АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД МІСТА КИЄВА
Справа № 22 -8895 /2016р. Головуючий у І інстанції Маліновська В.М.
Доповідач Котула Л.Г.
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
29 червня 2016 року Колегія суддів судової палати з розгляду цивільних справ Апеляційного суду м. Києва в складі:
Головуючого - судді Котули Л.Г.
Суддів:Панченко М.М., Рубан С.М.
За участю секретаря Крічфалуши С.С.
розглянула у відкритому судовому засіданні в м. Києві апеляційні скарги генерального директора Національного заповідника " Софія Київська " Куковальської НеліМихайлівни та заступника Міністра культури - керівника апарату Міністерства культури України Зубка Юрія Петровича на рішення Шевченківського районного суду м. Києва від 30 червня 2015 року в справі за позовом ОСОБА_5 до Міністерства культури України , Національного заповідника " Софія Київська " , третя особа , Міністр культури України Кириленко ВячеславАнатолійович про визнання незаконним та скасування наказу , поновлення на роботі та стягнення середнього заробітку за час вимушеного прогулу.
В С Т А Н О В И Л А:
У березні 2015 року від імені ОСОБА_5 звернувся до суду її представник ОСОБА_6 з позовом до Міністерства культури України , Національного заповідника " Софія Київська" , третя особа , Міністр культури Кириленко ВячеславАнатолійович про визнання незаконним та скасування наказу Міністерства культури України № 203/0/17 -15 від 17 березня 2015 року , яким розірвано трудовий контракт №543 від 15 червня 2012 року укладений між ОСОБА_5 та Міністерством культури України та звільнено її з посади генерального директора Національного заповідника "Софія Київська" та поновити її на посаді з 17 березня 2015 року і стягнути середній заробіток за час вимушеного прогулу.
При цьому посилалася на те , що 15 червня 2012 року вона уклала з Міністерством культури України трудовий договір у формі контракту № 543 відповідно до якого вона була призначена на посаду генерального директора Національного заповідника " Софія Київська".
У березні 2015 року під час перебування на лікарняному вона дізналася , що контракт з нею розірвано з 17 березня 2015 року з підстав , передбачених контрактом , зокрема , за невиконання пунктів 2.1.1 трудового контракту ( в частині виконання комплексу ремонтно-реставраційних робіт навколо об'єкту Національного заповідника " Софія Київська ") пунктів 2.1.11,2.1.12 та 2.1.17 трудового контракту. У зв'язку з чим її звільнено 17 березня 2015 року з посади генерального директора Національного заповідника " Софія Київська" згідно п.8 ст.36 КЗпП України.
Правовою підставою розірвання трудового контракту були п.п. 5.3.4 та п. 5.7 трудового контракту , а підставою до застосування цих пунктів , слугувала доповідна записка першого заступника Міністра Ліхового І.Д. від 12.03.2015.
Проте зазначені пункти контракту передбачають звільнення позивача з ініціативи відповідача у разі одноразового грубого порушення позивачем законодавства чи обов'язків , передбачених контрактом , в результаті чого для заповідника настали значні негативні наслідки ( понесені збитки тощо).
Однак , оспорюваний наказ не містить жодних посилань на конкретні факти , які б свідчили про одноразове грубе порушення з боку ОСОБА_5 законодавства чи обов'язків передбачених контрактом .
Посилаючись на зазначені обставин , представник позивача ОСОБА_6 просив позов задовольнити .
Рішенням Шевченківського районного суду м. Києва від 30 червня 2015 року позов ОСОБА_5 до Міністерства культури України, Національного заповідника "Софія Київська", третя особа, Міністр культури України Кириленко ВячеславАнатолійович про визнання незаконним та скасування наказу, поновлення на роботі та стягнення середнього заробітку за час вимушеного прогулу задоволено частково.
Визнано наказ Міністра культури України від 17.03.2015 № 203/0/17-15 " Про звільнення ОСОБА_5." незаконним.
Поновлено ОСОБА_5 на роботі на посаді Генерального директора Національного заповідника " Софія Київська" з 17.03.2015.
Стягнуто з Національного заповідника " Софія Київська" на користь ОСОБА_5 середній заробіток за час вимушеного прогулу з 17.03.2015 по 30.06.2015 в розмірі 6 139, 20 грн. ( 60 робочих днів х 102,32 грн.).
