Постанова № 59578230, 02.08.2016, Краматорський міський суд Донецької області

Дата ухвалення
02.08.2016
Номер справи
234/9981/16-а
Номер документу
59578230
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 234/9981/16-а

Провадження № 2-а/234/219/16

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

02 серпня 2016 року Краматорський міський суд Донецької області в складі:

головуючого судді Юрєвої К.С.,

з участю секретарів судового засідання Романенко К.П., Харькової Т.С.,

представника відповідача ОСОБА_1 праці та

соціального захисту населення Краматорської

міської ради ОСОБА_2,

розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Краматорську Донецької області адміністративну справу за позовом ОСОБА_3 до ОСОБА_1 праці та соціального захисту населення Краматорської міської ради про визнання протиправними дії ОСОБА_1 праці та соціального захисту населення Краматорської міської ради щодо відмови в наданні щомісячної адресної грошової допомоги, як внутрішньо переміщеній особі для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово комунальних послуг за заявою від 13.05.2016 р. та зобовязання ОСОБА_1 праці та соціального захисту населення Краматорської міської ради здійснити нарахування та поновити виплату щомісячної адресної грошової допомоги як внутрішньо переміщеній особі для покриття витрат на проживання за заявою від 13.05.2016 р.,-

ВСТАНОВИВ:

До суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_3 до відповідача про визнання протиправними дії ОСОБА_1 праці та соціального захисту населення Краматорської міської ради щодо відмови в наданні щомісячної адресної грошової допомоги, як внутрішньо переміщеній особі для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово комунальних послуг за заявою від 13.05.2016 р. та зобовязання ОСОБА_1 праці та соціального захисту населення Краматорської міської ради здійснити нарахування та поновити виплату щомісячної адресної грошової допомоги як внутрішньо переміщеній особі для покриття витрат на проживання за заявою від 13.05.2016 р. Позивач обґрунтовує свої позовні вимоги тим, що в 2015 р. вона разом з дітьми була взята на облік відповідачем як внутрішньо переміщена особа, яка перемітилась з тимчасово окупованої території України, що підтверджується довідкою УПСЗН Краматорської міської ради від 12.05.2015 р. № 1426/46243, яка має штамп ДМС України, строк дії якої був продовжений до 12.05.2016 р. та до цієї дати була призначена й грошова допомога. 24.12.2015 р. у м. Краматорську вона народила третю дитину ОСОБА_4, у звязку із чим працівники відповідача 11.01.2016 р. вилучили у неї попередню довідку від 12.05.2015 р. № 1426/46243 та видали її дублікат, в якому була зазначена народжена дитина. 11.01.2016 р. вона звернулась до БК «Будівельник» з проханням поставити на зворотному боці дубліката довідки відмітку про реєстрацію тимчасового місця проживання, однак їй було відмовлено, оскільки до Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» були внесені зміни, відповідно до яких, територіальні підрозділи Державної міграційної служби України позбавлені повноважень проставляти відмітку про реєстрацію на довідках внутрішньо переміщених осіб. 13.05.2016 р. вона подала до відповідача заяву, в якій повідомила про відсутність змін, що впливають на призначення їй та її дітям адресної грошової допомоги як внутрішньо переміщеній особі для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, але 03.06.2016 р. вона отримала письмову відповідь № 1339 від 23.05.2016 р. від відповідача, якою їй та її дітям було відмовлено у призначенні адресної грошової допомоги як внутрішньо переміщеній особі для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг на наступний 6 місячний термін на підставі п. 6.7 Постанови КМУ від 01.10.2014 р. № 509 «Про облік внутрішньо переміщених осіб» та п. 2,3,8 Постанови КМУ «Про надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово комунальних послуг» (відсутній штамп ДМС). Зазначену відповідь вважає безпідставною, необґрунтованою, такою, що суперечить вимогам чинного законодавства, оскільки довідка про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи діє безстроково, підстави для скасування дії дублікату довідки від 12.05.2015 р. відсутні, на час відмови відповідача в наданні їй адресної грошової допомоги ОСОБА_5 Міністрів України не були приведені у відповідність нормативно правові акти, які регулюють спірні правовідносини. Просила задовольнити її позовні вимоги у повному обсязі.

