Справа № 357/5446/16-а
2-а/357/180/16
П ОС Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
02 серпня 2016 року Білоцерківський міськрайонний суд Київської області у складі:
головуючий - суддя Ярмола О. Я. ,
при секретарі - Ліщинська О. С.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні, в залі суду № 5 м.Біла Церква, справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного Фонду України в м. Біла Церква про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії, -
В С Т А Н О В И В:
Позивач звернувся до суду з названим позовом, мотивуючи тим, що постановою Київського апеляційного адміністративного суду від 10.10.2015 року було зобов'язано ГУ МВС України в Київській області видати належну довідку на заробітну плату, з урахуванням винагород отриманих за виконання службових обов'язків під час ліквідації аварії на ЧАЕС. Дана постанова набрала законної сили. ГУ МВС України в Київській області в особі відділу зони Чорнобильської АЕС ГУ МВС України в Київській області видало позивачу довідку №46 від 17.12.2015 року про заробітну плату, яку позивач надав відповідачу з заявою для перерахунку пенсії. 26.01.2016 року УПФУ в м. Біла Церква надало відповідь про відмову в здійсненні перерахунку, мотивуючи відмову тим, що довідку про заробітну плату надано не правомочним органом. Позивач вважає такі дії відповідача неправомірними та просить суд зобов'язати УПФУ в м. Біла Церква прийняти довідку №46 від 17.12.2015 року видану відділом зони Чорнобильської АЕС ГУ МВС України в Київській області та провести перерахунок пенсії позивача з урахуванням даної довідки.
Позивач та його представник в судовому засіданні підтримали позов.
Представники відповідача, згідно довіреностей в справі, позов не визнали.
Заслухавши пояснення учасників судового процесу, дослідивши матеріали справи, суд прийшов до висновку, що позов підлягає до часткового задоволення з наступних підстав.
Так, в судовому засіданні встановлено, що ОСОБА_1 є учасником ліквідації аварії на ЧАЕС 1 категорії, інвалідом 2 групи від захворювання пов'язаного з виконанням службових обов'язків по ліквідації Чорнобильської катастрофи . Дане підтверджено копією посвідчення (а.с.23).
Встановленим є те, що на час аварії ОСОБА_1 працював у Прип'ятському МВВС і безпосередньо приймав участь у ліквідації наслідків аварії. Головне управління МВС України в Київській області не надавало і не визнавало право позивача на отримання довідки про грошове забезпечення для розрахунку пенсії з врахуванням винагороди за виконання особливо важливих і відповідальних робіт, винагороди за гранично допустиму дозу радіації, а тому позивач оскаржив такі дії ГУ МВС України в Київській області до суду. За наслідками розгляду позову ОСОБА_1, постановою Київського апеляційного адміністративного суду від 10.10.2015 року було зобов'язано ГУ МВС України в Київській області видати належну довідку на заробітну плату, з урахуванням винагород отриманих за виконання службових обов'язків під час ліквідації аварії на ЧАЕС. Дана постанова набрала законної сили (а.с.7-9). ГУ МВС України в Київській області в особі відділу зони Чорнобильської АЕС ГУ МВС України в Київській області видало позивачу довідку №46 від 17.12.2015 року про заробітну плату з урахуванням відповідних винагород. (а.с.10)
Встановленим є те, що позивач з 1997 року перебуває на обліку в УПФУ м. Біла Церква та отримує пенсійне забезпечення, яке призначено відповідно до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Встановлено, що позивач звернувся до відповідача з заявою про перерахунок пенсії з урахуванням нової довідки, але УПФУ в м. Біла Церква своїм листом від 26.01.2016 року не прийняло до уваги надану позивачем довідку, зазначивши, що довідка №46 від 17.12.2015 року видана неправомочним органом. (а.с.15).
Слід зазначити, що Головне управління МВС України в Київській області надало роз'яснення стосовно того, що відповідно до наказу УВС виконкому Київської обласної ради народних депутатів від19.05.1988 №032 «Про організаційно-штатні питання УВС Київського облвиконкому» Відділ внутрішніх справ Прип'ятського міськвиконкому, де проходив службу позивач, було реорганізовано та створено Відділ внутрішніх справ Чорнобильського райвиконкому, Чорнобильське міське та Зеленомиське селищне відділення міліції. Як наслідок, вся документація , в тому числі і стосовно нарахування і виплати грошового забезпечення особовому складу у 1986 році, Прип'ятського МВВС за територіальним принципом була передана до Чорнобильського РВВС. Наказом Головного управління МВС України в Київській області від 04.08.1994 року відділ внутрішніх справ Чорнобильського райвиконкому реорганізовано у відділ Чорнобильської АЕС. (а.с.12).
Встановленим є те, що позивач під час розгляду даної справи судом, повторно звернувся до відповідача з заявою про перерахунок пенсії на підставі наданої довідки №46 від 17.12.2015 року, подавши дану довідку і рішенням Управління ПФУ в м. Біла Церква від 24.06.2016 року за №14\302 було відмовлено позивачу в перерахунку пенсії на підставі даної довідки в в'язку з тим, що дана довідка видана неправомочних органом, а за постановою Київського апеляційного адміністративного суду від 10.10.2015 року було зобов'язано саме ГУ МВС України в Київській області видати довідку на заробітну плату, з урахуванням винагород отриманих за виконання позивачем службових обов'язків під час ліквідації аварії на ЧАЕС.
