Справа № 750/7019/16-а
Провадження № 2-а/750/579/16
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
09 серпня 2016 року м. Чернігів
Деснянський районний суд м. Чернігова в складі судді Супруна О.П., розглянувши у порядку скороченого провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Чернігівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України про визнання неправомірними дій, зобов'язання вчинити певні дії,
в с т а н о в и в :
21 липня 2016 року позивач звернулася до суду з позовом до Чернігівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України, в якому просить:
- зобов'язати Чернігівське об'єднане управління Пенсійного фонду України здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 відповідно до ст. 37-1 Закону України «Про державну службу» в редакції, що діяла на дату призначення пенсії в розмірі 90 % місячної (чинної) заробітної плати в зв'язку з підвищенням заробітної плати працюючим пенсіонерам згідно постанови Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 № 1013 на підставі довідки Новозаводської районної у м. Чернігові ради про складові заробітної плати від 29.04.2016 № 4960/10 та виплатити заборгованість, що виникне внаслідок такого перерахунку;
- стягнути судовий збір в розмірі 551 грн. 20 коп. на користь ОСОБА_1;
- зобов'язати Чернігівське об'єднане управління Пенсійного фонду України подати звіт про виконання постанови у справ за позовом ОСОБА_1 до Чернігівського об'єднаного управління Пенсійного фонду україни про зобов'язання здійснити перерахунок пенсії. Встановити строк 10 календарних днів з моменту набрання рішенням законної сили для подання звіту про виконання постанови.
22 липня 2016 року Чернігівське об'єднане управління Пенсійного надало письмові заперечення проти позову, в яких зазначило, що на даний час редакція ст. 37-1 Закону України «Про державну службу» не містить вказівку на перерахунок пенсії в розмірі 90%.
З'ясувавши обставини справи та перевіривши їх письмовими доказами, суд приходить до наступного.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в Чернігівському об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України з 11.06.2004 та отримує пенсію за віком згідно Закону України «Про державну службу» у розмірі 90 % суми заробітної плати.
Згідно довідки, виданої ОСОБА_1 від 29.04.2016 № 4960/10 про складові заробітної плати, виданої Управлінням праці та соціального захисту населення Новозаводської районної у м. Чернігові ради, ОСОБА_1 працювала в управлінні на посаді заступника начальника управління - начальника відділу по наданню населенню субсидій на оплату житлово-комунальних послуг, з якої призначено пенсію. У зв'язку з підвищенням посадових окладів відповідно до постанови КМУ від 09.12.2015 № 1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» та постановою КМУ від 11.02.2016 № 77 «Про внесення змін до постанов КМУ від 17.07.2003 № 1078 та від 09.12.2015 № 1013», з 01 грудня 2015 року складові заробітної плати, з якої позивачу призначена пенсія становлять: посадовий оклад - 1723 грн., надбавка за 10 ранг - 80 грн., надбавка за вислугу років 40 % - 721,20 грн., надбавка за високі досягнення у праці 50 % посадового окладу - 1262,10 грн., премія - 2895,97 грн.
29 квітня 2016 року ОСОБА_1 звернулася із заявою до Чернігівського об'єднаного з проханням здійснити їй перерахунок пенсії в зв`язку з підвищенням заробітної плати та розміру посадового окладу працюючим державним службовцям, надавши довідку № 4960/10 від 29.04.2016.
Листом № 170/02/А-7 від 12.05.2016 ОСОБА_1 було відмовлено у перерахунку пенсії з посиланням на те, що згідно пункту 5 Прикінцевих положень Закону України від 02.03.2015 № 213-VIII «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» (далі по тексту Закон № 213-VIII), з 1 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб відповідно до Закону України «Про державну службу».
За змістом статті 37 Закону № 3723-XII " Про державну службу" (у редакції, чинній на час призначення пенсії) на одержання пенсії державних службовців мають право особи, які досягли встановленого законодавством пенсійного віку, за наявності загального трудового стажу для чоловіків - не менше 25 років, для жінок - не менше 20 років, у тому числі стажу державної служби - не менше 10 років, та які на час досягнення пенсійного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менше 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, - незалежно від місця роботи на час досягнення пенсійного віку. Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, без обмеження граничного розміру пенсії, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі.
Відповідно до статті 37-1 Закону 3723-XII (у редакції на час звернення позивачки із заявою про перерахунок пенсії) умови та порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям визначаються Кабінетом Міністрів України.
Цією ж правовою нормою Закону України «Про державну службу» (в редакції на час звернення із заявою про перерахунок пенсії) умови та порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям визначаються Кабінетом Міністрів України. Порядок обчислення заробітної плати для перерахунку пенсії державного службовця встановлений Постановою Кабінету Міністрів України «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» А№865 від 31.05.2000 року.
