Постанова № 59607871, 05.08.2016, Харківський районний суд Харківської області

Дата ухвалення
05.08.2016
Номер справи
635/2445/16-а
Номер документу
59607871
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

05.08.16

Справа № 635/2445/16-а

Провадження № 2-а/635/42/2016

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

05 серпня 2016 року Харківський районний суд Харківської області у складі:

головуючого судді - Полєхіна А.Ю.,

за участю секретаря судового засідання - Письменної В.М.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в сел.. Покотилівка Харківського району Харківської області справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Харківського об`єднаного управління Пенсійного Фонду України Харківської області про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії, -

в с т а н о в и в:

Позивач ОСОБА_1 звернулася до Харківського районного суду Харківської області з адміністративним позовом (з урахуванням уточнення), в якому просить:

- визнати неправомірною відмову Пенсійного фонду України в Харківському районі Харківської області відмову їй в перерахунку пенсії з урахуванням сум інших виплат: індексації заробітної плати, матеріальної допомоги на оздоровлення та соціально-побутові питання, грошової винагороди, на загальну суму 12006 гривень 19 копійок;

- забов`язати Харківське об'єднане управління Пенсійного фонду України Харківської області, яке є правонаступником управління Пенсійного фонду України в Харківському районі Харківської області провести їй перерахунок пенсії державного службовця з 26 вересня 2008 року, включивши до складу заробітної плати інші виплати: індексацію заробітної плати, суми матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та грошової винагороди в розмірі 12006 гривень 19 копійок., зазначених у довідці від 15 лютого 2016 року № 02-19/93 із збереженням проценту нарахування пенсії в розмірі 90 відсотків.

В обґрунтування позовних вимог ОСОБА_1 зазначає про те, що з 26 вересня 2008 року вона перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в Харківському районі Харківської області та отримує пенсію за віком як державний службовець у розмірі 90 відсотків від заробітної плати. 19 лютого 2016 року вона звернулася до відповідача із заявою про проведення перерахунку пенсії з урахуванням індексації заробітної плати, матеріальної допомоги на оздоровлення, допомоги для вирішення соціально-побутових питань, грошової винагороди. Рішенням управління Пенсійного фонду України в Харківському районі Харківської області від 29 лютого 2016 року їй відмовлено в даному перерахунку з посиланням на норму ст. 33 Закону України «Про державну службу», якою передбачено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранг, надбавки за вислугу років на державні службі та інших надбавок. Проте, позивач не погоджується із вказаним рішення, яке і оскаржує у вказаному позові.

Позивач ОСОБА_1 в судовому засідання підтримала позовні вимоги, просила їх задовольнити в повному обсязі.

Представник Харківського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Харківської області - Лисенко О.Ю. у судовому засіданні заперечувала проти позову, зазначила, що позивач перебуває на обліку в Управлінні та отримує пенсію за віком відповідно до Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування». 24 лютого 2016 року ОСОБА_1 звернулася до управління з письмовою заявою щодо перерахунку пенсії з урахуванням інших виплат, та надала довідку про складові заробітної плати. Розглянувши заяву позивача управління відмовило в проведенні перерахунку пенсії із заробітної плати з урахуванням інших виплат згідно з вказаною вище довідкою, виходячи з наступного. Відповідно до ч. 2 ст. 33 Закону України «Про державну службу», заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок. Згідно ч. 6 ст. 33 цього ж Закону державним службовцям можуть установлюватися надбавки за високі досягнення у праці і виконання особливо важливої роботи, доплати за виконання обов'язків тимчасово відсутніх працівників та інші надбавки і доплати, а також матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань. За приписами частини 7 ст. 33 Закону України «Про державну службу» умови оплати праці державних службовців, розміри їх посадових окладів, надбавок, доплат і матеріальної допомоги визначаються Кабінетом Міністрів України. Статтею 37 Закону України «Про державну службу» передбачено, що пенсія призначається від сум саме заробітної плати, а не будь-яких виплат. Оскільки матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових питань та сума індексації до складу заробітної плати державного службовця не входить, то обчислення пенсії позивача з їх урахуванням суперечить положенням статті 37 Закону України «Про державну службу».

Суд, вислухавши пояснення позивача ОСОБА_1, представника Харківського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Харківської області - Лисенко О.Ю., дослідивши докази у їх сукупності, вважає позовні вимоги такими, що підлягають частковому задоволенню виходячи з наступного.

Згідно з ч. 3 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України, до компетенції адміністративних судів віднесена перевірка, чи вчинені дії суб'єктом владних повноважень на підставі, у межах повноважень та спосіб, що передбачені Конституцією України та законами України.

У відповідності до ч. 1 ст. 6 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або інтереси.

Згідно ч.1ст. 9 Кодексу адміністративного судочинства України, суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого: суд вирішує справи відповідно до Конституції та законів України, а також міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України; суд застосовує інші нормативно-правові акти, прийняті відповідним органом на підставі, у межах повноважень та у спосіб, передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ст. 3 Конституції України, права і свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Держава відповідає перед людиною за свою діяльність. Утвердження і забезпечення прав людини є головним обов'язком держави.

