ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"09" серпня 2016 р. Справа № 809/832/16
м. Івано-Франківськ
Суддя Івано-Франківського окружного адміністративного суду Остап'юк С.В., розглянувши у порядку скороченого провадження адміністративну справу за позовом Управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій в Івано-Франківській області до товариства з обмеженою відповідальністю "АРС-ДІМ" про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю), -
ВСТАНОВИВ:
11.07.2016 року Управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій в Івано-Франківській області звернулося до суду з адміністративним позовом до товариства з обмеженою відповідальністю "АРС-ДІМ" про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю).
Позовні вимоги мотивовані тим, що в період з 13.06.2016 до 24.06.2016 позивачем проведено перевірку, якою встановлено здійснення відповідачем експлуатації споруд, приміщень з порушенням вимог законодавства у сфері пожежної та техногенної безпеки. За наслідками перевірки складено акт за №162 та внесено припис за №162 від 24.06.2016. Вважає, що подальша експлуатація відповідачем будівель (споруд, приміщень) створює загрозу життю та здоров'ю людей, уникнення чого можливе шляхом зупинення та заборони експлуатації будівель (споруд, приміщень). Просить застосувати заходи реагування у сфері державного нагляду (контролю).
Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 13.07.2016 року позовну заяву Управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Івано-Франківській області до Товариства з обмеженою відповідальністю "АРС-ДІМ" про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю) - залишено без руху та позивачу надавався строк для усунення недоліків до 22.07.2016.
У зазначений строк Управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій в Івано-Франківській області недоліки позовної заяви усунуло.
25.07.2016 відповідно до пункту 5 частини 1 статті 183-2 Кодексу адміністративного судочинства України судом винесена ухвала про відкриття скороченого провадження по даній адміністративній справі, в якій містяться відомості про порядок і строк подання заперечення проти позову та наслідки неподання такого заперечення, копія якої, разом з копією позовної заяви та доданих до неї документів, згідно частини 4 статті 33 Кодексу адміністративного судочинства України, направлена відповідачу за адресою його знаходження (індекс 76016, площа Ринок, 14, місто Івано-Франківськ), що зазначена в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців.
29.07.2016 на адресу суду повернулося поштове повідомлення про вручення, 28.07.2016, поштового відправлення відповідачу.
04.08.2016 відповідачем на адресу суду направлено заперечення проти позову, мотивоване тим, що частина порушень правил пожежної безпеки, що зазначені в акті перевірки, та приписі за №162 від 24.06.2016 товариством з обмеженою відповідальністю "АРС-ДІМ" усунено. Відповідачем придбано переносні вогнегасники, що підтверджується доданою до заперечення на позовну заяву копією паспорту на вогнегасники порошкові закачані. У приміщенні товариства з обмеженою відповідальністю "АРС-ДІМ" по вулиці площа Ринок, будинок 14 у місті Івано-Франківську дослідно-випробувальною лабораторією аварійно-рятувального загону спеціального призначення Управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій в Івано-Франківській області проведено перевірку опору ізоляції освітлювальної мережі та мережі електроживлення, а також вимірювання опору розтікання струму на основних заземлювачах і заземленнях магістралей і устаткування, про що складено протоколи №144ЕОІ (134)-2016 та №144ЕОІ (133)-2016 від 26.07.2016. Заступником директора товариства з обмеженою відповідальністю "АРС-ДІМ" ОСОБА_1 пройдено навчання та перевірку знань з питань пожежної безпеки. З цією метою 20.07.2016 відповідачем та аварійно-рятувальним загоном спеціального призначення Управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій в Івано-Франківській області було укладено договір №389/16 НП, предметом якого є надання освітніх послуг та проведення спеціального навчання з питань пожежної безпеки. Відповідач продовжує вживати заходи для усунення інших порушень, вказаних у приписі №162 від 24.06.2016, які планує усунути до спливу граничного строку - 28.08.2016.
Відповідно пункту 4 частини 5 статті 183-2 Кодексу адміністративного судочинства України справа повинна бути розглянута у порядку скороченого провадження не пізніше п'яти днів з дня подання відповідачем заперечення проти позову.
Враховуючи, що до суду відповідачем подано заперечення проти заявленого позову, поданий Управлінням Державної служби з надзвичайних ситуацій України в Івано-Франківській області до товариства з обмеженою відповідальністю "АРС-ДІМ" про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю) підлягає розгляду в строк, визначений пунктом 4 частини 5 статті 183-2 Кодексу адміністративного судочинства України.
