Постанова № 59555936, 26.07.2016, Кам'янець-Подільський міськрайонний суд Хмельницької області

Дата ухвалення
26.07.2016
Номер справи
676/3462/16-а
Номер документу
59555936
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 676/3462/16-а

Номер провадження 2-а/676/118/16

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

26 липня 2016 року м. Кам'янець - Подільський

Кам'янець-Подільський міськрайонний суд Хмельницької області

в складі: головуючого-судді Бондаря О.О.

з участю секретаря Сопрун С.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Кам'янець-Подільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії , -

Встановив:

ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом до Кам'янець-Подільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України про визнання дій Кам'янець-Подільського об'єднаного управління пенсійного фонду України Хмельницької області щодо невиконання рішення Кам'янець-Подільського міськрайонного суду від 28 липня 2014 року про перерахування пенсії та відмову у перерахуванні мені пенсії - протиправними та зобов'язання Кам'янець-Подільського об'єднаного управління пенсійного фонду України Хмельницької області здійснити перерахунок пенсії у відповідності до вимог ст.,37 Закону України «Про державну службу», який був чинний на момент призначення пенсії, в розмірі 90% від сум заробітної плати, які включаються до загальних сум при визначені розміру пенсії з моменту визначеного рішенням суду від 28.07.2014 року.

Ухвалою рішення Кам'янець - Подільського міськрайонного суду від 26 липня 2016 року позовні вимоги ОСОБА_1 до Кам'янець-Подільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України визнання дій Кам'янець-Подільського об'єднаного управління пенсійного фонду України Хмельницької області щодо невиконання рішення Кам'янець-Подільського міськрайонного суду від 28 липня 2014 року про перерахування пенсії та відмову у перерахуванні мені пенсії - протиправними та зобов'язання Кам'янець-Подільського об'єднаного управління пенсійного фонду України Хмельницької області здійснити перерахунок пенсії у відповідності до вимог ст.,37 Закону України «Про державну службу», який був чинний на момент призначення пенсії, в розмірі 90% від сум заробітної плати, які включаються до загальних сум при визначені розміру пенсії з моменту визначеного рішенням суду від 28.07.2014 року з 01 червня 2014 року по 13 січня 2016 року залишено без розгляду.

В судовому засіданні пре ставник позивача позов підтримав і пояснив, що постановою Кам'янець - Подільського міськрайонного суду від 28 липня 2014 року зобов'язано відповідача проводити нарахування та виплату пенсії позивача з врахуванням інших доплат до заробітної плати позивача , з яких сплачувались податки.

Однак відповідач рішення суду не виконав і виплату пенсії позивачу в розмірі . передбачено судовим рішенням не здійснив.

Представник відповідача в судовому засіданні позов не визнав і пояснив, що з 01 травня 2014 року пенсія позивачу нараховувалась в розмірі 70 % від сум заробітної плати з врахуванням розміру індексації пенсії з часу проведення останнього перерахунку пенсії позивача. При проведені перерахунку пенсії позивача відповідно до рішення суду пенсія позивачки мала б виплачуватись без індексації і її розмір був би меншим.

Заслухавши сторони, вивчивши матеріали справи в повному об'ємі, суд вважає, що позов підлягає частковому задоволенню.

Судом встановлено, що позивачу з 26 квітня 2011 року позивачу було призначено державного службовця в розмірі 90 % від заробітної плати.

Однак при призначенні пенсії відповідачем не було враховано інші виплати , що складаються з допомоги для оздоровлення при наданні щорічної відпустки та матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань.

Постановою Кам'янець - Подільського міськрайонного суду від 28 липня 2014 року визнано протиправними дії Управління Пенсійного Фонду України в місті Кам'янці-Подільському та Кам'янець-Подільському районі Хмельницької області, щодо відмови включити до заробітної плати, з якої було визначено розмір пенсії державному службовцю , інші виплати, а саме: індексацію заробітної плати, матеріальну допомогу для вирішення соціально - побутових питань, матеріальну допомогу на оздоровлення в сумі 6809.71 грн. відповідно до довідки Державної фінансової інспекції за № 114 від 10.06.2014 року та зобов'язано Управління Пенсійного Фонду України в місті Кам'янці-Подільському та Кам'янець-Подільському районі включити до заробітної плати, з якої було визначено розмір пенсії державному службовцю ОСОБА_1 ., інші виплати, а саме: індексацію заробітної плати, матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань, матеріальну допомогу на оздоровлення - у розмірі 6809.71 грн. відповідно до довідки Державної фінансової інспекції за №114 від 10.06.2014 року, та провести перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 01 червня 2014 року.

Позивач звертався 09 червня 2016 року з листом до відповідача про проведення перерахунку пенсії з урахуванням інших виплат , однак відповідач листом від 13 червня 2016 року за № 9412/03 в задоволенні заяви позивача про проведення перерахунку пенсії відмовив.

Однак суд вважає, що така відмова не ґрунтується на вимогах норм чинного законодавства, які підлягають застосуванню до спірних правовідносин.

За змістом статті 37 Закону N 3723-XII (у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків суми їх заробітної плати, з якої сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з якої сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

У частині першій статті 1 Закону України від 24 березня 1995 року N 108/95 ВР "Про оплату праці" (далі - Закон N 108/95-ВР) встановлено, що заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.

Статтею 2 цього Закону визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.

Частиною другою статті 33 Закону N 3723-XII передбачено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.

Аналіз наведених положень дає підстави для висновку, що матеріальна допомога на оздоровлення та допомога для вирішення соціально-побутових питань входила до системи оплати праці державного службовця.

Крім того, статтею 66 Закону України від 05 листопада 1991 року N 1788-XII "Про пенсійне забезпечення" (далі - Закон N 1788-XII) врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій.

Відповідно до частини першої статті 66 цього Закону до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).

Стаття 41 Закону України від 9 липня 2003 року N 1058-IV "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Зокрема, до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

За змістом наведених норм, отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.

Саме до цього зводиться правова позиція, висловлена Верховним Судом України у постанові від 20 лютого 2012 року, яка згідно зі статтею 244 - 2 КАС України є обов'язковою для суддів, які зобов'язані привести судову практику у відповідність до його рішень.

Суми індексації заробітної плати, яку просила включити позивачка при обрахуванні пенсії, підлягають включенню, оскільки з них сплачувалися страхові внески.

Стаття 33 Закону від 16 грудня 1993 року N 3723-XII визначає умови оплати праці державних службовців, а не умови їх пенсійного забезпечення, тому, якщо державний службовець під час перебування на державній службі отримував винагороду (надбавку) за вислугу років у відповідному розмірі від посадового окладу з урахуванням доплати за ранг (спеціальне звання), то зазначений розмір цієї винагороди (надбавки) повинен бути врахований і при обчисленні пенсії державного службовця.

Згідно частини п'ятої цієї статті надбавка за вислугу років виплачується державним службовцям щомісячно у відсотках до посадового окладу з урахуванням доплати за ранг і залежно від стажу державної служби у таких розмірах: понад 3 роки - 10, понад 5 років - 15, понад 10 років - 20, понад 15 років - 25, понад 20 років - 30, понад 25 років - 40 відсотків. Відповідно до положень частини 7 зазначеної статті умови оплати праці державних службовців, розміри їх посадових окладів, надбавок, доплат і матеріальної допомоги визначаються Кабінетом Міністрів України.

Такий висновок відповідає положенням пункту 3 постанови Кабінету Міністрів України від 31 травня 2000 року N 865 "Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії", яким встановлено, що посадовий оклад, надбавка за ранг або кваліфікаційні класи, класний чин або спеціальні звання, вислугу років при призначенні пенсії відповідно до законів, зазначених у пункті 1 цієї постанови (у пункті 1 постанови зазначений Закон України "Про державну службу"), враховуються в розмірах, що виплачуються на день звільнення з роботи, що дає право на відповідний вид пенсії.

