Справа №592/4185/16-а
Провадження №2-а/592/144/16
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
02 серпня 2016 року м.Суми
Ковпаківський районний суд м. Суми у складі: головуючого- судді М.В. Кондратенка, за участю секретаря судового засідання Кучерявої Т.А. розглянув у відкритому судовому засіданні в залі судових засідань адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Сумського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області про визнання дій протиправними , з зобов'язанням вчинити дії по перерахунку пенсії -
В С Т А Н О В И В :
Позивач ОСОБА_1 свої вимоги обґрунтовує тим, що продовжуючи працювати в органах прокуратури з 30.08.2011 р. отримує пенсію за вислугу років і нараховану відповідно до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» від 05.11.1991 р. , розмір якої складав 90 % від суми місячної заробітної плати за відповідною посадою.
Наказом Генерального прокурора за № 125-к від 12.02.2015 р. звільнений з Сумської прокуратури у зв»язку з змінами в організації виробництва і праці - за п. 1 ч.1 ст. 40 КЗпП України.
У зв'язку з підвищенням посадових окладів на 25 % працівників прокуратури з 01.12.2015 р. згідно постанови Кабінету Міністрів України за № 1013 від 09.12.2015 р., звернувся до Управління Пенсійного фонду України в м. Суми з письмовою заявою від 05.04.2016 р. про відповідний перерахунок пенсії з 01.01.16 року, додавши довідку прокуратури Сумської області від 30.03.2016 № 90-зп-16 про розмір заробітної плати на посаді, яку займав при виході на пенсію.
Управлінням Пенсійного фонду України в м. Суми на його заяву надано 12.04.2016 р. письмову відповідь про відмову в перерахунку пенсії з тих підстав, що згідно з п. 5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 р. № 213- VIIІ, з 01.06.2015 р. норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсія призначена відповідно до Закону України «Про прокуратуру» та ряду інших законів - скасовані. А тому відсутні підстави для перерахунку пенсійних виплат за цим законом.
Вважає дії управління Пенсійного фонду України в м. Суми противоправними, такими, що порушують його права на соціальний захист і пенсійне забезпечення, передбачені Конституцією та іншими законами України.
А тому просить ухвалити рішення, яким:
- визнати протиправними дії управління Пенсійного фонду України в м. Суми щодо відмови в перерахунку призначеної йому пенсії згідно з поданою заявою від 06.04.2016 р.
- зобов'язати управління Пенсійного фонду України в м. Суми здійснити з 01.01.2016 р. перерахунок призначеної йому пенсії за вислугою років, виходячи з 90 % від суми місячного (чинного) заробітку, зазначеного в довідці прокуратури Сумської області , без обмеження максимального розміру пенсії ;
- відшкодувати понесені по справі судові витрати.
У судовому позивач ОСОБА_1 заявлені ним вимоги підтримав і просив задовольнити.
Представник відповідача- Бондар А.О. позов не визнав і в обґрунтування заперечень зазначив, що позивач з серпня 2011 року перебуває на обліку в управлінні Пенсійного фонду України в м. Суми. Відповідно до п. 5 прикінцевих положень Закону України від 02.03.2015р. №
213-VІІ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» , у разі неприйняття до 01.06.2015 р. закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах , з 01.06.2015 р. скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії /щомісячне довічне грошове утримання/ призначаються, зокрема відповідно до Закону України «Про прокуратуру». А тому з 01 червня 2015 року пенсії в порядку та на умовах, визначених Законом України «Про прокуратуру» не призначаються, а раніше призначені пенсії - не перераховуються.
Підтримує позицію, зазначену у письмовому запереченні на позов і поданого суду / а.с. 18-19/.
Суд, вислухавши доводи учасників судового засідання вважає, що адміністративний позов підлягає задоволенню , враховуючи наступне.
Стаття 2 КАС України передбачає, що завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб"єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень. У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб"єктів владних повноважень суди перевіряють, чи прийняті вони : на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; обгрунтовано, тобто з урахуванням всіх обставин, що мають значення для прийняття рішення ; безсторонньо /неупереджено / і добросовісно, з дотриманням рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації.
Відповідно до ст. ст. 3, 8, ч. 2 ст. 19, ст. 22 , п.1 ст. 92 Конституції України , людина, її життя ї здоров"я , честь і гідність, недоторканість і безпека визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю. Права і свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави, яка відповідає перед людиною за свою діяльність. Утвердження і забезпечення прав і свобод людини є головним обов"язком держави.
