Справа № 635/6124/15-а
Провадження 2-а/635/80/2015
П О С Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
02 березня 2016 року Харківський районний суд Харківської області у складі:
Головуючого судді - Караченцева І.В.,
за участю секретаря - Ус Ю.В.,
представника відповідача - ОСОБА_1
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в смт. Покотилівка адміністративну справу за позовом пана ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України в Харківському районі Харківської області про визнання дій противоправними та зобовязання вчинити певні дії,-
В С Т А Н О В И В:
До Харківського районного суду Харківської області звернувся пан ОСОБА_2 з адміністративним позовом до Управління Пенсійного фонду України в Харківському районі Харківської області, в якому просить суд поновити строк позовної давності, так як він неодноразово звертався з заявами про перерахунок пенсії до управління Пенсійного фонду України в Харківському районі Харківської області і намагався вирішити це питання в позасудовому порядку, що, на його думку свідчить про перерву шестимісячного строку позовної давності, та, на підставі статті 50, 54, 57 закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» і пункту 4 постанови Кабінету міністрів України «Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 23.11.2011 р. № 1210, просив суд визнати протиправними та скасувати рішення управління Пенсійного фонду України в Харківському районі Харківської області щодо відмови у перерахунку йому пенсії на підставі довідки про заробітну плату № 66 від 17.07.2014 р., що видана адміністрацією КП «Автобаза швидкої медичної допомоги» та зобовязати управління Пенсійного фонду України в Харківському районі Харківської області здійснити перерахунок йому пенсії на підставі довідки про заробітну плату № 66 від 17.07.2014 р., що видана адміністрацією КП «Автобаза швидкої медичної допомоги» починаючи з дня його звернення до управління Пенсійного фонду України в Харківському районі Харківської області, тобто з 18.09.2014 р.
Ухвалою Харківського районного суду Харківської області від 02.03.2016 р. суд поновив строк позовної давності за позовом ОСОБА_2, з урахуванням викладених в його позові поважних причин для поновлення цього строку.
В обґрунтування заявленого позову пан ОСОБА_2 зазначив, що вважає дії відповідача щодо відмови у перерахунку йому пенсії - незаконним. Він є ліквідатором ЧАЕС 1 категорії та під час ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи отримав посилену дозу іонізуючого випромінювання, внаслідок чого став інвалідом ЧАЕС 3-ої групи.
18.09.2014 р. він звернувся до Управління Пенсійного фонду України в Харківському районі Харківської області та надав довідку від 17.07.2014 р. № 66, що видана адміністрацією комунального підприємства «Автобаза швидкої медичної допомоги міста Харкова».
На початку травня 2015 р., рішенням управління від 25.09.2014 р. № 288-04 йому було відмовлено у перерахунку пенсії на підставі довідки про заробітну плату № 66 від 17.07.2014 р., з обґрунтуванням цієї відмови тим, що, оскільки він працював водієм вахтової лікарні, то заробітна плата повинна була бути обчислена як працівнику, який перебував у відрядженні, тобто за фактично відпрацьований час, а довідка про заробітну плату № 66 від 17.07.2014 р. видана як працівнику, відрядженому у зону відчудження для виконання робіт, повязаних з ліквідацією наслідків аварії на ЧАЕС, тобто, з урахуванням доплати за роботу в понаднормовий час, що є неправомірним для вахтового методу організації робіт.
Позивач пан ОСОБА_2 в судове засідання не зявився та направив до суду письмову заяву в якій просив суд розглядати справу без його участі та просив задовольнити позов в повному обсязі на підставах викладених в позовній заяві. (а.с. 27)
Представник відповідача - Управління Пенсійного фонду України в Харківському районі Харківської області пані ОСОБА_1 в судове засідання зявилась та надала письмові заперечення на позов, вказавши, що, згідно з випискою з наказу Харківської автобази швидкої медичної допомоги № 77/к від 08.10.1986 р.: «ОСОБА_2 відряджений в м. Іванків терміном на 1 місяць з 16.10.1986 р.для медичного забезпечення населення, підстава розпорядження облздравввідділу».
Згідно з копією довідки за підписом заступника начальника оперативного штабу Міністерства охорони здоровя СРСР, завіреної управлінням соціального захисту населення Харківської районної державної адміністрації проживав та працював водієм з 16.10.1986 р. по 16.11.1986 р. в м. Чорнобиль Київської області в 30- кілометровій зоні від ЧАЕС (в першій зоні небезпеки), виконуючи доручення Мінохорони здоровя СРСР і Мінохорони здоровя УРСР. Має право на пільги по оплаті праці для працюючих та проживаючих в першій зоні небезпеки. Оплату здійснюють за місцем постійної роботи». (а.с. 46)
Однак, рішеннямУправління Пенсійного фонду України в Харківському районі Харківської області від 25.09.2014 р. № 288-04 пану ОСОБА_2 відмовлено в проведенні перерахунку пенсії із заробітної плати, оскільки довідка про заробітну плату від 17.07.2014 р. видана адміністрацією КП «Автобаза швидкої медичної допомоги міста Харкова» заповнена без дотримання вимог передбачених постановою Кабінету міністрів України від 23.11.2011 р. № 1210. (а.с. 45-47)
Суд, дослідивши матеріали справи у їх сукупності, всебічно та повно зясувавши фактичні обставини на яких ґрунтується позовна заява, обєктивно оцінивши докази, що мають істотне значення для їх розгляду і вирішенню по суті приходить до наступного.
