Справа 635/2283/16-ц
Провадження 2/635/1381/2016
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
(заочне)
09 серпня 2016 року Харківський районний суд Харківської області у складі:
головуючого судді - Панас Н.Л.
при секретарі Сайко А.О.
за участю прокурора Аносова Д.О.
представника третьої особи ОСОБА_1
розглянувши у відкритому судовому засіданні у залі суду у с.Покотилівка цивільну справу за позовом прокуратури Харківської області в інтересах держави в особі Державної агенції лісових ресурсів України, Державного підприємства "Жовтневе лісове господарство" до Височанської селищної ради Харківського району Харківської області, ОСОБА_2, третя особа - Державна служба України з питань геодезії, картографії та кадастру про визнання незаконним та скасування рішення селищної ради та державної реєстрації земельної ділянки,-
ВСТАНОВИВ:
У березні 2016 року позивач звернувся до суду з позовом в якому просить визнати незаконним та скасувати рішення XX сесії V скликання 26.06.2009 року Височанської селищної ради Харківського району Харківської області «Про надання гр.ОСОБА_2 дозволу на розробку проекту відведення земельної ділянки №8 по вулиці Академіка Сергєєва в сел.Високий Харківського району Харківської області для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель та споруд»; скасувати державну реєстрацію зазначеної земельної ділянки шляхом скасування кадастрового номеру 6325156700:00:018:0080; стягнути судовий збір за подання даної позовної заяви.
В обгрунтування своїх позовних вимог, позивач вказує, що у жовтні 2010 року ОСОБА_3, будучи головою Височанської селищної ради, перевищив свої повноваження та скоїв службове підроблення, а саме вніс до офіційних документів завідомо неправдиві відомості, а також склав та видав завідомо неправдиві документи. Даний факт встановлено вироком Харківського районного суду Харківської області від 07 березня 2013 року, згідно з яким ОСОБА_3 визнано винним у вчиненні кримінальних правопорушень передбачених ч.3 ст.365, ч.2 ст.366 КК України та йому призначено покарання на підставі ст. 70 КК України у вигляді 5 років позбавлення волі з позбавленням права обіймати посади, повязані з виконанням організаційно-розпорядчих та адміністративно-господарчих функції строком на 3 роки, на підставі ст. 75 КК України звільнено від відбування основного покарання у виді позбавлення волі з іспитовим строком на 3 роки.
Рішенням Височанської селищної ради XX cесії V скликання від «26» червня 2009 року «Про надання гр. ОСОБА_2 дозволу на розробку проекту відведення земельної ділянки в сел.Високий по вул.Академіка Сергєєва №8 Харківського району Харківської області для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель та споруд». Згідно з п.1 вищевказаного рішення гр. ОСОБА_2 надано дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки (для передачі її у власність) площею 0,1500 га за рахунок земель запасу сільськогосподарського призначення (пасовища), розташованої по вул.Академіка Сергєєва №8 в с.Високий Харківського району Харківської області для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель та споруд. Пунктами п.1, 2 рішення Височанської селищної ради XXXП сесії від 08 жовтня 2010 року затверджено поданий проект земелеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 0,1500 га із земель запасу державної власності (землі сільськогосподарського призначення) у власність для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (землі житлової та громадської забудови) по вул.Академіка Сергєєва №8 в с.Високий Харківського району Харківської області та передано безоплатно гр.ОСОБА_2 у власність земельну ділянку загальною площею 0,1500 га для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель та споруд (землі житлової та громадської забудови) по вул.Академіка Сергєєва №8 в с.Високий Харківського району Харківської області з видачею Державного акту на право власноті на земельну ділянку.
Державний акт ОСОБА_2 не отримав, а тому відповідач не набув право власності на спірну земельну ділянку.
Харківською місцевою прокуратурою №6 під час встановлення наявності підстав для представництва інтересів держави у суді було направлено запити до ДП «Харківська державна лісовпорядна експедиція» та ДП «Жовтневе лісове господарство» щодо перетину відведеної ОСОБА_2 ділянки із землями, що перебувають у постійному користуванні ДП «Жовтневе лісове господарство», а саме квартал 18 Бабаївського лісництва. Відповідно до інформації наданої з цього підприємства №73 від 24.02.2016 року, земельна ділянка, що передана у власність ОСОБА_2 відведена за рахунок земель лісогосподарського призначення, що перебувають у постійному користуванні ДП «Жовтневе лісова господарство» на підставі матеріалів лісовпорядкування, згідно з п.5 Прикінцевих положень Лісового кодексу України, тобто до одержання в установленому порядку державними лісогосподарськими підприємствами державних актів на право постійного користування земельними лісовими ділянками. З інформації державного лісогосподарського підприємства від 25.02.2016 року №02-07/139 рішення щодо вилучення із постійного користування ДП «Жовтневе лісове господарство» зазначених земель в установленому чинним законодавством порядку не приймалися, згода на це підприємством не надавалася.