Допущено негайне виконання рішення суду в порядку ст. 367 ЦПК України в частині поновлення ОСОБА_5 на посаді Генерального директора Національного заповідника " Софія Київська " з виплатою їй середнього заробітку за час вимушеного прогулу за один місяць у розмірі 4 399, 65 грн.
В решті позову відмовлено.
У апеляційній скарзі генеральний директор Національного заповідника "Софія Київська" Куковальська Н.М. просить рішення суду скасувати та ухвалити нове рішення, яким відмовити у задоволені позовних вимог у повному обсязі, оскільки судом порушені вимоги матеріального та процесуального права.
У апеляційній скарзі заступник Міністра культури - керівника апарату Міністерства культури України Зубко Ю.П. просить рішення суду скасувати та ухвалити нове рішення, яким у задоволені позовних вимог відмовити у повному обсязі, оскільки судом порушені вимоги матеріального та процесуального права.
Заслухавши доповідача, пояснення представників Міністерства культури Мнацаканяна С.А., Невмержицької І.М., які підтримали, подану Міністерством культури України апеляційну скаргу та просили задовольнити апеляційні скарги, представників Національного заповідника " Софія Київська " Кириленка В.В., Гаврильченко О.П., які просили задовольнити апеляційну скаргу Національного заповідника " Софія Київська " та Міністерства культури, перевіривши доводи апеляційної скарги , колегія суддів дійшла висновку , що апеляційні скарги підлягають задоволенню.
Задовольняючи позов , суд виходив з того , що відповідач не надав належних та допустимих доказів на підтвердження правомірності звільнення позивача саме з підстав передбачених пп. 5.3.4 Контракту № 543 від 15.06.2012, у зв'язку з одноразовим грубим порушенням законодавства чи обов'язків передбачених контрактом , в результаті чого для Національного заповідника " Софія Київська" настали значні негативні наслідки ( збитки).
Однак , за таким висновком суду погодитися не можна з таких підстав.
Відповідно до ч. 3 ст. 21 КЗпП України контракт є особливою формою трудового договору, в якому строк його дії, права, обов'язки і відповідальність сторін (в тому числі матеріальна), умови матеріального забезпечення і організації праці працівника, умови розірвання договору, в тому числі дострокового, можуть встановлюватися угодою сторін.
Виходячи з особливостей зазначеної форми трудового договору, спрямованої на створення умов для виявлення ініціативності та самостійності працівників з урахуванням їх індивідуальних здібностей і професійних навиків, при укладенні контракту закон надав право сторонам самим встановлювати їх права, обов'язки та відповідальність, зокрема як передбачену нормами Кодексу законів про працю України, так і підвищену відповідальність керівника та додаткові підстави розірвання трудового договору.
Згідно з п. 8 ст. 36 КЗпП України підставою припинення трудового договору передбачено підстави, зазначені в контракті.
Як вбачається з матеріалів справи , 15 червні 2012 року Міністерство культури України уклало з контракт № 543( далі - Контракт) з генеральним директором Національного заповідника " Софія Київська " ОСОБА_5 згідно якого ОСОБА_5 призначається на посаду генерального директора Національного заповідника " Софія Київська" терміном на 5 років з 15 червня 2012 року по 14 червня 2017року.
За цим контрактом керівник зобов'язувалася безпосередньо і через адміністрацію заповідника здійснювати поточне керівництво заповідником , забезпечувати його ефективну діяльність , раціональне використання і збереження закріпленого за заповідником державного майна , а Міністерство зобов'язувалося створювати належні умови для матеріального забезпечення і організації праці керівника( п.1.1. Контракту).
Пунктом 2.1.11 Контракту передбачено , що керівник зобов'язується не допускати незаконного витрачання державних коштів на непередбачувані кошторисами цілі.
Згідно п.5.2 Контракту контракт припиняється після закінчення терміну дії контракту ; за згодою сторін і з ініціативи Міністерства до закінчення терміну дії контракту у випадках , передбачених законодавством ( ст. 40,41 КЗпП України ).
