Постанова № 59555924, 08.08.2016, Красилівський районний суд Хмельницької області

Дата ухвалення
08.08.2016
Номер справи
677/634/16-а
Номер документу
59555924
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Красилівський районний суд Хмельницької області

Справа № 677/634/16-а

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

08.08.2016 м.Красилів

Красилівський районний суд Хмельницької області в складі

судді Красняка В.І.,

за участю секретаря судового засідання Федченко Л.В.,

позивача ОСОБА_1,

представника відповідача Матвійчук Т.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Красилові адміністративну справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в Красилівському районі Хмельницької області про визнання дій та рішення протиправними, скасування рішення та зобов'язання здійснити перерахунок пенсії,

встановив:

25 квітня 2016 року ОСОБА_1 (далі - Позивач) звернувся до суду з цим позовом до управління Пенсійного фонду України в Красилівському районі Хмельницької області (далі - УПФ в Красилівському районі), який мотивував тим, що з 31.03.2015 року він звільнився з органів прокуратури і перебуває на обліку в управлінні Пенсійного фонду України в Красилівському районі Хмельницької області, де з 14.10.2004 року одержує пенсію за вислугу років відповідно до ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» в розмірі 90 % суми його заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 року № 1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» було затверджено нові схеми посадових окладів працівників органів прокуратури

У зв'язку із підвищенням посадових окладів працівникам прокуратури з 01.12.2015 він 05.04.2016 року звернувся до УПФ в Красилівському районі із заявою про проведення перерахунку пенсії відповідно до зазначеної постанови КМ України на підставі довідки прокуратури Тернопільської області №27 від 11.03.2016 року, яку додав до заяви.

Однак листом від 06.04.2016 року №2316/02 його повідомлено, що рішенням комісії з призначення пенсій при управлінні Пенсійного фонду України в Красилівському районі Хмельницької області №379 від 06.04.2016 року йому відмовлено в перерахунку пенсії з тих підстав, що відповідно до п.5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 №213-VIII, у разі неприйняття до 01.06.2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 01.06.2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються відповідно до Закону України «Про прокуратуру».

Вважає такі дії та рішення УПФ в Красилівському районі щодо відмови у перерахунку пенсії протиправними, оскільки, на його думку, право на перерахування пенсії в розмірі 90% від заробітної плати, після прийняття Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 №213-VIII, виходячи із принципу незворотності дії закону у часі, повинно залишатися незмінним, просив суд захистити його права у заявлений ним спосіб.

В судовому засіданні позивач підтримав позовні вимоги, просив їх задовольнити.

Представник відповідача в судовому засіданні позов не визнала, просила в його задоволенні відмовити.

В обґрунтування своїх заперечень проти позову представник відповідача вказала, що рішенням комісії з призначення пенсій при УПФУ в Красилівському районі Хмельницької області №379 від 06.04.2016 року позивачу відмовлено в перерахунку пенсії з тих підстав, що Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 №213-VIII з 01.06.2015 року скасовано норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії /щомісячне довічне грошове утримання призначаються відповідно до Закону України «Про прокуратуру». У зв'язку з цим з 01.06.2015 року пенсії в порядку та на умовах, визначених Законом України «Про прокуратуру» не призначаються, раніше призначені пенсії не перераховуються.

Суд, заслухавши пояснення сторін, дослідивши письмові матеріали справи встановив наступні обставини та визначив відповідні до них правовідносини.

Судом встановлено і не заперечується відповідачем, що ОСОБА_1 отримує з 14.10.2004 року пенсію за вислугу років згідно Закону України «Про прокуратуру» у розмірі 90% від суми заробітної плати, розмір та умови оплати праці якої відповідали займаній ним посаді заступника прокурора.

Згідно з ч.ч.1,2,3 ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» прокурори і слідчі зі стажем роботи не менше 20 років, у тому числі зі стажем роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 10 років, мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку. Пенсія призначається в розмірі 90 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до котрої включаються всі види оплати праці, на які нараховуються страхові внески, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії.

Розмір виплат (крім посадових окладів, надбавок за класні чини, вислугу років), що включаються в заробіток для обчислення пенсії, визначається за вибором того, хто звернувся за пенсією, за будь-які 60 календарних місяців такої роботи підряд перед зверненням за пенсією, незалежно від наявності перерв протягом всього періоду на даній роботі.

У відповідності до ч.12 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» обчислення (перерахунок) пенсій провадиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком.