Таким чином, зважаючи на те, що рішення Височанської селищної ради від 26 червня 2009 року є підробленим, тобто нечинним, вищевказане рішення у справі впливає на права та інтереси держави, оскільки зазначена земельна ділянка не могла бути передана ОСОБА_2 у власність, в силу вимог ст.ст. 83, 84, 121, 149 Земельного кодексу України через її належність до земель лісогосподарського призначення та перебування у постійному користуванні ДП «Жовтневе лісове господарство».
Прокурор Аносов Д.О. у судовому засіданні заявлені позовні вимоги підтримав і просив задовольнити у повному обсязі. Надав пояснення аналогічні викладеним в позові, проти постановлення заочного рішення не заперечував.
Представник третьої особи у судовому засіданні проти задоволення позовних вимог не заперечувала. Просила постановити рішення по справі на розсуд суду, у відповідності з вимогами діючого законодавства.
Представник позивача - Державної агенції лісових ресурсів України у судове засідання не зявився, надав суду заяву про розгляд справи у його відсутність, в якій підтримав позовні вимоги та просив розглядати справу за наявними у справі документами.
Представник позивача - Державного підприємства «Жовтневе лісове господарство» у судове засідання не зявився, надав суду заяву про розгляд справи у його відсутність, в якій підтримав позовні вимоги та просив задовільнити у повному обсязі.
Представник відповідача - Височанської селищної ради Харківського району Харківської області у судове засідання не зявився, надав суду заяву про розгляд справи у його відсутність, в якій проти задоволення позовних вимог не заперечує.
Відповідач ОСОБА_2 у судове засідання не зявився, про день та час слухання справи повідомлявся своєчасно і належним чином, заяв про розгляд справи у його відсутність або вікладення розгляду справи суду не надавав. Тому суд, у відповідності з вимогами ст.224 ЦПК України, вважає за можливе розглянути справу у відсутність відповідачів, постановивши по справі заочне рішення.
Заслухавши сторони, перевіривши матеріали справи, суд вважає, що позов задоволенню підлягає з огляду на наступне.
Відповідно до вимог ст.11 Цивільного кодексу України підставами виникнення цивільних прав та обов"язків є, зокрема, договори та інші правочини.
Згідно з вимогами ч.1 ст.15 ЦК України кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання.
Відповідно дост.19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбаченіКонституцієюта законами України.
Відповідно до ч. 1, 2, 4ст.20 Земельного кодексу України, віднесення земель до тієї чи іншої категорії здійснюється на підставі рішень органів державної влади та органів місцевого самоврядування відповідно до їх повноважень. Зміна цільового призначення земель провадиться органами виконавчої влади або органами місцевого самоврядування, які приймають рішення про передачу цих земель у власність або надання у користування, вилучення (викуп) земель і затверджують проекти землеустрою або приймають рішення про створення об'єктів природоохоронного та історико-культурного призначення. Зміна цільового призначення земель, зайнятих лісами, провадиться з урахуванням висновків органів виконавчої влади з питань охорони навколишнього природного середовища та лісового господарства.
Порушення порядку встановлення та зміни цільового призначення земель є підставою для визнання недійсними рішень органів державної влади та органів місцевого самоврядування про надання (передачу) земельних ділянок громадянам та юридичним особам; визнання недійсними угод щодо земельних ділянок; відмови в державній реєстрації земельних ділянок або визнання реєстрації недійсною; притягнення до відповідальності відповідно до закону громадян та юридичних осіб, винних у порушенні порядку встановлення та зміни цільового призначення земель (ст.21 ЗК України).
Згідно зіст.55 ЗК України, до земель лісогосподарського призначення належать землі, вкриті лісовою рослинністю, а також не вкриті лісовою рослинністю, нелісові землі, які надані та використовуються для потреб лісового господарства. До земель лісогосподарського призначення не належать землі, зайняті: зеленими насадженнями у межах населених пунктів, які не віднесені до категорії лісів; окремими деревами і групами дерев, чагарниками на сільськогосподарських угіддях, присадибних, дачних і садових ділянках.
