Постанова № 59600331, 11.08.2016, Івано-Франківський міський суд Івано-Франківської області

Дата ухвалення
11.08.2016
Номер справи
344/3840/16-а
Номер документу
59600331
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 344/3840/16-а

Провадження № 2-а/344/210/16

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

09 серпня 2016 року м. Івано-Франківськ

Івано-Франківський міський суд Івано-Франківської області в складі:

головуючої - судді Польської М.В.,

секретаря Дзюбак Х.Б.,

з участю позивача ОСОБА_1, представника позивача ОСОБА_2, представника відповідача Федоляк Ю.М.,-

розглянувши справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в м. Івано-Франківську про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії, -

В С Т А Н О В И В:

ОСОБА_1 звернулася в суд з адміністративним позовом до управління Пенсійного фонду України в м. Івано-Франківську про визнання незаконною відмову відповідача в перерахунку пенсії за її заявою від 27.11.2015р., зобов`язання провести перерахунок пенсії і виплачувати ОСОБА_1 пенсію з 01.10.2015р в порядку передбаченому п.4-5 постанови КМУ від 31.05.2000р. №865.

В позові зазначено, що позивач звернулася 27.11.2015р. до відповідача з проханням провести перерахунок пенсії з врахуванням норм діючої постанови КМ України від 31.05.2000р. №865 в редакції на час звернення, яка призначена з 2005 року як державному службовцю за вимогами Закону України «Про Національний банк України», однак їй 11.12.2015р. листом було відмовлено на підставі Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» (№213) за яким з 01.06.2015р. скасовано норми щодо пенсійного забезпечення в т.ч. призначеного за законодавством про державну службу.

Позивач та її представник підтримали позовні вимоги та просили суд задовольнити адміністративний позов повністю.

Представник відповідача в судовому засіданні позовні вимоги не визнала, мотивуючи тим, що за ст..37-1 Закону України «Про державну службу» порядок перерахунку повинні визначені бути КМ України, який на виконання Закону України «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність деяких законодавчих актів України» (№76) не прийняв постанови на час звернення позивача до відповідача, а тому підстав для перерахунку не було. Підтримано одночасно і підстави відмови за відповіддю відповідача на звернення позивача, тобто з підстав Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» (№213). Просила в задоволенні позовних вимог відмовити в повному обсязі.

Заслухавши пояснення сторін, дослідивши письмові докази у справі, судом встановлено, що публічно-правовий спір між сторонами виник з приводу того, що відповідач відмовив у перерахунку пенсії через збільшення окладів службовцям НБУ постановою від 10.07.2015р.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 є пенсіонером з 12.03.2005р.(а.с.7). По виходу на пенсію їй була призначено пенсія як державному службовцю, працюючому в управлінні НБУ в Івано-Франківській області, ця обставина сторонами не оспорюється, тому наведена обставина з урахуванням положення ч. 3 ст. 72 КАС України не потребує доказування в судовому засіданні.

За вимогами постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2000р. №865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» в редакції діючій на час звернення позивача до відповідача про перерахунок пенсії, а саме за п.4 (доповнено даним пунктом згідно з Постановою КМ N 581 від 23.04.2003 ) у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям відповідно до рішень Кабінету Міністрів України (для службовців Національного банку України відповідно до рішень його Правління) після набрання чинності Законом України від 16 січня 2003 р. N 432-IV "Про внесення змін до Закону України "Про державну службу" заробітна плата для перерахунку пенсії пенсіонерам, яким пенсія призначена з дня набрання чинності Законом України "Про державну службу", визначається в такому порядку: 1) пенсіонерам, які на момент перерахунку пенсії продовжують працювати на посаді, з якої призначено пенсію, - на підставі поданої довідки про одержувану заробітну плату на момент перерахунку; 2) іншим пенсіонерам - на підставі документів, поданих на час перерахунку, виходячи із сум заробітної плати, яку одержує працюючий державний службовець на відповідній посаді, з якої призначено (перераховано) пенсію, на момент виникнення права на перерахунок.

А за п.5 цієї ж постанови, перерахунок пенсій провадиться з місяця підвищення розміру заробітної плати працюючого державного службовця на підставі поданої заяви та довідок, виданих державними органами за останнім місцем роботи. Форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення (перерахунку) пенсії державним службовцям, затверджується правлінням Пенсійного фонду України за погодженням з Міністерством соціальної політики.

Враховуючи таке підвищення окладів постановою Правління НБУ від 10.07.2015р. №456, позивач 27.11.2015 року звернулася до відповідача про перерахунок пенсії з довідкою Управління НБУ в Івано_Франківській області про складові заробітної плати від 27.11.2015 року № 93-оц/12-246/92898 (а.с.3-4), проте 11.12.2015 року відповідач відмовив у перерахунку пенсії посилаючись на норми Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» (№213 від 02.03.2015р.), згідно яких з 01.06.2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначено в т.ч. згідно ЗУ «Про державну службу», а призначені раніше пенсії не перераховуються (а.с.6).

В запереченні на позов відповідач, окрім вищевказаних підстав відмови в листі, зазначив і підстави інші, а саме: набрання чинності з 01.01.2015р. Закону України «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність деяких законодавчих актів України» (№76 від 28.12.2014р.), яким ст..37-1 Закону України «Про державну службу» викладено в новій редакції та зазначено, що порядок перерахунку призначених пенсій визначається Кабінетом Міністрів України.

