Головуючий у 1 інстанції - Бабіч С.І.
Суддя-доповідач - Ястребова Л. В.
ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
09 серпня 2016 року справа №805/1329/16-а
приміщення суду за адресою: 84301, м. Краматорськ вул. Марата, 15
Донецький апеляційний адміністративний суд, у складі колегії суддів: судді-доповідача Ястребової Л.В., суддів Ляшенко Д.В., Компанієць І.Д., розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Красноармійської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Донецькій області на постанову Донецького окружного адміністративного суду від 21 червня 2016 р. у справі № 805/1329/16-а за позовом Красноармійської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Донецькій області до Державного підприємства "Селидіввугілля" про стягнення заборгованості з земельного податку у сумі 98 011,12 грн.,-
ВСТАНОВИВ:
17 травня 2016 року Красноармійська об'єднана державна податкова інспекція Головного управління Державної фіскальної служби у Донецькій області (надалі - позивач, податковий орган) звернулась до суду з адміністративним позовом до Державного підприємства "Селидіввугілля" про стягнення коштів з Державного підприємства "Селидіввугілля", який має борг з земельного податку у сумі 98 011,12 грн. з рахунків у банках, обслуговуючих такого платника, на суму податкового збору.
В обґрунтування позовних вимог зазначив, що у відповідача існує заборгованість з орендної плати за землю з юридичних осіб, яка виникла внаслідок несплати узгодженого податкового зобов'язання з податку, зазначеного у податковій декларації. На момент звернення до суду податкове зобов'язання відповідачем не сплачено (а.с. 4-6).
Постановою Донецького окружного адміністративного суду від 21 червня 2016 року адміністративний позов задоволено частково.
Стягнуто з Державного підприємства «Селидіввугілля» (код ЄДРПОУ 33426253, 85400, Донецька область, м. Селидове, вул. Карла Маркса, буд. 41) податковий борг із земельного податку в сумі 18 926 (вісімнадцять тисяч дев'ятсот двадцять шість) гривень 78 копійок з розрахункових рахунків платника податків у банках, які його обслуговують на рахунок відкритий в УДК у Донецькій області, МФО 834016, код ЄДРПОУ 34686427, код платежу 18010500, стаття 3, р/р 33218811700073 - земельний податок з юридичних осіб м. Гірник (а.с. 50-52).
Не погодившись з таким судовим рішенням, позивач звернувся з апеляційною скаргою, в якій, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, просив скасувати постанову та прийняти нове рішення, яким задовольнити позов позивача в повному обсязі.
В обґрунтування доводів апеляційної скарги апелянт зазначив, що платники земельного податку, які перебувають на обліку у фіскальних органах та знаходяться на територіях, визначених переліком населених пунктів, де проводиться антитерористична операція або було оголошено військовий чи надзвичайний стан, на цей період звільняються від своїх обов'язків, зокрема, щодо плати орендної плати виключно на підставі Сертифікату Торгово-промислової палати України, а в матеріалах справи вказаний сертифікат та будь-які докази звернення скаржника до Торгово-промислової палати України або регіональної Торгово-промислової палати - відсутні (а.с. 56-57).
Позивач у судове засідання не прибув, належним чином повідомлені про дату, час і місце судового засідання, засобами факсимільного зв'язку надіслав до суду клопотання про розгляд справи за його відсутності.
Відповідач у судове засідання також не прибув, належним чином повідомлені про дату, час і місце судового засідання.
Відповідно до п.2 ч.1 ст.197 КАС України суд апеляційної інстанції розглянув справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.
Відповідно до вимог ч. 1 ст. 195 Кодексу адміністративного судочинства України суд апеляційної інстанції переглядає судові рішення суду першої інстанції в межах апеляційної скарги.
Заслухавши доповідь судді-доповідача, перевіривши матеріали справи і обговоривши доводи апеляційної скарги, перевіривши юридичну оцінку обставин справи та повноту їх встановлення, дослідивши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права колегія суддів встановила наступне.