Сума грошової винагороди включається до фонду оплати праці та відповідно до законодавства враховується під час визначення бази (об'єкта) для оподаткування, для нарахування страхових внесків до фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування та збору до Пенсійного фонду.

Верховний Суд України в Постанові від 8 липня 2015 року № 21-1486а15 «Про визнання неправомірними дій під час перерахунку розміру пенсії» вказав , що статтею 37 Закону N 3723-XII (у редакції, чинній на час призначення пенсії позивачу) встановлено, що пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування. Абзацом третім зазначеної статті Закону передбачено, що за кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90 відсотків заробітної плати. Тобто, відсотковий розмір заробітної плати державного службовця, з якої призначається пенсія, визначається з урахуванням стажу державної служби, при цьому застосуванню підлягає стаття 37 Закону N 3723-XII (у редакції, яка була чинною на час призначення пенсії).

Відповідно до ст. 55 Конституції України права і свободи громадян захищаються судом. Згідно ст. 58 Конституції України яка містить розділ ІІ «Права, свободи та обов'язки людини і громадянина», в якому закріплені конституційні права, свободи і обов»язки насамперед людини і громадянина та їх гарантії, Закон зворотної сили не має, тобто не поширюється на правовідносини, які виникли до його видання. До конкретного факту чи випадку необхідно застосовувати Закон, що діяв у момент коли трапився цей випадок або мав місце цей випадок, чи факт, а тому відмова Управління Пенсійного фонду України в м. Кам'янці-Подільському та Кам'янець-Подільському районі Хмельницької області суперечить Законодавству України і ніякої юридичної сили не має. Тому, застосування Закону України «Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні», про внесення змін до ст. 37 Закону України «Про державну службу» в даному випадку є безпідставним та таким, що суперечить Законодавству і Конституції України.

Частиною 2 статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставах, в межах та у спосіб, що передбачений Конституцією та Законами України.

Враховуючи, що на час призначення позивачці пенсії - 26 квітня 2011 року редакція ст. 37 Закону України передбачала призначення пенсії державним службовцям в розмірі від 80 до 90 відсотків від заробітку пенсіонера , то відповідача слід зобов'язати провести перерахунок пенсії позивача та виплату призначеної пенсії в розмірі 90 % від суми заробітної плати державного службовця відповідно до ст.. 37 Закону України «Про державну службу» ( в редакції до 01 жовтня 2011 року) та врахувати при проведенні такого перерахунку суми індексації заробітної плати , матеріальної допомоги на вирішення соціально - побутових питань, матеріальної допомоги на оздоровлення.

В зв'язку з частковим задоволенням позову, тим, що позивачка є інвалідом 2 - ї групи іі звільнена від сплати судового збору , з відповідача на користь позивача підлягає стягненню судовий збір в сумі 275 гривень 60 коп.

На підставі викладеного, керуючись ст. 158 - 160 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ :

Позов задовольнити частково.

Зобов'язати Кам'янець-Подільське об'єднане управління пенсійного фонду України Хмельницької області здійснити ОСОБА_1 перерахунок пенсії відповідно до вимог ст.37 Закону України «Про державну службу» (в редакції закону чинного до 01.11.2011 року), в розмірі 90% від сум заробітної плати, які включаються до загальних сум при визначені розміру пенсії з 13 січня 2016 року.

Стягнути з Кам'янець-Подільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України на користь держави судовий збір в сумі 275 гривень 60 коп.

На постанову може бути подано апеляційну скаргу з направленням її копії апеляційній інстанції до Вінницького апеляційного адміністративного суду через міськрайонний суд протягом 10 днів з дня отримання копії постанови.

Суддя Кам'янець-Подільського міськрайонного суду Бондар О.О