Відповідно до п.5.3 Контракту він може бути розірваний з ініціативи Міністерства :
п. 5.3.1 до закінчення терміну дії контракту у разі невиконання заповідником зобов'язань перед бюджетом та Пенсійним фондом щодо сплати податків, зборів та обов'язкових платежів;
п.5.3.2 у разі непогодження з Міністерством кошторису Заповідника ;
п.5.3.3 у разі систематичного невиконання Керівником без поважних причин обов'язків, покладених на нього цим контрактом;
п.5.3.4 у разі одноразового грубого порушення Керівником законодавства чи обов'язків, передбачених контрактом, в результаті чого для заповідника настали значні негативні наслідки ( понесені збитки тощо).
п.5.3.5 у разі недотримання Керівником фінансового та бюджетного законодавства;
п. 5.3.6 у разі незабезпечення виконання в установлені строки законних вимог Державної фінансової інспекції та її територіальних органів;
п.5.3.7 з інших підстав , передбачених законодавством України та цим контрактом.
17 березня 2015 року наказом № 203/0/17-15 за невиконання пунктів 2.1.2 ( в частині виконання комплексу ремонтно-реставраційних робіт навколо об'єкту Національного заповідника " Софія Київська " ) , 2.1.11,2.1.12 та 2.1.17 розділу 2 " Права та обов'язки сторін" контракту від 15.06.2012 року № 543, укладеного між Міністерством культури України в особі Міністра Кулиняка Михайла Андрійовича та ОСОБА_5 , генеральним директором Національного заповідника " Софія Київська" , розірвано 17 березня 2015 року контракт від 15.06.2012 року № 543 , укладений між Міністерством культури України в особі Міністра Кулиняка МихайлаАндрійовича та ОСОБА_5 , призначеною на посаду генерального директора Національного заповідника "Софія Київська" з підстав , передбачених цим контрактом.
Звільнено ОСОБА_5 17 березня 2015 року з посади генерального директора Національного заповідника " Софія Київська " згідно п.8 ст. 36 КЗпП України.
Підставою, як зазначено в наказі , є п. 5.3.4 та п. 5.7 розділу 5 " Внесення змін і доповнень до контракту та умови його припинення" контракту від 15.06.2012 року № 543, доповідна записка першого заступника Міністра Ліхового І.Д. від 12.03.2015 року (т.1 а.с. 16).
На виконання ухвали Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ від 06 квітня 2016 року , який скасовуючи рішення Апеляційного суду м. Києва від 10 грудня 2015 року вказав суду апеляційної інстанції на те , що ухвалюючи рішення про відмову у задоволені позову , суд послався на порушення , наведені у доповідній записці Першого заступника Міністра культури України Ліхового І.Д. , але не визначив , яке саме із цих порушень є одноразовим грубим порушенням керівником законодавства чи обов'язків , передбачених контрактом , в результаті чого для заповідника настали значні негативні наслідки ( понесені збитки тощо ) , що стало підставою для звільнення , враховуючи зміст наказу № 203/0/17-15 від 17 березня 2015 року " Про звільнення ОСОБА_5."
У додаткових поясненнях представники відповідача посилалися на те , що підставою до звільнення позивача з роботи було одноразове грубе порушення , внаслідок якого заподіяно негативні наслідки , зокрема , порушення позивачкою п. 2.1.11 Контракту, якою передбачено , не допускати незаконного витрачання державних коштів на непередбачувані кошторисами цілі та положень Закону України " Про музеї та музейну справу " , " Про охорону культурної спадщини", Закону України " Про регулювання містобудівної діяльності " , Бюджетного кодексу України і як наслідок , порушення позивачем обов'язків, встановлених п.п.2.1.2, 2.1.12,2.1.17 Контракту від 15.06.2012 року № 543 та одноразового грубого порушення пункту 2.1.11 внаслідок чого для Заповідника настали негативні наслідки : незаконне витрачання державних коштів на незаконне прокладання траси на суму 225 986,4 грн.
З матеріалів справи вбачається , що 18 жовтня 2014 року на території Національного заповідника "Софія Київська " сталося падіння огороджувальної стіни ХХ сторіччя , що примикає до оборонних мурів ХVIII ст. ансамблю Софіївського собору з боку вулиці Стрілецької.
27 жовтня 2014 року наказом Міністерства культури України № 901 була створена робоча група з вивчення ситуації , що склалася навколо об'єкту Національного заповідника " Софія Київська " у м. Києві ( т.4 а.с. 36, 37).
