755/1784/16-а
П О С Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"27" липня 2016 р. Дніпровський районний суд м. Києва у складі:
головуючого судді Виниченко Л.М.,
за участі секретарів Локоткова І.С., Гноілек М.В., Томіленко В.В.,
розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Лівобережного об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Києві про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити дії,-
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 звернувся з позовом у якому за зміненими вимогами просить зобов'язати Лівобережне об'єднане управління Пенсійного фонду України в м. Києві здійснити перерахунок та виплату призначеної йому пенсії з 01.02.2016 року з урахуванням збільшення на 1 процент від суми заробітку, але не більше мінімальної пенсії за кожен рік роботи понад стаж, який дає право на призначення пенсії за віком особам, які постраждали внаслідок катастрофи на ЧАЕС і віднесені до категорій 1,2,3,4 (20 років), згідно п. 2 ст. 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»; зобов'язати відповідача здійснити донарахування виплаченої за період з травня 2012 року по січень 2016 року пенсії з урахуванням додаткових 24 місяців страхового стажу, починаючи з 27.12.2013 року, а виплаченої за період з травня 2012 року по червень 2016 року пенсії - з урахуванням її збільшення відповідно п. 2 ст. 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»; визнати дії відповідача щодо зупинення виплати пенсії протягом періоду з 01.05.2012 року по 31.10.2015 року неправомірними та зобов'язати Лівобережне об'єднане управління Пенсійного фонду України в м. Києві нарахувати і виплатити компенсацію втрати частини доходів в зв'язку з порушенням строків виплати пенсії відповідно до ст. 3 Закону України «Про компенсацію громадянам втрати частини доходів в зв'язку з порушенням строків їх виплати» за вказаний період і виплатити за результатами нарахування вказаної компенсації за зазначеними позивачем реквізитами.
Вимоги мотивує тим, що пенсія йому була призначена 26.12.2011 року та виплачувалася як учаснику ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС категорії 2 на підставі поданих ним документів.
Розпорядженням начальника Управління пенсійного фонду України Дніпровському районі м. Києва від 08.05.2012 року без жодних правових підстав виплату пенсії йому було призупинено з 01 травня 2012 року для з'ясування правомірності її призначення.
На його неодноразові звернення протягом 2012-2014 років до пенсійного фонду щодо відновлення виплати пенсії надавалися відповіді про те. що є сумніви стосовно його статусу учасника ліквідації аварії на ЧАЕС.
У подальшому 03.02.2015 року комісією зі спірних питань визначення статусу осіб, які брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС Міністерства соціальної політики України його статус учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС категорії 2 було підтверджено. Проте й після цього відповідач продовжував безпідставно не виплачувати йому пенсію, грубо порушуючи його права та охоронювані законом інтереси як пенсіонера, та лише 16 листопада 2015 року здійснив виплату пенсії за період з травня 2012 року по листопад 2015 року включно в сумі 145 686,62 грн., внаслідок чого за його заявою Дніпровським районним судом м. Києва його позов про поновлення виплати пенсії в адміністративній справі № 755/7110/15-а було залишено без розгляду.
На його звернення про розмір нарахованої пенсії від відповідача отримав листа від 24.11.2015 року із зазначенням про те, що виплати становлять у сумі 3 412,20 грн.
Проте зі складним відповідачем розрахунком пенсії він не погоджується, оскільки при нарахуванні пенсії не враховано збільшення страхового стажу, так як після призначення пенсії він продовжував працювати, та застосовано нижчий коефіцієнт страхового стажу, ще не застосовані норми п. 2 ст. 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», яким передбачено збільшення пенсії за наявності стажу роботи понад 20 років, також не виплачена компенсація втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків виплати пенсії.
Ухвалою Дніпровського районного суду м. Києва від 26.05.2016 року відповідно до положень ст. 55 КАС України відповідача у справі Управління Пенсійного фонду України у Дніпровському районі міста Києва замінено на його правонаступника - Лівобережне об'єднане управління Пенсійного фонду України в м. Києві (а.с. 113, 114).
В судовому засіданні позивач та його представник ОСОБА_2 підтримали позовну заяву з уточненими вимогами.
Представник відповідача Мних-Котляр Н.М. в судовому засіданні просила відмовити у задоволенні позову з підстав, викладених у письмових запереченнях (а.с. 58-64).
У подальшому сторонами були подані заяви про розгляд справи без їх участі, у зв'язку з чим розгляд справи здійснюється у порядку письмового провадження, згідно ухвали Дніпровського районного суду м. Києва від 27.07.2016 року, що передбачено положенням ч. 4 ст. 122 КАС України, на підставі пояснень позивача, його представника, представника відповідача та наявних у справі доказів.
Вивчивши матеріали справи, суд приходить до наступного висновку.
