Справа №: 452/1878/16-а
П О С Т А Н О В А
Іменем України
04 серпня 2016 року м.Самбір
Самбірський міськрайонний суд Львівської області
у складі: головуючого судді Казана І.С.
при секретарі Топорович В.В.,
із участю: позивача ОСОБА_1,
представника відповідача Пенюка А.С.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у залі суду в місті Самборі Львівської області адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Самбірського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Львівської області про визнання дій неправомірними та зобов'язання до вчинення дій, -
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 звернувся до суду із зазначеним позовом на дії Самбірського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Львівської області по відмові у проведенні перерахунку пенсії та у відновленні виплати пенсії. Під час судового розгляду зменшив позовну вимогу, оскільки наказом Прокурора Львівської області №1607к від 25.07.16 року є звільненим з органів прокуратури. В обґрунтування власної позиції позивач посилається на те, що з 11.07.1996 року по вказаний час працював в органах прокуратури Львівської області. Упродовж цього періоду обіймав ряд прокурорсько-слідчих посад, у тому числі з 16.01.2016 року ОСОБА_1 працював начальником відділу нагляду за додержанням законів органами, які ведуть боротьбу з організованою злочинністю управління нагляду у кримінальному провадженні прокуратури Львівської області. З 15.04.2013 року позивач перебував на обліку в Самбірському об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України Львівської області, як одержувач пенсії за вислугу років відповідно до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» в редакції чинній на час призначення пенсії. Пенсія призначена на умовах ч. 1 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» у розмірі 80% від суми місячної заробітної плати. Із 01.04.2015 року відповідачем виплату вказаної пенсії ОСОБА_1 було припинено. З огляду на це 13.07.2016 року позивач звернувся із заявою до відповідача про проведення перерахунку призначеної йому пенсії на підставі довідки прокуратури Львівської області про заробітну плату від 08.07.2016 №18/1156 з розрахунку 80%, а також щодо відновлення її виплати відповідно до Закону України «Про прокуратуру». Листом від 20.07.2016р. №5115/03-27 Самбірським об'єднаним управлінням Пенсійного фонду України Львівської області повідомлено про рішення про відмову у проведенні перерахунку пенсії та у відновленні її виплати за відсутністю, на думку відповідача, підстав для цього, з покликанням на Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 №213-УІІІ та Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 24.12.2015 №911, яким внесено зміни до ст. 86 Закону України «Про прокуратуру». Позивач вважає такі дії УПФ протиправними та такими, що порушують його конституційні права, оскільки суперечать вимогам ст. ст. 19, 22, 46, 58, 64 Конституції України, ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» із змінами, внесеними згідно із Законом України від 05.10.1995р. №358/95-ВР у редакції Закону України від 12.07.2001р. №2663-111, що діяла станом на квітень 2013 року, та змісту Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 №213-УІІІ.
У судовому засіданні позивач ОСОБА_1 позовні вимоги підтримав та посилався на обставини, зазначені у звернені до суду; просив позов задовольнити, відповідно, визнати неправомірними дії відповідача стосовно відмови в перерахунку пенсійного забезпечення відповідно до довідки прокуратури Львівської області про заробітну плату від 08.07.2016р. №18/1156 з розрахунку 80 відсотків, а також зобов'язати за судовим рішенням відповідача здійснити перерахунок виплати раніше призначеної за вислугою років пенсії відповідно до Закону України «Про прокуратуру» у чинній редакції на момент призначення пенсії та провести перерахунок пенсійного забезпечення за вислугу років згідно з даними довідки прокуратури Львівської області від 08.07.2016р. №18/1156 про заробітну плату.
Представник відповідача Пенюк А.С. позову не визнав та опирався на обставини, що містяться у письмовому запереченні на адміністративний позов; по суті пояснень наполягав відмовити ОСОБА_1 в задоволенні позову в повному обсязі.
Заслухавши пояснення учасників процесу, дослідивши зібрані по справі докази у їх сукупності, з'ясувавши дійсні обставини справи, права та обов'язки сторін, суд приходить до висновку, що позов слід задовольнити з наступних підстав:
Судом встановлено, що ОСОБА_1 із 15.04.2013 року перебуває на обліку в Самбірському об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України Львівської області як одержувач пенсії за вислугу років, призначену відповідно до вимог ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру».
Як убачається із матеріалів справи, позивач 13.07.2016 року звернувся до відповідача із заявою про перерахунок пенсії відповідно до Закону України «Про прокуратуру» у зв'язку із підвищенням посадового окладу згідно постанови Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 року №1013 та довідкою №18/1156, виданою прокуратурою Львівської області 08.07.2016 року.
Листом управління Самбірського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Львівської області від 20.07.2016 року №5115/03-27 ОСОБА_1 відмовлено у перерахунку пенсії з мотивів того, що відсутні законні підстави для поновлення виплати пенсії та проведення перерахунку пенсії згідно чинного законодавства.
Для перерахунку пенсії позивач надав відповідачеві довідку №18/1156 від 08.07.2016 року, з якої вбачається, що ОСОБА_1 працював в прокуратурі Львівської області на посаді начальника відділу та зазначено розмір його заробітної плати.
