Справа № 663/2315/15-а
Провадження № 2-а/663/15/16
ПОСТАНОВА
Іменем України
01 серпня 2016 року Скадовський районний суд Херсонської області в складі:
головуючого судді Шульги К. М.
секретаря Гаран Л. А.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Скадовська адміністративну справу за позовом заступника керівника Новокаховської місцевої прокуратури Херсонської області в інтересах держави до Лазурненської селищної ради Скадовського району, третя особа на стороні відповідача фізична особа-підприємець ОСОБА_1 про визнання протиправним та скасування пункту 5 рішення сесії Лазурненської селищної ради №829 від 20.05.2015,
Встановив:
Заступник керівника Новокаховської місцевої прокуратури Херсонської області в інтересах держави звернувся до суду з позовом про визнання протиправним та скасування пункту 5 рішення сесії Лазурненської селищної ради №829 від 20.05.2015, мотивуючи свою вимогу тим, що прокуратурою за результатом вивчення стану додержання органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування вимог законодавства при наданні у власність, користування, продажу, зміни цільового призначення земель прибережних захисних смуг уздовж Чорного моря встановлено, що пунктом 5 рішення сесії Лазурненської селищної ради №829 від 20.05.2015 надано дозвіл на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення в оренду строком на 49 років земельної ділянки орієнтовною площею 0,0440 га із земель запасу ФОП ОСОБА_1 під розміщення водних атракціонів поруч з пансіонатом «Маяк» в смт. Лазурне Скадовського району Херсонської області. Вважає вказане рішення незаконним та таким, що підлягає скасуванню, оскільки передача земельних ділянок для здійснення підприємницької діяльності повинна відбуватися за правилами ст.134 ЗК України, а саме за результатом земельних торгів. Просить визнати протиправним та скасувати п.5 рішення сесії Лазурненської селищної ради шостого скликання №829 від 20.05.2015.
Прокурор Новокаховської місцевої прокуратури Горщарук М. В. в судовому засіданні позовні вимоги підтримав, підтвердив обставини викладені в позові, наполягав на його задоволенні.
Представник Лазурненської селищної ради в судове засідання не з'явився, надав заяву про розгляд справи за його відсутності. Крім того, у наданих письмових запереченнях вказав, що погодження місця розташування об'єкта або надання дозволу на розроблення проекту відведення земельної ділянки ФОП ОСОБА_1 здійснювалися з 19.06.2006 по 26.12.2007, оскаржуваним рішенням селищної ради внесено зміни в попередньо прийняті рішення - №62 від 19.06.2006, №331 від 26.12.2007, №173 від 26.12.2011, №584 від 18.03.2014 - та додано уточнення, тоді як відповідно до п.1 Перехідних положень Земельного кодексу у разі прийняття відповідними органами рішення про погодження місця розташування об'єкта або про надання дозволу на розроблення проекту відведення земельної ділянки до 01.01.2008 передача в оренду таких земельних ділянок із земель державної та комунальної власності здійснюється без проведення земельних торгів (аукціонів). Просив відмовити у задоволенні позову.
Представник третьої особи ФОП ОСОБА_1 адвокат Остапенко А. В. в судовому засіданні позовні вимоги не визнав, заперечував проти задоволення позову. Пояснив, що ОСОБА_1 протягом 2006-2015 років займався збором необхідних погоджень та висновків державних органів для виготовлення у подальшому проекту землеустрою щодо відведення в оренду відповідної земельної ділянки; протягом усього часу вчасно сплачував кошти. Посилаючись на вимоги Перехідних положень Земельного кодексу України, вказав на відповідність нормам законодавства передачу ФОП ОСОБА_1 в оренду земельної ділянки без проведення земельних торгів.
Суд, вислухавши пояснення сторін, дослідивши матеріали справи, вважає, що позов задоволенню не підлягає з наступних підстав.
За змістом частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно зі ст.3 ЗК України земельні відносини регулюються Конституцією України, цим Кодексом, а також прийнятими відповідно до них нормативно-правовими актами.