Судом встановлені такі факти та відповідні їм правовідносини.
Відповідно до копії посвідчення серії А № 158059 пан ОСОБА_2 є учасником ліквідації аварії на ЧАЕС 1 категорії. (а.с. 8).
З 01.01.2015 р. отримує пенсію по інвалідності внаслідок захворювання повязаного з роботами по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, відповідно до закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», розраховану з урахуванням довідки виданої КП «Автобаза швидкої медичної допомоги м. Харкова» № 118 від 16.12.2014 р. з якої проводиться розрахунок заробітної плати нарахованої за роботу вахтовим методом. (а.с.45- 47)
18.09.2014 р. пан ОСОБА_2 звернувся до Управління із заявою щодо здійснення перерахунку пенсії із заробітної плати згідно наданих документів: довідки № 66 від 17.07.2014 р. та копії наказу від 08.10.1986 р. (а.с. 19)
Рішенням управління Пенсійного фонду України в Харківському районі Харківської області від 25.09.2014 р. № 288-04 позивачу відмовлено в проведенні перерахунку пенсії із заробітної плати, оскільки: «довідка про заробітну плату від 17.07.2014 р. видана адміністрацією КП «Автобаза швидкої медичної допомоги міста Харкова» заповнена без дотримання вимог передбачених постановою Кабінету міністрів України від 23.11.2011 р. № 1210, а саме: згідно з довідкою-табелем пан ОСОБА_2 працював водієм вахтової лікарні, отже, заробітна плата повинна бути обчислена як працівнику, який перебував у відрядженні, тобто, за фактично відпрацьований час, а довідка про заробітну плату від 17.07.2014 р. видана як працівнику, відрядженому у зону відчудження для виконання робіт повязаних із ліквідацією наслідків аварії на ЧАЕС, тобто з урахуванням доплати за роботу в понаднормовий час, що є неправомірним для вахтового методу організації робіт».
Суд встановив, що відповідач не заперечує щодо факту роботи позивача - пана ОСОБА_2 водієм у зоні ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС у період з 16.10.1986 р. по 16.11.1986 р. та має право отримувати пенсію по інвалідності внаслідок захворювання повязаного із ліквідацією наслідків аварії на ЧАЕС та не заперечує проти визначеної довідкою КП «Автобаза швидкої медичної допомоги міста Харкова» від 17.07.2014 р. кількості відпрацьованих годин.
Незгода відповідача полягає у тому, що хоча пан ОСОБА_2 і відпрацював визначену у довідці від 17.07.2014 р. кількість годин, але, він відпрацював їх у відрядженні понаднормово, а за понаднормова робота не зараховується при визначенні розміру пенсії у розумінні закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Вирішуючи спірне питання, суд враховує, що згідно з частиною першою статті 54 закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи можуть призначатися за бажанням громадянина із заробітку, одержаного за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках, у розмірі відшкодування фактичних збитків, який визначається згідно з законодавством.
Постановою Кабінету міністрів України «Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 23.11.2011 р. № 1210 визначено механізм обчислення пенсій по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсій у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи відповідно до статей 54 і 57 закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Відповідно до пп. 3 п. 4 цієї постанови: «У разі, коли особа пропрацювала у зоні відчуження менше календарного місяця у 1986 - 1990 роках, за її бажанням пенсія може бути обчислена виходячи із заробітної плати, одержаної за роботу у зоні відчуження, за весь фактично відпрацьований час, в одному із неповних календарних місяців роботи протягом цих років, без додавання суми заробітної плати за період роботи за межами зони відчуження. У такому разі заробітна плата за весь фактично відпрацьований час ділиться на число відпрацьованих днів, а одержана сума множиться на 25,4. Якщо дні роботи припали на вихідні і святкові дні, розрахунок заробітної плати проводиться у такому ж порядку, як і за роботу у робочі дні, а доплата за вихідні і святкові дні, нарахована за фактично відпрацьований час, з урахуванням встановленої кратності додається до суми обчисленої заробітної плати».
