Постанова № 59600759, 10.08.2016, Тлумацький районний суд Івано-Франківської області

Дата ухвалення
10.08.2016
Номер справи
353/475/16-а
Номер документу
59600759
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 353/475/16-а

Провадження № 2-а/353/25/16

П О С Т А Н О В А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

10 серпня 2016 року м.Тлумач

Тлумацький районний суд Івано-Франківської області у складі:

головуючого - судді Луковкіна У.Ю.

з участю секретаря: Бойко В.Я.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Тлумачі справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Обертинської селищної ради Тлумацького району Івано-Франківської області про визнання дій протиправними та стягнення середнього заробітку за час затримки виплати розрахункових, -

В С Т А Н О В И В:

ОСОБА_1 звернулась до суду з адміністративним позовом до Обертинської селищної ради Тлумацького району Івано-Франківської області про визнання дій протиправними та стягнення середнього заробітку за час затримки виплати розрахункових, мотивуючи свої вимоги тим, що з 12.11.2010 року вона була обрана секретарем Обертинської селищної ради Тлумацького району Івано-Франківської області VI-го демократичного скликання згідно ч. 1 ст. 50 та ч. 3 ст. 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» (рішення першої сесії VI-го демократичного скликання від 12.11.2010 р. № 2-1/2010 р.). Також з цього числа відповідно до ст. 15 Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування в Україні» їй було присвоєно 11-й ранг 5-ої категорії посадової особи місцевого самоврядування (розпорядження селищного голови від 12.11.2010 р. № 121 а-к), з 04.01.2013 року - 10-й ранг 5-ої категорії (рішення 16-ої сесії VI-го демократичного скликання № 456-16/2010 р.), а з 23.01.2016 року - 9-й ранг 5-ої категорії (рішення 30-ої сесії VI-го демократичного скликання № 798-30/2015 р.).

06.11.2015 року вона була звільнена з роботи в зв'язку із закінченням строку повноважень ради на підставі п. 1 ст. 50 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» (рішення першої сесії VІI-го демократичного скликання від 06.11.2015 року № 008-01/2015 р.). При звільненні її з роботи повний розрахунок з нею в день звільнення не був проведений (розрахунок проведено 30.11.2015 року, отримала тільки заробітну плату за відпрацьовані 5 днів місяця листопада). Грошову компенсацію за всі дні невикористаних щорічних відпусток їй не було нараховано і не виплачено, чим порушено вимоги ст. 83 КЗпП України. Сумарна кількість днів, за які їй належить компенсація, становить 97 календарних днів. Також в день звільнення (06.11.2015 року) їй не було видано трудову книжку, чим порушено вимоги ч. 1 ст. 47 КЗпП України. Трудову книжну вона отримала тільки 23.11.2015 року.

Позивачка тричі зверталася із заявами до голови селищної ради про виплату їй розрахункових (18.11.2015 року, 28.01.2016 року та 29.01.2016 року), але розрахункових їй не було виплачено. Враховуючи вищевказане, вона була змушена звернутися із заявою до голови Тлумацької районної ради, Управління Держпраці в Івано-Франківській області, внаслідок чого була проведена перевірка дотримання вимог законодавства про працю в Обертинській селищній радіТлумацького району Івано-Франківської області, про що складено акт та внесено голові селищної ради ОСОБА_3 припис з вимогою дотримуватись вимог законодавства про працю.

За допущені порушення вимог законодавства про працю на голову Обертинської селищної ради Тлумацького району Івано-Франківської області ОСОБА_3 було складено протокол про адміністративне правопорушення за ч.1 ст.41 КУпАП.

Оскільки в добровільному порядку вирішити даний спір неможливо, позивачка просить суд визнати дії Обертинської селищної ради Тлумацького району Івано-Франківської області щодо затримки виплати їй розрахункових протиправними, стягнути з Обертинської селищної ради Тлумацького району Івано-Франківської області на її користь середній заробіток за час затримки виплати розрахунку по день фактичного розрахунку, з 07.11.2015 року по 04.02.2016 року (90 календарних днів) в сумі 21579 грн. 30 коп. та витрати за надання правової допомоги.

