Постанова № 59575141, 25.07.2016, Жашківський районний суд Черкаської області

Дата ухвалення
25.07.2016
Номер справи
693/626/16-а
Номер документу
59575141
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 693/626/16-а

2-а/693/20/16

П О С Т А Н О В А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

25.07.2016 року м. Жашків

Жашківський районний суд Черкаської області

в складі : головуючого судді Шимчика Р.В.,

при секретареві Піддубняк О.А.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Жашків адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Жашківському районі Черкаської області про визнання дій неправомірними та зобовязання вчинити певні дії,

В С Т А Н О В И В:

Позивач ОСОБА_1 звернувся до суду із зазначеним вище позовом до Управління Пенсійного фонду України в Жашківському районі Черкаської області.

В обґрунтування своїх позовних вимог вказав, що він є учасником бойових дій. Його загальний стаж роботи становить 39 років. 55-го річного віку позивач досяг 29 травня 2014 року. 16.05.2016 року він звернувся до УПФ України в Жашківському районі Черкаської області про призначенні йому дострокової пенсії за віком на підставі абз. 6 п. 3 розділу ХV Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування». Позивачу запропонували подати відповідний перелік документів. На наступний день 17.05.2016 року позивач подав необхідний перелік документів. Проте в прийомі документів йому було відмовлено. Працівник УПФ України в Жашківському районі позивачу пояснила, що він не може скористатися вищевказаним пунктом закону, тому що там зазначено не чітко і що цим пунктом закону можуть скористатися лише учасники Великої Вітчизняної Війни, учасники війни в Афганістані, а учасників АТО в тому переліку немає. Тобто, було відмовлено з посиланням на те, що особи, які були призвані під час мобілізації на військову службу на особливий період і брали участь в бойових діях по забезпеченню антитерористичної операції не віднесені до категорії осіб, які мають право на достроковий вихід на пенсію.

Позивач 03.06.216 року повторно звернувся до УПФ України в Жашківському районі із письмовою заявою з документами відповідно до переліку та вимогою прийняти відповідне рішення. Звернувшись до УПФ України в Жашківському районі 16.06.2016 року позивач дізнався, що рішення так і не прийнято. Працівники Пенсійного фонду пояснюють це тим, що відправили запит до обласного військкомату з проханням пояснити, чи мав право районний комісаріат надати позивачу довідку про його участь у бойових діях.

Позивач вважає дії Управління Пенсійного фонду України в Жашківському районі Черкаської області незаконними, необґрунтованими, такими що порушують його права та законні інтереси. В звязку з чим позивач звернувся до суду з позовом та просив визнати дії УПФ України в Жашківському районі щодо не розгляду його заяви про призначення дострокової пенсії за віком на підставі Закону України «Про загальнообовязкове пенсійне страхування» неправомірними та зобовязати відповідача розглянути його заяву щодо призначення йому дострокової пенсії за віком та прийняти рішення відповідно до Прикінцевих положень вказаного Закону.

До початку розгляду справи по суті, в звязку з отриманням відповіді від УПФ в Жашківському районі на свою заяву про відмову в призначенні дострокової пенсії за віком, позивач змінив позовні вимоги та просив визнати дії УПФ в Жашківському районі щодо порушення термінів розгляду його заяви неправомірними та зобовязати відповідача скасувати рішення (протокол №497 від 09.06.2016 року) в частині відмови у призначенні йому дострокової пенсії за віком та прийняти нове рішення про призначення йому вказаної пенсії з часу подання заяви, а саме з 03.06.2016 року.

В судовому засідання позивач ОСОБА_1 заявлений позов підтримав повністю, просив його задовольнити.

В судовому засіданні представники Управління Пенсійного фонду України в Жашківському районі Черкаської області - ОСОБА_2, яка діє згідно довіреності № 2537/09 від 08.06.2016 року, та ОСОБА_3, яка діє згідно довіреності № 1835/09 від 29.04.2016 року, - заявлений позов не визнали, просили в його задоволенні відмовити в звязку з тим, що на позивача не розповсюджуються положення абз. 6 п. 3 розділу ХV Прикінцевих положень Закону України « Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування», тому що в ньому не зазначено, що до учасників бойових дій відносяться особи, які брали участь в АТО на Сході України.

Суд, вислухавши учасників процесу, дослідивши матеріали справи, приходить до висновку, що заявлений позов підлягає до задоволення, виходячи із наступного.

