Постанова № 59573128, 03.08.2016, Шевченківський районний суд міста Полтави (до 25.04.2025 - Октябрський районний суд м. Полтави)

Дата ухвалення
03.08.2016
Номер справи
554/5331/16-а
Номер документу
59573128
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Дата документу 03.08.2016 Справа № 554/5331/16-а

П О С Т А Н О В А

Іменем України

03 серпня 2016 року м. Полтава

Октябрський районний суд м. Полтави, у складі:

головуючого судді - Антонова С.В.,

секретаря - Плаксюк І.Ю.,

за участю представника позивача - ОСОБА_1,

представника відповідача - Азарян К.І.,

розглянувши матеріали адміністративного позову ОСОБА_3 до Полтавського об`єднаного Управління Пенсійного фонду України Полтавської області про зобов`язання вчинити дії, -

в с т а н о в и в :

У липні 2016 року ОСОБА_3 звернулася до суду з адміністративним позовом до Полтавського об`єднаного Управління Пенсійного фонду України Полтавської області, в якому просила зобов'язати відповідача провести перерахунок розміру її пенсії, включивши суму виплат (індексацію, матеріальну допомогу на оздоровлення та матеріальну допомогу на вирішення соціально-побутових питань) в розмірі 8461,47 грн. для обчислення пенсії з 1 червня 2016 року.

В обґрунтування своїх вимог ОСОБА_3 вказала, що з квітня 2007 року вона перебуває на обліку в управлінні Пенсійного фонду України Октябрського району в м.Полтаві та отримувала пенсію за віком відповідно до Закону України «Про державну службу».

24.05.2016 року позивач звернулася до відповідача з відповідною заявою про проведення перерахунку пенсії з урахуванням сум виплат в розмірі 8461,47 грн., які входять до складової заробітної плати: індексація, матеріальна допомога на оздоровлення та матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових питань за період з квітня 2005 року по березень 2007 року та надала оригінал довідки ДПІ у м.Полтаві Головного управління ДФС у Полтавській області про складові заробітної плати від 19.05.2016 року №462/16-01-05-68.

В задоволенні заяви ОСОБА_3 про перерахунок пенсії листом Полтавського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Полтавської області від 07.06.2016 року №90/с-17 відмовлено. Оскільки як вказано відповідачем, п.5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 року №213 визначено, що у разі неприйняття до 1 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 1 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються відповідно до законів України «Про державну службу», «Про прокуратуру», «Про судоустрій і статус суддів», «Про статус народного депутата України», «Про Кабінет Міністрів України», «Про судову експертизу», «Про Національний банк України», «Про службу в органах місцевого самоврядування», «Про дипломатичну службу», Податкового та Митного кодексів України, Положення про помічника-консультанта народного депутата України. Таким чином, з огляду на зазначене, відповідач прийшов до висновку, що пенсії/щомісячне довічне утримання не призначаються, раніше призначені пенсії не перераховуються.

Позивач з таким висновком відповідача не погоджується, оскільки він є протиправним і незаконним та просив зобов'язати відповідача провести перерахунок розміру її пенсії, включивши суму виплат - індексацію, матеріальну допомогу на оздоровлення та матеріальну допомогу на вирішення соціально-побутових питань для обчислення пенсії з 1 червня 2016 року.

Позивач та її представник у судовому засіданні позовні вимоги підтримали, прохали їх задовольнити, пояснення надала аналогічні до змісту позовної заяви.

Представник відповідача проти задоволення позовних вимог заперечувала з підстав, викладених у письмових запереченнях, що містяться у матеріалах справи. Вказала, що ОСОБА_3 звернулася до Полтавського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Полтавської області із заявою, та їй надана відповідь згідно з Законом України «Про звернення громадян». Рішення про відмову в перерахунку пенсії позивачу не приймалося.

Так, пенсія ОСОБА_3 призначена відповідно до Закону України «Про державну службу». Відповідно до ст. 37 вказаного закону, заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, надбавки за ранг, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок. Згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 25.03.2014 року №112 «Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України», якою внесено зміни до постанови КМУ від 31.05.2000 року №865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» установлено, що розмір виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг або кваліфікаційні класи, класний чин або спеціальні звання, вислугу років), що включаються в заробіток для обчислення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу», визначається за вибором того, хто звернувся за пенсією за будь-які 60 календарних місяців роботи, яка дає право на даний вид пенсії, підряд перед зверненням за пенсією. З урахуванням редакції ст.37 Закону України «Про державну службу» №3723-ХІІ в редакції 26.04.2015 року, пенсія державним службовцям призначається в розмірі 60 % суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування. При визначенні розміру пенсії державним службовцям у заробітну плату не враховується матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових питань, матеріальна допомога на оздоровлення, компенсація за невикористану відпустку, індексація, оскільки ці виплати не належать до складових заробітної плати, передбачених ст.33 Закону України «Про державну службу».