Пунктом 4 постанови Кабінету міністрів України «Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 23.11.2011 р. № 1210 визначено, що: «Якщо робота проводилася вахтовим методом, визначення тривалості роботи у зоні відчуження і заробітної плати для обчислення пенсії здійснюється виходячи з того, що одна повна вахта (не менше як 14 робочих днів підряд) вважається повним місяцем».
Згідно з пунктом 7 цієї постанови: «Пенсії призваних на військові збори військовозобов'язаних, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи та працювали у зоні відчуження в 1986 - 1990 роках, призначаються виходячи із заробітної плати, яку вони одержували за основним місцем роботи, з урахуванням фактично відпрацьованого часу у зоні відчуження, характеру виконуваної роботи, місяця і тривалості робочого дня (незалежно від періоду проведення розрахунку оплати праці за умови, якщо такий розрахунок проведено на підставі первинних документів про місце роботи і тривалість робочого дня згідно із сумарною кратністю оплати праці, встановленої у відповідні періоди за зонами небезпеки: у ІІІ зоні - 5, ІІ - 4, І - 3). При цьому, у всіх випадках заробітна плата для розрахунку пенсії не повинна бути нижчою від фактично одержаної суми у зазначений період. Призначення пенсії із заробітної плати, одержаної за роботу за межами зони відчуження, провадиться на загальних підставах відповідно дозакону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування».
Постановою Пенсійного фонду України від 25.11.2005 р. № 22-1затверджено Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно дозакону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування», що зареєстрований в Міністерстві юстиції України 27.12.2005 року за № 1566/11846. При первинному призначенні пенсії позивачу, останнім було дотримано вищевказаний порядок № 1566/11846, що не оспорюється відповідачем.
Право позивача на отримання пенсії відповідно до частини першої статті 54 закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» підтверджується довідкою про заробіток виданою КП № Автобаза швидкої медичної допомоги м. Харкова» від 17.07.2014 р.№ 66 та доданим до неї розрахунком (а.с. 18), посвідченням пана ОСОБА_2 як особи 1 категорії яка постраждала внаслідок Чорнобильскої катастрофи від 28.07.2014 р. (а.с. 8, 12), довідкою до акту огляду МСЕК та експертного висновку, що використовувалися управлінням для обчислення пенсії позивача з 2014 року (а.с. 9-10), наказом Харківської автобази скорої медичної допомоги» від 08.10.1986 р. № 77-к (а.с. 13), розрахунково-платіжною відомістю від 08.02.2000 р. (а.с. 17) , довідками про наявність пільг повязаних із виконанням робіт на Чорнобильській АЕС (а.с. 15-16), довідкою-табелем про виплату заробітної плати за жовтень-листопад 1986 р. (а.с. 17)
Відповідачем не доведено, що вищевказані документи містять неправдиві або недостовірні дані, а в рішенні УправлінняПенсійного фонду України в Харківському районі Харківської області (а.с. 48) відсутні посилання на пункт постанови Кабінету Міністрів України «Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 23.11.2011 р. № 1210, на підставі яких були зроблені висновки про відмову пану ОСОБА_2 у перерахунку пенсії та посилання на конкретні норми законодавства, згідно з якими включення фактично відпрацьованого понаднормового часу при вахтовому методі організації робіт є неправомірним при перерахуванні розміру пенсії.
Структура вказаного рішення відповідача сформована таким чином, що його мотивувальна і резолютивна частина не відокремлені один від одного, а являються єдиним цілим.
Лінгвістичний і семантичний аналіз цього рішення відповідача свідчить про відсутність в ньому логічної форми.
Відповідно до частини першої та другої ст. 3 Конституції України: «Людина, її життя і здоров'я, честь і гідність, недоторканність і безпека визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю. Права і свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Держава відповідає перед людиною за свою діяльність. Утвердження і забезпечення прав і свобод людини є головним обов'язком держави».
Приймаючи до уваги викладене, керуючисьст. ст. 11, 71, 72, 122, 159-163, 167 кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
П О С Т А Н О В И В:
Позов пана ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України в Харківському районі Харківської області - задовольнити повністю.
Визнати протиправним та скасувати рішення управління Пенсійного фонду України в Харківському районі Харківської області про відмову в перерахунку пану ОСОБА_2 пенсії на підставі довідки про заробітну плату № 66 від 17.07.2014 р. що видана адміністрацією КП «Автобаза швидкої медичної допомоги.
Зобовязати Управління Пенсійного фонду України в Харківському районі Харківської області здійснити перерахунок пенсії пану ОСОБА_2 на підставі довідки про заробітну плату № 66 від17.07.2014 р. що видана адміністрацією КП «Автобаза швидкої медичної допомоги» починаючи з 18.09.2014 р.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Харківський районний суд Харківської області шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня отримання сторонами копії постанови.
Суддя І.В. Караченцев