Відповідач, Державне підприємство "Селидіввугілля", є юридичною особою, код ЄДРПОУ - 33426253, місцезнаходження юридичної особи: Донецька область, м. Селидове, вул.. К. Маркса, 41, що підтверджується відомостями з єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців.
З матеріалів справи вбачається, що за відповідачем, 12 лютого 2013 року подано податкову декларацію з плати за землю (земельний податок та/або орендна плата за земельні ділянки державної або комунальної власності) № 9005758671 із самостійно визначеною до сплати суми податкових зобов'язань, які підлягають сплаті за рік у розмірі 18 092,06 грн. (а.с. 11-12).
З розрахунку податкового органу щодо податкового боргу ДП «Селидіввугілля» з земельного податку вбачається, що станом на 17 березня 2016 року за Державним підприємством «Селидіввугілля» обліковується податковий борг із земельного податку в розмірі 98011,12 грн.(а.с. 7).
Сума боргу з основного платежу в розмірі 84 100,93 грн. утворилась за період з 30.10.2013 року по 30.01.2016 року, на підставі поданих відповідачем податкових декларацій з плати за землю (земельний податок та/або орендна плата за земельні ділянки державної або комунальної власності) за № 9005758671 від 12.02.2013 року, № 9003799718 від 03.02.2014 року, № 9012819982 від 11.02.2015 року та № 9011614075 від 08.02.2016 року, за земельну ділянку, розташовану по м. Гірник (18010500).
Позивачем були винесені податкові повідомлення-рішення № 0003541500 від 08.12.2015 року та № 0003681500 від 14.12.2015 року, якими підприємству на підставі статті 126 Податкового кодексу України нараховані штрафні (фінансові) санкції в розмірі 3 310, 06 грн. Податкові повідомлення-рішення були отримані відповідачем 08.12.2015 року та 14.12.2015 року.
За період з 01.10.2010 року по 09.10.2014 року податковим органом платнику податків нарахована пеня в розмірі 10 600,13 грн. за несвоєчасне погашення податкових зобов'язань на виконання вимог п.п.129.1.1 п.129.1 ст.129 Податкового кодексу України.
Пунктом 14.1.147 Податкового кодексу України (далі - ПК України), в редакції, що діяла на момент виникнення спірних правовідносин, встановлено, що плата за землю - обов'язковий платіж у складі податку на майно, що справляється у формі земельного податку та орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності.
Згідно з п. 14.1.72 ст. 14 ПК України, земельний податок - обов'язковий платіж, що справляється з власників земельних ділянок та земельних часток (паїв), а також постійних землекористувачів (далі - податок для цілей розділу XII цього Кодексу).
Відповідно до п. 14.1.36 ст. 14 ПК України орендна плата за земельні ділянки державної і комунальної власності - обов'язковий платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою (далі у розділі XII - орендна плата);
За змістом пункту 288.7 ст. 288 ПК України податковий період, порядок обчислення орендної плати, строк сплати та порядок її зарахування до бюджетів застосовується відповідно до вимог статей 285-287 цього розділу.
Пунктом 286.2 статті 286 ПК України, визначено, що платники плати за землю (крім фізичних осіб) самостійно обчислюють суму податку щороку станом на 1 січня і не пізніше 20 лютого поточного року подають відповідному контролюючому органу за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою у порядку, передбаченомустаттею 46 цього Кодексу, з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями. Подання такої декларації звільняє від обов'язку подання щомісячних декларацій. При поданні першої декларації (фактичного початку діяльності як платника плати за землю) разом з нею подається довідка (витяг) про розмір нормативної грошової оцінки земельної ділянки, а надалі така довідка подається у разі затвердження нової нормативної грошової оцінки землі.
Згідно п. 287.3 ст. 287 Податкового кодексу України, податкове зобов'язання щодо плати за землю, визначене у податковій декларації на поточний рік, сплачується рівними частками власниками та землекористувачами земельних ділянок за місцезнаходженням земельної ділянки за податковий період, який дорівнює календарному місяцю, щомісяця протягом 30 календарних днів, що настають за останнім календарним днем податкового (звітного) місяця.
