Ухвала суду № 59589394, 09.08.2016, Донецький апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
09.08.2016
Номер справи
242/1276/16-а
Номер документу
59589394
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Головуючий у 1 інстанції - Моцний О.С.

Суддя-доповідач - Блохін А.А.

ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

09 серпня 2016 року справа №242/1276/16-а

приміщення суду за адресою: 84301, м. Краматорськ вул. Марата, 15

Донецький апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів : головуючого судді Блохіна А.А., суддів Гаврищук Т.Г., Сухарька М.Г., при секретарі Святодух О.Б., за участю позивача ОСОБА_2, розглянув у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Управління соціального захисту населення Селидівської міської ради на постанову Селидівського міського суду Донецької області від 24 травня 2016 року у справі № 242/1276/16-а за позовом ОСОБА_2 до Управління соціального захисту населення Селидівської міської ради про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ :

22.03.2016 року позивач звернувся до суду з адміністративним позовом, в якому зазначив, що ІНФОРМАЦІЯ_1 в м. Макіївка Донецької області його дружина народила сина ОСОБА_3 та йому видали свідоцтво про народження, яке є не чинним, оскільки м. Макіївка знаходиться на тимчасово окупованій території, де з 01.12.2014 року всі органи РАСЦ не мають права реєструвати та видавати акти про народження. Він звернувся до відповідача з заявою про призначення державної допомоги при народженні дитини та рішенням відповідача від 26.01.2016 року йому було відмовлено у призначенні вказаної допомоги. Вважає такі дії відповідача протиправними та просив скасувати вказане рішення та зобов'язати призначити та виплатити державну допомогу при народженні сина відповідно до Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми». Постановою Селидівського міського суду Донецької області від 24 травня 2016 року у справі № 242/1276/16-а, позов задоволено. Скасовано рішення Управління соціального захисту населення Селидівської міської ради від 26.01.2016 року № 34 про відмову в призначенні допомоги ОСОБА_2. Зобов'язано Управління соціального захисту населення Селидівської міської ради призначити та виплатити ОСОБА_2 державну допомогу при народженні сина ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, відповідно до Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми».

