Справа№751/7605/16-а
Провадження №2-а/751/262/16
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
11 серпня 2016 року 08 год.00 хв. в м.Чернігові суддя Новозаводського районного суду м. Чернігова Деркач О. Г. розглянувши у скороченому провадженні справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Чернігівського об»єднаного управління Пенсійного фонду України про визнання дій неправомірними та зобов»язання вчинити певні дії, -
В С Т А Н О В И В:
26.07.2016 року ОСОБА_1 звернулася до Новозаводського районного суду м. Чернігова з позовом до Чернігівського об»єднаного управління Пенсійного фонду України про визнання неправомірними дії відповідача щодо відмови у проведенні перерахунку пенсії позивачу відповідно до ст. 37-1 Закону України «Про державну службу», в зв»язку з підвищенням заробітної плати за посадою, з якої була призначена пенсія; зобов'язання відповідача провести перерахунок пенсії відповідно до ст. 37-1 Закону України «Про державну службу», в зв»язку з підвищенням заробітної плати за посадою, з якої була призначена пенсія, відповідно до довідок Чернігівської обласної державної адміністрації № 01-38/3450 від 07.07.2016 року, № 13-05/131 від 07.07.2016 року в розмірі 87% від суми заробітної плати та виплатити різницю в розмірі пенсії за минулий час; стягнення з відповідача витрат, пов'язаних з розглядом справи.
Відповідач копію ухвали про відкриття скороченого провадження отримав, подавши у встановлений законом строк заперечення на позов(а.с.15-16).
Розгляд справи проведено у порядку скороченого провадження у відповідності до ст.183-2 КАС України, без проведення судового засідання та виклику осіб, які беруть участь у справі.
Суддя за результатами розгляду справи в порядку скороченого провадження, оцінивши обставини справи, вважає їх достатніми для прийняття рішення.
Встановлено, що позивач ОСОБА_1 перебуває на пенсійному обліку як особа, що отримує пенсію за віком відповідно до Закону України «Про державну службу», у розмірі 87% суми заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 01.01.2011 року - страхові внески на загальнообов»язкове державне пенсійне страхування.
Відповідно до довідки Чернігівської обласної державної адміністрації від 07.07.2016 року № 01-38/3450, заробітна плата на посаді начальника відділу апарату Чернігівської обласної державної адміністрації, з якої призначено пенсію, встановлена з 01.12.2015 року на підставі постанови КМУ від 09.12.2015 року № 1013 "Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до нормативно-правових актів" становить: посадовий оклад - 1894 грн., надбавка за ранг - 120 грн., надбавка за вислугу років - 503 грн. 50 коп., надбавка за роботу з таємними документами - 189 грн. 40 коп. (а.с. 9).
07.07.2016 року позивач звернулася до відповідача з заявою про перерахунок пенсії на підставі вказаної Постанови КМУ.
18.07.2016 року листом № 10073/05 ЧОУПФУ відмовило позивачу у перерахунку пенсії (а.с.10).
Пенсійне забезпечення державних службовців регулюється статтею 37 Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 № 3723-XII.
Згідно зі статтею 37 Закону №3723-XII (у редакції, на час призначення пенсії позивачу) пенсія державним службовцям виплачується за рахунок держави. На одержання пенсії державних службовців мають право особи, які досягли встановленого законодавством України пенсійного віку, за наявності загального трудового стажу для чоловіків - не менше 25 років, для жінок - не менше 20 років, у тому числі стажу державної служби - не менше 10 років. Зазначеним особам призначаються пенсії в розмірі 80 відсотків суми їх посадового (чинного) окладу з урахуванням надбавок, передбачених цим Законом, без обмеження граничного розміру пенсії. Пенсія державному службовцю виплачується у повному розмірі незалежно від його заробітку (прибутку), одержуваного після виходу на пенсію. За кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90 відсотків посадового (чинного) окладу з урахуванням надбавок, передбачених цим Законом, без обмеження граничного розміру пенсії.
Постановою КМУ від 09.12.2015 року № 1013 "Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до нормативно-правових актів" з 01.12.2015 встановлені нові розміри посадових окладів (тарифних ставок, ставок заробітної плати) працівникам установ, закладів та організацій окремих галузей бюджетної сфери.