Зі змісту протоколу №2 від 06.11.2014 засідання робочої групи з вивчення ситуації , що склалася навколо об'єкту Національного заповідника " Софія Київська " по вулиці Володимирській , 24 у м. Києві вбачається , що члени комісії повторно висловили сумніви , щодо доцільності виконання робіт з прокладання у жовтні - листопаді 2013 року теплотраси до будівлі Брами Заборовського , оскільки ремонт електричного опалення коштував значно менше ніж прокладання теплотраси, окрім того , такий ремонт , ймовірно , не мав би такого наслідку як падіння муру. У зв'язку з чим, Робоча група одностайно підтримала думку подати Міністру пропозицію визначитися з доцільністю перебування на посаді Генерального директора ОСОБА_5, розірвати з нею контракт ( т.4 а.с. 38)
11 березня 2015 року начальник управління контролю за переміщенням культурних цінностей та охорони культурної спадщини О.В. Юрченко - Микита звернувся з поданням до Першого заступника Міністра культури України І.Д.Ліхового з поданням , в якому зазначив , що 18 жовтня 2014 року на території Національного заповідника " Софія Київська " сталося падіння огороджувальної стіни ХХ сторіччя , що примикає до оборонних мурів ХVІІІ ст. ансамблю Софіївського собору з боку вулиці Стрілецької , що є наслідком незаконного проведення ремонтних робіт на території Заповідника.
Територія Національного заповідника " Софія Київська " є складовою територією українського об'єкта , включеного до Списку всесвітньої спадщини ЮНЕСКО " Київ: Собор Св.Софії з монастирськими спорудами та Києво-Печерська лавра".
Брама Заборовського , неподалік від якої впала огороджувальна стіна ХVІІІ сторіччя відповідно до постанови Ради Міністрів Української РСР від 28.08.1963 № 970 є пам'яткою архітектури національного значення та входить до складу об'єктів Національного заповідника " Софія Київська".
За твердженням адміністрації заповідника для обігріву приміщень вказаної пам'ятки національного значення була встановлена електрична система , яка потребувала ремонту. У зв'язку з цим адміністрацією Заповідника було прийнято рішення прокласти нову гілку тепломережі загального постачання у безпосередній близькості із стіною та через пам'ятку - залишки фундаментів храму ХІ ст.
З метою вивчення та аналізу ситуації , що склалася , наказом Міністерства культури України від 27.10.2014 № 901 було створено Робочу групу, до складу якої увійшли представники Міністерства культури України ,Міністерства регіональної політики , будівництва та житлово-комунального господарства України , Інституту геології Національної академії наук України , Науково-дослідного інституту будівельних конструкцій , УкрНДІВпроектреставрація, Державної служби з надзвичайних ситуацій та Українського товариства охорони пам'яток історії та культури.
На ім'я генерального директора Національного заповідника "Софія Київська" ОСОБА_5 були скеровувалися запити Мінкультури (від 29.10.2014 № 3743/10-2/13-14, 14.11.2014 №3826/10-2/13-14, 11.11.2014 № 175/10-2/63-14) щодо термінового надання матеріалів та документів, на підставі яких проводилися роботи поблизу огороджувальної стіни XX сторіччя на території.
Запитувані матеріали та документи були подані керівництвом згаданого заповідника не в повному обсязі, а деякі - сумнівного походження, зокрема, так званий "Робочий проект по прокладанню теплової мережі від центрального ІТТІ до Брами Заборовського", копія договору від 26.11.2013 № 488 "На капітальний ремонт і пусково-налагоджувальні роботи" на загальну суму 225 986, 40 грн., кошторис на "Капітальний ремонт теплової мережі від центрального ІТП до Брами Заборовського Національного заповідника "Софія Київська" по вул. Володимирській, 24 у м. Києві", копія листа за підписом Генерального директора Національного заповідника "Софія Київська" ОСОБА_5 від 31.12.2013 191/01-17/08, адресований Національній комісії України у справах ЮНЕСКО щодо інформування Центру всесвітньої спадщини ЮНЕСКО про проведення робіт з прокладання теплових мереж до пам'ятки архітектури національного значення Брами Заборовського на території Митрополичого саду садиби Софійського собору.