08.08.2016 відповідачем подано суду клопотання про здійснення розгляду даної справи за участю представника товариства з обмеженою відповідальністю "АРС-ДІМ", у зв'язку з необхідністю надання додаткових пояснень у справі.
Враховуючи те, що відповідачем надано заперечення на позовну заяву, зі змісту якого слідує, що вимоги припису №162 від 24.06.2016 товариством з обмеженою відповідальністю "АРС-ДІМ" у добровільному порядку виконано частково, відповідач продовжує вживати заходи для усунення інших порушень, необхідності у призначенні даної адміністративної до розгляду у судовому засіданні немає, оскільки суду достатньо повідомлених сторонами обставин для ухвалення законного судового рішення за результатами розгляду справи у порядку скороченого провадження.
Суд, в порядку скороченого провадження, відповідно до вимог статті 183-2 Кодексу адміністративного судочинства України розглянувши матеріали адміністративної справи, оцінивши повідомлені сторонами обставини, робить висновок, що позов підставний та підлягає до задоволення.
Судом встановлено, що посадовою особою позивача, в період з 13.06.2016 до 24.06.2016, проведено планову перевірку щодо додержання суб'єктом господарювання вимог законодавства у сфері цивільного захисту, техногенної та пожежної безпеки товариства з обмеженою відповідальністю "АРС-ДІМ", за наслідками якої складено акт перевірки за №162.
Проведеною перевіркою встановлено, що експлуатація відповідачем будівель, споруд, приміщень здійснюється з порушенням вимог законодавства у сфері пожежної та техногенної безпеки, які створюють загрозу життю та здоров'ю людей, а саме: не пройдено навчання з питань пожежної безпеки (п. 16, 20 розділу ІІ Правил пожежної безпеки в Україні, затверджених наказом МВС України від 30.12.2014р. № 1417 (далі - Наказ МВС від 30.12.2014р. №1417); не укладено угоду на технічне обслуговування автоматичної пожежної
сигналізації (п. 1,2 розділу V Наказ МВС від 30.12.2014 р. № 1417); не проведено заміри опору ізоляції і перевірку спрацювання приладів захисту електричних мереж та електроустановок від короткого замикання (п. 1.20 розділу IV Наказ МВС від 30.12.2014 р. № 1417); приміщення адмінкорпусу не укомплектовано первинними засобами пожежогасіння (вогнегасниками), згідно норм належності (п. 3.6, розділ V Наказ МВС від 30.12.2014 № 1417); не проведено технічне обслуговування пожежних кран-комплектів та перевірку на працездатність шляхом пуску води з реєстрацією в спеціальному журналі (підпункт 10 п. 2.2 розділу V Наказ МВС від 30.12.2014 р. № 1417).
24.06.2016 позивачем на підставі акта за №162 внесено відповідачу припис про усунення порушень вимог законодавства у сфері цивільного захисту, техногенної та пожежної безпеки за №162, а саме: посадовим особам пройти навчання та перевірку знань з питань пожежної безпеки (пункт 1); заключити договір на обслуговування пожежної сигналізації (пункт 2); сигнал спрацювання пожежної сигналізації вивести на централізований пункт спостереження (пункт 3); провести замір опору ізоляції електричних мереж та контурів заземлення (пункт 4); приміщення адмінкорпусу забезпечити первинними засобами пожежогасіння (вогнегасниками) (пункт 5); провести перевірку пожежних кран-комплектів на працездатність шляхом пуску води з реєстрацією результатів перевірки у спеціальному журналі обліку технічного обслуговування (пункт 6); на дверцятах пожежних шафок із зовнішнього боку вказати після літерного індексу «ПК» порядковий номер крана та номер телефону для виклику пожежно-рятувальних підрозділів (пункт 7); приміщення забезпечити відповідними знаками безпеки. Знаки безпеки, їх кількість, а також місця їх встановлення повинні відповідати ДСТУ ISO 6309:2007 «Протипожежний захист. Знаки безпеки. Форма та колір» (ISO 6309:1987, IDT) та ГОСТ 12.4.026-76 (пункт 8); для кожного приміщення розробити та затвердити керівником об'єкта інструкції про заходи пожежної безпеки. У цих інструкціях повинні вказуватися: вимоги щодо утримання евакуаційних шляхів та виходів; спеціальні місця для куріння та вимоги до них; порядок утримання приміщень, робочих місць; порядок зберігання та застосування легкозаймистих рідин, горючих рідин, пожежовибухонебезпечних речовин і матеріалів; місця, порядок та норми одночасного зберігання в приміщенні сировини, напівфабрикатів та готової продукції; порядок огляду, вимкнення електроустановок, приведення в пожежобезпечний стан приміщень та робочих місць, закриття приміщень після закінчення роботи;(пункт 9); завести журнал обліку вогнегасників (пункт 10); заборонити улаштування та експлуатацію електричних мереж (пункт 11).
