Ухвала суду № 59587284, 08.08.2016, Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
08.08.2016
Номер справи
804/14564/15
Номер документу
59587284
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

У Х В А Л А

і м е н е м У к р а ї н и

08 серпня 2016 рокусправа № 804/14564/15

Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого судді: Олефіренко Н.А.

суддів: Білак С.В. Шальєвої В.А.

за участю секретаря судового засідання: Трахт К.О.

За участю представників:

Позивача - не з'явився

Відповідача - не з'явився

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Дніпропетровську апеляційну скаргу Західно-Донбаської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Дніпропетровській області

на постанову Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 18 грудня 2015 року

у справі № 804/14564/15

за позовом Приватного акціонерного товариства "Макіївський завод "Лазер"

до Західно-Донбаської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Дніпропетровській області

про скасування наказу,-

ВСТАНОВИВ:

У вересні 2015 року Приватне акціонерне товариство "Макіївський завод "Лазер" звернулося до суду з адміністративним позовом до Західно-Донбаської об'єднаної державної податкової інспекції ГУ ДФС у Дніпропетровській області в якому просить скасувати наказ від 13.07.2015 р. №314 "Про проведення документальної позапланової виїзної перевірки ПрАТ "Макіївський завод "Лазер".

Постановою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 18 грудня 2015 року адміністративний позов задоволено.

Не погодившись з постановою суду першої інстанції, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати постанову суду першої інстанції та прийняти нову,якою відмовити у задоволенні позовних вимог у повному обсязі.

В обґрунтування апеляційної скарги вказує на те, що Сертифікат Торгово-промислової палати обов'язково повинен містити конкретний період часу протягом якого мали місце надзвичайні, невідворотні та непередбачувані обставини (події), що об'єктивно вплинули на виконання конкретним платником податків у вказаному періоді певного податкового обов'язку зі сплати податків. Крім того, зазначає, що посилання в наданому підприємству Сертифікату про настання обставин непереборної сили відповідно до п. 100.4 і п. 100.5 статті 100 ПКУ не є підставою для списання безнадійного податкового боргу відповідно до ст. 101 ПКУ.

Сторони до суду не з'явилися. Про день, місце та час розгляду справи сторони повідомлені належним чином, про що в матеріалах справи є належний доказ, що дає судові підстави для застосування положень частини 4 статті 196 КАС України.

У зв'язку з неявкою сторін фіксування судового засідання не здійснювалось, відповідно ч.1 ст. 41 КАС України.

Відповідно до ч. 1 ст. 195 Кодексу адміністративного судочинства України суд апеляційної інстанції переглядає судові рішення суду першої інстанції в межах апеляційної скарги.

Дослідивши письмові матеріали справи, доводи апеляційної скарги, заперечення на неї та пояснення представників сторін, колегія суддів встановила наступне.

Відповідно до Витягу з ЄДР юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців станом на 16.12.2015р. відносно Приватного акціонерного товариства "Макіївський завод "Лазер", 19.01.2015р. Макіївським міським управлінням юстиції Донецької області здійснена державна реєстрація змін до установчих документів юридичної особи. Місцезнаходження вказаної юридичної особи: АДРЕСА_1.

Податковим органом на підставі постанови старшого слідчого СВ ФР Лівобережної ОДПІ м. Дніпропетровська ГУ Міндоходів у Дніпропетровській області старшого лейтенанта податкової міліції ОСОБА_1, відповідно до п.п.75.1.2 п.75.1 ст.75, п.п.78.1.11 п.78.1 ст.78 Податкового кодексу України та підставі наказу "Про проведення документальної позапланової виїзної перевірки ПрАТ "Макіївський завод "Лазер" №155 від 07.04.2015 р., проведено документальну позапланову виїзну перевірку ПрАТ "Макіївський завод "Лазер" з питань дотримання вимог податкового законодавства за період з 01.01.2011р. по 01.01.2014 р. із запланованим терміном проведення 5 робочих днів.

07.04.2015 р. ПрАТ "Макіївський завод "Лазер" звернувся до відповідача з заявою вих. №75, у якій повідомив про неможливість відновлення втрачених первинних документів при цьому просив надати строк для відновлення первинних документів у зв'язку з їх втратою під час перевезення з зони проведення АТО до пункту, підконтрольному Україні.

Наказом №163 від 14.04.2015 р. Західно-Донбаською ОДПІ було зупинено проведення позапланової виїзної документальної перевірки ПрАТ "Макіївський завод "Лазер" та перенесено термін її проведення з 14.04.2015р. на 13.07.2015р.