У судове засідання позивач не зявилась, надала до суду заяву про розгляд справи без її участі, позовні вимоги підтримала, просила їх задовольнити.

Представник відповідача в судовому засіданні оголосила надані нею заперечення на адміністративний позов, відповідно до яких, позивач 12.05.2015 р. була зареєстрована у базі даних внутрішньо переміщених осіб та одержала довідку від 12.05.2015 р. № 1426/46243, в якій Державною міграційною службою була проставлена відмітка про реєстрацію місця проживання. 24 грудня 2015 р., у звязку із народження нею дитини, зазначена довідка у позивача була вилучена та виданий її дублікат. 13.05.2016 р. ОСОБА_3 звернулась із заявою продовження виплати грошової допомоги на проживання, але рішенням від 23.05.2016 р. їй було відмовлено в призначенні допомоги як внутрішньо переміщеній особі для покриття витрат на проживання, на підставі того, що на зворотному боці довідки ОСОБА_3 відсутній штамп Державної міграційної служби, оскільки відповідно до п. 7 Порядку, затвердженого постановою КМУ від 01.10.2014 р. № 509, довідка не є дійсною без проставляння на її зворотному боці зазначеної відмітки. Також зазначила, що позивач 21.06.2016 р. звернулась до УПСЗН Краматорської міської ради із заявою про продовження виплати грошової допомоги на проживання та рішенням від 19.07.2016 р. ОСОБА_3 та її дітям призначено допомогу як переміщеній особі на проживання з 21.06.2016 р. по 20.12.2016 р. Вважає, що позивачу відмовлено у продовженні виплати грошової допомоги правомірно, тому просила у задоволенні позовних вимог відмовити.

Заслухавши пояснення представника відповідача, повно та всебічно дослідивши матеріали справи, судом встановлені такі обставини.

В судовому засіданні встановлено, що позивачу ОСОБА_3 була видана довідка від 12.05.2015 р. № 1426/46243 про взяття її на облік як особи, яка переміщується з тимчасово окупованої території України, де в графі відомості про неповнолітніх осіб, які прибули разом з такою особою, зазначені ОСОБА_6 ОСОБА_7, ІНФОРМАЦІЯ_1, та ОСОБА_6, ІНФОРМАЦІЯ_2, а на зворотному боці довідки проставлений штамп, що місце перебування зареєстровано за адресою: м. Краматорськ, бул. Краматорський, 11/175. (а.с. 11)

Як видно, після народження позивачем дитини, 24.12.2015 р., їй був виданий дублікат зазначеної довідки із зазначенням у графі відомості про малолітніх, неповнолітніх осіб, які прибули разом з позивачем, зазначений ще ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_3, але на зворотному боці відсутній штамп Державної міграційної служби. (а.с. 12)

З підстав відсутності штампу Державної міграційної служби на зворотному боці дублікату довідки, позивачу було відмовлено у продовженні виплати грошової допомоги на проживання з 13.05.2016 р., що підтверджується листом заступника начальника управління праці та соціального захисту населення Краматорської міської ради від 23.05.2016 р. № 1339. (а.с. 17)

Відповідно дост. 19 Конституції України,органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбаченіКонституціюта законами України.

Згідност. 46 Конституції України,громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Відповідно до ч. 1ст. 1 Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб»,(даліЗакон) внутрішньо переміщеною особою є громадянин України, іноземець або особа без громадянства, яка перебуває на території України на законних підставах та має право на постійне проживання в Україні, яку змусили залишити або покинути своє місце проживання у результаті або з метою уникнення негативних наслідків збройного конфлікту, тимчасової окупації, повсюдних проявів насильства, порушень прав людини та надзвичайних ситуацій природного чи техногенного характеру.