Судом встановлено, що першу довідку від 14.02.2013 року №67 для розрахунку пенсії позивача без урахування виплаченої винагороди (премії) і коштів за отриману гранично допустиму дозу радіоактивного опромінення було видано відділом зони Чорнобильської АЕС і дану довідку відповідач не заперечував, а довідка видана цим же відділом зони Чорнобильської АЕС ГУ МВС України в Київській області на підставі постанови Київського апеляційного адміністративного суду №357\10439\15-а від 01.10.2015р. відповідачем не приймається до уваги. Щодо підпису спірної довідки головою Ліквідаційної комісії, то було надано роз'яснення з посиланням на Закон України «Про національну поліцію», постанову КМ України від 16.09.2015 року №730 «Про утворення територіальних органів Національної поліції та ліквідацію територіальних органів Міністерства внутрішніх справ». Зазначеними правовими актами не передбачено правонаступництво Головним управлінням Національної поліції в Київській області Головного управління МВС України в Київській області, а тому звернення позивача було передано на розгляд Ліквідаційної комісії ГУМВС України в Київській області.
Задовольняючи позов частково, суд виходив з наступного .
Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно ст.2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових та службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в т.ч. на виконання делегованих повноважень, шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.
Відповідно до ч.І ст.6 КАС України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутись до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або інтереси.
Встановленим є те, що в період проходження служби позивачу були виплачені одноразові винагороди, які були отримані позивачем саме за роботу по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС. Київський апеляційним адміністративний суд в своїй постанові прийшов до висновку, що отримані позивачем виплати мають бути враховані при обчисленні пенсії, оскільки, вказані кошти отримані позивачем не за результатами роботи в органах внутрішніх справ, а за участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, тобто в розрізі ст. 54 Закону України « Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» ці виплати є заробітком, одержаним за роботу в зоні відчуження, а такий заробіток має бути включено при обрахунку пенсії.
Постанова Київського апеляційного адміністративного суду від 10.10.2015 року, якою було зобов'язано ГУ МВС України в Київській області видати належну довідку про заробітну плату, з урахуванням винагород отриманих за виконання службових обов'язків під час ліквідації аварії на ЧАЕС, набрала законної сили.
Відповідно до ч.1 ст. 72 КАС України обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.
Відповідно до ст.129 Конституції України одним із основних принципів судочинства в Україні є обовязковість судових рішень.
Таким чином, суд вважає, що позовна вимога про визнання дій відповідача, які полягають у відмові взяти до уваги надану довідку від 17.12.2015року є незаконними та можливо зобов'язати відповідача прийняти Довідку №46 від 17.12.2015 року видану відділом зони Чорнобильської АЕС ГУ МВС України в Київській області та провести перерахунок пенсії позивача з урахуванням даних цієї довідки.
Однак, суд не погоджується з вимогами позивача щодо часу з якого слід провести перерахунок пенсії, оскільки встановленим є те, що позивач подав до УПФУ в м. Біла Церква довідку №46 від 17.12.2015 року 28.12.2015 року, але відсутні дані, що позивачем була складена і подана заява відповідного зразка для перерахунку пенсії та відсутні дані, що відповідач відмовив в січні 2016 року в перерахунку пенсії.
В силу положень ч. 1 ст. 45 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» пенсія призначається з дня звернення за пенсією.
Так, УПФУ в м. Біла Церква своїм листом від 26.01.2016 року за №835\М-01 вказав, що довідка №46 від 17.12.2015 р. видана неправомочним органом. І даний лист є відповіддю, наданою органом відповідно до вимог Закону України «Про звернення громадян», та не містить в собі ознак нормативного акта, ані акта індивідуальної дії, а тому не є рішенням суб'єкта власних повноважень, яке б породжували правові наслідки, спрямовані на регулювання тих чи інших суспільних відносин і мали б обов'язковий характер для суб'єкта цих відносин.
Керуючись ст. ст.2,6,9, 17,72,158-163,167,185,186 КАС України, суд -
П О С Т А Н О В И В:
Позов задовольнити частково.
Визнати дії Управління Пенсійного Фонду України в м. Біла Церква щодо відмови провести перерахунок пенсії ОСОБА_1 незаконними.
Зобов'язати Управління Пенсійного Фонду України в м. Біла Церква прийняти довідку №46 від 17.12.2015 року видану відділом зони Чорнобильської АЕС ГУ МВС України в Київській області та провести перерахунок пенсії ОСОБА_1 на підставі цієї довідки з дня подачі документів та заяви про проведення перерахунку пенсії.
В іншій частині позовних вимог - відмовити.
Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду через Білоцерківський міськрайонний суд протягом десяти днів з дня проголошення постанови.
Суддя О. Я. Ярмола