Судом установлено, що відповідно до посвідчення серії АБ № 236535 від 25.06.2015 року, ОСОБА_1 являється учасником бойових дій (а.с.14).

Згідно копії довідки від 13.06.2016 року № 230, виданої Жашківським районним військовим комісаріатом, ОСОБА_1 проходив військову службу в складі діючої армії в період бойових дій в зоні проведення антитерористичної операції на території Луганської та Донецької областей з 19.03.2015 року по 03.06.2015 року, з 05.06.2015 року по 17.06.2015 року, з 03.07.2015 року по 21.12.2015 року, з 07.01.2016 р. по 08.01.2016 року, з 07.03.2016 року по 04.04.2016 року. Загальна кількість: 293 (двісті девяносто три) календарних днів. Зазначена служба підлягає зарахуванню до трудового стажу призначення пенсії на пільгових умовах один місяць служби за три місяці.

03.06.2016 року позивач звернувся до УПФ України в Жашківському районі з заявою про призначення пенсії як учаснику бойових дій на підставі абз.6 п.3 розділу ХV Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» та у відповідності до ст.. 6 ЗУ «Про пенсійне забезпечення» до заяви позивачем подано необхідний пакет документів.

Листом від 18.07.2016 року № 3205/03 УПФ України в Жашківському районі позивачу відмовлено в призначенні дострокової пенсії з посиланням на те, що участь в антитерористичній операції не підпадає під дію п.6 постанови КМУ від 12.08.1993 року №637. При цьому, в листі зазначено, що 09.06.2016 року прийнято відповідне рішення (протокол №497).

Аналізуючи норми чинного законодавства суд приходить до наступного.

Відповідно до ст. 19 Конституції України правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством.

Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно ст. 16 Закону України "Про пенсійне забезпечення" військовослужбовці, особи начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, які брали участь у бойових діях, а також ті, які стали інвалідами внаслідок поранення, контузії, каліцтва, одержаних при захисті Батьківщини або при виконанні інших обов'язків військової служби (службових обов'язків), або внаслідок захворювання, пов'язаного з перебуванням на фронті чи виконанням інтернаціонального обов'язку, а також батьки і дружини (якщо вони не взяли повторний шлюб) військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, які померли (загинули) у період проходження військової служби (виконання службових обов'язків) чи після звільнення зі служби, але внаслідок поранення, контузії, каліцтва, одержаних при виконанні обов'язків військової служби (службових обов'язків), захворювання, пов'язаного з перебуванням на фронті, ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи чи виконанням інтернаціонального обов'язку, мають право на пенсію: чоловіки - після досягнення 55 років і при стажі роботи не менше 25 років.

Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів ПФУ визначено Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» ( далі - Закон № 1058-IV).

Абзацом шостим пункту 3 Прикінцевих положень Закону № 1058-IV встановлено, що військовослужбовці, особи начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, які брали участь у бойових діях, а також ті, що стали інвалідами внаслідок поранення, контузії, каліцтва, отриманих при захисті Батьківщини або при виконанні інших обов'язків військової служби (службових обов'язків), або внаслідок захворювання, пов'язаного з перебуванням на фронті чи виконанням інтернаціонального обов'язку, дружини (чоловіки), якщо вони не взяли повторний шлюб, і батьки військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, які померли (загинули) у період проходження військової служби (виконання службових обов'язків) чи після звільнення із служби, але внаслідок поранення, контузії, каліцтва, отриманих при виконанні обов'язків військової служби (службових обов'язків), захворювання, пов'язаного з перебуванням на фронті, ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи чи виконанням інтернаціонального обов'язку, мають право на призначення дострокової пенсії за віком після досягнення чоловіками 55 років, жінками - 50 років та за наявності страхового стажу не менше 25 років для чоловіків і не менше 20 років для жінок.

Правове регулювання відносин між державою і громадянами України у зв'язку з виконанням ними конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни здійснює Закон України «Про військовий обов'язок та військову службу» № 2232-ХІІ.

Відповідно до частини дев'ятої статті 1 цього Закону щодо військового обов'язку громадяни України поділяються, зокрема, на такі категорії: військовослужбовці - особи, які проходять військову службу; військовозобов'язані - особи, які перебувають у запасі для комплектування Збройних Сил України та інших військових формувань на особливий період, а також для виконання робіт із забезпечення оборони держави.

