Постанова № 59603574, 20.07.2016, Старобільський районний суд Луганської області

Дата ухвалення
20.07.2016
Номер справи
431/3042/16-а
Номер документу
59603574
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

справа №431/3042/16-а

провадження №2-а/431/57/16

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

(повний текст)

20 липня 2016 року Старобільський районний суд Луганської області, у складі

головуючого: судді Кудрявцева І.В.

при секретарі Арабаджи Ю.О.

за участі представника відповідача Денисенко О.С.

розглянувши у відкритому судовому засіданні у м.Старобільську Луганської області у залі судових засідань Старобільського районного суду Луганської області адміністративну справу за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Управління Пенсійного Фонду України в Старобільському районі Луганської області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинення дій,

ВСТАНОВИВ:

Позивач ОСОБА_2 звернувся до суду з адміністративним позовом до УПФУ в Старобільському районі Луганської області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинення дій. В обґрунтування свого позову посилається на те, що він працював в органах прокуратури, звільнений 12.11.2001р. у зв'язку з виходом на пенсію та йому призначено пенсію за вислугу років відповідно до ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» №1789-ХІІ від 05.11.1991р.Постановою КМУ від 31.05.2012р. №505 «Про упорядкування структури та умов праці працівників органів прокуратури», Постановою КМУ від 09.12.2015р. №1013 «Про упорядкування структури зарплати» збільшено посадові оклади працівників прокуратури, що відповідно до ч.18 ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» №1789-ХІІ дає йому право на перерахунок пенсії. 30.05.2016р. він звернувся до відповідача УПФУ в Старобільському районі з заявою про перерахунок пенсії і зв'язку зі збільшенням посадового окладу та надав довідку прокуратури Луганської області від 17.05.2016р. про розмір його зарплати. Рішенням від 03.06.2016р. відповідач відмовив у здійсненні такого перерахунку. Посилаючись на ст.ст.22,46,58,64 Конституції України вважав таке рішення протиправним та просив суд визнати протиправним та скасувати рішення УПФУ в Старобільському районі Луганської області від 03.06.2016р. №4965/02 про відмову йому у перерахунку пенсії з більшого заробітку відповідно до Закону України «Про прокуратуру», зобов'язати УПФУв Старобільському районі Луганської області провести з 01 червня 2016 року перерахунок та виплату раніше призначеної йому пенсії відповідно до ч.ч.18,19 ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» від 05.11.1991р. №1789-ХІІ (в редакції Закону N2663-III від 12.07.2001р.) у зв'язку з підвищенням заробітної плати з урахуванням заробітної плати зазначеної у довідці прокуратури Луганської області від 17.05.2016р. №18-340вих-16.

У судове засідання позивач ОСОБА_2 не з'явився, до початку судового засідання надав заяву, у якій просив справу розглянути за його відсутності. свої позовні вимоги підтримував у повному обсязі та просив позов задовольнити. У зв'язку з чим суд на підставі ч.4 ст.122 КАС України вважає за можливе розглянути дану справу за відсутності позивача.

Представник відповідача УПФУ в Старобільському районі Луганської області Денисенко О.С. у судовому засіданні позовні вимоги ОСОБА_2 не визнала та пояснила, що позивач перебуває на обліку в УПФУ в Старобільському районі Луганської області та отримує пенсію відповідно до Закону України «Про прокуратуру», 30.05.2016р. звертався до УПФУ з заявою про перерахунок раніше призначеної пенсії, але на час звернення п.18 ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» викладено у новій редакції, а саме - умови та порядок перерахунку пенсії працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України, з 01.01.2015р. саме КМУ делеговано право встановлювати умови перерахунку вже призначених пенсії працівникам прокуратури, будь-які інші пункти ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» підстав для перерахунку раніше призначених пенсій не містять. Також відповідно до п.5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» №213-VIII від 02.03.2015р., у разі неприйняття до 01.06.2015р. закону щодо призначення пенсій у т.ч. спеціальних, з 01.06.2015р. скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб яким пенсії призначені відповідно до у т.ч. Закону України «Про прокуратуру», у зв'язку з чим вважала що з 01.06.2015р. пенсії в порядку та на умовах, визначених у т.ч. Законом України «Про прокуратуру», не призначаються а, отже, і раніше призначені пенсії не переховуються. У зв'язку з чим просила залишити без задоволення позовні вимоги.

Вислухавши представника відповідача, дослідивши матеріали справи, суд приходить до наступного:

За статтею 8 Конституції України саме Конституція України має найвищу юридичну силу. Закони та інші нормативно-правові акти приймаються на основі Конституції України і повинні відповідати їй. Норми Конституції України є нормами прямої дії.

