Справа № 428/2964/16-а
Провадження № 2-а/415/75/16
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
28.07.16 року м. Лисичанськ
Лисичанський міський суд Луганської області у складі:
головуючого судді - Нестеренко Н.В.,
при секретарі - Павлові О.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у залі суду м. Лисичанська адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління пенсійного фонду України в м. Лисичанську Луганської області про визнання неправомірними дій, та зобов'язання вчинити певні дії щодо перерахунку пенсії та виплатити недоотримані суми, -
В С Т А Н О В И В:
Позивач звернувся до суду з позовом до Управління пенсійного фонду України в м. Лисичанську Луганської області про визнання неправомірними дій, та зобов'язання вчинити певні дії щодо перерахунку пенсії та виплатити недоотримані суми. В обґрунтування заявлених вимог позивач зазначила, що вона, перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного Фонду в місті Лисичанську Луганської області та отримує пенсію за віком як державний службовець (згідно Закону України « Про державну службу») з 16.03.2011р. Пенсію позивачу було призначено в розмірі 86% від суми усіх складових заробітної плати у відповідності до ст. 37 Закону України « Про державну службу» від 16.12.1993 року із змінами та доповненнями, які діяли на час призначення пенсії позивачу, ст. 66 Закону України від 05.11.1991 року № 1788-Х11 «Про пенсійне забезпечення», позивачу була нарахована пенсія у розмірі 2786,49 грн.
На час призначення пенсії, позивач надала довідки про складові заробітної плати, що подаються для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу». При цьому, такі довідки були складені за діючими на дату їх подання формами, затвердженими постановою правління Пенсійного фонду України № 19-11 від 30 жовтня 2008 року, які згодом були визнані незаконними постановою окружного адміністративного суду міста Києва при розгляді справи № 2а-4753/2670, і які не передбачали відображення у складі заробітної плати таких складових, як матеріальна допомога та індексація.
Постановою правління Пенсійного фонду України «Про виконання рішення окружного адміністративного суду міста Києва по справі № 2а-4753/2670» №5-1 від 14.02.2011 року було затверджено нову форму довідки про складові заробітної плати ( за останні 24 календарні місяці або за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією), що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу», в якій зазначено, що інші виплати є складовими заробітної плати та з усіх виплат, які вказані в цій довідці, нараховуються і сплачуються страхові внески, а з 01.01.2011 року єдиний внесок на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
23.05.2016 року позивач звернулась до Управління Пенсійного Фонду України в м. Лисичанську Луганської області із заявою, в якій просила здійснити перерахунок пенсії на тій підставі, що раніше визначений розмір пенсій не враховує усіх складових заробітної плати позивача за період її роботи з 01.03.2009 року по 28.02.2011 року. Однак, листом Управління Пенсійного Фонду України в місті Лисичанську Луганської області від 01.06.2016р. № 102/П-7 у задоволенні вимог їй було відмовлено на підставі, що Постановою Кабінету Міністрів України від 31.05.2000р. № 865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсій» для призначення пенсій враховуються розміри виплат: посадовий оклад, надбавка за ранг, кваліфікаційні класи ( надбавка за високі досягнення у праці або за виконання особливо важливої роботи та премія), вислугу років. Інші виплати для розрахунку пенсій зазначеною Постановою не передбачені.
Позивач вважає, що Управління Пенсійного Фонду України в місті Лисичанську Луганської області неправомірно відмовило їй у здійсненні перерахунку пенсії та порушило її законні права. У зв'язку з викладеними, позивач змушена звернутися до суду.
Позивач ОСОБА_1 в судове засідання не з'явилась, надала суду письмову заяву, в якій просила суд розглядати справу за її відсутністю, позовні вимоги підтримала, просила позов задовольнити.
Представник Відповідача Управління пенсійного фонду України в м. Лисичанську в судове засідання не з'явився, надав суду письмові заперечення проти позову, в яких позов не визнав та просив суд відмовити в його задоволенні.