У частині першій статті 1 Закону України від 24 березня 1995 року № 108/95 ВР "Про оплату праці" встановлено, що заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.
Статтею 2 цього Закону визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.
Частиною другою статті 33 Закону № 3723-XII передбачено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.
Відповідно до ст. 33 ЗУ «Про державну службу» заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплат за ранг, надбавок за вислугу років на державній службі та інших надбавок.
Статтею 37-1 Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 № 3723-ХІІ (далі - Закон № 3723-ХІІ) в редакції, що діяла на час призначення позивачу пенсії, було встановлено, що в разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій.
Отже, позивач є такою, що набула за Законом № 3723-ХІІ право на перерахунок пенсії в разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям.
Законом України від 28.12.2014 № 76-VIII статтю 37-1 Закону № 3723-ХІІ викладено в іншій редакції, при цьому встановлено, що умови та порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям визначаються Кабінетом Міністрів України.
Порядок обчислення заробітної плати для перерахунку пенсії державного службовця на той час визначався постановою Кабінету Міністрів України «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» від 31.05.2000 № 865 (далі - Постанова № 865).
Зокрема, згідно з пунктом 4 Постанови № 865 (в редакції від 25.03.2014), у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям відповідно до рішень Кабінету Міністрів України, заробітна плата для перерахунку пенсії визначалась виходячи із заробітної плати працюючих державних службовців за тими ж посадами.
Пунктом 5 Постанови № 865 було встановлено, що перерахунок пенсій провадився з місяця підвищення розміру заробітної плати працюючого державного службовця на підставі поданої заяви та довідок, виданих державними органами за останнім місцем роботи. Форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення пенсії державним службовцям, затверджується правлінням Пенсійного фонду України за погодженням з Міністерством соціальної політики.
Постановою Кабінету Міністрів України «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» від 09.12.2015 №1013 (далі - Постанова № 1013) до Постанови № 865 внесено зміни, які застосовуються з 01.12.2015, а саме: виключено пункт 4, а пункт 5 викладено в новій редакції: «Форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення пенсії державним службовцям, затверджується правлінням Пенсійного фонду України за погодженням з Міністерством соціальної політики».
Таким чином, Постановою № 865, на час звернення позивача до відповідача із заявою про перерахунок пенсії, не було визначено порядку перерахунку пенсій державним службовцям. Цей порядок не визначений і на теперішній час.
Згідно із статтею 22 Конституції України права і свободи людини і громадянина, закріплені цією Конституцією, не є вичерпними. Конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Частиною першою статті 58 Конституції України гарантовано, що закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.
Згідно з рішенням Конституційного Суду України від 09.02.1999 року №1-рп/99 за загальновизнаним принципом права закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі. Цей принцип закріплений у частині першій статті 58 Конституції України, за якою дію нормативно-правового акта в часі треба розуміти так, що вона починається з моменту набрання цим актом чинності і припиняється з втратою ним чинності, тобто до події, факту застосовується той закон або інший нормативно-правовий акт, під час дії якого вони настали або мали місце.
За правовою позицією Європейського суду з прав людини, викладеною в рішенні по справі «Суханов та Ільченко проти України» (2014 рік), за певних обставин «законне сподівання» на отримання «активу» також може захищатися статтею 1 Першого протоколу. Так, якщо суть вимоги особи пов'язана з майновим правом, особа, якій воно надане, може вважатися такою, що має «законне сподівання», якщо для такого права у національному законодавстві існує достатнє підґрунтя - наприклад, коли є усталена практика національних судів, якою підтверджується його існування.
Тому, бездіяльність держави в особі Кабінету Міністрів України щодо прийняття нормативного акту, який визначає механізм реалізації прав та свобод громадян, закріплених у конституційних та інших законодавчих актах і тримання таким чином громадян у правовій невизначеності, слід кваліфікувати як невиправданим втручанням у права, передбачені статтею 1 Першого протоколу.
Суд не приймає до уваги доводи відповідача про те, що відповідно до п. 5 Прикінцевих положень Закону України „Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення від 02.03.2015 №213 у разі неприйняття до 01.06.2015 закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 1 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії призначаються відповідно до Закону України „Про державну службу та ряд інших, у зв'язку з чим з 01.06.2015 пенсії в порядку та на умовах, визначених Закону України „ Про державну службу, не призначаються, раніше призначені пенсії не перераховуються, суд вважає безпідставними, виходячи з вищенаведеного.