Статтею 46 Конституції України передбачено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Згідно зі ст.22 Конституції України права і свободи людини і громадянина, закріплені цією Конституцією, не є вичерпними. Конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод

У судовому засіданні було достовірно встановлено, що позивач ОСОБА_2 перебуває на обліку відповідача УПФУ в Старобільському районі та отримує пенсію з листопада 2001р. за вислугою років відповідно до Закону України «Про прокуратуру».

На момент виходу на пенсію позивача - листопад 2001р., був чинний Закон України «Про прокуратуру» від 05.11.1991р. №1789-ХІІ зі змінами внесеними Законом №2663-III від 12.07.2001р., за положеннями частин 1-14 статті 50-1 якого позивачу і було призначено пенсію.

Згідно частини 17 статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» від 05.11.1991р. №1789-ХІІ зі змінами внесеними Законом №2663-III від 12.07.2001р., призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсій провадиться з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи.

Постановою КМУ від 31.05.2012р. №505 «Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників органів прокуратури» затверджено схеми посадових окладів працівників органів прокуратури, надати право керівникам органів прокуратури у межах затвердженого фонду оплати праці установлювати працівникам органів прокуратури посадові оклади, надбавки, доплати, здійснювати преміювання, надавати матеріальну допомогу, виплачувати інші надбавки і доплати.

Постановою КМУ від 09.12.2015р. №1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» встановлено підвищення посадових окладів працівників та встановлено розміри посадових окладів з 01.12.2015р., підвищено з 01.12.2015р. на 10 відсотків посадові оклади працівників, розміри яких затверджено, у т.ч. постановою КМУ від 31 травня 2012 р. №505 "Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників органів прокуратури".

Згідно довідки прокуратури Луганської області від 17.05.2016р. №18-340вих-16 (а.с.11) визначено розмір заробітної плати позивача ОСОБА_2 з 15.12.2015р., довідка видана для пред'явлення в УПФУ для перерахунку пенсії згідно постанов КМУ №505 від 31.05.2012р. (зі змінами внесеними Постановами КМУ №506 від 06.10.2014, №763 від 30.09.2015р.), з урахуванням Постанови КМУ №1013 від 09.12.15р.

Стаття 50-1 Закону України «Про прокуратуру» від 05.11.1991р. №1789-ХІІ з моменту призначення позивачу пенсії - з листопада 2001р., неодноразово зазнавала змін, а з 15.07.2015р. Закон №1789-ХІІ втратив чинність, окрім деяких положень, у т.ч., окрім частин третьої, четвертої, шостої та одинадцятої статті 50-1, які не містять порядку перерахунку пенсії.

Конституційний Суд України неодноразово розглядав питання, пов'язані з реалізацією права на соціальний захист, і сформулював правову позицію, згідно з якою Конституція України виокремлює певні категорії громадян України, що потребують додаткових гарантій соціального захисту з боку держави. До них, зокрема, належать громадяни, які відповідно до ст.17 Конституції України перебувають на службі у військових формуваннях та правоохоронних органах держави, забезпечуючи суверенітет і територіальну цілісність України, її економічну та інформаційну безпеку, а саме: у Збройних Силах України, органах Служби Безпеки України, міліції, прокуратури, охорони державного кордону України, податкової міліції, Управління державної охорони України, державної пожежної охорони, Державного департаменту України з питань виконання покарань тощо (рішення Конституційного Суду України від 06 липня 1999 року 38-рп/99 у справі щодо права на пільги та від 20 березня 2002 року №5-рп/2002 у справі щодо пільг, компенсацій і гарантій).

Виходячи із висловленого в рішеннях Конституційного Суду України розуміння сутності соціальних гарантій. зокрема, працівників прокуратури, зміст та обсяг досягнутих ними соціальних гарантій не може бути звужено шляхом внесення змін до законодавства.

У зв'язку з чим, виходячи з встановленого статтею 22 Конституції України недопущення звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів, суд вважає, що позивач має право на перерахунок йому пенсії за правилами, які діяли на момент призначення йому пенсії, тобто на підставі статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» від 05.11.1991р. №1789-ХІІ зі змінами внесеними Законом №2663-III від 12.07.2001р., та у зв'язку з прийняттям КМУ постанов №505 від 31.05.2012р. та №1013 від 09.12.15р. позивач має право на перерахунок раніше призначеної пенсії з більшого заробітку.