В обґрунтування заперечень позовних вимог відповідач посилався на те, що позивач перебуває на обліку в Управління Пенсійного фонду України в місті Лисичанську Луганської області з 16.03.2011 року та отримує пенсію за віком, призначену відповідно до ст.37 Закону України «Про державну службу» при загальному стажі роботи 37 років 00 місяці 20 днів, з яких стаж роботи на державній службі 16 років 07 днів. Оклад складав 3240,10 грн. Складові заробітної плати: посадовий оклад - 1229,00 грн., надбавка за ранг - 110,00 грн., надбавка за вислугу років - 334,75 грн., надбавка за високі досягнення у праці - 758,92 грн., премія - 807,43 грн., всього 3240,10 грн. загальний процент розрахунку пенсії: 86 %. Основний розмір пенсії від середнього заробітку - 2786,49 грн. По - перше, відповідно до ч. 5 ст. 37 Закону України «Про державну службу» визначення заробітної плати для обчислення пенсій державним службовцям здійснюється в порядку, встановленому КМУ. Відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу» пенсія державним службовцям призначається в розмірі до 90% суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування. По-друге, ч. 2 ст. 33 Закону України «Про державну службу» передбачено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок, які передбачені постановою КМУ № 865. Іншими надбавками згідно постанови КМУ № 865 є надбавки за знання та використання в роботі іноземної мови, за почесне звання «заслужений», за роботу з таємними документами залежно від ступеня таємності інформації, доплата за науковий ступінь кандидата або доктора наук. Оскільки діючим законодавством не передбачено враховувати для призначення (перерахунку) пенсії інші виплати, а саме: грошові винагороди державному службовцю за сумлінну безперервну працю, допомогу на оздоровлення, матеріальну допомога для вирішення соціально-побутових питань, індексації, то вбачається, що позивач, звертаючись до суду не врахував того, що Законом України «Про державну службу» чітко передбачено з чого саме складається заробітна плата державних службовців, з якої обчислюється пенсія. Вважає позовні вимоги необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню, оскільки здійснити перерахунок пенсії позивачці можливо лише враховуючи заробіток, який складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років. Ст. 33 Закону України «Про державну службу» та постановою КМУ № 865 передбачено, які саме надбавки застосовуються для призначення (перерахунку) пенсії. І оскільки нормами чинного законодавства передбачено, які саме виплати враховуються для призначення (перерахунку) пенсії державним службовцям, то здійснити інший неможливо, інакше це буде суперечити чинному законодавству.
Дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
З матеріалів справи вбачається, що ОСОБА_3 дійсно перебуває на пенсійному обліку в Управлінні Пенсійного Фонду України у місті Лисичанську Луганської області та отримує пенсію за віком, призначену їй відповідно до Закону України «Про державну службу».
Для обчислення позивачу пенсії відповідачем було враховано посадовий оклад - 1229,00 грн., надбавка за ранг (РПС 3) - 110,00 грн., надбавка за вислугу років - 334,75 грн., надбавка за високі досягнення у праці - 758,92 грн., премія - 807,43 грн., всього 3240,10 грн. загальний процент розрахунку пенсії: 86 %. Основний розмір пенсії від середнього заробітку - 2786,49.
23.05.2016 року позивач звернулась до Управління Пенсійного Фонду України у місті Лисичанську Луганської області з заявою про перерахунок призначеної їй пенсії з урахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань та індексації заробітної плати.
Згідно з відповіддю Управління Пенсійного Фонду України у місті Лисичанську Луганської області №102/П-7 від 01.06.2016 року, відповідач відмовив позивачу у перерахунку пенсії, посилаючись на те, що згідно із Постановою КМУ № 865 від 31.05.2000 року «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» при визначенні розміру пенсії «інші виплати», не передбачено, а тому їх не було враховано при призначенні та розрахунку пенсії відповідача.
Згідно з довідками № 37/12-09-05/20 та 38/12-09-05/20 від 06.06.2016 року наданою Державною фіскальною службою України про те, що ОСОБА_1 дійсно працювала в Державній податковій інспекції на посаді начальника відділу і інші виплати за період з 01 березня 2009 року по 28 лютого 2011 року позивачу були виплачені: індексація заробітної плати внаслідок зростання споживчих цін у сумі 1256,21 грн. та матеріальна допомога на оздоровлення за червень 2006 року - 1673,75 грн., за грудень 2009 р. - 66,95 грн. за жовтень 2010 року - 3398,94 грн., за лютий 2011 року - 1229,00, грн.