Позивач звернувся з листом вих. №250 від 12.05.2015 р. до Прем'єр-міністра України ОСОБА_2, в якому повідомив про неможливість відновлення втрачених первинних фінансово-господарських документів по взаємовідносинам ПрАТ "Макіївський завод "Лазер" за період з 01.01.2011р. по 30.03.2015р., просив надати роз'яснення щодо подальших дій у даній ситуації або видати доручення щодо позбавлення зобов'язання ПрАТ "Макіївський завод "Лазер" виконувати вимоги Постанови про витребування документів від 30.03.2015р. на підставі настання форс-мажорних обставин. Також просив спільно з Верховною Радою України визначити можливість розроблення загальнодержавних програмних дій по захисту юридичних осіб що були вимушені залишити фактичне місце перебування та змінити юридичну адресу з підстав проведення на визначеній території заходів антитерористичної операції.

Листом вих. №255 від 13.05.2015 р., на ім'я Західно-Донбаської ОДПІ ГУ Міндоходів у Дніпропетровській області, у зв'язку з неможливістю відновлення відповідних документів, позивач просив відповідача про звільнення його від зобов'язання виконання вимог Постанови про витребування документів від 30.03.2015 р., на підтвердження чого надав Сертифікат №4197 про форс-мажорні обставини від 30.04.2014р. №663/12.12-03, виданий Донецькою ТПП.

Сертифікат № 4197 про форс-мажорні обставини (обставини непереборної сили) від 30.04.2015р. № 663/12.12-03 засвідчує форм-мажорні обставини (обставини непереборної сили), зокрема: акти тероризму, військові дії на території донецької області (вилучення та знищення документації підприємства озброєними людьми.) Приватному акціонерному товариству "Макіївський завод "Лазер". Місцезнаходження до 26.01.2015р. - за адресою селище міського типу Свердлове м.Макіївка Донецької області; з 26.01.2015р. - за адресою Дніпропетровська область, м.Павлоград, вул.Карла Маркса, буд.96, корп..1, кв.42.; та здійснює господарську діяльність на території міста Павлоград Дніпропетровської області та м.Макіївка, Донецької області (за попереднім місцем реєстрації знаходяться виробничі потужності).

Також, у Сертифікаті зазначено, що відповідно до п.100.4-100.5 Податкового кодексу України, Постанови КМУ від 27.12.2010р. № 1235 "Про затвердження переліку обставин, що свідчать про наявність загрози виникнення або накопичення податкового боргу"; Указу Президента України від 14.04.20104р. №405/2014 "Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13.04.20104р. "Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози та збереження територіальної цілісності України"; Інформації Антитерористичного центру при Службі безпеки України, а якою з травня 2014р. та впродовж до поточної дати місто Макіївка не контролюється органами державної влади.

Однак, незважаючи на вищезазначені обставини Західно-Донбаської ОДПІ прийнято наказ від 13.07.2015 р. №314, яким було поновлено позапланову документальну виїзну перевірку ПрАТ "Макіївський завод "Лазер" з питань дотримання вимог податкового законодавства за період з 01.01.2011 р. по 01.04.2014р.

Відповідно до акту від 13.07.2015 р. №79/04-10-22.01, підписаного сторонами у справі, посадову особу Західно-Донбаської ОДПІ не було допущено до перевірки у зв'язку з непред'явленням службового посвідчення особи, яка зазначена в направленні на перевірку.

Задовольняючи позов, суд першої інстанції виходив з того, що відповідно до ст. 10 Закону № 1669-VII, протягом терміну дії цього Закону, єдиним належним та достатнім документом, що підтверджує настання обставин непереборної сили, що мали місце на території проведення антитерористичної операції, як підстави для звільнення від відповідальності за невиконання (неналежного виконання) зобов'язань, є сертифікат Торгово-промислової палати України. Позивачем було здійснено звернення до Торгово-промислової палати України щодо засвідчення форс-мажорних обставин та отримано відповідний Сертифікат.

Спірним питанням зазначеного позову є правомірність проведення позапланової перевірки за наявності настання форс-мажорних обставин (обставин непереборної сили).

При вирішенні справи, колегія суддів виходить з наступного.

Тимчасові заходи для забезпечення підтримки суб'єктів господарювання, що здійснюють діяльність на території проведення антитерористичної операції, та осіб, які проживають у зоні проведення антитерористичної операції або переселилися з неї під час її проведення визначає Закон України "Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції" ( далі Закон № 1669-VII).