Згідно з ч.17 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру», призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсій провадиться з урахуванням фактично отримуваних працівниками виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи.

Законом України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» №3668-VІ від 08.07.2011 до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» внесено нову норму, згідно з якою максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність. Цим же Законом зменшено максимальний розмір при призначенні пенсії до 90 відсотків місячного заробітку.

Разом з тим, підстави та порядок перерахунку пенсій прокурорам регулюють частини 13, 18 ст.50-1 Закону «Про прокуратуру», положення яких щодо перерахунку пенсії у зв'язку з прийняттям Закону «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» змін не зазнали.

Таким чином, внесені зміни до статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» щодо розміру пенсії у відсотках стосуються порядку призначення пенсії прокурорам і слідчим у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії. Процедури призначення та перерахунку пенсії різні за змістом і механізмом їх проведення. Нормами, які визначають механізм проведення перерахунку пенсії за вислугу років прокурорам, є ч. ч. 13, 18 ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» у редакції, яка діяла на час призначення пенсії.

Доводи відповідача про відсутність правових підстав для проведення перерахунку пенсії позивача, з посиланням на п. 5 Прикінцевих положень Закону України від 02.03.2015 р. № 213-VІІ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення», суд вважає необґрунтованими тому, що він застосував нові положення до правовідносин, які виникли до набрання ними чинності. Таке застосування норм права суперечить вимогам ч.1 ст. 58 Конституції України, якою передбачено, що закони та нормативні акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність.

Крім того, Конституційний Суд України неодноразово розглядав питання, пов'язані з реалізацією права на соціальний захист, і сформулював правову позицію, згідно з якою Конституція України виокремлює певні категорії громадян України, що потребують додаткових гарантій соціального захисту з боку держави. До них зокрема, належать громадяни, які відповідно до статті 17 Конституції України перебувають на службі у військових формуваннях та правоохоронних органах держави, забезпечуючи суверенітет і територіальну цілісність України, її економічну та інформаційну безпеку, а саме - у Збройних Силах України, органах Служби безпеки України, міліції, прокуратури, охорони державного кордону України, податкової міліції. Управління державної охорони України, державної пожежної охорони, Державного департаменту України з питань виконання покарань тощо (рішення Конституційного Суду України від 6 липня 1999 року №8-рп/99у справі щодо права на пільги та від 20 березня 2002 року № 5-рп/2002 у справі щодо пільг, компенсацій і гарантій).

У зазначених рішеннях Конституційний Суд України вказав на необхідність додаткових гарантій соціальної захищеності цієї категорії громадян як під час проходження служби, так і після її закінчення зумовлена насамперед тим, що служба у Збройних Силах України, інших військових формуваннях та правоохоронних органах держави пов'язана з ризиком для життя і здоров'я, підвищеними вимогами до дисципліни, професійної придатності, фахових, фізичних, вольових та інших якостей. Це повинно компенсуватися наявністю підвищених гарантій соціальної захищеності, тобто комплексу організаційно - правових економічних заходів, спрямованих на забезпечення добробуту саме цієї категорії громадян як під час проходження служби, так і після її закінчення (Рішення № 5-рп/2002).

Виходячи із висловленого у рішеннях Конституційного Суду України розуміння сутності соціальних гарантій працівників правоохоронних органів, зокрема працівників прокуратури, зміст та обсяг досягнутих ними соціальних гарантій не може бути звужено шляхом внесення змін до законодавства.

З огляду на вищевикладене, суд приходить до висновку про те, що УПФ в Красилівському районі повинен був перерахувати позивачу пенсію, згідно довідки прокуратури Тернопільської області, відповідно до ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру», в редакції яка діяла на час призначення пенсії, з розрахунку 90 % середнього заробітку.

Перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачена йому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсії проводиться з урахування фактично отриманих працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи (ч.1 ст.50-1 Закону №1789-ХІІ).

Таким чином, перевіривши заперечення відповідача проти позову, суд дійшов висновку, що вони не спростовують встановлених у справі обставин по суті заявлених позовних вимог, а тому право позивача підлягає захисту у заявлений ним спосіб.

Відповідно до ч.2 ст.11 КАС України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, і не може виходити за межі позовних вимог.

З прохальної частини позову вбачається, що позивач просить зобов'язати відповідача здійснити перерахунок та виплату пенсії з 01.12.2015 року.