Під час розгляду справи відповідач надав окрім відмови листом також і розпорядження про відмову позивачу прийняте на підставі повторного звернення ОСОБА_1 під час розгляду справи, однак суд враховує первісне звернення від 27.11.2015 року та відмову в перерахунку, на підставі якого подано позов до суду і виник спір, що є предметом розгляду даної адміністративної справи.

Щодо цього слід зазначити таке.

Згідно Закону України «Про державну службу», діючого на час подання заяви позивача до відповідача про перерахунок пенсії (цей Закон втратив чинність на підставі Закону N 889-VIII від 10.12.2015, крім статті 37, що застосовується до осіб, зазначених у пунктах 10 і 12 розділу XI Закону N 889-VIII від 10.12.2015р.), стаття 37 регулювала пенсійне забезпечення державних службовців, а ст..37-1 вказувала, що умови та порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям визначаються Кабінетом Міністрів України ( в редакції ст..37-1 з 01.01.2015р., згідно Закону України «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність деяких законодавчих актів України» (№76 від 28.12.2014р.) на який посилалась відповідач).

Отже, на час подання заяви про перерахунок, такий перерахунок передбачався чинним законодавством при підвищенні заробітної плати працюючим службовцям, і у порядку визначеному КМУ.

Як зазначалось вище, діяла постанова Кабінету Міністрів України від 31.05.2000р. №865 яка регулювала, що у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям заробітна плата для перерахунку пенсії пенсіонерам визначається на підставі документів, поданих на час перерахунку, виходячи із сум заробітної плати, яку одержує працюючий державний службовець на відповідній посаді, з якої призначено (перераховано) пенсію, на момент виникнення права на перерахунок.

Обгрунтовуючи відмову відповідач посилався на норми Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» (№213 від 02.03.2015р., набрав чинності з 01.04.2015р.), згідно яких з 01.06.2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначено в т.ч. згідно ЗУ «Про державну службу», а призначені раніше пенсії не перераховуються.

Але, відповідач невірно, на думку суду, застосував дані норми щодо питання перерахунку пенсії державного службовця, так як п.5. р.III прикінцевих положень ( в редакції з 01.04.2015р.) зазначав, що у разі неприйняття до 1 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 1 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються відповідно до законів України "Про державну службу", "Про прокуратуру", "Про судоустрій і статус суддів", "Про статус народного депутата України", "Про Кабінет Міністрів України", "Про судову експертизу", "Про Національний банк України", "Про службу в органах місцевого самоврядування", "Про дипломатичну службу", Податкового та Митного кодексів України,Положення про помічника-консультанта народного депутата України. При цьому, положення пункту 5 розділу III визнано таким, що не відповідає Конституції України (є неконституційним) в частині скасування з 1 червня 2015 року норм щодо призначення щомісячного довічного грошового утримання відповідно до Закону України "Про судоустрій і статус суддів", згідно з Рішенням Конституційного Суду № 4-рп/2016 від 08.06.2016.

Разом з тим, даний п.5 стосується питання призначення пенсій, а не їх перерахунок, хоча такий закон у 2-х місячний строк дійсно і не був прийнятий.

У той же час суд застосовує і спеціальні норми, для перерахунку пенсії, за наведених обставин - стаття 44, ч.4,5 ст.45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» заява про призначення (перерахунок) пенсії та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально.

Перерахунок призначеної пенсії, крім випадків, передбачених частиною першою статті 35,частиною другою статті 38, частиною третьою статті 42 і частиною п'ятою статті 48 цього Закону, провадиться в такі строки: у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа. Документи про призначення (перерахунок) пенсії розглядає територіальний орган Пенсійного фонду та не пізніше 10 днів з дня їх надходження приймає рішення про призначення (перерахунок) або про відмову в призначенні (перерахунку) пенсії.

Зважаючи на дані норми спеціального закону, суд не вважає обгрунтованими вимоги щодо перерахунку пенсії з часу підняття окладів, а не з часу звернення за постановою КМУ, на чому наполягала позивач та її представник, тому слід зобов'язати провести перерахунку з врахуванням дня звернення - 27.11.2015р., з 01.12.2015 року, тобто першого числа наступного місяця.

З огляду на викладене, суд дійшов висновку, що адміністративний позов позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в м. Івано-Франківську про визнання незаконною відмову відповідача в перерахунку пенсії, зобов`язання провести перерахунок пенсії, слід задовольнити частково.

На підставі викладеного, відповідно до, ст. ст. 37-1 Закону України «Про державну службу» в редакції на час виникнення спірних правовідносин, ст. 44, 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», ст. 6-11, 72, 158-163, 244-2 КАС України, суд, -

П О С Т А Н О В И В :

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в м. Івано-Франківську про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії - задовольнити частково.

Визнати неправомірною відмову Управління Пенсійного фонду України в м. Івано-Франківську в проведенні перерахунку ОСОБА_1 пенсії державного службовця за поданою нею заявою від 27.11.2015 року та зобов'язати управління Пенсійного фонду України в м. Івано-Франківську здійснити перерахунок і виплачувати ОСОБА_1 пенсію як державному службовцю з 01.12.2015 року, з врахуванням довідки Управління НБУ в Івано-Франківській області про складові заробітної плати від 27.11.2015 року № 93-оц/12-246/92898.

У задоволенні решти заявлених вимог - відмовити.

Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, але якщо апеляційна скарга не була подана в строк, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається через Івано-Франківський міський суд протягом 10 днів з дня її проголошення, а у разі прийняття постанови в письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання копії постанови.

Суддя Польська М.В.