В судове засідання позивачка ОСОБА_1 не з'явилася, однак надіслала заяву, в якій позовні вимоги підтримала у повному обсязі, просила задовольнити позов з підстав, викладених у позовній заяві, праву розглянути у її відсутності.

Представник відповідача Обертинської селищної ради Тлумацького району Івано-Франківської області в судове засідання повторно не з'явився, неодноразово направляв до суду письмові заяви про відкладення розгляду справи з причин: щорічної відпустки секретаря виконкому Обертинської селищної ради; святкування 600-річчя першої літописної згадки про Обертин; смерті ІНФОРМАЦІЯ_2 року матері секретаря виконкому Обертинської селищної ради, що сприймається судом як ухилення від участі у розгляді справи, зловживання своїми процесуальними правами та затягування розгляду справи.

З огляду на відсутність поважних причин неявки в судове засідання представника відповідача Обертинської селищної ради Тлумацького району Івано-Франківської області та з врахуванням заяви позивачки ОСОБА_1, суд ухвалив провести судове засідання без участі сторін по справі.

У відповідності до ч. 4 ст. 128 КАС України у разі неприбуття відповідача - суб'єкта владних повноважень, належним чином повідомленого про дату, час і місце судового розгляду, без поважних причин або без повідомлення ним про причини неприбуття розгляд справи не відкладається і справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів.

Ухвалою Тлумацького районного суду Івано-Франківської області від 10.08.2016 р. ОСОБА_1 поновлено строк для звернення до суду з позовом, оскільки він був пропущений нею з поважних причин.

Суд, дослідивши докази у справі, вважає позов таким, що підлягає до часткового задоволення, виходячи з наступних підстав:

Судом встановлено, що рішенням першої сесії VI-го демократичного скликання від 12.11.2010 р. № 2-1/2010 року позивачка ОСОБА_1 12.11.2010 року була обрана секретарем Обертинської селищної ради VI демократичного скликання згідно ч. 1 ст. 50 та ч. 3 ст. 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні». Рішенням першої сесії VІI-го демократичного скликання від 06.11.2015 року звільнена у зв'язку із закінченням строку повноважень ради на підставі п. 1 ст. 50 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», що підтверджується копією трудової книжки серії НОМЕР_1 від 05.09.1983 року (а.с. 5-7).

18.11.2015 року, 28.01.2016 року та 29.01.2016 року ОСОБА_1 зверталася з заявами до голови Обертинської селищної ради Тлумацького району Івано-Франківської області про надання інформації щодо розрахунку належних коштів у зв'язку із звільненням та виплату розрахункових коштів (а.с. 11, 12, 13), однак кошти їй не було виплачено.

Не погоджуючись із розрахунком, проведеним Обертинською селищною радою Тлумацького району Івано-Франківської області ОСОБА_1 звернулася в Управління Держпраці в Івано-Франківській області щодо порушення своїх трудових прав.

Згідно повідомлення Управління Держпраці в Івано-Франківській області № 292 від 22.01.2016 року, проведеною перевіркою встановлено, що в порушення вимог ч. 1 ст. 116 КЗпП України при звільненні ОСОБА_1 з роботи повний розрахунок в день її звільнення не проведено. ОСОБА_1 звільнено з роботи 06.11.2015 року, а розрахунок проведено 30.11.2015 року. Грошову компенсацію за всі дні невикористаних щорічних відпусток ОСОБА_1 не нараховано і не виплачено, чим порушено вимоги ст.83 КЗпП України. На основі наданих документів і особової картки ОСОБА_1, сумарна кількість днів, за які належить компенсація, становить 97 календарних днів. Також, в порушення вимог ч. 1 ст. 47 КЗПп України трудову книжку в день звільнення - 06.11.2015 року ОСОБА_1 не видано (згідно книги обліку руху трудових книжок трудову книжку отримано 23.11.2016 року). За результатами перевірки складено акт, голові Обертинської селищної ради Тлумацького району Івано-Франківської області внесено припис з вимогою дотримуватись вимог законодавства про працю. За допущені порушення вимог законодавства про працю на голову Обертинської селищної ради Тлумацького району Івано-Франківської області ОСОБА_3 складено протокол про адміністративне правопорушення за ч. 1 ст. 41 КУпАП (а.с. 14).