Ухвалою Дніпровського районного суду м. Києва від 27 липня 2016 року адміністративний позов ОСОБА_1 у частині вимог про зобов'язання відповідача здійснити перерахунок та виплату пенсії відповідно положень п. 2 ст. 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та ч. 4 ст. 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» за період з 01.05.2012 року по 23.05.2015 року залишено без розгляду, відповідно вимог ст. ст. 99, 100 КАС України.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 з 27.12.2011 року Управлінням Пенсійного фонду України у Печерському районі м. Києва за місцем його роботи була призначена пенсія за віком, як учаснику ліквідації аварії на ЧАЕС категорії 2, відповідно до положень ст. 55 Закону України ««Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» зі зменшенням пенсійного віку на десять років.
Після направлення пенсійної справи до Управління Пенсійного фонду України у Дніпровському районі м. Києва за реєстрацією місця проживання ОСОБА_1 виплата пенсії позивачу відповідачем здійснювалася до 30 квітня 2012 року.
Розпорядженням начальника Управління Пенсійного фонду України у Дніпровському районі м. Києва від 08.05.2012 року виплату пенсії ОСОБА_1 було призупинено з 01 травня 2012 року до з'ясування правомірності її призначення.
У зв'язку з припиненням виплати пенсії ОСОБА_1 звертався з відповідними зверненнями та заявами про відновлення виплати пенсії до Управління Пенсійного фонду України у Дніпровському районі м. Києва, яке при цьому інформувало позивача про безпідставність призначення йому пенсії через відсутністю первинних документів, які підтверджують роботу у зоні відчуження, у зв'язку з чим з 01.05.2012 року відсутня заборгованість по пенсійним виплатам (а.с. 20, 54, 67).
Відповідно до ст. 46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Згідно з частиною 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
За повідомленням Управління праці та соціального захисту населення Дніпровської районної в м. Києві державної адміністрації від 03.03.2015 року особова справа ОСОБА_1 була розглянута 03 лютого 2015 року на Комісії зі спірних питань з визначення статусу осіб, які брали участі у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС Міністерства соціальної політики України, рішенням якої підтверджено статус позивача, як учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС категорії 2, який виконував роботи у І половині 1986 року не менше 1 календарного дня (а.с. 10). Зазначене рішення оформлене протоколом № 82 засідання Комісії від 03.02.2015 року (а.с. 11).
Після проведених перевірок роботи ОСОБА_1 та підтвердження факту його участі у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС Управління пенсійного фонду України у Дніпровському районі м. Києва нарахувало та виплатило 16.11.2015 року пенсію позивачу за період припинення виплат з 01.05.2012 року по 31.10.2015 року у розмірі 145686 грн. 62 коп. та станом на 01.11.2015 року розмір пенсії обчислено в сумі 3 412 грн. 20 коп.
Відповідно ч. 2 ст. 49 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», поновлення виплати пенсії здійснюється за рішенням територіального органу Пенсійного фонду протягом 10 днів після з'ясування обставин та наявності умов для відновлення її виплати. Виплата пенсії поновлюється в порядку, передбаченому частиною третьою статті 35 та статтею 46 цього Закону.
Суд вважає, що заявлені вимоги про визнання неправомірними дій Управління Пенсійного фонду України у Дніпровському районі м. Києва щодо зупинення виплати пенсії позивачу протягом періоду з 01.05.2012 року по 31.10.2015 року підлягають задоволенню, оскільки знайшли своє підтвердження в судовому засіданні, виходячи з наступного.
Попередньо Управління Пенсійного фонду України у Дніпровському районі м. Києва зверталося до Дніпровського районного суду м. Києва з позовом про стягнення з ОСОБА_1 безпідставно одержаних пенсійних виплат за період з 27.12.2011 року по 30.04.2012 року в сумі 13 812 грн. 28 коп. у зв'язку з неправомірним призначенням пенсії.
Рішенням Дніпровського районного суду м. Києва від 04.02.2014 року, яке ухвалою Апеляційного суду м. Києва від 28.05.2014 залишене без змін, у задоволенні вказаного позову було відмовлено (а.с. 12-15).
Ухвалою Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ від 19 листопада 2014 року рішення Дніпровського районного суду м. Києва від 04.02.2014 року та ухвала Апеляційного суду м. Києва від 28.05.2014 залишені без змін (а.с. 16).
При цьому рішенням Дніпровського районного суду м. Києва від 04.02.2014 року підтверджено правомірність призначення ОСОБА_1 пенсії за віком зі зниженням пенсійного віку, як учаснику ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС.
Відповідно ч. 2 ст. 87 Закону України «Про пенсійне забезпечення» суми пенсії, не одержані своєчасно з вини органу, що призначає або виплачує пенсію, виплачуються за минулий час без обмеження будь-яким строком.
Положеннями ч. 2 ст. 46 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» визначено, що нараховані суми пенсії, не отримані з вини органу, що призначає і виплачує пенсію, виплачуються за минулий час без обмеження будь-яким строком з нарахуванням компенсації втрати частини доходів. Компенсація втрати частини пенсії у зв'язку з порушенням строків її виплати пенсіонерам здійснюється згідно із законом.