Правові та організаційні засади, основні принципи і порядок здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності, повноваження органів державного нагляду (контролю), їх посадових осіб і права, обов'язки та відповідальність суб'єктів господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю) визначає Закон України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності».
Відповідно статті 1 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» державний нагляд (контроль) - діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування (далі - органи державного нагляду (контролю)) в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб'єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, допустимого рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища.
Згідно частини 1 статті 4 даного Закону державний нагляд (контроль) здійснюється за місцем провадження господарської діяльності суб'єкта господарювання або його відокремлених підрозділів, або у приміщенні органу державного нагляду (контролю) у випадках, передбачених законом.
Відповідно частини 6 статті 7 вказаного Закону за результатами здійснення планового або позапланового заходу посадова особа органу державного нагляду (контролю), у разі виявлення порушень вимог законодавства, складає акт.
У відповідності до частини 7 статті 7 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» на підставі акта, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, орган державного нагляду (контролю) за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг звертається у порядку та строки, встановлені законом, з відповідним позовом до адміністративного суду. У разі необхідності вжиття інших заходів реагування орган державного нагляду (контролю) протягом п'яти робочих днів з дня завершення здійснення заходу державного нагляду (контролю) складає припис, розпорядження, інший розпорядчий документ щодо усунення порушень, виявлених під час здійснення заходу, а у випадках, передбачених законом, також звертається у порядку та строки, встановлені законом, до адміністративного суду з позовом щодо підтвердження обґрунтованості вжиття до суб'єкта господарювання заходів реагування, передбачених відповідним розпорядчим документом.
Припис - обов'язкова для виконання у визначені строки письмова вимога посадової особи органу державного нагляду (контролю) суб'єкту господарювання щодо усунення порушень вимог законодавства. Припис не передбачає застосування санкцій щодо суб'єкта господарювання. Припис видається та підписується посадовою особою органу державного нагляду (контролю), яка здійснювала перевірку (частина 8).
Кодекс цивільного захисту України регулює відносини, пов'язані із захистом населення, територій, навколишнього природного середовища та майна від надзвичайних ситуацій, реагуванням на них, функціонуванням єдиної державної системи цивільного захисту, та визначає повноваження органів державної влади, Ради міністрів Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування, права та обов'язки громадян України, іноземців та осіб без громадянства, підприємств, установ та організацій незалежно від форми власності.
Відповідно статті 64 Кодексу цивільного захисту України центральний орган виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, уповноважений організовувати та здійснювати державний нагляд (контроль) щодо виконання вимог законів та інших нормативно-правових актів з питань техногенної та пожежної безпеки, цивільного захисту і діяльності аварійно-рятувальних служб (частина 1).
Центральний орган виконавчої влади, який здійснює нагляд (контроль) у сфері техногенної та пожежної безпеки, реалізує повноваження безпосередньо і через свої територіальні органи в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, районах, районах у містах, містах обласного, республіканського (Автономної Республіки Крим) значення (частина 2).
До складу центрального органу виконавчої влади, який здійснює нагляд (контроль) у сфері техногенної та пожежної безпеки, і його територіальних органів входять: органи державного нагляду у сфері пожежного нагляду; органи державного нагляду у сфері цивільного захисту і техногенної безпеки; підрозділи забезпечення та інші структурні підрозділи (частина 3).
Частиною 1 статті 66 Кодексу цивільного захисту України встановлено, що центральний орган виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, здійснює державний нагляд (контроль) шляхом проведення планових та позапланових перевірок відповідно до закону.
Згідно частини 2 статті 68 даного Кодексу у разі встановлення порушення вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, що створює загрозу життю та здоров'ю людей, посадові особи центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сферах техногенної та пожежної безпеки, звертаються до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення роботи підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, агрегатів, експлуатації будівель, споруд, окремих приміщень, випуску та реалізації пожежонебезпечної продукції, систем та засобів протипожежного захисту у порядку, встановленому законом.