Органи місцевого самоврядування, здійснюючи владу і самостійно вирішуючи питання місцевого значення, віднесені законом до їх компетенції, та приймаючи рішення, які є обов'язковими до виконання на відповідній території, зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Статтею 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» (в редакції, чинній на момент прийняття оскаржуваного рішення), встановлено, що рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень. Акти органів та посадових осіб місцевого самоврядування з мотивів їхньої невідповідності Конституції або законам України визнаються незаконними в судовому порядку.
Підставами для визнання акта недійсним є невідповідність його вимогам чинного законодавства та/або визначеній законом компетенції органу, який видав цей акт.
Так, до власних (самоврядних) повноважень Лазурненської селищної ради як органу місцевого самоврядування, відповідно до ст.33 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» (в редакції, що діяла на момент винесення оскаржуваного рішення), у сфері регулювання земельних відносин та охорони навколишнього природного середовища, зокрема, належать: підготовка і внесення на розгляд ради пропозицій щодо встановлення ставки земельного податку; справляння плати за землю; до делегованих належить, в тому числі, здійснення контролю за дотриманням земельного та природоохоронного законодавства, використанням і охороною земель, природних ресурсів загальнодержавного та місцевого значення, відтворенням лісів; реєстрація суб'єктів права власності на землю; реєстрація права користування землею і договорів на оренду землі; видача документів, що посвідчують право власності і право користування землею; вирішення земельних спорів у порядку, встановленому законом.
Згідно ч.1 ст. 116 Земельного кодексу України громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом, або за результатами аукціону.
Рішенням Лазурненської селищної ради Скадовського району Херсонської області №829 від 20.05.2015 «Про врегулювання земельних відносин та внесення змін в рішення селищної ради» внесено зміни в рішення від 19.06.2006 №62 пункт 1., 1.4., від 26.12.2007 №331 пункти 1, 1.1., 2., від 26.12.2011 №173 пункти 3, 3.1., від 18.03.2014 № 584 пункти 9., 9.1., 9.2., додано уточнення, а саме: дати дозвіл на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення в оренду строком 49 років земельної ділянки орієнтовною площею 0,0440 га із земель запасу (шифр рядка 93, шифр стовпця 80) ФОП ОСОБА_1 - під розміщення водних атракціонів поруч з пансіонатом «Маяк», смт. Лазурне Скадовського району Херсонської області (п.5 рішення) (а.с.7-8).
Рішенням Лазурненської селищної ради Скадовського району Херсонської області №62 від 19.06.2006 «Про надання згоди на збір матеріалів попереднього погодження щодо надання в оренду земельних ділянок» дано згоду на збір матеріалів попереднього погодження щодо відведення в оренду строком на 5 років приватному підприємцю ОСОБА_1 - земельної ділянки площею 0,0400 га під розміщення водних атракціонів поруч пансіонату «Маяк» (пункт 1.4 рішення) (а.с.52).
Рішенням Лазурненської селищної ради Скадовського району Херсонської області №331 від 26.12.2007 «Про надання дозволу на виготовлення проектів землеустрою щодо відведення в оренду земельних ділянок та робочих проектів для будівництва об'єктів архітектури» затверджено матеріали попереднього погодження вибору земельних ділянок та дано дозвіл на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення в оренду на 5 років земельних ділянок та робочих проектів для будівництва об'єктів архітектури приватному підприємцю ОСОБА_1 - земельної ділянки площею 0,0400 га під розміщення водних атракціонів поруч пансіонату «Маяк» (пункт 1, 1.1 рішення) (а.с.63).