Так, суд вважає, що предметом спору є дії відповідача стосовно відмови у здійсненні перерахунку пенсії та бездіяльності, щодо розгляду заяви ОСОБА_1 про здійснення перерахунку пенсії державного службовця.
Правління Пенсійного фонду України від 14.02.2011 р. № 5-1 затверджено форму довідки про складові заробітної плати (за останні 24 календарні місяці роботи або за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією), що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу».
Відповідно до ст. 2 Закону України «Про оплату праці», структура заробітної плати: основна заробітна плата - це винагорода за виконану роботу відповідно до встановлених норм праці (норми часу, виробітку, обслуговування, посадові обов'язки). Вона встановлюється у вигляді тарифних ставок (окладів) і відрядних розцінок для робітників та посадових окладів для службовців. Додаткова заробітна плата - це винагорода за працю понад установлені норми, за трудові успіхи та винахідливість і за особливі умови праці. Вона включає доплати, надбавки, гарантійні і компенсаційні виплати, передбачені чинним законодавством; премії, пов'язані з виконанням виробничих завдань і функцій. Інші заохочувальні та компенсаційні виплати, до них належать виплати у формі винагород за підсумками роботи за рік, премії за спеціальними системами і положеннями, компенсаційні та інші грошові і матеріальні виплати, які не передбачені актами чинного законодавства або які провадяться понад встановлені зазначеними актами норми.
Відповідно до ч. 5 ст. 37 Закону України «Про державну службу» визначення заробітної плати для обчислення пенсій державним службовцям здійснюються в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України. Відповідно до ст. 37 Закону України "Про державну службу" пенсія державним службовцям призначалася в розмірі 80% суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 01 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування .
Відповідно до ч. 2 ст. 33 Закону України «Про державну службу», заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.
Відповідно до ч. 7 ст. 33 Закону України «Про державну службу», умови оплати праці державних службовців, розміри їх посадових окладів, надбавок, доплат і матеріальної допомоги визначаються Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до ч. 2 ст. 33 Закону України «Про державну службу», державним службовцям можуть установлюватися надбавки за високі досягнення у праці і виконання особливо важливої роботи, доплати за виконання обов'язків тимчасово відсутніх працівників та інші надбавки і доплати, а також надаватися матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань.
Згідно з довідками № 37/12-09-05/20 та 38/12-09-05/20 від 06.06.2016 року наданою Державною фіскальною службою України про те, що ОСОБА_1 дійсно працювала в Державній податковій інспекції на посаді начальника відділу і інші випадки за період з 01 березня 2009 року по 28 лютого 2011 року позивачу були виплачені: індексація заробітної плати внаслідок зростання споживчих цін у сумі 1256,21 грн. та матеріальна допомога на оздоровлення за червень 2006 року - 1673,75 грн., за грудень 2009 р. - 66,95 грн. за жовтень 2010 року - 3398,94 грн., за лютий 2011 року - 1229,00, грн.
На всі виплати, що включені в цих довідках, в тому числі на матеріальну допомогу було нараховано страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування. Таким чином, вони повинні були прийматися в розрахунок пенсії позивача.
Зважаючи на викладене, суд прийшов до висновку про те, що види оплати праці та інші виплати, які враховуються при обчисленні середньомісячної заробітної плати для перерахунку пенсії, не повинні виходити із складової заробітної плати, яку отримував державний службовець на час виходу на пенсію, оскільки таке звуження суперечить ст. 37-1 Закону України «Про державну службу».
Крім того, матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових питань та на оздоровлення має систематичний характер, видавалась щорічно і являлась об'єктом для нарахування і утримання страхових внесків до пенсійного фонду. А матеріальна допомога разового характеру надається роботодавцем у непередбачених (екстрених) випадках окремим працівникам у зв'язку із сімейними обставинами, на оплату лікування, оздоровлення дітей, поховання і не є об'єктом для нарахування і утримання страхових внесків до пенсійного фонду.