Вивчивши та проаналізувавши подані матеріали , члени Робочої групи дійшли висновку , що падіння огороджувальної стіни ХХ сторіччя було наслідком прокладання тепломережі вздовж та впритул до фундаментів муру в несприятливий для проведення земляних робіт зимовий період 2013-2014 років та подали пропозицію Мінкультури розірвати контракт із ОСОБА_5
У доповідній записці зазначається , що зазначені висновки підтверджуються інформацією, яка отримана від державних установ та наукових інституцій , зокрема,
висновком щодо гідрогеологічної ситуації в Національному заповіднику «Софія Київська» (Інститут гідрогеології НАН України);
листом Державної архітектурно-будівельної інспекції України від 19.11.2014 №40-11-5945 про відсутність у Єдиному реєстрі інформації щодо видачі дозволів на виконання будівельних робіт з прокладання теплової траси від центрального ІТП до Брами Заборовського на території Національного заповідника «Софія Київська»;
листами Українського державного науково-дослідного та проектного інституту "УкрНДІпроектреставрація" від 24.10.2014 № 436 КВ та Державного підприємства "Український державний науково-дослідний інститут проектування міст "Діпмісто" ім. Ю.М. Білоконя" від 28. 10.2014 № 2-2166 стосовно проведення візуального обстеження зруйнованої частини огорожі з відповідними висновками;
листом Міністерства закордонних справ України від 14.11.2014 № 203/14-194/087-1162 про відсутність даних в базі документообігу МЗС України та Секретаріату Національної комісії України у справах ЮНЕСКО листа від Національного заповідника «Софія Київська» від 31.12.2013 № 91/01-17/08 з інформацією про проведення робіт на території заповідника.
На підтвердження зазначено суду була надані копії зазначених листів та висновки.
Так , Державна архітектурно-будівельна інспекція України листом від 19.11.2014 № 40-11-5945 повідомила , що у Єдиному реєстрі відсутня інформація щодо видачі дозволів на виконання будівельних робіт з прокладання теплової траси від центрального ІТП до Брами Заборовського по території Національного заповідника " Софія Київська", замовником якого є Національний заповідник " Софія Київська"( т.1 а.с. 200).
З Експертного звіту ДП " Спеціалізована державна експертна організація - Центральна служба Української державної будівельної експертизи ДП " Укрдержбудекспертиза " від 30.12.2014 випливає, що розглянувши робочий проект " Прокладання теплової мережі від Центрального ІТП до Брами Заборовського " Національного заповідника " Софія Київська" по вул. Володимирській , 24 у м. Києві за результатами розгляду проектної документації виявила помилки , а тому вважала , що він потребує доопрацювання за зауваженнями в додатку і не може бути затверджений.
В той час , як наказом генеральний директор ОСОБА_5 від 29.10.2013 уже затвердила робочий проект " Прокладання теплової мережі від центрального ІТП до Брами Заборовського " Національного заповідника " Софія Київська " по вул. Володимирській, 24 в м. Києві" з загальною кошторисною вартістю 242.683 тис. грн.( т.1 а.с. 202).
Державне підприємство " Спеціалізована державна експертна організація Центральна служба Української державної будівельної експертизи" ДП " Укрдержбудекспертиза " повідомила народного депутата України Луценка І.В. на його депутатське звернення, що проектна документація " Капітальний ремонт теплової мережі від ПП до Брами Заборовського Національного заповідника " Софія Київська" у 2013- 2014 рр. до ДП " Укрдержбудекспертиза" для проведення експертизи не надходила.
Разом з тим, повідомило , що у 2014 році ДП " Укрдержбудекспертиза" проводило експертизу робочого проекту " Прокладання теплової мережі від центрального ІТП до Брами Заборовського " на замовлення Національного заповідника " Софія Київська" .
За результатами експертизи було виявлено ,що проект містить відхилення від чинних нормативних вимог до розроблення проектної документації та складено відповідний експертний звіт щодо виявлення помилок та необхідності доопрацювання ( т.1 а.с. 199)
На запит Міністерства культури України від 04.11.2014 Міністерство закордонних справ України повідомило , що відповідно до даних бази документообігу МЗС України лист від Національного заповідника " Софія Київська " від 31.12.2013 з інформацією про проведення робіт , у тому числі з прокладання теплових мереж до пам'ятки архітектури Брами Заборовського по території Митрополичого саду садиби Софіївського собору до МЗС та відповідно до Секретаріату Нацкомісії не надходив.( т.1 а.с. 197).