Згідно ст. 4 Закону факт внутрішнього переміщення підтверджується довідкою про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, що діє безстроково, крім випадків, передбаченихстаттею 12 цього Закону.

Підставою для взяття на облік внутрішньо переміщеної особи є проживання на території, де виникли обставини, зазначені встатті 1 цього Закону, на момент їх виникнення.

Для отримання довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, така особа звертається із заявою до структурного підрозділу з питань соціального захисту населення районних, районних у місті Києві державних адміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі утворення) рад за місцем проживання у порядку, встановленому ОСОБА_5 Міністрів України.

Форма заяви затверджується центральним органом виконавчої влади з формування та забезпечення реалізації державної політики у сферах зайнятості населення та трудової міграції, трудових відносин, соціального захисту, соціального обслуговування населення, волонтерської діяльності, з питань сім'ї та дітей, оздоровлення та відпочинку дітей, а також захисту прав депортованих за національною ознакою осіб, які повернулися в Україну.

Порядок надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, затвердженимпостановою ОСОБА_5 Міністрів України від 01.10.2014 року № 505, передбачає надання грошової допомоги внутрішньо переміщеним особам, які стоять на обліку в структурних підрозділах з питань соціального захисту населення міських, районних у містах (у разі утворення) рад, з дня звернення за її призначенням і виплачується по місяць зняття з такого обліку включно, але не більше ніж шість місяців (п. 1 Порядку).

Пунктом 1ст. 1 Закону України від 24.12.2015 року «Про внесення змін до деяких законів України щодо посилення гарантій дотримання прав і свобод внутрішньо переміщених осіб»довідку про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи було вилучено з переліку документів, до яких вносяться відомості про місце проживання та місце перебування особи, визначенихЗаконом України від 11.12.2003 року «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні».

Пунктом 4 частини 2розділу І Закону України від 24.12.2015 року «Про внесення змін до деяких законів України щодо посилення гарантій дотримання прав і свобод внутрішньо переміщених осіб»доповнена частина 1статті 4 Закону України від 20.10.2014 року «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб», яка наголошує, що довідка про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи діє безстроково, крім випадків, передбаченихстаттею 12 цього Закону.

Отже, з часу набрання чинності вказаним Законом, а саме з 13.01.2016 р., проставляння територіальними підрозділами Державної міграційної служби України відмітки про реєстрацію місця проживання осіб, зазначених у довідці, не передбачено законом, оскільки саме Міністерство соціальної політики визначено відповідальним за забезпечення формування та ведення, а на структурні підрозділи з питань соціального захисту населення покладено завдання щодо вирішення питання стосовно видачі довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, реєстрації та постановки її на облік в Єдиній інформаційній базі.

Такий висновок також випливає з того, що вносячи зміниЗаконом України від 24.12.2015 р. «Про внесення змін до деяких законів України щодо посилення гарантій дотримання прав і свобод внутрішньо переміщених осіб», законодавець виключив п. 5 ч. 2 ст. 9 Закону, норма якого передбачала обовязок внутрішньо переміщеної особи один раз на шість місяців з»являтися до відповідного структурного підрозділу уповноваженого органу міграційної політики.

Також слід зазначити, щоЗаконом України № 888-VIII «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо розширення повноважень органів місцевого самоврядування та оптимізації надання адміністративних послуг»повноваження з реєстрації місця проживання та місця перебування віднесені до повноважень органів місцевого самоврядування, а не органів ДМС України.