Відповідно частини 1 статті 70 Кодексу цивільного захисту України підставою для звернення центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення роботи підприємств, об'єктів, окремих виробництв, цехів, дільниць, експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів, серед іншого, є: недотримання вимог пожежної безпеки, визначених цим Кодексом, іншими нормативно-правовими актами, стандартами, нормами і правилами; порушення вимог пожежної безпеки, передбачених стандартами, нормами і правилами, під час будівництва приміщень, будівель та споруд виробничого призначення;
Згідно частини 2 даної статті зазначеного Кодексу повне або часткове зупинення роботи підприємств, об'єктів, окремих виробництв, цехів, дільниць, експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів, виконання робіт, надання послуг здійснюється виключно за рішенням адміністративного суду.
Суд, враховуючи аналіз наведених норм права, зазначає, що орган, який здійснює державний нагляд у сферах техногенної та пожежної безпеки, у разі виявлення факту недотримання вимог пожежної безпеки, на підставі акта, має право звернутися до суду із позовом про застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення експлуатації будівель, споруд.
Виявлені та зафіксовані в акті №162 від 24.06.2016 факти недотримання відповідачем вимог законодавства у сфері пожежної та техногенної безпеки під час експлуатації будівель (споруд, приміщень), що знаходяться за адресою: площа Ринок, будинок 14 у місті Івано-Франківську, створюють загрозу життю та здоров'ю людей у процесі експлуатації відповідачем зазначених будівель (споруд, приміщень).
Подальша експлуатація відповідачем будівель (споруд, приміщень), що знаходяться за адресою: площа Ринок, будинок 14 у місті Івано-Франківську, створює загрозу життю та здоров'ю людей, уникнення якої можливе шляхом зупинення та заборони експлуатації будівель (споруд, приміщень).
За таких обставин, суд робить висновок про необхідність застосування заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю) до товариства з обмеженою відповідальністю "АРС-Дім" у вигляді зупинення та заборони експлуатації будівель (споруд, приміщень), що знаходяться за адресою: площа Ринок, будинок 14 у місті Івано-Франківську, шляхом опечатування вхідних дверей, окрім виконання робіт, пов'язаних з усуненням порушень вимог законодавства у сфері пожежної та техногенної безпеки.
Згідно частини 5 статті 4 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" виробництво (виготовлення) або реалізація продукції, виконання робіт, надання послуг суб'єктами господарювання можуть бути призупинені виключно за рішенням суду. Відновлення виробництва (виготовлення) або реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг суб'єктами господарювання після призупинення можливе з моменту отримання органом державного нагляду (контролю), який ініціював призупинення, повідомлення суб'єкта господарювання про усунення ним усіх встановлених судом порушень.
Частиною 12 статті 183-2 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що особа має право подати заяву про скасування заходів реагування щодо державного нагляду (контролю), застосованих судом за результатом розгляду справи, передбаченої пунктом 5 частини першої цієї статті, якщо обставини, які стали підставою для вжиття заходів реагування, перестали існувати або усунуті, що підтверджується відповідними доказами. Така заява подається до адміністративного суду, який прийняв постанову про застосування відповідних заходів реагування щодо державного нагляду (контролю).
Подане відповідачем заперечення та викладені в ньому обставини, а також додані до нього документи не підтверджують виконання припису за №162 від 24.06.2016 в повному обсязі.
Таким чином, суд вважає вимоги позивача обґрунтованими, а позов таким, що підлягає до задоволення.
Враховуючи вищевикладене, на підставі статті 124 Конституції України, керуючись статтями 2, 8-14, 86, 183-2 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя, -
ПОСТАНОВИВ:
Позов задовольнити повністю.
Застосувати заходи реагування у сфері державного нагляду до товариства з обмеженою відповідальністю "АРС-Дім" (площа Ринок, 14, місто Івано-Франківськ, код ЄДРПОУ 30610033).
Зупинити та заборонити товариству з обмеженою відповідальністю "АРС-Дім" експлуатацію будівель (споруд, приміщень), що знаходяться за адресою: площа Ринок, будинок 14 у місті Івано-Франківську, шляхом опечатування вхідних дверей, окрім виконання робіт пов'язаних з усуненням порушень вимог законодавства у сфері пожежної та техногенної безпеки.
Постанову звернути до негайного виконання.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку. Відповідно до статті 186 та частини 8 статті 183-2 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з моменту отримання копії постанови.
Апеляційна скарга подається до Львівського апеляційного адміністративного суду через Івано-Франківський окружний адміністративний суд.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого Кодексом адміністративного судочинства України, якщо таку скаргу не було подано.
Відповідно до частини 9 статті 183-2 Кодексу адміністративного судочинства України постанова, прийнята у скороченому провадженні, крім випадків її оскарження в апеляційному порядку, є остаточною.
Суддя: Остап'юк С.В.