Міністерство культури України повідомило , що копія дозволу Міністерства культури України на проведення робіт з прокладання теплової мережі від центрального ІТП до Брами Заборовського Національного заповідника " Софія Київська" по вул. Володимирській , 24 в Шевченківському районі м. Києва від 23.08.2012 № 22-2454/42 за підписом директора Департаменту культурної спадщини та культурних цінностей А.М. Вінграновського не відповідає формі дозволів на проведення археологічних розвідок, розкопок, інших земляних робіт на території пам'ятки , охоронюваної археологічної території , в зонах охорони, в історичних ареалах населених місць, а також досліджень решток життєдіяльності людини, що містяться під землею, поверхнею, під водою, затвердженою наказом Міністерства культури і туризму України від 24.05.2005 № 329 ( зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 09.06.2015 за № 647/10927).
Крім того, у поданні наголошується , що при існуванні потреби прокладання тепломережі , зокрема , на території Національного заповідника " Софія Київська " для проведення таких робіт адміністрації заповідника необхідно було :
1) підготувати акт про несправність існуючої електричної системи опалення ;
2) попередньо погодити з Мінкультури проведення такого роду робіт;
3) відповідно до параграфа 172 Настанов Конвенції з охорони культурної та природної спадщини ( країною - учасницею якої є Україна ) повідомити Центр Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО ( Франція, м. Париж) через національну комісію України у справах ЮНЕСКО щодо намірів проведення робіт на території об'єкта , включеного до Списку всесвітньої спадщини ЮНЕСКО ;
4) провести інженерно-геологічні дослідження ділянки проектування ;
5) розробити та погодити проектно-кошторисну документацію, в тому числі з Київенерго, Київенергонаглядом, Департаментом містобудування та архітектури Київської міськдержадміністрації та Міністерством культури України;
6) розробити та погодити проектну документацію по прокладанню тепломережі з інженерними службами міста та Міністерством культури України відповідно до статті 5 Закону України " Про охорону культурної спадщини ";
7) отримати позитивні висновки Державного підприємства " Укрдерінвестекспертиза" щодо зазначених проектів;
8) отримати дозвіл Міністерства культури України на проведення земляних робіт відповідно до пункту 17 статті 35 Закону України " Про охорону культурної спадщини";
9) отримати дозвіл Державної архітектурно - будівельної інспекції на проведення будівельних робіт .
Однак , як зазначається в поданні, нічого із вищеперечисленого генеральним директором Національного заповідника " Софія Київська " здійснено не було.
Незважаючи на це , 26.11.2013 генеральний директор Національним заповідником " Софія Київська " ОСОБА_5 уклала з ТОВ " Київ-Люкс" договір " На капітальний ремонт і пусконаладочні роботи" на суму 225 986,4 грн., предметом якого є виконання капітального ремонту тепломережі з послідуючою пусконаладкою та вводом в експлуатацію об'єкта Брама Заборовського , що знаходиться за адресою : вул. Володимирська, 24 в м. Києві , а Заповідник оплатити та прийняти їх.
Комісією встановлено , що документів , які підтверджували б фактичну наявність у листопаді 2013 року теплової мережі ( теплотраси) від центрального ІТП до Брами Забровського Національного заповідника " Софія Київська " не надано.
Згідно довідки заступника головного бухгалтера Національного заповідника " Софія Київська " від 24.03.2015 на 01.11.2013 року на балансі Національного заповідника " Софія Київська" тепломережі не рахуються.
За відсутності тепломережі робоча група дійшла висновку, що капітальний ремонт цієї теплотраси був неможливим. ( т. 1 а.с. 191)
У розділі "Прокладання теплової мережі" вищенаведеного акту від 16.12.2013 № 2 "Про приймання виконаних будівельних робіт, "Найменування об'єкта - капітальний ремонт теплової мережі від центрального ІТП до Брами Заборовського Національного заповідника "Софія Київська" по вул. Володимирській, 24 у м. Києві" зазначено: Пунктом 1 "Врізування в діючі внутрішні мережі трубопроводів водопостачання та опалення діаметром 50 мм", 2 пгг., вартість 539 грн.; Пунктом 2 "Прокладання трубопроводів діаметром 50 мм у непрохідному каналі при умові тиску теплоносія 1,6 Мпа та температурі 150 градусів С", 195,6 м, вартістю 5164 грн.