Згідно ст. 2 Закону України «Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати», компенсація громадянам втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати провадиться у разі затримки на один і більше календарних місяців виплати доходів, нарахованих громадянам за період починаючи з дня набрання чинності цим Законом. Під доходами у цьому Законі слід розуміти грошові доходи громадян, які вони одержують на території України і які не мають разового характеру, зокрема, пенсії.
Отже, основною умовою для виплати громадянину передбаченої статтею 46 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та ст. 2 Закону України «Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати», а також Порядком проведення компенсації громадянам втрати частини грошових доходів у зв'язку з порушенням термінів їх виплати, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2001 року за № 159, компенсації є порушення встановлених строків виплати нарахованих доходів, у тому числі пенсії. При цьому компенсація за порушення строків виплати такого доходу проводиться незалежно від порядку і підстав його нарахування: самим підприємством, установою чи організацією, у даному випадку органом пенсійного фонду України, добровільно чи на виконання рішення суду.
Аналогічного правового висновку дійшла колегія суддів Судової палати в адміністративних справах і Судової палати у цивільних справах Верховного Суду України у постанові від 18.11.2014 року у справі № 21-518а14.
Ще така ж правова позиція висловлена Верховним Судом України у постанові від 07.11.2012 року у справі № 6-131цс12.
Судом також встановлено, що при нарахуванні пенсії ОСОБА_1 не було враховано збільшення пенсії, відповідно п. 2 ст. 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», яким визначено, що право на пенсію в повному розмірі мають громадяни, віднесені до категорій 1, 2, 3, 4, за умови стажу роботи не менш як: чоловіки - 20 років, жінки - 15 років, із збільшенням пенсії на один процент заробітку за кожний рік роботи понад встановлений цим пунктом стаж, але не вище 75 процентів заробітку, а громадянам, які відпрацювали за списком № 1, чоловіки - 10 років і більше, жінки - 7 років 6 місяців і більше - не вище 85 процентів заробітку.
У цій частині вимоги підлягають задоволенню частково, а саме з урахуванням ст. ст. 99, 100 КАС України з 24 травня 2015 року.
Із заявою про перерахунок пенсії за віком відповідно ст. 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» позивач звертався до відповідача 28.12.2015 року (а.с. 97).
Відповідно до ч. 4 ст. 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», у разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, перерахунок пенсії проводиться з урахуванням не менш як 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі. Перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати (доходу), з якої обчислена пенсія. За бажанням пенсіонера перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) пенсії.
При розрахунку пенсії станом на 01.11.2015 року відповідачем не було враховано стосовно працевлаштування ОСОБА_1 у період після призначення йому пенсії з 27.12.2011 року, у зв'язку з чим збільшився його трудовий стаж, при цьому було застосовано коефіцієнт страхового стажу у меншому розмірі.
Отже, вимоги позивача про перерахунок його пенсії також підлягають задоволенню відповідно ч. 4 ст. 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з 24.05.2015 року.
Керуючись ст. ст. 19, 46 Конституції України, ст. 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», ст. ст. 42, 46, 49 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», ст. 87 Закону України «Про пенсійне забезпечення», ст. 2 Закону України «Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати», ст. ст. 2, 5, 11, 12, 17-19, 70, 71, 94, 99, 100, 122, 158-163, 254, 256, 267 КАС України, суд,-
П О С Т А Н О В И В:
Позов ОСОБА_1 до Лівобережного об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Києві про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити дії задовольнити частково.
Зобов'язати Лівобережне об'єднане управління Пенсійного фонду України в м. Києві здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії з 24.05.2015 року із збільшенням пенсії на один процент заробітку за кожен рік роботи понад стаж 20 років, відповідно до положень пункту 2 ст. 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Зобов'язати Лівобережне об'єднане управління Пенсійного фонду України в м. Києві здійснити донарахування та виплату ОСОБА_1 пенсії відповідно до ч. 4 ст. 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з 24 травня 2015 року з урахуванням проведених виплат.
Визнати дії Лівобережного об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Києві щодо зупинення виплати ОСОБА_1 пенсії протягом періоду з 01.05.2012 року по 31.10.2015 року неправомірними.
Зобов'язати Лівобережне об'єднане управління Пенсійного фонду України в м. Києві нарахувати і виплатити ОСОБА_1 компенсацію втрати частини доходів в зв'язку з порушенням строків виплати пенсії відповідно до ст. 3 Закону України «Про компенсацію громадянам втрати частини доходів в зв'язку з порушенням строків їх виплати» за період з 01.05.2012 року по 31.10.2015 року.
У решті вимог відмовити.
Постанова суду може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду через Дніпровський районний суд м. Києва протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя