Постанова № 59577751, 09.08.2016, Волноваський районний суд Донецької області

Дата ухвалення
09.08.2016
Номер справи
221/3897/16-а
Номер документу
59577751
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

221/3897/16-а

2-а/221/59/2016

П О С Т А Н О В А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

09 серпня 2016 року

Волноваський районний суд, Донецької області

в складі головуючого судді - Ковей Л.В.

при секретареві - Метьолкіной Н.В.

за участю представника відповідача - ОСОБА_1

розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_2 до Управління пенсійного фонду України в Волноваському районі, Донецької області про визнання дій неправомірними щодо обмеження під час перерахунку пенсії за вислугу років та зобов'язання вчинити певні дії,-

В С Т А Н О В И В:

26 липня 2016 року позивач звернувся до суду з адміністративним позовом, в якому просить визнати дії управління Пенсійного фонду України в Волноваському районі, Донецької області щодо обмежень під час перерахунку розміру пенсії за вислугу років неправомірними та зобов'язати управління Пенсійного фонду України в Волноваському районі, Донецької області здійснити перерахунок пенсії з 15.12.2015 року на підставі довідки прокуратури Донецької області № 18-57-320 від 11.03.2016 року, відповідно до ст. 50-1Закону України «Про прокуратуру»(в редакціїзакону № 2663-ІІІ від 12.07.2001 року), виходячи з розрахунку 90 % від середнього заробітку без обмеження граничного розміру пенсії, та здійснити відповідні виплати.

Позовні вимоги обґрунтовує тим, що з 1983 року працював в органах військової прокуратури, а з грудня місяця 1996 року і по березень 2006 року працював в органах прокуратури Донецької області. З 01.09.2011 року був звільнений з посади старшого слідчого прокуратури Волноваського району, Донецької області, і з того часу йому призначена пенсія за вислугою років на підставі ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» від 05.11.1991 року № 1789-Х11 (у редакції чинній на час призначення пенсії) у розмірі 90% від суми заробітної плати.

З зазначеного вище часу позивач перебуває на обліку в УПФУ в Волноваському районі у звязку зі звільненням з органів прокуратури, йому видано довідку про суму заробітної плати для нарахування пенсії за відповідною посадою.

Прокуратурою Донецької області 11.03.2016 року позивачу видано довідку № 18-57-320 про суму заробітної плати для нарахування пенсії по відповідній посаді станом на 15.12.2015 року в розмірі 9295,71 гривень. У зв'язку із цим, позивач 18.03.2016 року звернувся до УПФУ в Волноваському районі, Донецької області для проведення перерахунку пенсії на підставі довідки прокуратури Донецької області № 18-57-320 від 18.03.2016 року. Згідно відповіді Управління пенсійного фону України в Волноваському районі, Донецької області від 22.03.2016 року, позивачу відмовлено у проведенні перерахунку пенсії згідно довідки прокуратури Донецької області 18-57-320 від 11.03.2016 року, оскільки відповідно до п.5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» № 213-У111 від 02.03.2015 року з 1 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії призначаються відповідно до законів України «Про державну службу», «Про прокуратуру», «Про статус народного депутата України», «Про Кабінет Міністрів України», «Про судову експертизу», «Про Національний банк України», «Про службу в органах місцевого самоврядування», «Про дипломатичну службу», Податкового та Митного кодексів України, Положення про помічника консультанта народного депутата України. Пенсії в порядку та на умовах, визначених відповідно до вищезазначених законів, зокрема, Закону України «Про прокуратуру», не призначаються, раніше призначені пенсії не перераховуються, тому в перерахунку пенсії позивачу відмовлено.

В судове засідання позивач не зявилася, але в заяві зазначив про розгляд справи у його відсутність.

Суд заслухавши думку представника відповідача ОСОБА_1, яка не заперечувала проти розгляду справи у відсутність позивача ОСОБА_3, вважає можливим розгляд справи у відсутність позивача ОСОБА_2

Представник відповідача ОСОБА_1 позов не визнала і просила відмовити на підставі поданих заперечень до позову.

Суд, заслухавши пояснення представника відповідача ОСОБА_1, дослідивши наявні письмові докази, вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню з наступних підстав.

Судом встановлено, що позивач ОСОБА_2 перебуває на обліку в Управлінні ПФУ в Волноваському районі, Донецької області як одержувач пенсії за вислугою років відповідно доЗакону України «Про прокуратуру»з 01.03.2006 року, про що не заперечує відповідач. Первісний розмір пенсії був обчислений в сумі 90% від суми місячної заробітної плати.

Згідно довідки прокуратури Донецької області № 18-57-320 від 11.03.2016 року фактична заробітна плата для нарахування пенсії за посадою старшого слідчого складає 9295,71 гривень.