05.02.2016 року Обертинською селищною радою Тлумацького району Івано-Франківської області проведено розрахунок заборгованості належних коштів у зв'язку із звільненням ОСОБА_1, сума до виплати становить 11422 грн. 27 коп., що підтверджується довідкою Обертинської селищної ради Тлумацького району Івано-Франківської області № 61/02-31 від 05.02.2016 року (а.с. 10). Також згідно виписки по картковому рахунку ОСОБА_1, грошові кошти в сумі 11422 грн. 27 коп. надійшли на рахунок позивачки 05.02.2016 року шляхом безготівкового зарахування на рахунок заробітної плати (а.с. 38-39).

Згідно довідки Обертинської селищної ради Тлумацького району Івано-Франківської області про середню заробітну плату (дохід) № 62/02-31 від 05.02.2016 року середня заробітна плата ОСОБА_1 за період з 01.11.2014 року по 31.10.2015 року становить 143 грн. 41 коп., а заробітна плата з грудня 2014 року по жовтень 2015 року становить 50766 грн. 54 коп. (а.с. 9).

Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.

Завданням адміністративного судочинства, згідно ч. 1 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України, є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб у сфері публічно - правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.

Згідно ст. 116 Кодексу законів про працю України при звільненні працівника виплата всіх сум, що належать йому від підприємства, установи, організації, провадиться в день звільнення. Якщо працівник в день звільнення не працював, то зазначені суми мають бути виплачені не пізніше наступного дня після пред'явлення звільненим працівником вимоги про розрахунок. Про нараховані суми, належні працівникові при звільненні, власник або уповноважений ним орган повинен письмово повідомити працівника перед виплатою зазначених сум.

Відповідно до приписів частини першої ст. 117 Кодексу законів про працю України у разі невиплати з вини власника або уповноваженого ним органу належних звільненому працівникові сум у строки, зазначені в ст. 116 цього Кодексу,при відсутності спору про їх розмір підприємство, установа, організація повинні виплатити працівникові його середній заробіток за весь час затримки по день фактичного розрахунку.

З виписки з карткового рахунку ОСОБА_1, відкритого у філії АТ «Ощадбанк», та листа Управління Держпраці в Івано-Франківській області № 292 від 22.01.2016 року вбачається, що Обертинською селищною радою Тлумацького району Івано-Франківської області ОСОБА_1 проведено остаточний розрахунок та виплату належних коштів при звільненні тільки 05.02.2016 року.

Фактичне самоусунення відповідача від проведення розрахунку із позивачем у строки передбачені Кодексом законів про працю України призвело до порушення прав, свобод та інтересів позивачки.

Суд вважає за необхідне зазначити, що особа при звільненні розраховує на проведення остаточного розрахунку з нею у строки передбачені чинним законодавством, при цьому неналежне організаційне забезпечення виконання такого розрахунку не може ставити у залежність несвоєчасність розрахунку.

Враховуючи вищенаведене, у позивачки ОСОБА_1 виникли усі необхідні та достатні підстави для відшкодування середнього заробітку за весь час затримки по день фактичного розрахунку.

У пунктах 20, 21 постанови Пленуму Верховного Суду України від 24 грудня 1999р. №13 «Про практику застосування судами законодавства про оплату праці» зазначено, що установивши при розглядi справи про стягнення заробiтної плати у зв'язку iз затримкою розрахунку при звiльненнi, що працiвниковi не були виплаченi належнi йому від пiдприємства, установи, органiзацiї суми в день звiльнення, коли ж вiн у цей день не був на роботi, - наступного дня пiсля пред'явлення ним роботодавцевi вимог про розрахунок, суд на пiдставi ст. 117 КЗпП стягує на користь працівника середнiй заробiток за весь перiод затримки розрахунку, а при непроведеннi його до розгляду справи - по день постановлення рiшення, якщо роботодавець не доведе вiдсутностi в цьому своєї вини. Сама по собі вiдсутнiсть коштiв у роботодавця не виключає його вiдповiдальностi. При визначеннi середньої заробiтної плати слiд виходити з того, що в усiх випадках, коли за чинним законодавством вона зберiгається за працiвниками пiдприємств, установ, органiзацiй, це слiд робити вiдповiдно до Порядку обчислення середньої заробiтної плати, затвердженого постановою Кабiнету Мiнiстрiв України вiд 8 лютого 1995 р. № 100.