В Україні визнається і діє верховенство права. Конституція, норми якої є нормами прямої дії , має найвищу юридичну силу, а закони та інші нормативно-правові акти приймаються на її основі і повинні відповідати їй.
Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов"язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Права і свободи людини і громадянина, закріплені Конституцією, не є вичерпними. Конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесення змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Виключно законами України визначаються права і свободи людини і громадянина, гарантії цих прав і свобод, основні обов"язки громадянина.
Судом встановлено, що позивач ОСОБА_1 . з серпня 2011 року перебуває на обліку в управлінні Пенсійного фонду України в м. Суми та отримує пенсію за вислугу років, призначену згідно статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру», в розмірі 90 % від суми місячного (чинного) заробітку. Зазначена обставина представником відповідача не спростовувалась і не оспорювалась.
Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 р. № 1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості індексації та внесення змін до деяких нормативно - правових актів» , працівникам прокуратури збільшено посадові оклади, що згідно до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» є підставою для перерахунку пенсії за вислугою років.
У зв'язку з підвищенням працівникам прокуратури посадових окладів, позивач звернувся до Управління Пенсійного фонду України в м. Сумах з письмовою заявою від 05.04.2016 р. про перерахунок йому пенсії з 01.01.2016 р. на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 р. № 1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» , з наданням довідки про заробітну плату від 30.03.2016 № 90-зп-16 на посаді і яку займав на час виходу на пенсію, яка / довідка / видана прокуратурою Сумської області . Зазначена обставина представником відповідача також не оспорювалась.
Листом від 12.04.2016 р. № 906/04-17, з додатком рішення від 06.04.2016 р, Управління Пенсійного фонду України в м. Суми позивачу відмовлено у здійсненні перерахунку пенсії з тих підстав, що згідно з п. 5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 р. № 213-VII з 01.06.2015 р. скасовані норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії /щомісячне грошове утримання/ призначаються відповідно до Законів України «Про державну службу», «Про прокуратуру», «Про судоустрій і статус суддів», «Про статус народного депутата України», «Про Кабінет Міністрів України», «Про судову експертизу», «Про Національний банк України», «Про службу в органах місцевого самоврядування», «Про дипломатичну службу. Отже , 01.06.2015 р. пенсії в порядку та на умовах, визначених вищевказаними законами, не призначаються, раніше призначені пенсії не перераховуються / а.с. 9 /.
Відповідно до ч. 1 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» (у редакції, чинній на час призначення позивачу пенсії) прокурори і слідчі зі стажем роботи не менше 20 років, у тому числі зі стажем роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 10 років, мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку. Пенсія призначається в розмірі 80 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до котрої включаються всі види оплати праці, на які нараховуються страхові внески, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії. За кожен повний рік роботи понад 10 років на цих посадах пенсія збільшується на 2 відсотки, але не більше 90 відсотків від суми місячного (чинного) заробітку.
Частиною 13 вищевказаної статті передбачено, що обчислення (перерахунок) пенсій провадиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком.
Призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.
Перерахунок пенсій провадиться з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи (частина 18 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру»).
Положення цієї статті поширюються також на пенсіонерів з числа працівників прокуратури, яким до набрання чинності цим Законом призначена пенсія за віком, вислугою років або за інвалідністю безпосередньо з прокурорсько-слідчих посад і посад у науково-навчальних закладах, незалежно від часу виходу на пенсію, за умови наявності у них стажу роботи, передбаченого цією статтею.
Згідно з ч. 1 ст. 58 Конституції України закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.
Верховний Суд України в постанові від 10.12.2013 р. у справі № 21-348а13 дійшов правового висновку, що внесені Законом № 3668-VІ зміни до статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» №1789-ХІІ щодо розміру пенсії у відсотках стосуються порядку призначення пенсії прокурорам і слідчим у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії. Процедури призначення та перерахунку пенсії різні за змістом та механізмом їх проведення. Нормами, які визначають механізм проведення перерахунку пенсії за вислугу років прокурорам є частини 13 та 18 статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» № 1789-ХІІ.
Крім того, відповідно до ст. ст. 22 та 64 Конституції України, право на пенсійне забезпечення відповідних категорій громадян, встановлене законами України (в тому числі і Законом України «Про прокуратуру») є таким, що не підлягає звуженню та обмеженню. Тому звуження та обмеження змісту й обсягу цього права шляхом прийняття нових законів або внесення змін до чинних законів відповідно до ст. 22 Конституції України не допускається.