Крім того, п.5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 року скасовано норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії або щомісячне довічне грошове утримання призначаються відповідно до Законів України «Про статус народного депутата України», «Про державну службу», «Про прокуратуру», «Про судоустрій і статус суддів», «Про Кабінет Міністрів України», «Про судову експертизу», «Про Національний банк України», «про службу в органах місцевого самоврядування», «Про дипломатичні службу», Податкового та Митного кодексів України, Положення про помічника-консультанта народного депутата України, а саме: пенсії або щомісячне довічне грошове утримання не призначаються, раніше призначені пенсії не перераховуються. Тому підстав для врахування в заробітну плату для обчислення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» матеріальної допомоги та компенсації за невикористану відпустку немає.

Дослідивши матеріали справи та перевіривши наведені в адміністративному позові та в запереченні проти цього позову обставини, суд приходить до висновку, що адміністративний позов слід задовольнити повністю з наступних підстав.

В судовому засіданні було встановлено, що з квітня 2007 року відповідачем призначена пенсія за віком відповідно до Закону України «Про державну службу».

Для перерахунку ОСОБА_3 відповідачеві було надано довідку про складові заробітної плати (за останні 24 календарні місяці роботи або будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією), що подається для призначення пенсії, відповідно до Закону України «Про державну службу» №462/16-01-05-68 від 19.05.2016 року (а.с. 9).

Згідно з довідкою за №462/16-01-05-68, виданою 19.05.2016 року Дежавною податковою інспекцією у м.Полтаві Головного управління ДФС в Полтавській області ОСОБА_3, сума інших виплат, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування становить 8461,47 гривень, в тому числі матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога на вирішення соціально побутових-питань, індексація (а.с. 9).

24.05.2016 року позивач звернулась до відповідача із заявою здійснити їй перерахунок призначеної раніше пенсії, з врахуванням суми матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально побутових-питань та індексації (а.с. 10-12).

У відповідь на звернення позивача, листом від 07.06.2016 року за №90/С-17 Полтавським об'єднаним управлінням Пенсійного фонду України Полтавської області відмовлено у перерахунку раніше призначеної пенсії ОСОБА_3 із зазначенням, що підстави для врахування матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально побутових-питань та індексації при проведенні розрахунку пенсії відсутні (а.с. 13-14).

Проте з такими висновками суд не погоджується, виходячи з наступного.

За змістом ст. 2 Закону України «Про оплату праці», структура заробітної плати складається з основної, додаткової та інших заохочувальних виплат, до яких належать виплати у формі винагород за підсумками роботи за рік, премії за спеціальними системами і положеннями, компенсаційні та інші грошові і матеріальні виплати, які не передбачені актами чинного законодавства, або які провадяться понад встановлені зазначеними актами норми.

Відповідно до ч. 2, 6 та 7 статті 33 Закону України «Про державну службу» встановлено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранг, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок. Державним службовцям можуть установлюватися надбавки за високі досягнення у праці і виконання особливо важливої роботи, доплати за виконання обов'язків тимчасово відсутніх працівників та інші надбавки і доплати, а також надаватися матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань. Умови оплати праці державних службовців, розміри їх посадових окладів надбавок, доплат і матеріальної допомоги визначаються Кабінетом Міністрів України.

Згідно з ч. 2 ст. 37 Закону України «Про державну службу» в редакції закону, що діяв на момент призначення пенсії позивачу, пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Крім того, відповідно до ч. 1 ст. 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).

Стаття 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема, до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуванихзастрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

Згідно з ч. 2 ст. 37-1 Закону України «Про державну службу», перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.

Закон України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» не містить визначення заробітної плати, на підставі якої здійснюється розрахунок пенсії, але із змісту статті 40 цього Закону вбачається, що з середньої заробітної плати (доходу) повинні бути сплачені страхові внески.

Пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України № 865 від 31.05.2000р. «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» встановлено, що виплата (крім посадових окладів, надбавок за ранг або кваліфікаційні класи, класний чин або спеціальні звання, вислугу років), що включаються в заробіток для обчислення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» визначається за вибором того, хто звернувся за пенсією, за останні 24 календарні місяці роботи, яка дає право на даний вид пенсії, підряд перед зверненням за пенсією або за будь-які 60 календарних місяців такої роботи підряд перед зверненням за пенсією незалежно від наявності перерв протягом цього періоду на даній роботі. Середньомісячна сума зазначених виплат за 24 або 60 календарних місяців визначається шляхом ділення загальної суми цих виплат на 24 календарні місяці роботи підряд перед зверненням за пенсією чи за 60 календарних місяців роботи підряд відповідно на 24 або 60.

За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.

Згідно п.2 постанови Правління Пенсійного фонду України від 14.02.2011р. №5-1, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 18.02.2011р. за № 210/18948. затверджено форму довідки про складові заробітної плати (за останні календарні місяці роботи або будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією), що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу».

Аналіз вищевказаних норм свідчить, що матеріальна допомога та індексація повинні бути враховані у заробітну плату для обчислення пенсії позивачці. Факт їх виплати позивачці підтверджується довідкою від 19.05.2016 № 462/16-01-05-68 (а.с.9).

Загальною декларацією прав людини 1948 року передбачено, що кожна людина має право на ефективне поновлення в правах компетентними національними судами у випадках порушення її основних прав, наданих їй конституцією або законом (стаття 8). Право на ефективний судовий захист закріплено також у Міжнародному пакті про громадянські та політичні права 1966 року (стаття 2) та в Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод 1950 року (стаття 13), відповідно до якої кожен, чиї права та свободи, було порушено, має право на ефективнийзасіб правового захисту в національному органі, навіть якщо таке порушення було вчинене особами, які здійснювали свої офіційні повноваження.

Таким чином, твердження представника відповідача про те, що позивач звернувся із заявою про проведення перерахунку пенсії невстановленого зразка, у зв'язку з чим рішення органами пенсійного фонду за зверненнями позивача не приймалось, на думку суду, не може бути перешкодою для здійснення ефективного судового захисту порушених прав позивача, оскільки з листа Полтавського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Полтавської області №90/С-17 від 07.06.2016 року вбачається відмова здійсненні перерахунку раніше призначеної пенсії ОСОБА_3

Відповідно до ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини , на яких грунтуються її вимоги та заперечення , крім випадків , встановлених ст. 72 цього Кодексу.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльність суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Враховуючи положення ст. 2, ст. 11 КАС України про завдання адміністративного судочинства, яке направлене на захист інтересів способом встановленим законодавством, суд приходить до висновку, про наявність підстав для задоволення вимог позивача.

Згідно з ч. 2 ст. 162 КАС України, суд у разі задоволення адміністративного позову суд може прийняти постанову про визнання протиправними рішення суб'єкта владних повноважень чи окремих його положень, дій чи бездіяльності і про скасування або визнання нечинним рішення чи окремих його положень, про поворот виконання цього рішення чи окремих його положень із зазначенням способу його здійснення.

За таких обставин, суд дійшов до висновку про необхідність визнання дій відповідача протиправними щодо відмови в проведенні перерахунку пенсії ОСОБА_3 з урахуванням нарахованих та виплачених сум матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань та індексації заробітної плати.

Судовий збір, у відповідності до норми ч. 3 ст. 94 КАС України, підлягає стягненню з відповідача на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань у розмірі 551 гривня 20 копійок.

Керуючись ст.ст. 2, 11, 69, 70, 71, 94, 159-163, 167, 186 КАС України, суд

у х в а л и в:

Адміністративний позов ОСОБА_3 - задовольнити.

Визнати протиправними дії Полтавського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Полтавської області щодо відмови в проведенні перерахунку пенсії ОСОБА_3 з урахуванням нарахованих та виплачених сум матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань та індексації заробітної плати.

Зобов'язати Полтавське об'єднане управління Пенсійного фонду України Полтавської області здійснити з 01.06.2016 року перерахунок пенсії ОСОБА_3 в розмірі 80 відсотків від суми заробітної плати, включивши в розрахунок заробітку для обчислення пенсії: матеріальну допомогу на оздоровлення, матеріальну допомогу на вирішення соціально-побутових питань та індексацію заробітної плати в сумі 8461 гривня 47 копійок, зазначені в довідці про складові заробітної плати №462/16-01-05-68 від 19.05.2016 року.

Стягнути із Полтавського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Полтавської області за рахунок бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_3 сплачений за подання позовної заяви судовий збір в розмірі 551 гривня 20 копійок.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку на подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано.

Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду протягом 10 днів з дня отримання її копії через Октябрський районний суд м. Полтави.

Суддя С.В. Антонов