Не погодившись з постановою суду першої інстанції, відповідачем подано апеляційну скаргу, в якій посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, просить скасувати постанову суду та відмовити в задоволенні позовних вимог. На обґрунтування апеляційної скарги зазначено, що відповідно до п. 44 Порядку призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми для розгляду заяви про призначення допомоги при народженні дитини позивачу запропоновано до 14.01.2016 року надати копію свідоцтва про народження дитини видане на території України та копію рішення суду, про що позивач ознайомлений та є відмітка у заяві № 16235 від 14.12.2015 року. Проте, до 14.01.2016 року позивач до Управління не з'явився та витребуваних документів не подав. В судовому засіданні позивач заперечував проти доводів апеляційної скарги, наголошував на законності прийтого судом першої інстанції судового рішення. Відповідач про дату, час та місце розгляду справи повідомлений належним чином, проте своїм правом бути присутнім в судовому засіданні не скористався. Відповідно до вимог ч.1 ст. 195 Кодексу адміністративного судочинства України суд апеляційної інстанції переглядає судові рішення суду першої інстанції в межах апеляційної скарги. Суд апеляційної інстанції може вийти за межі доводів апеляційної скарги в разі встановлення під час апеляційного провадження порушень, допущених судом першої інстанції, які призвели до неправильного вирішення справи. Колегія суддів, заслухавши доповідь судді-доповідача, пояснення позивача, перевіривши матеріали справи і обговоривши доводи апеляційної скарги, перевіривши юридичну оцінку обставин справи та повноту їх встановлення, дослідивши правильність застосування судом першої інстанції норм процесуального права, вважає за необхідне апеляційну скаргу залишити без задоволення, а постанову суду першої інстанції без змін з наступних підстав. Рішенням Селидівського міського суду Донецької області від 23 лютого 2016 року, в якому ухвалою цього ж суду від 07 березня 2016 року виправлено описку, встановлений факт народження громадянкою України ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_2, уродженкою м. Макіївка Донецької області Україна, проживаючою в АДРЕСА_1 яка перебуває в зареєстрованому шлюбі з громадянином України ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_5, уродженцем м. Макіївка Донецької області Україна, ІНФОРМАЦІЯ_1 в м. Макіївка Центрально-Міський район Донецька область, однієї дитини чоловічої статі, ОСОБА_3 (дитина перша, пологи перші). Рішення набрало законної сили 07.03.2016 року. Згідно ч. 1 ст. 72 КАС України обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини. Закон України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" відповідно до Конституції України встановлює гарантований державою рівень матеріальної підтримки сімей з дітьми шляхом надання державної грошової допомоги з урахуванням складу сім'ї, її доходів та віку дітей і спрямований на забезпечення пріоритету державної допомоги сім'ям з дітьми у загальній системі соціального захисту населення. За приписами ст.1 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" порядок призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми та перелік документів, необхідних для призначення допомоги за цим Законом, встановлюється Кабінетом Міністрів України. Постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2001 року №1751 "Про затвердження Порядку призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми" на виконання статті 1 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" затверджено Порядок призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми (далі - Порядок № 1751). Як встановлено п. 11 Порядку № 1751, для призначення допомоги при народженні дитини органу праці та соціального захисту населення за умови пред'явлення паспорта або іншого документа, що посвідчує особу, подаються такі документи: 1) заява одного з батьків (опікуна), що складається за формою, затвердженою Мінсоцполітики; 2) копія свідоцтва про народження дитини; 3) витяг з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про народження дитини для виплати допомоги у зв'язку з народженням дитини, виданий відділом реєстрації актів цивільного стану, або довідка для призначення допомоги при народженні дитини, видана виконавчим органом сільської, селищної, міської (крім міст обласного значення) рад. Особи, що звертаються за призначенням допомоги при народженні другої дитини або наступних дітей, подають також довідку про склад сім'ї та копію свідоцтва про народження кожної дитини, яка враховується при визначенні розміру допомоги. Згідно п. 12 Порядку № 1751 допомога при народженні дитини призначається за умови, що звернення за її призначенням надійшло не пізніше ніж через 12 календарних місяців після народження дитини. В матеріалах справи міститься копія заяви про призначення усіх видів соціальної допомоги, компенсації та пільг, з якої встановлено, що позивач ОСОБА_2 звернувся до Управління соціального захисту населення Селидівської міської ради 14 грудня 2015 року, тобто в межах строку, визначеного Порядком № 1751. Рішенням начальника Управління соціального захисту населення Селидівської міської ради від 26.01.2016 року № 34 відмовлено ОСОБА_2 в призначенні допомоги відповідно до Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» та «Порядку призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми» у зв'язку з тим, що заявником було надано свідоцтво про народження, яке видано 30.12.2014 року міським відділом державної реєстрації актів цивільного стану реєстраційної служби Макіївського міського управління юстиції Донецької області, яке не є дійсним, згідно розпорядження КМУ від 07.11.2014 року № 1085-р м. Макіївка це територія, якої органи державної влади тимчасово не здійснюють або здійснюють не в повному обсязі свої повноваження. Відповідно до ст. 9 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» від 15.04.2014 року № 1207-VII будь-які органи, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території та їх діяльність вважаються незаконними, якщо ці органи або особи створені, обрані чи призначені у порядку, не передбаченому законом. Будь-який акт (рішення, документ), виданий органами та/або особами, передбаченими частиною другою цієї статті, є недійсним і не створює правових наслідків. Відповідно до Постанови Верховної Ради від 17.03.2015 року «Про визнання окремих районів, міст, селищ і сіл Донецької та Луганської областей тимчасово окупованими територіями» визнано тимчасово окупованими територіями окремі райони, міста, селища і села Донецької та Луганської областей, в яких відповідно до Закону України «Про особливий порядок місцевого самоврядування в окремих районах Донецької та Луганської областей» запроваджується особливий порядок місцевого самоврядування, до моменту виведення усіх незаконних збройних формувань, російських окупаційних військ, їх військової техніки, а також бойовиків та найманців з території України та відновлення повного контролю України за державним кордоном України. Як вбачається зі змісту Наказу міністерства юстиції України від 17.06.2014 року №953/5 «Про невідкладні заходи щодо захисту прав громадян на території проведення антитерористичної операції», доступ користувачів до Єдиних та Державних реєстрів інформаційної системи Міністерства юстиції України, зокрема Державного реєстру актів цивільного стану громадян, на території Донецької області тимчасово припинено, до закінчення антитерористичної операції на сході України. Тимчасово призупинено проведення державної реєстрації актів цивільного стану, внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання, повторну видачу свідоцтв про державну реєстрацію актів цивільного стану та видачу витягів з Державного реєстру актів цивільного стану громадян відділами державної реєстрації актів цивільного стану. Судом першої інстанції встановлено, що позивача ОСОБА_2 було письмово повідомлено про необхідність додати до 14.01.2016 року такі документи - копія свідоцтва про народження або копія рішення суду про встановлення факту народження.