Вирішуючи позовні вимоги за позовом до суб'єкта владних повноважень, суд виходить із конституційних принципів, на яких базуються здійснення прав та свобод людини та громадянина в Україні, включаючи права на пенсійне забезпечення, які передбачені ст.1, 3, ч.2 ст.6, ст.8, ч.2 ст.19, ст.22, 23, ч.1 ст.24, ст.46, ч.1 ст.50 Конституції України, з неможливості скасування та звуження права на пенсійне забезпечення. Правовою гарантією забезпечення державою цього права є виконання прийнятих на себе зобов'язань, що слідує з принципів верховенства права, закріпленого ст.8 Конституцією України.
Відповідно до ч. 2 ст. 11 КАС України: суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, і не може виходити за межі позовних вимог.
На підставі вищевикладеного, з урахуванням положень ч. 4 ст. 45 Закону України «Про загальнообов»язкове державне пенсійне страхування», суд вважає за необхідне позов ОСОБА_1 задовольнити та визнати неправомірними дії Чернігівського об»єднаного управління Пенсійного фонду України в відмові в перерахунку пенсії; зобов'язати Чернігівське об'єднане управління Пенсійного фонду України провести ОСОБА_1 з 01.07.2016 року перерахунок та виплату пенсії державного службовця, призначеної в розмірі 87% заробітної плати державного службовця відповідної посади за останнім місцем роботи на державній службі, з врахуванням підвищення з 01.12.2015 року, відповідно до Постанови КМУ від 09.12.2015 року № 1013 та довідки Чернігівської обласної державної адміністрації від 07.07.2016 року № 01-38/3450, скоригувавши її на рівень зростання посадового окладу, що передбачено п. 2 Постанови КМУ від 31.05.2000 року №865, при цьому залишивши незмінними розміри надбавок, премій та інших виплат, зазначених у довідці про складові заробітної плати Чернігівської обласної державної адміністрації від 07.07.2016 року № 13-05/131.
Відповідно до ч.1 ст. 94 КАС України судовий збір, сплачений позивачем при зверненні до суду підлягає стягненню з відповідача за рахунок бюджетних асигнувань.
На підставі викладеного, керуючись статтями 2, 3, 11, 94, 158 - 163, 183-2, 186 КАС України, суддя, -
Постановив:
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Чернігівського об»єднаного управління Пенсійного фонду України про визнання дій неправомірними та зобов»язання вчинити певні дії - задовольнити.
Визнати неправомірними дії Чернігівського об»єднаного управління Пенсійного фонду України щодо відмови у перерахунку пенсії ОСОБА_1.
Зобов'язати Чернігівське об'єднане управління Пенсійного фонду України провести ОСОБА_1 з 01.07.2016 року перерахунок та виплату пенсії державного службовця, призначеної в розмірі 87% заробітної плати державного службовця відповідної посади за останнім місцем роботи на державній службі, з врахуванням підвищення з 01.12.2015 року, відповідно до Постанови КМУ від 09.12.2015 року № 1013 та довідки Чернігівської обласної державної адміністрації від 07.07.2016 року № 01-38/3450, скоригувавши її на рівень зростання посадового окладу, що передбачено п. 2 Постанови КМУ від 31.05.2000 року №865, при цьому залишивши незмінними розміри надбавок, премій та інших виплат, зазначених у довідці про складові заробітної плати Чернігівської обласної державної адміністрації від 07.07.2016 року № 13-05/131.
Стягнути з Чернігівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України за рахунок бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 551 (п'ятсот п'ятдесят одну) грн. 21 коп. в рахунок сплаченого судового збору.
Постанову може бути оскаржено в апеляційному порядку до Київського апеляційного адміністративного суду через Новозаводський районний суд м. Чернігова шляхом подачі апеляційної скарги в десятиденний строк з дня отримання копії постанови.
Постанова, прийнята у скороченому провадженні, крім випадків її оскарження в апеляційному порядку, є остаточною.
Суддя: О. Г. Деркач