Позивач звернувся до відповідача з заявою про перерахунок пенсії та довідкою прокуратури Тернопільської області №27 від 11.03.2016 року 05.04.2016 року

Відповідно до ч.4 ст.45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» перерахунок призначеної пенсії провадиться у разі виникнення права на підвищення пенсії з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа. Також, згідно з п.4.1 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України 25.11.2005 № 22-1 орган, що призначає пенсію, розглядає питання про призначення пенсії, перерахунок та поновлення виплати раніше призначеної пенсії за відповідною заявою.

Крім того, відповідно до чинного законодавства, перерахунок пенсії здійснюється на підставі документів, поданих пенсіонером до управління Пенсійного фонду, а тому відповідач не мав можливості перерахувати пенсію позивачу з моменту виникнення у нього права на такий перерахунок, оскільки він не мав відомостей про складові заробітної плати, на які нараховувалися страхові внески.

За таких обставин суд дійшов висновку, що порушене право позивача на перерахунок його пенсії в зв'язку з підвищенням посадових окладів працюючим працівникам прокуратури на підставі довідки №27 від 11.03.2016 року підлягає відновленню саме з 05.04.2016 року, а не з 01.12.2015 року.

Відповідно до ч. 1, 2 ст. 71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову, однак даний обов'язок відповідачем в даній справі не виконано.

Підсумовуючи наведене, суд дійшов висновку, що дії і рішення комісії з призначення пенсій при управлінні Пенсійного фонду України в Красилівському районі Хмельницької області №379 від 06.04.2016 року щодо відмови у проведенні перерахунку пенсії позивачу відповідно до ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» у редакції чинній на час призначення пенсії, є протиправними, а порушене право підлягає судовому захисту. Відповідно позовні вимоги позивача є обґрунтованими та підлягають частковому задоволенню.

З урахуванням того, що виплата пенсії здійснюється за рахунок Державного бюджету України, суд вважає можливим допустити рішення до негайного виконання у межах суми стягнення за один місяць відповідно до п.1 ч.1 ст.256 КАС України .

Враховуючи вищевикладене та керуючись ст. 8,19, 21, 22, 46, 58, 64 Конституції України, рішеннями Конституційного Суду України від 06.07.1999 року №8-рп/99 у справі щодо права на пільги та від 20.03.2002 року №5-рп/2002 у справі щодо пільг, компенсацій і гарантій), ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» № 1789-XII , постановами Верховного Суду України від 10.12.2013 року (справа №21-348а13) та від 17.12.2013 року (справа №21-445а13), ст.45,58 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», ст. 1, 2, 5, 11, 71, 72, 122, 159-163, 167,256 ч.1 п.1 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

постановив:

Позов ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в Красилівському районі Хмельницької області про визнання дій протиправними, скасування рішення та зобов'язання здійснити перерахунок пенсії, задовольнити частково.

Визнати протиправними дії та рішення комісії з призначення пенсій при управлінні Пенсійного фонду України в Красилівському районі Хмельницької області №379 від 06.04.2016 року щодо відмови у проведенні перерахунку пенсії за вислугу років у зв'язку з підвищенням заробітної плати працівникам прокуратури на підставі поданої ОСОБА_1 заяви від 05 квітня 2016 року.

Скасувати рішення комісії з призначення пенсій при управлінні Пенсійного фонду України в Красилівському районі Хмельницької області №379 від 06 квітня 2016 року.

Зобов'язати управління Пенсійного фонду України в Красилівському районі Хмельницької області здійснити з 05 квітня 2016 року перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 в розмірі 90 % відповідно до статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» № 1789-XII в редакції від 05.11.1991 року у зв'язку з підвищенням заробітної плати за посадою, з якої була призначена пенсія, у відповідності до довідки прокуратури Тернопільської області №379 від 06 квітня 2016 року без обмеження максимального розміру пенсії, з врахуванням виплачених сум.

Постанову звернути до негайного виконання у межах суми стягнення на користь ОСОБА_1 перерахованої пенсії за один місяць з Державного бюджету України.

Зобов'язати управління Пенсійного фонду України у Красилівському районі Хмельницької області надати Красилівському районному суду Хмельницької області звіт про виконання даної постанови після одержання її копії.

Стягнути з державного бюджету на користь ОСОБА_1 судові витрати по сплаті судового збору в сумі 551 (п'ятсот п'ятдесят одна) гривня 20 копійок.

Апеляційна скарга на постанову суду може бути подана протягом десяти днів з дня отримання копії постанови до Вінницького апеляційного адміністративного суду через Красилівський районний суд Хмельницької області. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Суддя: В.І.Красняк