Крім того, ч. 1ст. 12 Законунадає вичерпний перелік підстав для скасування дії довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи та внесення відомостей про це в Єдину інформаційну базу даних про внутрішньо переміщених осіб і такими є обставини, за яких внутрішньо переміщена особа: 1) подала заяву про відмову від довідки; 2) скоїла злочин: дії, спрямовані на насильницьку зміну чи повалення конституційного ладу або на захоплення державної влади; посягання на територіальну цілісність і недоторканність України; терористичний акт; втягнення у вчинення терористичного акту; публічні заклики до вчинення терористичного акту; створення терористичної групи чи терористичної організації; сприяння вчиненню терористичного акту; фінансування тероризму; здійснення геноциду, злочину проти людяності або військового злочину; 3) повернулася до покинутого місця постійного проживання; 4) виїхала на постійне місце проживання за кордон; 5) подала завідомо недостовірні відомості.

Отже, з часу набрання чинності цимЗаконом, а саме з 13.01.2016 р., проставляння територіальними підрозділами Державної міграційної служби України відмітки про реєстрацію місця проживання осіб, зазначених у довідці, не є необхідним, оскільки саме Міністерство соціальної політики визначено відповідальним за забезпечення формування та ведення, а на структурні підрозділи з питань соціального захисту населення покладено завдання щодо вирішення питання стосовно видачі довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, реєстрації та постановки її на облік в Єдиній інформаційній базі.

Такий висновок також випливає з того, що вносячи зміниЗаконом України від 24.12.2015 р. «Про внесення змін до деяких законів України щодо посилення гарантій дотримання прав і свобод внутрішньо переміщених осіб», законодавець виключив п. 5 ч. 2ст. 9 Закону, норма якого передбачала обов'язок внутрішньо переміщеної особи один раз на шість місяців з'являтися до відповідного структурного підрозділу уповноваженого органу міграційної політики.

Так,ст. 117 Конституції Українивизначає, що ОСОБА_5 Міністрів України в межах своєї компетенції видає постанови і розпорядження, які є обов'язковими до виконання. ОСОБА_5 Міністрів України підписує Прем'єр-міністр України. Нормативно-правові акти ОСОБА_5 Міністрів України, міністерств та інших центральних органів виконавчої влади підлягають реєстрації в порядку, встановленому законом.

Крім того, слід взяти до уваги те, що п. 2 розділу ІІ Перехідних положень Закону України від 24.12.2015 року «Про внесення змін до деяких законів України щодо посилення гарантій дотримання прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» визначено необхідність ОСОБА_5 Міністрів України протягом трьох місяців з дня набрання чинності цимЗакономпривести свої нормативно-правові акти у відповідність із цим Законом.

На час відмови відповідача в наданні позивачу адресної грошової допомоги ОСОБА_5 Міністрів України не було видано нормативно-правових актів, спрямованих на приведення їх у відповідність із внесеними доЗаконузмінами.

Юридична силазаконуяк основного джерела права, його місце в системі нормативно-правових актів закріплені вКонституції України.

Однією з ознак, яка відрізняєзаконвід інших нормативно-правових актів, є прийняття його вищим представницьким органом державної влади, та п. 3 ч. 1ст. 85 Конституції Українизакріплено, що прийняття законів належить до повноважень Верховної Ради України, яка є єдиним органом законодавчої влади.

Вища юридична силазаконутакож полягає у тому, що всі підзаконні нормативно-правові акти приймаються на основізаконівта за своїм змістом не повинні суперечити їм. Підпорядкованість таких актів законам закріплена у положенняхКонституції України.

З огляду на принцип законності - пріоритетзаконунад підзаконними актами, посилання відповідача як на підставу відмови у призначенні щомісячної адресної допомоги на п. 7-1 Порядку через відсутність відмітки територіального підрозділу Державної міграційної служби на зворотному боці довідки про взяття на облік, є таким, що не відповідає діючому законодавству.

При цьому суд погоджується з доводами позивача про те, що з урахуванням вимогист. 20 Закону, яка наголошує, що закони та інші нормативно-правові акти України діють в частині, що не суперечить цьомуЗакону, вважати наявність відмітки структурного підрозділу Державної міграційної служби України ознакою дійсності довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, є рішенням помилковим і таким, що прийнято в порушенням чинного законодавства.