Рішенням Лазурненської селищної ради Скадовського району Херсонської області №173 від 26.12.2011 «Про врегулювання земельних відносин» внесено зміни до рішення селищної ради №62 від 19.06.2006 «Про надання згоди на збір матеріалів попереднього погодження щодо надання в оренду земельних ділянок», а саме до п.п.1., 3., виклавши в наступній редакції, пролонгуючи термін дії рішення: дати дозвіл на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення в оренду строком на 49 років земельної ділянки орієнтовною площею 0,0440 га (440 м2) із земель запасу приватному підприємцю ОСОБА_1 під розміщення водних атракціонів поруч з пансіонатом «Маяк», смт. Лазурне Скадовського району Херсонської області; приватному підприємцю ОСОБА_1 до 26.12.2014 надати проект на погодження селищної ради в установленому порядку стосовно земельної ділянки площею 0,0440 га під розміщення водних атракціонів поруч пансіонату «Маяк» (а.с.54-58).
Рішенням Лазурненської селищної ради №584 від 18.03.2014 «Про врегулювання земельних відносин» внесено зміни в рішення селищної ради №173 від 26.12.2011 «Про врегулювання земельних відносин», а саме до п. п. 3-3.2, додано уточнення та викладено в наступній редакції: 9.1. Дати дозвіл на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення в оренду строком на 49 років земельної ділянки орієнтовною площею 0,0440 га (440 м2) із земель запасу /Землі запасу та землі, не надані у власність та постійне користування в межах населених пунктів/ рекреаційного призначення/ шифр рядка 93, шифр стовпця 80/ ФОП ОСОБА_1 під розміщення водних атракціонів поруч з пансіонатом «Маяк», смт. Лазурне Скадовського району Херсонської області. 9.2. Приватному підприємцю ОСОБА_1 до 18.03.2015 надати проект на погодження селищної ради в установленому порядку стосовно земельної ділянки площею 0,0440 га під розміщення водних атракціонів поруч пансіонату «Маяк» (а.с.59-62).
Як вбачається з матеріалів справи, протягом 2006-2014 років ОСОБА_1 здійснював погодження щодо умов відведення земельної ділянки та отримання відповідних висновків (а.с.46, 48, 49, 50, 51).
Крім того, за період 2008-2016 рік ФОП ОСОБА_1 сплачував орендну плату на землю, що підтверджується відповідною довідкою Лазурненської селищної ради (а.с. 173).
Відповідно до ст.124 Земельного кодексу України передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється за результатами проведення земельних торгів, крім випадків, встановлених частинами другою, третьою статті 134 цього Кодексу.
Частинами 2 та 3 ст.134 Земельного кодексу України закріплений вичерпний перелік надання земельних ділянок комунальної власності без конкурентних засад (земельних торгів).
Одночасно, згідно п.1 Перехідних положень Земельного кодексу у разі прийняття відповідними органами рішення про погодження місця розташування об'єкта або про надання дозволу на розроблення проекту відведення земельної ділянки до 01 січня 2008 року передача в оренду таких земельних ділянок із земель державної та комунальної власності здійснюється без проведення земельних торгів (аукціонів).
Враховуючи, що процедура погодження місця розташування об'єкта та надання дозволу на розроблення проекту відведення почалася 19.06.2006, тобто до 01.01.2008 року, суд приходить до висновку, що передача приватному підприємцю ОСОБА_1 в оренду земельної ділянки без проведення земельних торгів відповідає вимогам чинного законодавства.
За таких обставин, позов задоволенню не підлягає.
Керуючись ст.ст.11, 14, 69-71, 159-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Постановив:
Відмовити у задоволенні позову заступника керівника Новокаховської місцевої прокуратури Херсонської області в інтересах держави до Лазурненської селищної ради Скадовського району, третя особа на стороні відповідача фізична особа-підприємець ОСОБА_1 про визнання протиправним та скасування пункту 5 рішення сесії Лазурненської селищної ради №829 від 20.05.2015.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Одеського апеляційного адміністративного суду через Скадовський районний суд шляхом подачі апеляційної скарги в десятиденний строк з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до ст.160 КАС України апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя К. М. Шульга
Повний текст постанови
виготовлений 05.08.2016