Відповідно до ч. 1, ч. 2, ч. 3 ст. 11 «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції» цей Закон набирає чинності з дня, наступного за днем його опублікування, і втрачає чинність через шість місяців з дня завершення антитерористичної операції, крім п. 4 ст. 11 «Прикінцеві та перехідні положення» цього Закону.

Дія цього Закону поширюється на період проведення антитерористичної операції та на шість місяців після її завершення.

Закони та інші нормативно-правові акти України діють у частині, що не суперечить цьому Закону.

За положеннями статті першої цього Закону період проведення антитерористичної операції - час між датою набрання чинності Указом Президента України «Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року «Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України від 14 квітня 2014 року № 405/2014 та датою набрання чинності Указом Президента України про завершення проведення антитерористичної операції або військових дій на території України.

На час вирішення справи Президентом України Указ про завершення проведення антитерористичної операції або військових дій на території України не приймався, тобто, період проведення АТО триває.

Територія проведення антитерористичної операції - територія України, на якій розташовані населені пункти, визначені у затвердженому Кабінетом Міністрів України переліку, де проводилася антитерористична операція, розпочата відповідно до Указу Президента України «Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року «Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України» від 14 квітня 2014 року № 405/2014.

Пунктом 5 ст. 11 Закону України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції» передбачено обов'язок Кабінету Міністрів України у десятиденний строк з дня опублікування цього Закону затвердити перелік населених пунктів, на території яких здійснювалась антитерористична операція, розпочата відповідно до Указу Президента «Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 жовтня 2014 року «Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України» від 14.04.2014 року № 405/2014 у період з 14 квітня 2014 року до її закінчення.

На виконання абзацу 3 п. 5 ст. 11 Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції» розпорядженням Кабінету Міністрів України від 30.10.2014 року № 1053-р затверджено перелік населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція.

Розпорядженням Кабінету Міністрів України від 05.11.2014 року № 1079-р зупинено дію розпорядження Кабінету Міністрів України від 30.10.2014 року № 1053 «Про затвердження переліку населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція».

З матеріалів справи вбачається, що позивач здійснював господарську діяльність в місці, яке згідно розпоряджень Кабінету Міністрів України від 30 жовтня 2014 року №1053-р та від 02 грудня 2015 року №1275-р, відноситься до затвердженого переліку населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція.

Відповідно до ст. 10 Закону № 1669-VII, протягом терміну дії цього Закону єдиним належним та достатнім документом, що підтверджує настання обставин непереборної сили (форс-мажору), що мали місце на території проведення антитерористичної операції, як підстави для звільнення від відповідальності за невиконання (неналежного виконання) зобов'язань, є сертифікат Торгово-промислової палати України.

Відносно посилань відповідача на той факт, що Сертифікат є документом який лише надає право на розсрочення або відстрочення податкового боргу на підставі п. 100.4 і п.100.5 ст. 100 ПК України, колегія суддів зазначає, оскільки головною метою Сертифікату є засвідчення Торгово-промисловою палатою України настання обставин непереборної сили для заявника при здійсненні господарської діяльності на території м. Донецька та дотриманні законодавства України, які стосуються справляння та сплати податків та обов'язкових платежів, а проведення перевірки стосується саме оподаткування та валютного контролю.

За таких обставин, колегія суддів приходить до висновку про те, що рішення суду першої інстанцій, є законним і не підлягає скасуванню, оскільки судом першої інстанції, всебічно перевіривши обставини справи, вирішено спір у відповідності з нормами матеріального права, що підлягають застосуванню до даних правовідносин; а також повно відображено обставини, що мають значення для справи, висновки суду щодо встановлених обставин і правові наслідки є правильними, а доводи апеляційної скарги їх не спростовують.

Керуючись ст. 195, п. 1 ч. 1 ст. 198, ст. 200 Кодексу адміністративного судочинства України, Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд, -

УХВАЛИВ:

Апеляційну скаргу Західно-Донбаської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Дніпропетровській області - залишити без задоволення.

Постанову Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 18 грудня 2015 року у справі № 804/14564/15 - без змін.

Ухвала суду набирає законної сили у відповідності до ч.5 ст. 254 КАС України та може бути оскаржена в касаційному порядку до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів з дня набрання чинності.

Повний текст ухвали виготовлено 09.08.2016 року.

Головуючий: Н.А. Олефіренко

Суддя: С.В. Білак

Суддя: В.А. Шальєва