Про державну службу", ст.ст. 42, 45 Закону України „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" діють на сьогодні і вони не змінені, не скасовані в установленому Конституцією України порядку.

Постановою Кабінету Міністрів України від 19 червня 2013 року №426 затверджено Порядок та Умови визначення заробітної плати для обчислення пенсії державного службовця, однак ця постанова на момент звернення позивача до відповідача із заявою про перерахунок пенсії та на день розгляду спору в суді не набрала законної сили. Цією постановою визнано, що постанова Кабінету Міністрів України від 31 травня 2000 р. №865 „Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії" втрачає силу з дня набрання чинності Законом України від 17 листопада 2011 р. № 4050-VI „Про державну службу". Проте вона на сьогодні є чинною і відсутність в ній норми про порядок визначення розміру заробітної плати для перерахунку пенсії пенсіонерам, яким пенсія призначена з дня набрання чинності Законом України „Про державну службу", а також відсутність форми довідки про заробітну плату, що подається для призначення пенсії державним службовцям, яка затверджується правлінням Пенсійного фонду України за погодженням з Міністерством соціальної політики не повинні порушувати конституційні права громадян на пенсійне забезпечення. Урядові постанови, як нормативно-правові акти, повинні відповідати вимогам закону і не звужувати зміст прав громадянина, які визначені таким законом.

З врахуванням вищевикладеного, суд приходить до висновку, що позивач має право на перерахунок призначеної їй пенсії державного службовця з 01.07.2016 у зв'язку з підвищенням заробітної плати начальника відділу персоніфікованого обліку Управління праці та соціального захисту населення міської ради - державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі. Відмова відповідача у здійсненні такого перерахунку та виплаті пенсії в підвищеному розмірі не ґрунтується на конституційному принципі верховенства права, вимогах закону, дії його в часі та обставинах справи, а тому є неправомірною.

При зверненні до суду позивачем було сплачено судовий збір у розмірі 551,20 гривень, що підтверджується квитанцією №15565555-1 від 26.07.2016 року про сплату судового збору.

Відповідно до ч.1 ст. 94 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.

З врахуванням вимог ч.1 ст. 94 КАС України та Закону України „Про судовий збір" №3674-VI від 08.07.2011 року (із змінами від 03.09.2015 року №670-VIII) судові витрати на користь позивача слід стягнути з відповідача.

На підставі викладеного, керуючись ч.1 ст. 8, ч.3 ст. 22, ч.1 ст. 58 Конституції України, ст. 37-1 Закону України „Про державну службу", ст.ст. 42, 45 Закону України „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", Закону України „Про судовий збір" №3674-VI від 08.07.2011 року, ст.ст. 8, 9, 17 - 19, 71, 159, 161 - 162 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Переяслав-Хмельницького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області про визнання дій протиправними щодо відмови в проведенні перерахунку пенсії, зобов'язання проведення перерахунку та виплати пенсії з 01 грудня 2015 року задовольнити частково.

Визнати незаконною відмову Переяслав-Хмельницького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області у проведенні перерахунку пенсії ОСОБА_1, як державному службовцю.

Зобов'язати Переяслав-Хмельницьке об'єднане управління Пенсійного фонду України Київської області провести з 01.07.2016 року перерахунок та виплату пенсії державного службовця ОСОБА_1, призначеної в розмірі 80% заробітної плати державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з врахуванням підвищення з 01.12.2015 року посадового окладу працюючого начальника відділу персоніфікованого обліку Управління праці та соціального захисту населення міської ради.

Стягнути з Переяслав-Хмельницького об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Київській області на користь ОСОБА_1 551 (п'ятсот п'ятдесят одну) гривню 20 копійок судових витрат.

В задоволенні решти вимог відмовити.

Постанова може бути оскаржена сторонами в апеляційному порядку до Київського апеляційного адміністративного суду протягом десяти днів з дня отримання її копії через Переяслав-Хмельницький міськрайонний суд з одночасним надісланням апелянтом копії скарги до суду апеляційної інстанції.

Суддя Л.В. Колодко