Постанова № 59584404, 19.07.2016, Шевченківський районний суд м. Львова

Дата ухвалення
19.07.2016
Номер справи
466/4832/16-а
Номер документу
59584404
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 466/4832/16-а

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

22 липня 2016 року Шевченківський районний суд міста Львова у складі:

головуючої судді Білінської Г.Б.

при секретарі Химуку В.І.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду у м. Львові справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Шевченківському районі м. Львова про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, -

встановив:

24.05.2016 позивач ОСОБА_1 звернулася до суду з адміністративним позовом до Управління Пенсійного фонду України в Шевченківському районі м. Львова про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії.

В подальшому позивач, не змінюючи підстав та предмету позову, уточнила позовні вимоги та просила визнати протиправними дії управління Пенсійного фонду України в Шевченківському районі м. Львова щодо відмови їй у здійсненні перерахунку пенсії рішенням управління від 13.06.2016р. за № 5858/03-15 на підставі довідки прокуратури Львівської області від 09.06.2016. за №18/1027 та скасувати його; зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Шевченківському районі м. Львова здійснити перерахунок призначеної їй пенсії за вислугу років відповідно до ст. 50 Закону України « Про прокуратуру» у редакції Закону України від 12.07.2001 р. №2663-111 з розрахунку 90 відсотків від середнього заробітку щомісячної (чинної) заробітної плати відповідної посади працівника прокуратури, без обмеження суми пенсійної витати максимальним розміром. згідно з довідкою прокуратури Львівської області за №18/1027 від 09.06.2016 року, починаючи з 01.01.2016 року; стягнути з відповідача на її користь витрати по сплаті судового збору в сумі 551,21 грн.,а також допустити до негайного виконання постанову суду в частині зобов'язання управління пенсійного фонду України в Шевченківському районі м. Львова здійснити перерахунок та виплатити мені пенсію за вислугу років у межах суми стягнення за один місяць.

В обґрунтування позовних вимог зазначила, що з 04.12.2002року вона перебуває на обліку в управлінні Пенсійного фонду України в Шевченківському районі м. Львова як отримувач пенсії за вислугу років (20 років стажу) довічно відповідно до вимог ст.50-1 Закону України « Про прокуратуру» у редакції Закону України « Про прокуратуру» від 12.07.2001р. № 2663-111 у розмірі 90% від суми місячної заробітної плати.

З часу призначення пенсії їй неодноразово у встановленому порядку здійснювався її перерахунок у відповідності до вимог ст. 50-1 Закону України « Про прокуратуру». Зокрема,останній такий перерахунок здійснено районним управлінням Пенсійного фонду 7 вересня 2010р. з огляду на її звільнення 6 вересня 2010р. за власним бажанням у зв'язку з виходом на пенсію за вислугою років: розпорядженням за № 167240 від 07.09.2010. їй встановлено пенсію за вислугу років у розмірі 90% від суми місячного заробітку,тобто згідно з вимогами ст.50-1 Закону України « Про прокуратуру» у редакції Закону України від 12.07.2001р. № 2663-111.

У зв'язку з підвищенням заробітної плати згідно з постановою Кабінету Міністрів України № 1013 від 09.12.2015. «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» , 21 квітня 2016р. вона звернулася до управління Пенсійного фонду України в Шевченківському районі м. Львова із заявою про здійснення їй з 1 січня 2016р. перерахунку пенсії на підставі довідки прокуратури Львівської області від 16.02.2016. за № 18/215.

27 квітня 2016р. вона отримала від відповідача лист за № С-61 про відмову здійснити такий перерахунок, оскільки Законом України від 28.12.2014. №76-VІІ «Про внесення змін та визнання такими,що втратили чинність,деяких законодавчих актів України» з 01.01.2015 внесено зміни до ст.50-1 Закону України « Про прокуратуру», відповідно до якої умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України, які ще не прийнято.