Відповідно до ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, визначений Конституцією та законами України.

Судом встановлено, що позивач перебуває на обліку в управлінні Пенсійного фонду України в Харківському районі Харківської області з 27 вересня 2008 року та отримує пенсію за віком відповідно до Закону України «службу в органах місцевого самоврядування».

При нарахуванні пенсії позивачу управлінням Пенсійного фонду України в Харківському районі Харківської області не була врахована матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, грошова винагорода, індексація заробітної плати.

24 лютого 2016 року позивач звернулася до управління Пенсійного фонду України в харківському районі Харківської області із заявою про проведення перерахунку пенсії із заробітної плати з урахуванням інших виплат на підставі довідки від 15 лютого 2016 року № 02-19/93 про складові заробітної плати (за останні 24 календарні місці роботи або за будь які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією). Однак рішенням Пенсійного фонду України в Харківському районі Харківської області від 29 лютого 2016 року № 108010 відповідачу відмовлено в проведені перерахунку пенсії із заробітної плати з урахуванням інших виплат, оскільки такі виплати не входять до суми заробітної плати, з якої призначається пенсія державним службовцям. Згідно зі ст.33 Закону України «Про державну службу» заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років та інших надбавок. До числа інших надбавок інші виплати не відносяться.

Як вбачається із довідки від 15 лютого 2016 року № 02-19/93 про складові заробітної плати (за останні 24 календарні місці роботи або за будь які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією) на всі виплати, що включені в довідку нараховані страхові внески на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а з 01 січня 2011 року єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, інші виплати, які складають 12006,19 грн., з яких, матеріальна допомога на оздоровлення та вирішення соціально-побутових питань - 8341,05 грн, грошова винагорода 3227,16 грн, індексація заробітної плати - 437, 98 грн.

Частиною другою статті 37-1 вказаного Закону (у редакції закону, який діяв на час виникнення спірних правовідносин) встановлено, що перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.

Частиною 2 ст. 33 зазначеного Закону (у редакції закону, який діяв на час виникнення спірних правовідносин) передбачено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.

Згідно до ч. 1 ст. 1 Закону України «Про оплату праці», заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.

Статтею 2 зазначеного Закону визначено структуру заробітної плати, до якої зокрема входить: основна та додаткова заробітна плата, а також інші заохочувальні та компенсаційні виплати.

Згідно ч. 2 ст. 33 Закону України «Про оплату праці», заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.

Частиною ст. 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» врегульовано і види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій, зокрема ч. 1 зазначеної статті встановлено, що до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).

Згідно зі статтею 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», до виплат (доходів), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, належать, зокрема: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим самим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

Таким чином, отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких сплачені страхові внески та збір на обов'язкове державне пенсійне страхування входять до складу заробітку для обчислення пенсії.

Відповідно до ст. 2 Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» від 26 червня 1997року (в редакції до 08.07.2010 року) об'єктом оподаткування є: фактичні витрати на оплату праці працівників, які включають витрати на виплату основної і додаткової заробітної плати та інших заохочувальних та компенсаційних виплат, у тому числі в натуральній формі, які визначаються згідно з нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до Закону України "Про оплату праці", а також винагороди, що виплачуються громадянам за виконання робіт (послуг) за угодами цивільно-правового характеру.

Згідно ст. 7 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» від 08 липня 2010 року, єдиний внесок нараховується на суму нарахованої заробітної плати за видами виплат, які включають основну та додаткову заробітну плату, інші заохочувальні та компенсаційні виплати, у тому числі в натуральній формі, що визначаються відповідно до Закону України "Про оплату праці", та суму винагороди фізичним особам за виконання робіт (надання послуг) за цивільно-правовими договорами.

Відповідно до Інструкції зі статистики заробітної плати, затвердженої наказом Державного комітету статистики України від 13 січня 2004 року № 5, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 27 січня 2004 року за № 114/8713, фонд додаткової заробітної плати включає, зокрема, суми виплат, пов'язаних з індексацією заробітної плати працівників, матеріальну допомогу, що має систематичний характер, надана всім або більшості працівників (на оздоровлення, у зв'язку з екологічним станом), виплати соціального характеру.

Таким чином, матеріальна допомога на оздоровлення, сума індексації заробітної плати та компенсації за невикористану відпустку, з яких сплачувались страхові внески, входять до складу додаткової заробітної плати та враховуються при обчисленні розміру пенсії позивача.

Так, у спірних правовідносинах слід надати перевагу нормам статті 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та статті 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення», які є спеціальними в питаннях призначення та перерахунку пенсії державного службовця, а не положенням Законів України «Про державну службу», який щодо спірних правовідносин є загальним.