Відповідно до ст.56,57 ЗК України, землі лісогосподарського призначення можуть перебувати у державній, комунальній та приватній власності.
Громадянам та юридичним особам за рішенням органів місцевого самоврядування та органів виконавчої влади можуть безоплатно або за плату передаватись у власність замкнені земельні ділянки лісогосподарського призначення загальною площею до 5 гектарів у складі угідь селянських, фермерських та інших господарств. Громадяни і юридичні особи в установленому порядку можуть набувати у власність земельні ділянки деградованих і малопродуктивних угідь для залісення.
Земельні ділянки лісогосподарського призначення за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування надаються в постійне користування спеціалізованим державним або комунальним лісогосподарським підприємствам, іншим державним і комунальним підприємствам, установам та організаціям, у яких створено спеціалізовані підрозділи, для ведення лісового господарства.
Порядок використання земель лісогосподарського призначення визначається законом.
Таким чином, землі, вкриті лісовою рослинністю, а також не вкриті лісовою рослинністю, нелісові землі, які надані та використовуються для потреб лісового господарства, належать до земель лісогосподарського призначення, на які розповсюджується особливий режим щодо використання, надання в користування та передачі у власність, який визначається нормамиКонституції України,ЗК України, іншими законами й нормативно-правовими актами.
При цьому згідно зіст.3 ЗК України, земельні відносини, які виникають при використанні лісів, регулюються також нормативно-правовими актами про ліси, якщо вони не суперечатьЗК України.
Водночас у п. 2ст.5 Лісового кодексу Українипередбачено, що правовий режим земель лісогосподарського призначення визначається нормами земельного законодавства. Відтак застосування норм земельного і лісового законодавства при визначенні правового режиму земель лісогосподарського призначення повинно базуватись на пріоритетності норм земельного законодавства перед нормами лісового законодавства, а не навпаки.
Оскільки земельна ділянка й права на неї на землях лісогосподарського призначення є об'єктом земельних правовідносин, то суб'єктний склад і зміст таких правовідносин повинно визначатися згідно з нормами земельного законодавства в поєднанні з нормами лісового законодавства в частині використання та охорони лісового фонду.
Основною рисою земель лісогосподарського призначення є призначення цих земель саме для ведення лісового господарства, що за змістомст.63 ЛК Україниполягає в здійсненні комплексу заходів щодо охорони, захисту, раціонального використання та розширеного відтворення лісів.
Використанню лісогосподарських земель за їх цільовим призначенням законодавство надає пріоритет: складовою охорони земель є захист лісових земель та чагарників від необґрунтованого їх вилучення для інших потреб (п. «б» ч. 1ст.164 ЗК України).
Отже, однією з основних особливостей правового режиму земель лісогосподарського призначення є нерозривний зв'язок їх використання із лісокористуванням.
Судом встановлено та підтверджується наявними в матеріалах справи доказами, що рішенням Височанської селищної ради XX cесії V скликання від «26» червня 2009 року ОСОБА_2 був наданий дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки (для передачі її у власність) площею 0,1500 га за рахунок земель запасу сільськогосподарського призначення (пасовища), розташованої по вул.Академіка Сергєєва №8 в с.Високий Харківського району Харківської області для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель та споруд. Пунктами 1, 2 рішення Височанської селищної ради XXXП сесії від 08 жовтня 2010 року затверджено поданий проект земелеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 0,1500 га із земель запасу державної власності (землі сільськогосподарського призначення) у власність для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (землі житлової та громадської забудови) по вул.Академіка Сергєєва №8в с.Високий Харківського району Харківської області та передано безоплатно гр.ОСОБА_2 у власність земельну ділянку загальною площею 0, 1500 га для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель та споруд (землі житлової та громадської забудови) по вул.Академіка Сергєєва №8 в с.Високий Харківського району Харківської області з видачею Державного акту на право власноті на земельну ділянку. (а.с.10-11)
Заст.13 ЗК України, до повноважень Кабінету Міністрів України в галузі земельних відносин належить, зокрема, розпорядження землями державної власності в межах, визначених цим Кодексом.