З довідки про взяття на облік особи, переміщеної з тимчасово окупованої території України, районів проведення антитерористичної операції та населених пунктів на лінії зіткнення від 06.07.2015 року № 1428023368 встановлено, що ОСОБА_2 постійно проживав у АДРЕСА_2 і перемістився з тимчасово окупованої території в АДРЕСА_3.

Постановою Кабінету Міністрів України від 1 жовтня 2014 р. № 509 затверджено Порядок оформлення і видачі довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи ( далі Порядок № 509).

Згідно пункту 7-1 Порядку № 509 у разі наявності підстав, передбачених статтею 12 Закону, МВС, Національна поліція, ДМС, СБУ, Адміністрація Держприкордонслужби, Мінфін подають уповноваженому органу відповідну інформацію для прийняття рішення щодо зняття з обліку внутрішньо переміщених осіб.

Рішення про скасування дії довідки відповідно до статті 12 Закону приймається керівником уповноваженого органу за місцем проживання особи та надається їй протягом трьох днів з дати прийняття такого рішення або надсилається на адресу місця проживання, зазначену в довідці.

Уповноважений орган на підставі прийнятого рішення невідкладно вносить до Єдиної інформаційної бази даних про внутрішньо переміщених осіб запис про скасування дії довідки.

Доводи апеляційної скарги щодо відсутності позивача ОСОБА_2 за місцем реєстрації у м. Селидове Донецької області та він 09.03.2016 року знятий з олібку внутрішньо переміщених осіб, колегія судді не приймає до уваги з огляду на те, що зазначена обставина не підтвердженна належним рішенням, передбаченим п. 7-1 Порядку № 509.

Судом першої інстанції зазначено, що позивач отримав свідоцтво про народження дитини 21.03.2016 року, тобто після набрання законної сили рішенням суду від 23.02.2016 року, а тому не мав об'єктивної можливості подати його у встановлений строк. Відповідно ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ. Враховуючи вищевикладене, оскільки допомога при народженні дитини раніше батькам не виплачувалась, для повного та всебічного захисту наданих чинним законодавством України прав позивача та його малолітнього сина, суд першої інстанції дійшов висновку про необхідність зобов'язання відповідача призначити позивачу державну допомогу при народженні дитини у порядку та розмірах встановлених Законом України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» та вчинити дії по виплаті державної допомоги при народженні дитини. Відповідно до ст.200 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права. Не може бути скасовано правильне по суті рішення суду з одних лише формальних міркувань. Під час апеляційного провадження, колегія суду не встановила таких порушень судом першої інстанції норм матеріального і процесуального права, які б призвели до неправильного вирішення справи по суті, які були предметом розгляду і заявлені в суді першої інстанції. Таким чином, судова колегія вважає, що рішення суду першої інстанції є обґрунтованим, прийняте на підставі з'ясованих та встановлених обставинах справи, які підтверджуються доказами, та ухвалив постанову з додержанням норм матеріального і процесуального права, а тому залишає апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення без змін. Доводи апеляційної скарги не спростовують правильності прийнятого судом першої інстанції судового рішення. Керуючись ст. 195 ч.1, ч.1 п.2, ст. 198 ч.1 п.1, ст. 200, ст. 205 ч.1 п.1, ст. 206, ст. 212, ст. 254 ч.5 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

У Х В А Л И В :

Апеляційну скаргу Управління соціального захисту населення Селидівської міської ради на постанову Селидівського міського суду Донецької області від 24 травня 2016 року у справі № 242/1276/16-а - залишити без задоволення. Постанову Селидівського міського суду Донецької області від 24 травня 2016 року у справі № 242/1276/16-а за позовом ОСОБА_2 до Управління соціального захисту населення Селидівської міської ради про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії - залишити без змін. Ухвала суду апеляційної інстанції за наслідками перегляду набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції, а в разі складення в повному обсязі відповідно до статті 160 цього Кодексу - з дня складення в повному обсязі.

Повний текст ухвали виготовлено 10 серпня 2016 року.

Головуючий А.А. Блохін

Судді Т.Г. Гаврищук

М.Г. Сухарьок