Однак ст.. 6 Закону України "Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції" передбачено звільнення суб'єктів господарювання, які здійснюють діяльність на території проведення антитерористичної операції, від сплати за користування земельними ділянками державної та комунальної власності.
Стаття 7 Закону № 1669 встановлює - скасувати на період проведення антитерористичної операції орендну плату за користування державним та комунальним майном суб'єктам господарювання, які здійснюють діяльність на території проведення антитерористичної операції.
Відповідно до ст.1 Закону № 1668 період проведення антитерористичної операції - час між датою набрання чинності Указом Президента України "Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року "Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України" від 14 квітня 2014 року № 405/2014 та датою набрання чинності Указом Президента України про завершення проведення антитерористичної операції або військових дій на території України.
Згідно з абз.2 ст. 1 Закону № 1669, територія проведення антитерористичної операції - територія України, на якій розташовані населені пункти, визначені у затвердженому Кабінетом Міністрів України переліку, де проводилася антитерористична операція, розпочата відповідно до Указу Президента України "Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року "Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України" від 14 квітня 2014 року № 405/2014.
На виконання абзацу третього пункту 5 статті 11 "Прикінцеві та перехідні положення" Закону № 1668 Кабінетом Міністрів України прийнято розпорядження № 1275- р від 02 грудня 2015 року про затвердження переліку населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція, та визнання такими, що втратили чинність, деяких розпоряджень Кабінету Міністрів України.
Згідно з додатком до розпорядження Кабінету Міністрів України від 02.12.2015 р. № 1275-р, до зазначених населених пунктів, зокрема, належить м. Селидове (Гірник) Донецької області.
Антитерористична операція розпочата 14 квітня 2014 року та триває по теперішній час.
Оскільки, позивач зареєстрований та здійснює свою господарську діяльність на адміністративній території Донецької області де здійснювалася антитерористична операція, період проведення антитерористичної операції триває, нормою прямої дії Закону №1669 передбачено звільнення таких суб'єктів господарювання під час проведення АТО, які здійснюють діяльність на території проведення АТО від сплати за користування земельними ділянками державної та комунальної власності, суд першої інстанції прийшов до правильного висновку про відмову в задоволенні позову про стягнення податкового боргу за період з квітня 2014 по січень 2016 року.
Таким чином, на час проведення АТО з квітня 2014 року ТОВ Державне підприємство «Селидіввугілля» звільнена від сплати за користування земельними ділянками державної та комунальної власності, тому суд першої інстанції прийшов до обґрунтованого висновку про відмову в задоволенні позову податкового органу про стягнення з відповідача суми податкового боргу за цей період.
Доводи апелянта щодо необхідності наявності у відповідача сертифікату Торгово-промислової палати України про підтвердження форс-мажорних обставин та подання такого сертифікату позивачу-податковому органу для зупинення сплати зобов"язань із земельного податку є неприйнятними з огляду на безумовне звільнення від плати за землю, яке передбачене в силу Закону.
Щодо стягнення з відповідача податкового боргу із земельного податку за період з жовтня 2013 року по березень 2014 року у розмірі 18926,78 грн., то в цій частині рішення суду не оскаржувалося.
Враховуючи викладене, колегія суддів дійшла висновку, що судом першої інстанції правильно встановлені обставини справи, постанова прийнята з дотриманням норм матеріального та процесуального права, доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції, тому підстав для задоволення апеляційної скарги та скасування постанови суду не вбачається.
Керуючись статтями 195, 197, 198, 200, 205, 206 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
УХВАЛИВ :
Апеляційну скаргу Красноармійської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Донецькій області на постанову Донецького окружного адміністративного суду від 21 червня 2016 року по адміністративній справі №805/1329/16-а - залишити без задоволення.
Постанову Донецького окружного адміністративного суду від 21 червня 2016 року по адміністративній справі №805/1329/16-а - залишити без змін.
Ухвала суду апеляційної інстанції за наслідками розгляду у письмовому провадженні набирає законної сили через п'ять днів після направлення їх копій особам, які беруть участь у справі, і може бути оскаржена в касаційному порядку безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили.
Колегія суддів: Л.В. Ястребова
Д.В. Ляшенко
І.Д. Компанієць