Натомість рішенням відповідача УПФУ в Старобільському районі від 03.06.2016р. №4965/02 (а.с.12-13) позивачу ОСОБА_2 відмовлено у перерахунку пенсії з більшого заробітку відповідно до ЗУ «Про прокуратуру» та підставами відмови є те, що на час звернення тобто 30.05.2016р. п.18 ст.50-1 ЗУ «Про прокуратуру» викладено у новій редакції, а саме - умови та порядок перерахунку пенсії працівникам прокуратури визначаються КМУ, а також те що відповідно до п.5 Прикінцевих положень ЗУ №213- VIII від 02.03.2015р. «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» з 01.06.2015р. скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб яким пенсії призначено відповідно у т.ч. до ЗУ «Про прокуратуру».

Вказане рішення прийняте відповідачем на порушення вимог ст.ст.8,19,22,46,58 Конституції України, оскільки право громадянина на соціальний захист є конституційним, а конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані і при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод; закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи; Конституція України має найвищу юридичну силу, а органи державної влади зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

У зв'язку з чим рішення відповідача УПФУ в Старобільському районі Луганської області від 03.06.2016р. №4965/02 про відмову позивачу у перерахунку пенсії з більшого заробітку відповідно до Закону України «Про прокуратуру» є протиправним та підлягає скасуванню.

Оскільки ч.17 ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» від 05.11.1991р. №1789-ХІІ зі змінами внесеними Законом №2663-III від 12.07.2001р., яка є спеціальною нормою та підлягає застосуванню до даних правовідносин, передбачає перерахунок призначених пенсій з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали підстави для такого перерахунку, а постановою КМУ від 09.12.15р. №1013 встановлено підвищення заробітної плати працівників прокуратури з 01.12.2015р. та згідно довідки прокуратури Луганської області від 17.05.2016р. №18-340вих-16 (а.с.11) визначено розмір заробітної плати позивача ОСОБА_2 з 15.12.2015р., тобто право на перерахунок пенсії у позивача настало з 01.01.2016р., у зв'язку з чим суд на підставі ч.2 ст.11 КАС України з метою повного захисту порушеного права позивача, про захист якого він просить, вважає за необхідне вийти за межі позовних вимог та зазначити про зобов'язання відповідача провести перерахунок та виплату пенсії позивачу з 01.01.2016р., що відповідатиме положенням ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» від 05.11.1991р. №1789-ХІІ зі змінами внесеними Законом №2663-III від 12.07.2001р. та встановленим обставинам справи, а не з 01.06.2016р., як помилково зазначає позивач.

У зв'язку з чим позовні вимоги підлягають задоволенню у повному обсязі.

Невизнання відповідачем позову, заперечення відповідача проти позову та посилання відповідача на викладення у новій редакції ст.50-1 ЗУ «Про прокуратуру» та на п.5 Прикінцевих положень ЗУ №213- VIII від 02.03.2015р. «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення», не можуть бути прийняті судом до уваги як такі, що суперечать положенням статей 8,19,22,46,58 Конституції України, яка є нормою прямої дії.

Відповідно до ч.1 ст.94 КАС України з відповідача слід стягнути на користь позивача понесені ним судові витрати у вигляді судового збору у сумі 551,20грн., сплаченого позивачем при поданні позову.

Керуючись ст.ст.22,58 Конституції України, ст.ст.8-12, 17, 159-163 КАС України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_2 до Управління Пенсійного Фонду України в Старобільському районі Луганської області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинення дій - задовольнити у повному обсязі.

Визнати протиправним та скасувати рішення Управління Пенсійного Фонду України в Старобільському районі Луганської області від 03.06.2016р. №4965/02 про відмову ОСОБА_2 у перерахунку пенсії з більшого заробітку відповідно до Закону України «Про прокуратуру».

Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Старобільському районі Луганської області провести з 01 червня 2016 року перерахунок та виплату раніше призначеної ОСОБА_2 пенсії відповідно до ч.ч.18,19 ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» від 05.11.1991р. №1789-ХІІ (в редакції Закону N2663-III від 12.07.2001р.) у зв'язку з підвищенням заробітної плати з урахуванням заробітної плати зазначеної у довідці прокуратури Луганської області від 17.05.2016р. №18-340вих-16.

Стягнути з Управління Пенсійного фонду України в Старобільському районі Луганської області на користь ОСОБА_2 судові витрати у розмірі 551 гривня 20 копійок.

Постанову може бути оскаржено в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подання апеляційної скарги в 10-денний строк з дня її проголошення, з подачею її копії до суду апеляційної інстанції.

Суддя І.В. Кудрявцев