Окрім того у відповіді зазначено, що з 1 червня 2015р. згідно з пунктом 5 розділу III «Прикінцеві положення» Закону України « Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015. №213 скасовано норми щодо пенсійного забезпечення осіб,яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються відповідно до законів України «Про державну службу», « Про прокуратуру», « Про судоустрій і статус суддів», « Про статус народного депутата», « Про Кабінет Міністрів України», « Про судову експертизу», « Про Національний банк України», « Про службу в органах місцевого самоврядування», « Про дипломатичну службу», Податкового та Митного кодексів України, Положення про помічника - консультанта народного депутата України.

9 червня 2016р. прокуратурою Львівської області дану довідку (від 16.02.2016року за № 18/215) визнано недійсною і надано іншу - за № 18/1027, про розмір та складові заробітної плати, які підлягають врахуванню при здійсненні їй перерахунку пенсії за постановою Кабінету Міністрів України № 1013 від 09.12.2105року.

З огляду на це, вона 10 червня 2016р., на підставі довідки прокуратури Львівської області від 09.06.2016. за № 18/1027, звернулася до відповідача з заявою про здійснення їй перерахунку пенсії з 1 січня 2016р. згідно з постановою Кабінету Міністрів України № 1013 від 09.12.2015.

Натомість відповідач своїм рішенням від 13.06.2016. за №5858/03-15 відмовився здійснити такий перерахунок, мотивуючи це тим, що Законом України від 28.12.2014. №76-VІІІ «Про внесення змін та визнання такими,що втратили чинність, деяких законодавчих актів України» з 01.01.2015року внесено зміни до ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру», відповідно до яких умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України, які ще не прийнято.

Вважаю дії відповідача протиправними і такими, що грубо порушують її права на соціальне /пенсійне забезпечення.

Позивач в судовому засіданні позов підтримала повністю, дала пояснення аналогічні, викладеним у позовній заяві, просила позов задовольнити повністю.

Представник відповідача в судовому засіданні проти заявлених позивачем вимог заперечила повністю, посилаючись на письмові заперечення, що долучені до матеріалів справи.

Заслухавши пояснення сторін, дослідивши матеріали справи, суд дійшов висновку, що позов підлягає до задоволення з наступних підстав.

Судом встановлено, що в органах прокуратури України і, зокрема, Львівської області, ОСОБА_1 пропрацювала понад 28 років (з 15 лютого 1982р. по 6 вересня 2010р.) на різних посадах.

З 04.12.2002р. вона перебуває на обліку в управлінні Пенсійного фонду України в Шевченківському районі м. Львова як отримувач пенсії за вислугу років (20 років стажу) довічно відповідно до вимог ст.50-1 Закону України « Про прокуратуру» у редакції Закону України « Про прокуратуру» від 12.07.2001р. № 2663-111 у розмірі 90% від суми місячної заробітної плати.

З часу призначення пенсії ОСОБА_1 неодноразово у встановленому порядку здійснювався її перерахунок у відповідності до вимог ст. 50-1 Закону України « Про прокуратуру». Зокрема, останній такий перерахунок здійснено районним управлінням Пенсійного фонду 7 вересня 2010р. з огляду на її звільнення 6 вересня 2010р. за власним бажанням у зв'язку з виходом на пенсію за вислугою років: розпорядженням за № 167240 від 07.09.2010. їй встановлено пенсію за вислугу років у розмірі 90% від суми місячного заробітку,тобто згідно з вимогами ст.50-1 Закону України « Про прокуратуру» у редакції Закону України від 12.07.2001р. № 2663-111.

Отже, правовідносини стосовно пенсійного забезпечення у ОСОБА_1 виникли з державою ще 04.12.2002р., тобто до прийняття законодавчих актів, на які відповідач посилається у своєму рішенні, як на підставу відмови у здійсненні перерахунку пенсії за вислугу років, яка є єдиним джерелом її існування. А тому своєю відмовою відповідач порушив її конституційні права на соціальний захист і пенсійне забезпечення, передбачені Конституцією України, іншими законами України, рішеннями Конституційного Суду України, Верховного Суду України і Вищого адміністративного суду України.

Статтею 58 Конституції України встановлено, що закони та інші нормативно - правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.