Згідно з вимогами ч.ч.1, 2, 5, 6ст.149 ЗК Україниземельні ділянки, надані у постійне користування із земель державної та комунальної власності, можуть вилучатися для суспільних та інших потреб за рішенням органів державної влади, Ради міністрів Автономної Республіки Крим та органів місцевого самоврядування на підставі та в порядку, передбачених цим Кодексом. Вилучення земельних ділянок провадиться за згодою землекористувачів на підставі рішень Кабінету Міністрів України, Ради міністрів Автономної Республіки Крим, місцевих державних адміністрацій, сільських, селищних, міських рад відповідно до їх повноважень. Сільські, селищні, міські ради вилучають земельні ділянки комунальної власності відповідних територіальних громад, які перебувають у постійному користуванні, для всіх потреб, крім особливо цінних земель, які вилучаються (викупляються) ними з урахуванням вимогстатті 150цього Кодексу. Верховна Рада Автономної Республіки Крим, обласні, районні ради вилучають земельні ділянки спільної власності відповідних територіальних громад, які перебувають у постійному користуванні, для всіх потреб. Районні державні адміністрації на їх території вилучають земельні ділянки державної власності (крім випадків, визначених частиною девятою цієї статті), які перебувають у постійному користуванні, в межах сіл, селищ, міст районного значення для всіх потреб та за межами населених пунктів.
Отже, оспорюваним рішенням без погодження постійного землекористувача вилучено земельні ділянки лісогосподарського призначення з постійного користування ДП «Жовтневе лісове господарство», які використовувалися для ведення лісового господарства, й передано у власність для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель та споруд (землі житлової та громадської забудови). Доказів надання ДП «Жовтневе лісове господарство» згоди на таке вилучення матеріали справи не містять.
Частиною першоюстатті 155 ЗК Українипередбачено, що у разі видання органом виконавчої влади або органом місцевого самоврядування акта, яким порушуються права особи щодо володіння, користування чи розпорядження належною їй земельною ділянкою, такий акт визнається недійсним.
Крім того, як вбачається з матеріалів справи, державний акт ОСОБА_2 не отримав, а тому право власності на спірну земельну ділянку не набув.
Наказом Державного комітету України із земельних ресурсів від 23 липня 2010 року №548затверджено класифікацію видів цільового призначення земель (далі - класифікація).
Відповідно до пунктів 1.2-1.4 цієї класифікації код та цільове призначення земель застосовуються для забезпечення обліку земельних ділянок за видами цільового призначення у державному земельному кадастрі. Класифікація застосовується для використання органами державної влади, органами місцевого самоврядування, організаціями, підприємствами, установами для ведення обліку земель та формування звітності із земельних ресурсів та визначає поділ земель на окремі види цільового призначення земель, які характеризуються власним правовим режимом, екосистемними функціями, видом господарської діяльності, типами забудови, типами особливо цінних об'єктів.
Згідно зі ст.6 Закону України «Про державний земельний кадастр» ведення та адміністрування Державного земельного кадастру забезпечується центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин.
Відповідно до ст.1 вищевказаного закону кадастровий номер земельної ділянки - індивідуальна, що не повторюється на всій території України, послідовність цифр та знаків, яка присвоюється земельній ділянці під час її державної реєстрації і зберігається за нею протягом усього часу існування.
Статею 10 та ч.6, 7, 8 ст.16 вищевказаного закону передбачено, що кадастровий номер скасовується лише у разі скасування державної реєстрації земельної ділянки. Зміна власника чи користувача земельної ділянки, зміна відомостей про неї не є підставою для скасування кадастрового номера. Скасований кадастровий номер земельної ділянки не може бути присвоєний іншій земельній ділянці. Інформація про скасовані кадастрові номери земельних ділянок зберігається у Державному земельному кадастрі постійно.
Аналогічні положення визначені п.п.29, 114 постанови Кабінету Міністрів України №1051 від 17.10.2012 року, якою затверджено Порядок ведення Державного земельного кадастру. Разом з тим в п.п.60, 61 вказаної постанови передбачено, що запис у Поземельній книзі скасовується (поновлюється) Державним кадастровим реєстратором на підставі рішення суду шляхом внесення до Державного земельного кадастру відомостей про його скасування (поновлення) із зазначенням дати та підстави для скасування (поновлення), посади, прізвища та ініциалів Державного кадастрового реєстратора, який скасував (поновив) запис, та формування з використанням програмного забезпечення Державного земельного кадастру нових аркушів Поземельної книги.
Усупереч вимогампостанови Кабінету Міністрів України «Про затвердження Порядку розроблення проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок» від 26 травня 2004 року №677 спірні земельні ділянки ОСОБА_2 були відведені без належним чином розробленого, погодженого та затвердженого у встановленому порядку проекту відведення щодо зміни цільового призначення земельних ділянок.