Таким чином, довідка про взяття на облік особи, переміщеної з тимчасово окупованої території України, видана позивачу ОСОБА_1 праці і соціального захисту населення Краматорської міської ради, з огляду наст. 4 Закону України,діє безстроково, до того ж під час судового розгляду не встановлено обставин для скасування такої довідки з підстав, визначенихст. 12 Закону, а тому рішення відповідача, згідно якого позивачу було відмовлено у призначенні адресної грошової допомоги внутрішньо переміщеній особі, є протиправним.

Виходячи з наведеного, суд приходить до висновку про часткове задоволення позовних вимог ОСОБА_3 про визнання дій відповідача протиправними щодо відмови позивачув наданні щомісячної адресної грошової допомоги як внутрішньо переміщеній особі для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, відповідно до заяви від 13.05.2016 р. та зобовязання ОСОБА_1 соціального захисту населення Краматорської міської ради здійснити нарахуваннята виплату позивачущомісячної адресної грошової допомоги як внутрішньо переміщеній особі для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, відповідно до її від 13.05.2016 р., а саме з 13.05.2016 р. по 20.06.2016 р., оскільки рішенням відповідача від 19.07.2016 р. позивачу ОСОБА_3 була призначена допомога як переміщеній особі на проживання з 21.06.2016 р. по 20.12.2016 р. (а.с. 36)

Відповідно до ч.1ст. 94 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України.

Враховуючи, що судове рішення прийняте не на користь відповідача - суб'єкта владних повноважень, а позивач був звільнений від сплати судового збору, сума судового збору підлягає стягненню за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень на користь Державного бюджету України.

На підставі викладеного та керуючись ст.ст.17, 19,94, 158-163,167, 185-186 КАС України, ст.ст. 19, 46, 85, 117 Конституції України, ст. ст. 1,4,12,20 Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб», суд,-

ПОСТАНОВИВ:

Позовні вимоги ОСОБА_3 до ОСОБА_1 праці та соціального захисту населення Краматорської міської ради про визнання протиправними дії ОСОБА_1 праці та соціального захисту населення Краматорської міської ради щодо відмови в наданні щомісячної адресної грошової допомоги, як внутрішньо переміщеній особі для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово комунальних послуг за заявою від 13.05.2016 р. та зобовязання ОСОБА_1 праці та соціального захисту населення Краматорської міської ради здійснити нарахування та поновити виплату щомісячної адресної грошової допомоги як внутрішньо переміщеній особі для покриття витрат на проживання за заявою від 13.05.2016 р. задовольнити частково.

Визнати протиправними дії ОСОБА_1 соціального захисту населення Краматорської міської ради щодо відмови ОСОБА_3в наданні щомісячної адресної грошової допомоги як внутрішньо переміщеній особі для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, відповідно до заяви ОСОБА_3 від 13.05.2016 р.

Зобовязати ОСОБА_1 соціального захисту населення Краматорської міської ради здійснити нарахуваннята виплату ОСОБА_3щомісячної адресної грошової допомоги як внутрішньо переміщеній особі для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, відповідно до заяви ОСОБА_3 від 13.05.2016 р., а саме з 13.05.2016 р. по 20.06.2016 р.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень ОСОБА_1 праці та соціального захисту населення Краматорської міської ради на користь держави судовий збір (отримувач: Краматор. УК/м. Краматорськ/22030001; ККД: 22030001; назва ККД: судовий збір (Державна судова адміністрація України, 050); рахунковий рахунок: 31214206700059; МФО: 834016; ЄДРПОУ (суду): 02895656; ЄДРПОУ (банку): 37944338; банк отримувача: ГУ ДКСУ у Донецькій області) в сумі 551 (п'ятсот п'ятдесят одна) грн. 20 коп.

Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу було подано.

Постанова суду може бути оскаржена до Донецького апеляційного адміністративного суду через Краматорський міський суд Донецької області шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня її проголошення.

Суддя Краматорського міського

суду Донецької області К.С. Юр`єва