Тобто, аналіз наведених положень законів дає підстави для висновку, що матеріальна допомога на оздоровлення, індексація заробітної плати та компенсація за невикористану відпустку входили до системи оплати праці державного службовця, які повинні враховуватись при призначенні йому пенсії.

Вищенаведене узгоджується з висновками Верховного Суду України щодо застосування зазначених норм права, викладеними в постанові від 20 лютого 2012 року по справі № 21-430а11, які в силу ст. 244-2 КАС України мають враховуватися судами при застосуванні таких норм права.

Підставою для проведення перерахунку пенсії позивачці є отримана ним вищевказаної довідки про складові заробітної плати (за останні 24 календарні місяці роботи або за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією), що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу». Зазначений документ дає право для проведення перерахунку раніше призначеної пенсії.

Враховуючи викладене, посилання відповідача на відсутність підстав для проведення перерахунку пенсії позивачу, оскільки зазначені види виплат не можуть зараховуватись до складу заробітної плати при обчисленні розміру пенсії, суд вважає безпідставними з огляду на норми ст.33,37 Закону України "Про державну службу", ст. 66 Закону України "Про пенсійне забезпечення" та ст. 41 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

Відповідачем не доведено правомірності своїх дій щодо відмови у перерахунку пенсії позивача, оскільки як вбачається із вищевказаної довідки про складові заробітної плати (за останні 24 календарні місяці роботи або за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією), що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу», на всі виплати, уключені у довідку нараховані страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а з 01 січня 2011 року - єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а тому зазначені суми мають бути враховані при обчисленні пенсії.

Враховуючи викладене та відповідно до ч. 2 ст. 11, ч. 2 ст. 162 КАС України, суд визнає відмову Управління Пенсійного фонду України в Харківському районі Харківської області в перерахунку ОСОБА_1 пенсії державного службовця з урахуванням суми матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, грошової винагороди та індексації заробітної плат - протиправною.

Однак , оскільки суд не в праві підміняти компетентний орган і визначати конкретний розмір пенсії, вимога позивача в частині забовязання відповідача здійснити перерахунок та виплату пенсії у розмірі 90 відсотків не підлягає задоволенню.

Щодо вимоги про зобов'язання відповідача здійснити перерахунок та виплату позивачеві пенсії з 26 вересня 2008 року, то в цій частині позовні вимоги підлягають частковому задоволенню, виходячи з наступного.

За загальним правилом, визначеним ч. 4 ст. 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», перерахунок призначеної пенсії у разі виникнення права на підвищення пенсії проводиться з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа.

Враховуючи викладене, а також те, що предметом оскарження в даній справі є рішення про відмову у здійсненні перерахунку пенсії, а не рішення про призначення позивачеві пенсії, позовні вимоги щодо зобов'язання відповідача здійснити перерахунок пенсії підлягають задоволенню з 01 березня 2016 року, тобто з першого числа місяця, наступного за місяцем звернення до відповідача із заявою про перерахунок пенсії (24 лютого 2016 року).

Питання щодо розподілу судових витрат суд вирішує відповідно до ст. 94 КАС України.

На підставі викладеного та керуючись ст. ст. 3, 1 , 46 Конституції України, статтями 2, 4, 6, 7, 8, 9, 11, 17, 71, 86, 94, 158 - 163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

п о с т а н о в и в :

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Харківського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Харківської області про визнання дії неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.

Визнати протиправним рішення управління Пенсійного фонду України в Харківському районі Харківської області від 29 лютого 2016 № 108010 про відмову в проведенні перерахунку пенсії державному службовцю ОСОБА_1.

Зобов'язати Харківське об'єднане управління Пенсійного фонду України Харківської області провести ОСОБА_1 перерахунок пенсії за віком як державному службовцю згідно довідки від 15 лютого 2016 року № 02-19/93 виданої Харківською районною радою Харківської області про складові заробітної плати (за останні 24 календарні місці роботи або за будь які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією), відповідно до Закону України «Про державну службу», включивши до складу заробітної плати суми - матеріальної допомоги на оздоровлення та соціально-побутові питання в сумі 8341 (вісім тисяч триста сорок одна) гривень 05 копійок, грошової винагороди в сумі 3227 (три тисячі двісті двадцять сім) гривень 16 копійок, індексації заробітної плати в сумі 437 (чотириста тридцять сім) гривень 98 копійок, зазначених у колонці «інші виплати» на загальну суму 12006 (дванадцять тисяч шість) гривень 19 копійок, починаючи з 01 березня 2016 року.

У задоволенні інших позовних вимог - відмовити.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Харківського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Харківської області на користь ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, ідентифікаційний код НОМЕР_1, судові витрати з судового збору у розмірі 551 (п'ятсот п'ятдесят одна) гривня 20 коп.

Постанова суду може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Харківський районний суду Харківської області шляхом подачі скарги в десятиденний строк з моменту отримання копії постанови. Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після розгляду справ апеляційним судом.

Суддя - А.Ю. Полєхін