Таким чином, відповідна матеріальна допомога, що була виплачена позивачеві згідно наданої довідки, входить до складу фонду оплати праці.
Крім того, за змістом наведених норм статті 66 Закону № 1788-ХІІ, «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.
Таким чином, матеріальна допомога, на яку нараховувався збір на обов'язкове державне пенсійне страхування та не включається до складу заробітної плати державного службовця, враховується при обчисленні розміру пенсії державного службовця.
Аналогічна позиція висловлена Верховним Судом України в постанові від 20.02.2012 року (справа № 21-430а11).
За приписами частини другої статті 244-2 КАС України рішення Верховного Суду України, прийняте за результатами розгляду заяви про перегляд судового рішення з мотивів неоднакового застосування судом (судами) касаційної інстанції одних і тих самих норм матеріального права у подібних правовідносинах, є обов'язковим для всіх суб'єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить зазначені норми права, та для всіх судів України.
Суди зобов'язані привести свою судову практику у відповідність з рішенням Верховного Суду України.
Водночас, відповідно до ст. 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» до виплат (доходів), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, належать, зокрема: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим самим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
Пунктом 1 постанови КМУ «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» від 31.05.2000 р. № 865 встановлено, що розмір виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг або кваліфікаційні класи, класний чин або спеціальні звання, вислугу років), що включаються в заробіток для обчислення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу», визначається за вибором того, хто звернувся за пенсією, за останні 24 календарні місяці роботи, яка дає право на даний вид пенсії, підряд перед зверненням за пенсією або за будь - які 60 календарних місяців такої роботи підряд перед зверненням за пенсією незалежно від наявності перерв протягом цього періоду на даній роботі.
Таким чином, на «інші виплати», які не були враховані відповідачем при обрахунку розміру пенсії позивача, нараховувалися та сплачувалися страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування. Тому суд вважає, що відповідачем при розрахунку розміру пенсії позивача до складових заробітної плати безпідставно не включено «інші виплати».
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 2, 11, 94, 159-163 КАС України, ст. 2 Закону України «Про оплату праці», ст.ст. 41, 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», ст.ст. 33, 37-1 Закону України «Про державну службу», п. 1 Постанови КМУ «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» від 31.05.2000 р. № 865, суд -
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління пенсійного фонду України в м. Лисичанську Луганської області про визнання неправомірними дій, та зобов'язання вчинити певні дії щодо перерахунку пенсії та виплатити недоотримані суми, задовольнити.
Визнати протиправною діяльність посадових осіб Управління Пенсійного Фонду України в місті Лисичанську Луганської області щодо зниження розміру пенсії ОСОБА_1 починаючи з 16.03.2011 року по теперішній час.
Зобов'язати Управління Пенсійного Фонду України в місті Лисичанську Луганської області здійснити починаючи з 16.03.2011 року перерахунок пенсії та нарахувати ОСОБА_1 пенсію у відповідності до вимог ст. 37 Закону України від 16.12.1993 року № 3723-ХХ11 "Про державну службу" зі змінами та доповненнями та ст. 66 Закону України від 05.11.1991 року № 1788-Х11 "Про пенсійне забезпечення" які діяли на час призначення ОСОБА_1 пенсії в розмірі 86% від суми усіх складових її заробітної плати, що вказані у довідках № 37/12-09-05/20 та 38/12-09-05/20 від 06.06.2016 року про складові заробітної плати за останні 24 календарні місяці(за період з 01 березня 2009 року по 28 лютого 2011 року) та здійснити відповідні виплати різниці з урахуванням фактично отриманих сум..
Стягнути з Управління Пенсійного Фонду України в місті Лисичанську Луганської області на користь ОСОБА_1 судовий збір в сумі 551 (п'ятсот п'ятдесят одна) грн. 20 коп.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається до Донецького апеляційного адміністративного суду протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у скороченому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
СУДДЯ Н.В. НЕСТЕРЕНКО