Про вказані порушення свідчить і відсутність розрахованих, затверджених та сплачених в установленому законом порядку витрат лісогосподарського виробництва відповідно до вимогст.207 ЗК Українита постанови Кабінету Міністрів України «Про розміри та Порядок визначення втрат сільськогосподарського і лісогосподарського виробництва, які підлягають відшкодуванню» від 17 грудня 1997 року №1279.
Крім того, в порушення вимогст.186 ЗК України, проект відведення спірних земельних ділянок у користування ОСОБА_2 затверджено за відсутності відповідного погодження органів лісового господарства, тобто ДП «Жовтневе лісове господарство».
У відповідності з вимогами ст.61 ЦПК України вирок у кримінальній справі, що набрав законної сили, постанова суду у справі про адміністративне правопорушення, обов"язкові для суду, що розглядає справу про цивільно-правові наслідки дій особи, стосовно якої ухвалено вирок або постанову суду, з питань, чи мали місце ці дії та чи вчинені вони цією особою.
Вироком Харківського районного суду Харківської області від 07 березня 2013 року ОСОБА_3, який станом на 26 червня 2009 року був головою Височанської селищної ради Харківського району Харківської області, був визнаний винним за перевищення своїх владних повноважень при передачі у власність земельних ділянок у с.Високий Харківського району Харківської області та йому було призначено покарання за ст.ст.365 ч.3, 366 ч.2, 70, 75 КК України у вигляді п"яти років позбавлення волі з позбавленням права обіймати посади, пов"язані з виконанням організаційно-розпорядчих та адміністративно-господарчих функцій на три роки та з іспитовим строком на три роки (а.с.20-21).
Отже, видане рішення Височанською селищною ради XX cесії V скликання від «26» червня 2009 року, суперечить чинному законодавству України і відповідно підлягає скасуванню.
Частиною 1статті 88 ЦПК Українистороні, на користь якої ухвалено судове рішення, суд присуджує з другої сторони понесені нею і документально підтверджені судові витрати.
При зверненні до суду позивачем був сплачений судовий збір у розмірі 2756 грн. Оскільки позов був задоволений у повному обсязі, суд вважає можливим стягнути з відповідачів на користь позивача судовий збір у розмірі 1378 грн., з кожного.
На підставі вищевикладеного, керуючись ст.ст.5, 6, 8, 10, 60, 212-215, 218, 224-229 ЦПК України, суд, -
ВИРІШИВ:
Позов прокуратури Харківської області в інтересах держави в особі Державної агенції лісових ресурсів України, Державного підприємства "Жовтневе лісове господарство" до Височанської селищної ради Харківського району Харківської області, ОСОБА_2, третя особа - Державна служба України з питань геодезії, картографії та кадастру про визнання незаконним та скасування рішення селищної ради та державної реєстрації земельної ділянки задовольнити в повному обсязі.
Визнати незаконним та скасувати рішення XX cесії V скликання Височанської селищної ради від «26» червня 2009 року «Про надання гр. ОСОБА_2 дозволу на розробку проекту відведення земельної ділянки в сел.Високий по вул.Академіка Сергєєва №8 Харківського району Харківської області для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель та споруд».
Скасувати державну реєстрацію земельної ділянки №8 по вулиці Академіка Сергєєва у с.Високий Харківського району Харківської області шляхом скасування кадастрового номеру 6325156700:00:018:0080.
Стягнути з Височанської селищної ради Харківського району Харківської області (код ЄДРПОУ 04396503) на користь прокуратури Харківської області (прокуратура Харківської області, код 02910108, банк отримувач: Державна казначейська служба України м.Київ, код 820172, рахунок 35212041007171, код класифікації видатків бюджету -2800) судовий збір у розмірі 1378 (одна тисяча триста сімдесят вісім) грн.
Стягнути з ОСОБА_2 (ІПН не відомий) на користь прокуратури Харківської області (прокуратура Харківської області, код 02910108, банк отримувач: Державна казначейська служба України м.Київ, код 820172, рахунок 35212041007171, код класифікації видатків бюджету -2800) судовий збір у розмірі 1378 (одна тисяча триста сімдесят вісім) грн.
Заочне рішення може бути переглянуте судом, який його постановив, за письмовою заявою відповідача, яка подається у письмовій формі протягом десяти днів зі дня отримання копії рішення.
Рішення може бути оскаржено сторонами повністю або частково до апеляційного суду Харківської області через Харківський районний суд Харківської області.
Апеляційна скарга подається у письмовій формі протягом десяти днів зі дня проголошення рішення.
Особи, які беруть участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів зі дня отримання копії рішення.
Суддя Н.Л.Панас