Пунктом 5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 р. № 213 -VIIІ передбачено, що у разі неприйняття до 01.06.2015 р. закону щодо призначення пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 01.06.2015 р. скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії /щомісячне довічне утримання / призначаються відповідно до законів України «Про державну службу», «Про прокуратуру», «Про судоустрій і статус суддів», «Про статус народного депутата України», «Про Кабінет Міністрів України», «Про судову експертизу», «Про національний банк України», «Про службу в органах місцевого самоврядування», «Про дипломатичну службу», Податкового та Митного кодексів України, Положення про помічника - консультанта народного депутата України.
Разом з тим, при перерахунку пенсії працівникам прокуратури має застосовуватися норма, що визначає розмір пенсії у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії. А тому внесені Законом України № 213-VIII від 02.03.2015 р. «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» зміни до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» щодо розміру пенсії у відсотках стосуються порядку призначення пенсії прокурорам і слідчим у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже раніше призначеної пенсії.
Нормами, які визначають механізм проведення перерахунку пенсії за вислугу років прокурорам, є частини тринадцята, вісімнадцята статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру», які змін у зв'язку із прийняттям Закону № 213-VIII від 02.03.2015 р. не зазнали.
Суд вважає, що оскільки на час виходу позивача ОСОБА_1 на пенсію за вислугу років Законом України «Про прокуратуру» не було передбачено обмеження максимального розміру пенсії, перерахунок його пенсії підлягає без обмеження максимального розміру.
Враховуючи зазначене суд дійшов висновку, що відмовляючи позивачу у перерахунку призначеної пенсії згідно з поданою ним заявою від 05.04.2016 р. та довідкою прокуратури Сумської області , відповідач діяв протиправно, чим порушені пенсійні права ОСОБА_1 Тому відповідач повинен провести перерахунок призначеної позивачу пенсії за вислугу років, виходячи з 90 % від суми місячного (чинного) заробітку, зазначеного в довідці прокуратури Сумської області від 30.03.2016 р. № 90-зп-16 , без обмеження максимального розміру пенсії - з 01.01.2016 р. та провести відповідні перерахунки, з урахуванням виплачених сум.
З 01.04.2016 р. діє Сумське об'єднане управління Пенсійного фонду України Сумської області, яке є правонаступником усіх прав та обов'язків припиненого Управління Пенсійного фонду України в м. Суми. А тому ухвалою суду від 14.07.2016 р. здійснена заміна неналежного відповідача на належного / а.с. 24 /.
Між сторонами виникли правовідносини щодо перерахунку пенсійних виплат. Так як права позивача на соціальний захист порушені, вони підлягають судовому захисту, з перерахунком пенсії з 01.01.2016 року, виходячи з меж заявленого позову і строку позовної давності, коли особа дізналась по порушення своїх прав.
Відповідно до ч. 1 ст. 94 КАС України суд вважає за необхідне стягнути з відповідача на користь позивача понесені ним судові витрати по сплаті судового збору , що становить 551 грн. 20 коп ./ а.с. 2 /.
Керуючись ст.ст. 2, 6-9, 11, 69-71, 160 - 163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
П О С Т А Н О В И В :
Адміністративний позов ОСОБА_1 - задовольнити.
Визнати дії Сумського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області, як правонаступника Управління Пенсійного фонду України в м. Суми, щодо відмови в перерахунку призначеної ОСОБА_1 пенсії згідно з поданою ним заявою від 05.04.2016 р. та довідкою прокуратури Сумської області від 30.03.2016 р. № 90-зп-16 - протиправними.
Зобов'язати Сумське об'єднане управління Пенсійного фонду України Сумської області провести перерахунок призначеної ОСОБА_1 пенсії за вислугу років, виходячи з 90 % від суми місячного (чинного) заробітку, зазначеного у довідці прокуратури Сумської області від 30.03.2016 р. № 90-зп-16 , без обмеження максимального розміру пенсії - з 01.01.2016 р. та провести відповідні виплати з урахуванням виплачених сум.
Стягнути з відповідача - Сумського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області на користь позивача ОСОБА_1 понесені ним витрати по оплаті судового збору , що становить 551 грн. 20 коп.
Так як при виготовленні постанови застосована вимога ч.3 ст. 160 КАС України, вона може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Ковпаківський районний суд м. Суми протягом десяти днів з дня отримання її копії з повним обґрунтованим текстом.
Повний текст постанови складено та підписано 05.08.2016 року.
Суддя М.В. Кондратенко