Згідно п. 4 Постанови Кабінету Міністрів України № 865 від 31.05.2000 у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям відповідно до рішень Кабінету Міністрів України після набрання чинності Законом України від 16 січня 2003 року «Про внесення змін до Закону України «Про державну службу» заробітна плата для перерахунку пенсії пенсіонерам, яким пенсія призначена з дня набрання чинності Законом України «Про державну службу», визначається в такому порядку: пенсіонерам, які на момент перерахунку пенсії продовжують працювати на посаді, з яких призначено пенсію, - на підставі поданої довідки про одержану заробітну плату на момент перерахунку; іншим пенсіонерам на підставі документів, поданих на час перерахунку, виходячи із сум заробітної плати, яку одержує працюючий державний службовець на відповідній посаді, з якої призначено (перераховано) пенсію, на момент виникнення права на перерахунок. При цьому посадовий оклад, надбавки за ранг та вислугу років враховуються в розмірах, установлених Кабінетом Міністрів на момент виникнення права на перерахунок за відповідною посадою - рангом на момент призначення (перерахунку) пенсії.
Згідно п. 3 Постанови Кабінету Міністрів «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких законодавчих актів» від 09.12.2015, яка набрала чинності з 15.12.2015 та застосовується з 1 грудня 2015 року, посадові оклади керівних працівників, спеціалістів і службовців, розміри яких затверджені, зокрема, додатками постанови КМУ №268 підвищуються на 25%.
Посилання відповідача на Постанову КМУ «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких законодавчих актів» від 09.12.2015 № 1013, якою виключено п. 4 Постанови Кабінету Міністрів України №865 від 31.05.2000, є необґрунтованим, зважаючи на те, що відповідно до ч. 1 ст. 58 Конституції України закони та нормативно правові акти не мають зворотної дії в часі. Крім того, нормами чинного законодавства визначено, що не допускається погіршення положення пенсіонера.
Згідно з рішенням КСУ від 09.02.1999 № 1-рп/99, за загальновизнаним принципом права закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі. Цей принцип закріплений у ч. 1 ст. 58 Конституції України, за якою дію нормативно-правового акта в часі треба розуміти так, що вона починається з моменту набрання цим актом чинності і припиняється з втратою ним чинності, тобто до події, факту застосовується той закон або інший нормативно-правовий акт, під час дії якого вони настали або мали місце.
Відповідно до ч. З ст. 22 Конституції України при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Отже, норми ст. 37 Закону України «Про державну службу» діють на сьогодні і вони не змінені, не скасовані в установленому Конституцією України порядку.
Пенсія за віком як державному службовцю позивачу була призначена відповідно до Закону України «Про державну службу» в редакції на час призначення пенсії, тобто до набрання чинності Закону України від 28.12.2014 № 76-VІІІ.
Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
У відповідності до норми ч. 4 ст. 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» перерахунок призначеної пенсії, крім випадків, передбачених частиною першою статті 35, частиною другою статті 38, частиною третьою статті 42 і частиною п'ятою статті 48 цього Закону, провадиться в такі строки: у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа; у разі настання обставин, які тягнуть за собою зменшення пенсії, - з першого числа місяця, в якому настали ці обставини, якщо вони мали місце до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо вони мали місце після 15 числа.
За таких обставин, дії відповідача щодо відмови у перерахунку пенсії позивача є протиправними, а тому позов підлягає задоволенню.
Разом з тим, вирішуючи вимогу про зобов'язання відповідача надати звіт про виконання судового рішення суд звертає увагу на те, що в силу положень ст. 267 КАС України ініціювати встановлення судового контролю за виконанням судового рішення - зобов'язати подати звіт про виконання судового рішення, має право суд, що ухвалив судове рішення в адміністративній справі, тому дана вимога позивача не може бути задоволена, оскільки вищевказаною нормою Закону не встановлено процесуальної можливості розгляду питання про встановлення судового контролю за виконанням судових рішень в адміністративних справах за ініціативою (на підставі заяви) сторони по справі.
На підставі ст. 94 ч. 1 КАС України судові витрати позивача по сплаті судового збору у сумі 551,20 грн. присуджуються на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.
Враховуючи викладене, керуючись ст. ст. 71, 158, 160 - 163, 167, 183-2, 186 КАС України, суд
п о с т а н о в и в :
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Чернігівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України про визнання неправомірними дій, зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити.
Зобов'язати Чернігівське об'єднане управління Пенсійного фонду України здійснити перерахунок та виплату пенсії за віком ОСОБА_1 у зв'язку із підвищенням заробітної плати працюючим державним службовцям, відповідно до ст. 37-1 Закону України «Про державну службу» у розмірі 90 % від місячного (чинного) заробітку, починаючи з 01.05.2016 на підставі довідки № 4960/10 від 29.04.2016.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Чернігівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України на користь ОСОБА_1 сплачений судовий збір у розмірі 551 (п'ятсот п'ятдесят одну) грн. 20 коп.
Постанова суду може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду протягом десяти днів з дня отримання її копії в порядку, встановленому статтею 186 КАС України.
Суддя О.П. Супрун