Вищезазначене свідчить про фактичне виконання робіт по прокладанню нової теплової мережі (теплотраси) від центрального ІТП до Брами Заборовського Національного заповідника "Софія Київська".
У поданні зазначено, що враховуючи, що фактичного підтвердження існування теплової мережі (теплотраси) від центрального ІТП до Брами Заборовського Національного заповідника «Софія Київська» на час підписання договору від 26.11.2013 № 468 немає, то відповідно проведення (саме) капітального ремонту зазначеної теплової мережі було неможливим.
У зв'язку з встановленим Управління контролю за переміщенням культурних цінностей та охорони культурної спадщини звернулася з поданням до Першого заступника Міністра культури України І.Д. Ліхового .
З доповідної записки Першого заступника Міністра культури України Ліхового І.Д. від 12.03.2015 року випливає, що територія Національного заповідника " Софія Київська " є складовою територією українського об'єкта , включеного до Списку всесвітньої спадщини ЮНЕСКО, "Київ : Собор Св.Софії з монастирськими спорудами та Києво- Печерська лавра" .
Для вивчення та аналізу ситуації , що склалася наказом Міністерства культури України від 27.10.2014 №901 була створена робоча група.
У доповідній записці наводяться обставини встановлені робочою групою і вказується на те , що оскільки на час підписання договору від 26.11.2013 №468 відсутнє підтвердження існування теплової мережі ( теплотраси) від центрального ІТП до Брами Заборовського Національного заповідника " Софія Київська " , то відповідно проведення ( саме ) капітального ремонту зазначеної теплової мережі було неможливим.
Отже , складені та підписані первинні документи ( акти виконаних робіт: №1 від 06.12.2013 , №2 від 16.12.2013, 3 3 від 16.12.2013 ) на загальну суму 225 986,4 грн. стосовно проведення капітального ремонту неіснуючої теплової мережі не відповідають дійсності , що є порушенням пункту 1 статті 9 Закону України " Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні " від 16.07.1999 № 996-ХІV .
Відповідно до пункту 1 статті 9 Закону України №996 підставою для бухгалтерського обліку господарських операцій є первинні документи , які фіксують факти здійснення господарських операцій , пунктом 8 статті 9 Закону України № 996 відповідальність за недостовірність відображених у первинних документах даних несуть особи , які склали та підписали ці документи.
У зв'язку з наведеним та виходячи з того , що для опалення приміщень пам'ятки ( Брама Заборовського ) Національного заповідника " Софія Київська " по вул. Володимирській ,24 у м. Києві використовувалася електрична система опалення , яка потребувала ремонту Перший заступник Міністра культури Ліховий І.Д. у доповідні записці вказував на те , що мало місце використання бюджетних коштів на прокладання ( капітальний ремонт) теплової мережі , без відповідних погоджень Мінкультури та інших органів виконавчої влади ( згідно вимог чинного законодавства ) , є незаконним та неефективним ( нераціональним ) використанням бюджетних коштів ( т.1 а.с.62-65).
До також висновку прийшла і аудиторська група за результатами позапланового внутрішнього фінансового аудит та аудиту відповідності з окремих питань фінансового-господарської діяльності Національного заповідника " Софія Київська " та дотримання ним законодавства у період з 01.01.2013 по 09.02.2015, в результаті якого виявлено порушення фінансово-бюджетної дисципліни та інших нормативно-правових актів , що призвело до недотримання фінансових ресурсів , неефективного та безпідставного витрачання бюджетних коштів, зокрема , 225 986,4 грн. - витрати на проведення капітального ремонту теплової мережі, який проведений з недотриманням вимог законів України про регулювання містобудівної діяльності , про охорону культурної спадщини та бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні.( т.1 а.с148).
А тому , комісія дійшла висновку , що використання бюджетних коштів на прокладання ( капітальний ремонт) теплової мережі , без відповідних погоджень Мінкультури та інших органів виконавчої влади ( згідно вимог чинного законодавства ) , є незаконним та неефективним ( нераціональним ) використанням бюджетних коштів.( т.1 а.с. 62 -73) .
У Звіті також вказується на те , що згідно ст. 26 Закону України " Про охорону культурної спадщини " від 08.08.2000 № 1805-ІІІ консервація , реставрація, реабілітація , музеєфікація, ремонт та пристосування пам'яток національного значення здійснюється за наявності письмового дозволу центрального органу виконавчої влади ( Мінкультури) на підставі погодженої Мінкультури проектної документації.