Закон України № 2011-ХІІ «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», який визначає основні засади державної політики у сфері соціального захисту військовослужбовців та членів їх сімей, встановлює єдину систему їх соціального та правового захисту, гарантує військовослужбовцям та членам їх сімей в економічній, соціальній, політичній сферах сприятливі умови для реалізації їх конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни та регулює відносини у цій галузі, поширюється також на військовозобов'язаних та резервістів, призваних на військову службу.

Системний аналіз наведених норм права дає підстави дійти висновку, що громадяни із числа військовозобов'язаних, які призвані та проходять військову службу, у цей період вважаються такими, що користуються гарантіями держави на рівні із іншими військовослужбовцями.

Як вже зазначалось вище, позивач є військовослужбовцем, що проходив військову службу, має статус учасника бойових дій, оскільки у період з 19.03.2015 року по 03.06.2015 року, з 05.06.2015 року по 17.06.2015 року, з 03.07.2015 року по 21.12.2015 року, з 07.01.2016 р. по 08.01.2016 року, з 07.03.2016 року по 04.04.2016 року проходив військову службу в складі діючої армії в період бойових дій в зоні проведення антитерористичної операції на території Луганської та Донецької областей.

Згідно копії трудової книжки БТ-І № 5481130 ОСОБА_1, він має страховий трудовий стаж - 39 років, тобто понад 25 років, як того вимагає пенсійне законодавство.

Отже, позивач згідно вимог ст. 16 Закону України "Про пенсійне забезпечення" набув право на призначення та отримання пенсії за віком, як учасник бойових дій на підставі абз. 6 п. 3розділу XV Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», а дії відповідача з приводу відмови в призначенні йому пенсії зі зменшенням пенсійного віку - носять протиправний характер.

При цьому суд вважає за необхідне зазначити, що строкова військова служба є лише різновидом військової служби, передбаченим ЗУ «Про військовий обов'язок та військову службу», та не визнається єдиною та виключною підставою для призначення особі пенсії зі зменшенням пенсійного віку.

Позивач просить призначити йому пенсію на підставі абз. 6 п. 3розділу XV Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Тобто, позивачзаявив про своє бажання призначити йому пенсію як учаснику бойових дій, який має право на скорочення пенсійного вікув силу безпосередньої участі у захисті Батьківщини.

Частиною 1 ст. 9 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

У відповідності до приписів КАС України, суд для повного та всебічного захисту порушеного права та інтересу вправі прийняти постанову, якою покласти обов'язок відновити порушене право та інтерес, суд також вправі визначити такий спосіб відновлення.

За загальним правилом, визначеним ч. 1 ст. 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», пенсія призначається з дня звернення за пенсією.

Враховуючи, що позивач звернувся за призначенням пенсії 03.06.2016 року, суд приходить до висновку про необхідність відновлення його порушеного права шляхом зобов'язання відповідача призначити пенсію ОСОБА_1 як учаснику бойових дій саме з 03.06.2016 року.

Крім того, слід зазначити, що відповідачем порушено також терміни розгляду звернення позивача, оскільки про прийняте рішення про відмову в призначенні пенсії від 09.06.2016 року, він був повідомлений листом УПФ України в Жашківському районі від 18 липня 2016 року.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 159, 160-163 КАС України, положеннями Конституції України, ЗУ України «Про загальнообовязкове Пенсійне страхування», ЗУ «Про військовий обовязок та військову службу», суд

П О С Т А Н О В И В:

Позов ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Жашківському районі Черкаської області про визнання дій неправомірними та зобовязання вчинити певні дії задовольнити.

Визнати неправомірними дії Управління Пенсійного фонду України в Жашківському районі Черкаської області, щодо порушення термінів розгляду заяви ОСОБА_1 про призначення йому дострокової пенсії за віком на підставі Закону України «про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» та відмови у її призначенні.

Зобовязати Управління Пенсійного фонду України в Жашківському районі Черкаської області скасувати рішення (протокол № 497 від 09.06.2015 року) у частині відмови у призначенні пенсії ОСОБА_1 дострокової пенсії за віком та призначити ОСОБА_1 дострокову пенсію за віком відповідно до абзацу 6 пункту 3 розділу ХV Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» із часу подання заяви, а саме: із 03.06.2016 року.

Стягнути з Управління Пенсійного фонду України в Жашківському районі Черкаської області на користь держави судові витрати в сумі 551 (пятсот пятдесят одна) грн. 20 коп.

Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду через Жашківський районний суд Черкаської області шляхом подачі апеляційної скарги на протязі 10 днів з дня його проголошення.

Головуючий: Роман Васильович Шимчик