Виходячи з принципу незворотності дії законів у часі, норми Прикінцевих положень Закону України від 02.03.2015. № 213 « Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» стосуються порядку призначення пенсії прокурорам у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії та не впливають на можливість проведення перерахунку пенсії, призначеної ОСОБА_1 раніше, відповідно до діючих на час її призначення норм Закону України «Про прокуратуру» № 1789-Х11.

Верховний Суд України у своїй постанові від 10.12.2013 року по справі № 21- 348а13 дав правовий висновок про те, що внесені Законом № 3668-УІ зміни до ст. 50-1 Закону України « Про прокуратуру» № 1789-Х11 щодо розміру пенсії у відсотках стосуються порядку призначення пенсії прокурорам і слідчим у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії. Процедури призначення та перерахунку пенсії різні за змістом та механізмом їх проведення. Нормами,які визначають механізм проведення перерахунку пенсії за вислугу років прокурорам, є частини 13 та 18 статті 50-1 Закону України « Про прокуратуру» № 1789-Х11.

Постановою ж Верховного Суду України від 06.10.2015 року зазначено, що при перерахунку пенсії працівникам прокуратури має застосовуватися норма, що визначає розмір пенсії у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії. Внесені Законом №3668-УІ зміни до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» №1789-ХІІ щодо розміру пенсії у відсотках стосуються порядку призначення пенсії прокурорам і слідчим у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії. Процедури призначення та перерахунку пенсії різні за змістом і механізмом їх проведення. Нормами, які визначають механізм проведення перерахунку пенсії за вислугу років прокурорам, є частини 13 та 18 ст.50-1 Закону України №1789-ХІІ, які змін у зв'язку із прийняттям Законом №3668-УІ не зазнали.

Окрім того, Верховний Суд України вказав, що вирішуючи питання про застосування цього Закону в часі, колегія суддів виходить із того, що згідно зі ст.22 Конституції України закріплені нею права і свободи не є вичерпними, гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законодавчих актів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

У ст.64 Конституції України вказано, що право на пенсійне забезпечення відповідних категорій громадян, встановлене законами України, є таким, що не підлягає звуженню та обмеженню.

Конституційний Суд України неодноразово розглядав питання, пов'язані з реалізацією права на соціальний захист, і сформулював правову позицію, згідно з якою Конституція України виокремлює певні категорії громадян України, що потребують додаткових гарантій соціального захисту з боку держави. До них, зокрема, належать громадяни, які відповідно до ст.17 Конституції України перебувають на службі у військових формуваннях та правоохоронних органах держави, забезпечуючи суверенітет і територіальну цілісність України, її економічну та інформаційну безпеку, а саме: у Збройних Силах України, органах Служби безпеки України, міліції, прокуратурі, охороні державного кордону України, податкової міліції, Управлінні державної охорони України, державної пожежної охорони, Державного департаменту України з питань виконання покарань тощо (рішення Конституційного Суду України від 6 липня 1999 року N9 8-рп/99 у справі щодо права на пільги та від 20 березня 2002 року № 5-рп/2002 у справі щодо пільг, компенсацій і гарантій).

У зазначених рішеннях Конституційний Суд України вказав , що необхідність додаткових гарантій соціальної захищеності цієї категорії громадян як під час проходження служби, так і після її закінчення зумовлена насамперед тим, що служба у Збройних Силах України, інших військових формуваннях та правоохоронних органах держави пов'язана з ризиком для життя і здоров'я, підвищеними вимогами до дисципліни, професійної придатності, фахових, фізичних, вольових та інших якостей. Це повинно компенсуватися наявністю підвищених гарантій соціальної захищеності, тобто комплексу організаційно-правових економічних заходів, спрямованих на забезпечення добробуту саме цієї категорії громадян як під час проходження служби, так і після її закінчення. Окрім того, виходячи із розуміння сутності соціальних гарантій працівників правоохоронних органів, зокрема, працівників прокуратури, зміст та обсяг досягнутих ними соціальних гарантій не може бути звужено шляхом внесення змін до законодавства.

Аналогічна правова позиція щодо застосування норм матеріального права міститься також у постанові Верховного Суду України від 17 грудня 2013 року (справа №21-445а13).