Відповідно до абзацу 3 пункту 2 розділу II Порядку обчислення середньої заробітної плати, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України 08 лютого 1995 року №100 (далі по тексту - Порядок) середньомісячна заробітна плата обчислюється виходячи з виплат за останні 2 календарні місяці роботи, що передують події, з якою пов'язана відповідна виплата. Працівникам, які пропрацювали на підприємстві, в установі, організації менше двох календарних місяців, середня заробітна плата обчислюється виходячи з виплат за фактично відпрацьований час.

Пунктом 3 розділу III Порядку, при обчисленні середньої заробітної плати у всіх випадках її збереження включаються: основна заробітна плата; доплати і надбавки (за надурочну роботу та роботу в нічний час; суміщення професій і посад; розширення зон обслуговування або виконання підвищених обсягів робіт робітниками-почасовиками; високідосягнення в праці (високу професійну майстерність); умови праці; інтенсивність праці; керівництво бригадою, вислугу років та інші); виробничі премії та премії за економію конкретних видів палива, електроенергії і теплової енергії; винагорода за підсумками річної роботи та вислугу років тощо. Премії включаються в заробіток того місяця, на який вони припадають згідно з розрахунковою відомістю на заробітну плату. Премії, які виплачуються за квартал і більш тривалий проміжок часу, при обчисленні середньої заробітної плати за останні два календарні місяці, включаються в заробіток в частині, що відповідає кількості місяців у розрахунковому періоді. У разі коли число робочих днів у розрахунковому періоді відпрацьовано не повністю, премії, винагороди та інші заохочувальні виплати під час обчислення середньої заробітної плати за останні два календарні місяці враховуються пропорційно часу, відпрацьованому в розрахунковому періоді.

Відповідно до довідки Обертинської селищної ради Тлумацького району Івано-Франківської області про середню заробітну плату (дохід) № 62/02-31 від 05.02.2016 року ОСОБА_1 у вересні та жовтні 2015 року нараховано заробітну плату в розмірі по 5155 грн. 12 коп., що в загальному становить 10310 грн. 24 коп. (а.с. 9).

Пунктом 5 розділу III Порядку встановлено, що нарахування виплат у всіх випадках збереження середньої заробітної плати провадиться виходячи з розміру середньоденної (годинної) заробітної плати.

Так, за останні два місяці (вересень-жовтень 2015 року) перед звільненням позивачці нараховано заробітну плату в розмірі 10310 грн.24 коп., а кількість відпрацьованих за ці два місяці робочих днів складає 43 дні.

Таким чином середньоденна заробітна плата ОСОБА_1 за останні два місяці перед звільненням складає 10310,24:43 = 239 грн. 77 коп.

Як видно з матеріалів справи, ОСОБА_1 звільнена 06.11.2015 року, а остаточний розрахунок проведено 05.02.2016 року, тобто з часу звільнення до проведення остаточного розрахунку пройшов 91 календарний день, з яких 63 дні є робочими днями. Таким чином, середній заробіток позивачки за весь час затримки по день фактичного розрахунку становить 15105 грн. 51 коп. (239,77 грн. x 63 дні), яка підлягає стягненню з Обертинської селищної ради Тлумацького району Івано-Франківської області на користь ОСОБА_1

Посилання позивачки на необхідність проведення розрахунку та стягнення середнього заробітку за час затримки виплати розрахункових коштів в календарних днях є неправомірним. Так, згідно із пунктом 8 розділу III Порядку нарахування виплат, що обчислюються із середньої заробітної плати за останні два місяці роботи, провадяться шляхом множення середньоденного (годинного) заробітку на число робочих днів/годин, а у випадках, передбачених чинним законодавством, календарних днів, які мають бути оплачені за середнім заробітком. Середньоденна (годинна) заробітна плата визначається діленням заробітної плати за фактично відпрацьовані протягом двох місяців робочі (календарні) дні на число відпрацьованих робочих днів (годин), а у випадках, передбачених чинним законодавством, - на число календарних днів за цей період.