Відповідно до ч.1ст.58 Конституції України, закони та нормативні акти не мають зворотної сили в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність.

Відповідно дост. 22 Конституції Україниправа і свободи людини і громадянина, закріплені Конституцієюне є вичерпними. Конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

Згідно зіст. 64 Конституції Україниконституційні права і свободи людини і громадянина не можуть бути обмежені, крім випадків, передбаченихКонституцією України.

Принципи соціальної держави втілено також у ратифікованих Україною міжнародних актах: Міжнародному пакті про економічні, соціальні і культурні права 1966 року, Європейській соціальній хартії (переглянутій) у 1996 році, Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод 1950 року, та рішеннях Європейського суду з прав людини. Зокрема, згідно зі ст. 12 Європейської соціальної хартії (переглянутої) у 1996 році, держава зобов'язана підтримувати функціонування системи соціального забезпечення, її задовільний рівень, докладати зусиль для її поступового посилення, тощо.

ЗгідноПостанови Кабінету Міністрів України «Про упорядкування структури та умов праці працівників органів прокуратури» № 505 від 31.05.2012, яка набрала чинності 14.06.2012, затверджено нові схеми посадових окладів працівників органів прокуратури, відповідно до яких відбулося підвищення заробітної плати відповідних категорії прокурорсько-слідчих працівників, та у зв'язку з якою працівники прокуратури мають право на перерахунок пенсії з 01.07.2012 року.

Отже, позивач ще у 2006 році набув право на пенсію за вислугою років, на підставі ч.1 ст. 50-1закону України «Про прокуратуру»в редакції, що діяла на той час, в розмірі 90 відсотків від суми місячної заробітної плати.

Відповідно до ч.13 ст. 50-1Закону України «Про прокуратуру»(у редакції, що діяла на момент призначення пенсії), обчислення (перерахунок) пенсій провадиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком.

Крім цього, відповідно до частин 17,18 ст.50-1Закону України «Про прокуратуру»(у редакції, що діяла на момент призначення пенсії), призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників.

Перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсій провадиться з урахуванням фактично отримуваних працівниками виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи.

В подальшому до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру»вносились певні зміни.

Законом України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» № 3668-VI від 08.07.2011 року до статті 50-1Закону України «Про прокуратуру»внесено нову норму, згідно з якою максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність.

Згідно з пунктом 2розділу II «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи»(Закон набрав чинності з 1 жовтня 2011 року) обмеження пенсії (щомісячного довічного грошового утримання) максимальним розміром, встановленим цим Законом, не поширюється на пенсіонерів, яким пенсія (щомісячне довічне грошове утримання) призначена до набрання чинності цим Законом.

Таким чином внесені зміни до статті 50-1Закону України «Про прокуратуру»щодо розміру пенсії у відсотках стосуються порядку призначення пенсії прокурорам і слідчим у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії.

Процедури призначення та перерахунку пенсії різні за змістом і механізмом їх проведення. Нормами, які визначають механізм проведення перерахунку пенсії за вислугу років прокурорам, є частина тринадцята, вісімнадцята статті 50-1Закону України «Про прокуратуру»у редакції, яка діяла на час призначення пенсії. Отже при перерахунку пенсії працівникам прокуратури має застосовуватися норма, яка визначає розмір пенсії у відсотках без обмеження її граничного розміру, що діяла на момент призначення пенсії, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком, тому суд приходить до висновку про задоволення позовних вимог у повному обсязі.

Згідно дост. 94 КАС Україниякщо судове рішення ухвалене на користь не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України.

Керуючись ст. ст. 2, 6-15, 17-18, 69-71, 79, 86, 94, 122, 128, 143, 158-163, 167, 185-186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України в Волноваському районі, Донецькій області про визнання дій неправомірними щодо обмеження під час перерахунку пенсії за вислугу років та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити.

Визнати неправомірними дії Управління пенсійного фонду України в Волноваському районі, Донецької області у відмові в перерахунку ОСОБА_2 розміру пенсії за вислугу років.

Зобов'язати Управління пенсійного фонду України в Волноваському районі здійснити ОСОБА_2 перерахунок пенсії з 15.12.2015 року на підставі довідки прокуратури Донецької області № 18-57-320 від 11.03.2016 року, відповідно до ч.ч. 13,18 ст. 50-1Закону України «Про прокуратуру»(в редакціїзакону № 2663-ІІІ від 12.07.2001 року), виходячи з розрахунку 90 % від середнього заробітку та здійснити відповідні виплати.

Стягнути з Державного бюджету України на користь ОСОБА_2 судовий збір у розмірі 551,20 гривень.

Апеляційна скарга на постанову суду може бути подана до Донецького апеляційного адміністративного суду через Волноваський районний суд, Донецької області протягом 10 днів з дня отримання її копії.

Суддя Л.В. Ковей