За ч.1 ст.50-1 Закону України "Про прокуратуру" (в редакції від 12.07.2001р. № 2663-111 , що діяла на час призначення мені пенсії) прокурори і слідчі зі стажем роботи не менше 20 років, у тому числі зі стажем роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 10 років, мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку. Пенсія призначається в розмірі 80% від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, на які нараховуються страхові внески, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії. За кожен повний рік роботи понад 10 років на цих посадах пенсія збільшується на 2 відсотки, але не більше 90% від суми місячного (чинного) заробітку.

Відповідно до положень ст.50-1 Закону України "Про прокуратуру" обчислення (перерахунок) пенсій проводиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонером, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком. Призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, у якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Тобто, необхідною умовою для перерахунку пенсії є документи, додатково подані пенсіонером щодо розміру місячного заробітку за відповідною посадою станом на час звернення за перерахунком пенсії. Стосовно ж невизначення Кабінетом Міністрів України умов та порядку перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури, то ця обставина у світлі вимог ст.ст. 22, 58,64 Конституції України не може бути підставою позбавлення мене гарантованого законом права на перерахунок пенсії.

Конституційний суд у своєму рішенні № 6-рп/2007 від 09.07.2007.зазначив, що невиконання державою взятих на себе соціальних зобов'язань порушує принцип соціальної, правової держави. Встановлення певних соціальних пільг, компенсацій та гарантій є складовою конституційного права на соціальний захист і юридичними засобами здійснення цього права.

Пленумом Верховного Суду України у пункті 2 своєї постанови №9 від 01.11.1996. «Про застосування Конституції України при здійсненні правосуддя» наголошено, що оскільки Конституція України має найвищу юридичну силу, а її норми є нормами прямої дії, суди при розгляді конкретних справ мають оцінювати законність того чи іншого нормативно-правового акту з точки зору його відповідності Конституції та у всіх необхідних випадках застосовувати Конституцію, як акт прямої дії.

Враховуючи викладене, суд приходить до висновку, що відповідач повинен був провести перерахунок раніше призначеної пенсії, а тому відмова відповідача у перерахунку пенсії ОСОБА_1 є протиправною.

Згідно п.1 ч.1 ст.256 КАС України негайно виконуються постанови суду про присудження виплати пенсій, інших періодичних платежів з Державного бюджету України або позабюджетних державних фондів - у межах суми стягнення за один місяць.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст.8, 19, 22, 58, 64 Конституції України, ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» (із змінами, внесеними згідно із Законом України від 05.10.1995 №358/95-ВР, у редакції Закону України від 12.07.2001 р. №2663-ІІІ, чинній на липень 2009 року), ст.ст.2, 6, 14, 17-20, 72, 94, 158- 163, 167, 186, 256 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

постановив:

позов задовольнити.

Визнати протиправними дії управління Пенсійного фонду України в Шевченківському районі м. Львова щодо відмови ОСОБА_1 у здійсненні перерахунку пенсії рішенням управління від 13.06.2016р. за № 5858/03-15 на підставі довідки прокуратури Львівської області від 09.06.2016. за №18/1027 та скасувати його.

Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Шевченківському районі м. Львова здійснити перерахунок призначеної пенсії ОСОБА_1 за вислугу років відповідно до ст. 50-1 Закону України « Про прокуратуру» у редакції Закону України від 12.07.2001р. №2663-111 з розрахунку 90 відсотків від середнього заробітку щомісячної (чинної) заробітної плати відповідної посади працівника прокуратури, без обмеження суми пенсійної витати максимальним розміром, згідно з довідкою прокуратури Львівської області за №18/1027 від 09.06.2016 року, починаючи з 01.01.2016 року.

Стягнути з відповідача на користь ОСОБА_1 витрати по сплаті судового збору в сумі 551,21грн.

Допустити до негайного виконання постанову суду в частині зобов'язання управління пенсійного фонду України в Шевченківському районі м. Львова здійснити перерахунок та виплатити ОСОБА_1 пенсію за вислугу років у межах суми стягнення за один місяць.

На постанову може бути подана апеляційна скарга до Львівського апеляційного адміністративного суду через Шевченківський районний суд м. Львова протягом десяти днів з дня отримання її копії. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Суддя Г. Б. Білінська