Тобто, для проведення розрахунку відшкодування за час затримки виплати при звільненні в робочих днях, чинним законодавством має бути чітко передбачено така можливість, проте ст. 117 КЗпП України такої вимоги не містить, а тому такий розрахунок має бути проведений саме за робочі дні.

Аналогічної думки дотримується і Верховний суд України, який висловив свою правову позицію по цій категорії справ у постанові від 21.01.2015 р. по справі № 6-195цс14, зазначивши, що механізм здійснення розрахунку відшкодування за час затримки розрахунку при звільненні визначено Порядком обчислення середньої заробітної плати, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України 08 лютого 1995 року № 100. Під час його проведення слід використовувати формулу, за якою обрахуванню підлягає період затримки за робочі дні з використанням даних про середній заробіток позивача, виходячи з виплат за останні два календарні місяці роботи, що передують події, з якою пов'язана дана виплата.

Враховуючи вищевикладене суд приходить до висновку, що дії Обертинської селищної ради Тлумацького району Івано-Франківської області щодо затримки виплати ОСОБА_1 розрахункових слід визнати протиправними та стягнути з Обертинської селищної ради Тлумацького району Івано-Франківської області на користь позивачки середній заробіток за період з 07.11.2015 року по 05.02.2016 року в сумі 15105,51 грн., а в задоволенні решти позовних вимог - відмовити.

Відповідно ч. 1 ст. 94 КАС України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.

З врахуванням вищенаведеного, суд вважає за необхідне стягнути з відповідача на користь позивачки здійснені нею документально підтверджені судові витрати, а саме витрати за надання правової допомоги в сумі 520 грн. 00 коп.(квитанція № 002608 від 12.04.2016 року).

Оскільки ОСОБА_1 на підставі п. 1 ч.1 ст. 5 Закону України «Про судовий збір» звільнена від сплати судового збору, то з Обертинської селищної ради Тлумацького району Івано-Франківської області також слід стягнути на користь держави судовий збір в розмірі 551 грн. 20 коп.

На підставі ст. 19 Конституції України, ст.ст. 47, 83, 115, 116, 117 Кодексу законів про працю України, постанови Пленуму Верховного Суду України від 24 грудня 1999 р. №13 «Про практику застосування судами законодавства про оплату праці», Порядку обчислення середньої заробітної плати, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України 08 лютого 1995 року № 100, керуючись ст. 2, 6, 17, 18, 21, 71, 94, 99, 128,158-163, 167, 186 КАС України, суд, -

П О С Т А Н О В И В:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Обертинської селищної ради Тлумацького району Івано-Франківської області про визнання дій протиправними та стягнення середнього заробітку за час затримки виплати розрахункових - задовольнити частково.

Визнати протиправними дії Обертинської селищної ради Тлумацького району Івано-Франківської області щодо затримки виплати розрахункових ОСОБА_1 та стягнути з Обертинської селищної ради Тлумацького району Івано-Франківської області на користь ОСОБА_1 - 15105 (п'ятнадцять тисяч сто п'ять) грн. 51 коп. середнього заробітку за час затримки виплати розрахунку при звільненні за період з 07 листопада 2015 року по 05 лютого 2016 року включно.

Стягнути з Обертинської селищної ради Тлумацького району Івано-Франківської області, юридична адреса: вул. Хотимирська, 1, сел. Обертин Тлумацького району Івано-Франківської області, на користь ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, жительки АДРЕСА_1 - 520 (п'ятсот двадцять) грн. 00 коп. судових витрат понесених позивачкою на правову допомогу.

Стягнути з Обертинської селищної ради Тлумацького району Івано-Франківської області, юридична адреса: вул. Хотимирська, 1, сел. Обертин Тлумацького району Івано-Франківської областіна користь держави (розрахунковий рахунок 31218206700451, Одержувач коштів - УДК в Тлумацькому районі, ЄДРПОУ одержувача - 37831044, МФО 836014, ідентифікаційний код Тлумацького районного суду 02891629) - 551 (п'ятсот п'ятдесят одну) грн. 20 коп. судового збору.

В задоволенні решти позовних вимог - відмовити.

Постанова набирає законної сили в порядку, встановленому ст. 254 КАС України, може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду в порядку і строки, передбачені ст. 186 КАС України.

Головуюча У.Ю. Луковкіна