Згідно ст. 34 Закону України " Про регулювання містобудівної діяльності " замовник має право виконувати будівельні роботи після видачі замовнику органом архітектурно-будівельного контролю дозволу на виконання будівельних робіт - щодо об'єктів будівництва , що належать до ІV та V категорії робіт.
Однак , позивач не надала суду докази в підтвердження того , що Заповіднику у встановленому законом порядку органом архітектурно-будівельного контролю був наданий дозвіл на виконання будівельних робіт по прокладання ( капітальний) ремонт теплотраси.
На зазначені вимоги закону та обставини справи , суд не звернув увагу та не дав їм належну оцінку , а тому дійшов помилкового висновку про порушення судом порядку та підстав звільнення позивача та наявністю підстав до її поновлення на роботі.
Таким чином , рішення суду підлягає скасуванню з ухваленням нового рішення про відмову у задоволенні позову.
Надані суду докази свідчать про використання бюджетних коштів на прокладання( капітальний ремонт ) теплової мережі , без відповідного погодження Мінкультури та інших органів виконавчої влади , що є незаконним та неефективним використанням бюджетних коштів та порушенням позивачем п.2.1.11 Контракту і мало негативні наслідки для Заповідника у вигляді падіння огороджувальної стіни ХХ сторіччя, що примикає до оборонних мурів ХVІІІ ст. ансамблю Софіївського собору.
За результати зазначеної перевірки та аудиторського звіту та інших доказів , які були надані суду, відповідач обгрунтовано розірвав з позивачем контракт, що відповідає змісту наказу та положенням п. 8 ч. 1 ст. 36 КЗпП України.
Виходячи з нормативного тлумачення п. п. 4, 8 ст. 36, ч. 3 ст. 40, ч. 3 ст. 41, ст. ст. 40, 41 КЗпП України та ураховуючи те, що між сторонами виник спір із приводу припинення трудового договору з працівником з підстав, передбачених контрактом - п. 8 ст. 36 КЗпП України, а не у зв'язку зі звільненням працівника з ініціативи власника або уповноваженого ним орган, норми ч. 3 ст. 40 КЗпП України на ці правовідносини не поширюються, а тому посилання на незаконність звільнення через те , що позивача звільнено у період тимчасової непрацездатності є безпідставним.
Доводи представника позивача , що Аудиторський звіт не повинен братися судом до уваги , оскільки проведений з порушенням встановленого порядку проведення внутрішнього аудиту , оскільки Аудиторський звіт , підписаний особою, яка не мала права входити до складу аудиторської групи, не заслуговують на увагу , оскільки Аудиторський висновок підписала аудиторська група , а ОСОБА_18 лише поставила свій підпис на звіті про те , що вона з ним ознайомлена ( т.1 а.с. 157).
Посилання на те , що Аудиторський звіт не можна брати до уваги і з тих підстав, що він був проведений після звільнення позивача є необгрунтованим, оскільки термін проведення аудиту зазначений з 29.12.2014 року по 09.02.2015 року і ціллю внутрішнього аудиту було дати оцінку стану організації фінансово-господарської діяльності заповідника з окремих питань з 01.01.2013 - 09.02.2015 , тобто в період роботи позивача на посаді генерального директора Національного заповідника " Софія Київська".
Керуючись ст. 303,304,307,309,316 ЦПК України , колегія суддів,
В И Р І Ш И Л А:
Апеляційні скарги генерального директора Національного заповідника "Софія Київська" Куковальської Нелі Михайлівни та заступника Міністра культури - керівника апарату Міністерства культури України Зубка Юрія Петровича задовольнити.
Рішення Шевченківського районного суду м. Києва від 30 червня 2015 року скасувати та ухвалити нове рішення.
Відмовити ОСОБА_5 у задоволені позову до Міністерства культури України , Національного заповідника " Софія Київська" , третя особа, Міністр культури України про визнання незаконним наказу Міністерства культури та поновлення на роботі і стягнення середнього заробітку за час вимушеного прогулу.
Рішення набирає законної сили з моменту його проголошення, але може бути оскаржено в касаційному порядку до Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ протягом 20 днів шляхом подання до цього суду касаційної скарги.
Головуючий
Судді: