ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
П О С Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
03 серпня 2016 року Житомир справа № 806/843/16
категорія 6.2
Житомирський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Черняхович І.Е.,
розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом
ОСОБА_1 до Головного управління Держгеокадастру у Житомирській області про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити дії,-
встановив:
ОСОБА_1 звернулась до суду з позовом, в якому просить:
- визнати неправомірними дії Головного управління Держгеокадастру у Житомирській області щодо відмови в затвердженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду площею 14,3135 га гр. ОСОБА_1 для ведення фермерського господарства на території Коднянської сільської ради Житомирського району Житомирської області;
- зобов'язати Головне управління Держгеокадастру у Житомирській області затвердити проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду площею 14,3153 га гр. ОСОБА_1 для ведення фермерського господарства на території Коднянської сільської ради Житомирського району Житомирської області та передати в оренду ОСОБА_1 земельну ділянку площею 14,3153 га гр. для ведення фермерського господарства на території Коднянської сільської ради Житомирського району Житомирської області.
В обґрунтування позову зазначає, що звернулась до Головного управління Держгеокадастру у Житомирській області із заявою про затвердження документації із землеустрою з правом передачі в оренду терміном на 49 років земельної ділянки площею 14,3135 га на території Коднянської сільської ради Житомирського району Житомирської області, однак листом від 13.05.2016 позивачу відмовлено в затвердженні проекту землеустрою з тих підстав, що 05.12.2014 Головним управлінням Держземагенства у Житомирській області видано наказ про надання дозволу на розроблення документації із землеустрою на однойменну земельну ділянку іншій особі. Позивач вважає, що відмовляючи у затвердженні її документації із землеустрою з підстав, викладених в листі від 13.05.2016, відповідачем порушені її законні права та інтереси.
Представник позивача надав клопотання про розгляд справи у порядку письмового провадження.
Представник відповідача надав заяву про розгляд справи в порядку письмового провадження
У відповідності до ч.6 ст.128 КАС України суд вважає за можливе розглянути справу у порядку письмового провадження.
Дослідивши письмові докази наявні у матеріалах справи, суд дійшов висновку про наявність підстав для часткового задоволення позову з огляду на наступне.
Спірні правовідносини регулюються Земельним Кодексом України.
Відповідно до ч. 6, 7 ст. 118 Земельного кодексу України громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення фермерського господарства, ведення особистого селянського господарства, ведення садівництва, будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки), індивідуального дачного будівництва, будівництва індивідуальних гаражів у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу. У клопотанні зазначаються цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки, погодження землекористувача (у разі вилучення земельної ділянки, що перебуває у користуванні інших осіб) та документи, що підтверджують досвід роботи у сільському господарстві або наявність освіти, здобутої в аграрному навчальному закладі (у разі надання земельної ділянки для ведення фермерського господарства).
Відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні.
Проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки розробляється за замовленням громадян суб'єктами господарювання, що є виконавцями робіт із землеустрою згідно із законом, у строки, що обумовлюються угодою сторін.
Проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки погоджується в порядку, встановленому статтею 186-1 цього Кодексу.
За приписами ч. 4 ст. 122 Земельного кодексу України центральний орган виконавчої влади з питань земельних ресурсів у галузі земельних відносин та його територіальні органи передають земельні ділянки сільськогосподарського призначення державної власності, крім випадків, визначених частиною восьмою цієї статті, у власність або у користування для всіх потреб.
Судом встановлено, що позивачем до ГУ Держземагенства у Житомирській області було подано заяву про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 14,1 га, для ведення фермерського господарства, яка розташована на території Коднянської сільської ради Житомирського району Житомирської області.
Наказом від 14.05.2014 №6-187/14-14-СГ позивачу було надано дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення зазначеної земельної ділянки (а.с. 11).
На підставі зазначеного наказу позивачем було укладено договір про надання послуг з виготовлення проекту землеустрою з ФОП ОСОБА_2.
У відповідності до вимог ч. 6 ст. 186 Земельного кодексу України, проекти землеустрою щодо відведення земельних ділянок погоджуються в порядку, встановленому статтею 186-1 цього Кодексу, і затверджуються Верховною Радою Автономної Республіки Крим, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, органами виконавчої влади або органами місцевого самоврядування відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу.
Відповідно до ст. 186-1 Земельного кодексу України проект землеустрою щодо відведення земельних ділянок усіх категорій та форм власності підлягає обов'язковому погодженню з територіальним органом центрального органу виконавчої влади, що здійснює реалізацію державної політики у сфері земельних відносин.
Розробник подає на погодження до органу, визначеного в частині першій цієї статті, за місцем розташування земельної ділянки оригінал проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, а до органів, зазначених у частинах другій і третій цієї статті, - завірені ним копії проекту.
Органи, зазначені в частинах першій - третій цієї статті, зобовязані протягом десяти робочих днів з дня одержання проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або копії такого проекту безоплатно надати або надіслати рекомендованим листом з повідомленням розробнику свої висновки про його погодження або про відмову в такому погодженні з обовязковим посиланням на закони та прийняті відповідно до них нормативно-правові акти, що регулюють відносини у відповідній сфері.
Підставою для відмови у погодженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки може бути лише невідповідність його положень вимогам законів та прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, документації із землеустрою або містобудівній документації.
Судом встановлено, що розроблений проект землеустрою щодо відведення зазначеної земельної ділянки позивачу було подано на погодження до управління Держземагенства у Житомирському районі Житомирської області.
В матеріалах справи міститься висновок про погодження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, з якого вбачається, що документацію необхідно пронумерувати та прошити. Інших зауважень не було (а.с.12).
Як вбачається з наявного у матеріалах справи копії висновку державної експертизи землевпорядної документації №245 від 12.05.2015, управлінням Держземагенства у Житомирської області було погоджено проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки позивачу для ведення фермерського господарства (а.с. 16).
Рішенням Житомирської районної ради № 569 від 23.06.2015 затверджено технічну документацію з нормативної грошової оцінки земельної ділянки, загальною площею 14,3153 га, яка передається в оренду гр. ОСОБА_1 для ведення фермерського господарства на території Коднянської сільської ради Житомирського району Житомирської області (за межами населеного пункту) (а.с. 17).
З наявної у матеріалах справи копії витягу з Державного земельного кадастру про земельну ділянку від 20.04.2015 зазначена земельна ділянка була зареєстрована у Державному земельному кадастрі за кадастровим номером 1822083500:01:001:0392 (а.с.13).
За приписами ч. 7 ст. 118 Земельного кодексу України, відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування об'єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.
Як встановлено матеріалами справи, 01.12 2015 позивач звернувся до відповідача із заявою про затвердження документації із землеустрою.
Листом від 13.05.2016 №31-6-0.31-6210/2-16 відповідач відмовив позивачу у затвердженні проекту землеустрою, зазначивши, що 05.12.2014 Головним управлінням Держземагенства у Житомирській області видано наказ про надання дозволу на розроблення документації із землеустрою на однойменну земельну ділянку.
Суд вважає, що відмова в затвердженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки має бути належним чином обґрунтована, із зазначенням змісту виявленого порушення та підстав відмови.
Частинами 13, 14 ст. 123 Земельного кодексу України встановлено, що підставою відмови у затвердженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки може бути лише його невідповідність вимогам законів та прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів.
Відмова органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування у наданні земельної ділянки у користування або залишення клопотання без розгляду можуть бути оскаржені до суду.
Слід вказати, що судом у ході розгляду справи було беззаперечно встановлено, що питання щодо відповідності проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки вимогам законів та прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, вирішувалось Головним управлінням Держземагенства у Житомирської області під час розгляду проекту землеустрою на предмет погодження.
Як вже зазначалось, управлінням Держземагенства у Житомирському районі Житомирської області було погоджено проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки, про що складено відповідний висновок. Зазначена земельна ділянка була зареєстрована у Державному земельному кадастрі 20.04.2015.
З наведених підстав, суд доходить висновку про протиправні дії щодо відмови в затвердженні проекту землеустрою.
Щодо вимоги позивача про зобов'язання Головного управління Держземагентства у Житомирській області затвердити проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду площею 14,3153 га гр. ОСОБА_1 для ведення фермерського господарства на території Коднянської сільської ради Житомирського району Житомирської області та передати в оренду ОСОБА_1 земельну ділянку площею 14,3153 га гр. для ведення фермерського господарства на території Коднянської сільської ради Житомирського району Житомирської області, то у її задоволенні слід відмовити, оскільки суд не вправі перебирати на себе виключні повноваження та функції суб'єкта владних повноважень, надані йому законом та іншими нормативно-правовими актами, в тому числі зобов'язувати відповідача до вчинення тих дій, які згідно із чинним законодавством можуть здійснюватися тільки органом виконавчої влади, зокрема Головним управлінням Держгеокадастру у Житомирській області.
Адміністративний суд, перевіряючи рішення, дію чи бездіяльність суб'єкта владних повноважень на відповідність закріпленим частиною 3 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України критеріям, не втручається у дискрецію (вільний розсуд) суб'єкта владних повноважень поза межами перевірки за названими критеріями. Завдання адміністративного судочинства полягає не у забезпеченні ефективності державного управління, а в гарантуванні дотримання прав та вимог законодавства, інакше було б порушено принцип розподілу влади.
Принцип розподілу влади заперечує надання адміністративному суду адміністративно-дискреційних повноважень, ключовим завданням якого є здійснення правосуддя та контроль легальності.
Прийняття рішення замість суб'єкта владних повноважень є втручанням у його дискреційні повноваження.
Разом з тим, у відповідності до п. 2 ст. 11 Кодексу адміністративного судочинства України, для повного захисту прав, свобод та інтересів позивача, суд вважає за можливе вийти за межі позовних вимог, та обрати спосіб захисту прав позивача шляхом зобов'язання Головного управління Держзгеокадастру у Житомирській області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 щодо затвердження проекту землеустрою щодо відведення в оренду площею 14,3153 га гр. ОСОБА_1 для ведення фермерського господарства на території Коднянської сільської ради Житомирського району Житомирської області та передати в оренду ОСОБА_1 земельну ділянку площею 14,3153 га для ведення фермерського господарства на території Коднянської сільської ради Житомирського району Житомирської області з врахуванням належними чином погодженого проекту землеустрою.
Керуючись статтями 122, 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -,
постановив:
Позов задовольнити частково.
Визнати протиправними дії Головного управління Держгеокадастру у Житомирській області щодо відмови в затвердженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду площею 14,3135 га гр. ОСОБА_1 для ведення фермерського господарства на території Коднянської сільської ради Житомирського району Житомирської області
Зобов'язати Головне управління Держгеокадастру у Житомирській області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду площею 14,3135 га гр. ОСОБА_1 для ведення фермерського господарства на території Коднянської сільської ради Житомирського району Житомирської області з врахуванням належними чином погодженого проекту землеустрою.
У задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Постанова суду першої інстанції, якщо інше не встановлено Кодексом адміністративного судочинства України, набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого цим Кодексом, якщо таку скаргу не було подано.
Апеляційна скарга подається до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Житомирський окружний адміністративний суд, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя І.Е.Черняхович