Відповідно до змін у Законі України «Про прокуратуру», які набрали законної сили з 01.04.2015, тимчасово у період з 1 квітня по 31 грудня 2015 року особам, на яких поширюється дія цього закону (крім інвалідів І та II груп, інвалідів війни III групи та учасників бойових дій, осіб на яких поширюється дія п. 1 ст. 10 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту») у період роботи на посадах, що дають право на призначення щомісячного довічного грошового утримання або право на призначення пенсії у порядку та на умовах, передбачених Законами України «Про статус народного депутата», «Про державну службу», «Про прокуратуру», «Про судоустрій та статус суддів», пенсії призначені відповідно до цієї статті, не виплачуються. Після звільнення із роботи, виплата раніше призначеної пенсії відповідно до цього Закону поновлюється.
Згідно з п. 2 розділу III Закону №213-УІП порядок виплати пенсії працюючим пенсіонерам, встановленим цим Законом, поширюється на пенсіонерів незалежно від часу призначення пенсії.
Відповідно до п. 5 розділу III «Прикінцеві положення» Закону №213-УШ, у разі неприйняття до 01.06.2015 закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних на загальних підставах, з цього числа скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення, зокрема осіб, яким пенсії призначаються відповідно до Закону України «Про прокуратуру». До 01.06.2015 такий Закон прийнятий не був, а відтак втратили чинність норми законів, якими було передбачено право певного кола осіб, зокрема працівників прокуратури, на призначення так званих спеціальних пенсій.
Як установлено у судовому засіданні, пенсія ОСОБА_1 призначалась та виплачувалась на підставі ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» із змінами, внесеними згідно із Законом України від 05.10.1995 №358/95-ВР, у редакції Закону України від 12.07.2001 року №2663-111, що діяла станом на квітень 2013 року, тому до ОСОБА_1 не мають застосовуватись положення Закону України №911-УІІІ від 24.12.2015 року та вимоги ст. 86 Закону України «Про прокуратуру», оскільки дія закону не має зворотної сили у часі.
Згідно ч. 1 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» із змінами, внесеними згідно із Законом України від 05.10.1995 №358/95-ВР у редакції Закону України від 12.07.2001 №2663-111, що діяла станом на квітень 2013 року, тобто на час призначення ОСОБА_1 пенсії, прокурори і слідчі зі стажем роботи не менше 20 років, у тому числі зі стажем роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 10 років, мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку. Пенсія призначається в розмірі 80 відсотків від суми місячної (чинної) заробітної плати, до котрої включаються всі види оплати праці, на які нараховуються страхові внески, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії.
Законом України №76-УШ від 28.12.2014 про внесення змін до Закону України «Про прокуратуру» було внесено зміни до ст. 50-1 ЗУ «Про прокуратуру», якою встановлено, що пенсія прокурорам і слідчим призначається у розмірі 60 відсотків від суми місячної заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 01.01.2011- страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування. У відповідності до ч. 13 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» (із змінами, внесеними згідно із Законом України від 05.10.1995 №358/95-ВР, у редакції Закону України від 12.07.2001 №2663-111, що діяла станом на квітень 2013 року) обчислення (перерахунок) пенсій проводиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення з призначенням або перерахунком.
Тому суд погоджується із позицією позивача, що внесені зміни до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» щодо розміру пенсії у відсотках стосуються порядку призначення пенсії прокурорам і слідчим у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії, які є різними за змістом і механізмом їх проведення. При перерахунку пенсії працівникам прокуратури мала б застосовуватись норма, яка визначає розмір пенсії у відсотках без обмеження її граничного розміру, що діяла на момент призначення пенсії. А тому внесені Законом №76-УІП від 28.12.2014 зміни до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» (із змінами, внесеними згідно із Законом України від 05.10.1995 №358/95-ВР у редакції Закону України від 12.07.2001 №2663-111, що діяла станом на квітень 2013 року) щодо розміру пенсії у відсотках стосуються порядку призначення пенсії прокурорам і слідчим у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії.
За змістом ст. 22 Конституції України відомо, що конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані; при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод. Однаково регламентовано цією нормою Основного Закону і ст. 64, що право на пенсійне забезпечення відповідних категорій громадян, встановлене законами України (в тому числі і Законом України «Про прокуратуру») є таким, що не підлягає звуженню та обмеженню. Звуження та обмеження змісту й обсягу вказаних прав шляхом прийняття нових законів або внесення змін до чинних законів відповідно до ст. 22 Конституції України, не допускається.
Разом тим суд погоджується із твердженням позивача у своєму зверненні про висловлене у рішеннях Конституційного Суду України питання розуміння сутності соціальних гарантій працівників правоохоронних органів, зокрема, працівників прокуратури, що зміст та обсяг досягнутих ними соціальних гарантій не може бути звужено шляхом внесення змін до законодавства.
Згідно зі ст. 58 Конституції України, закони та інші нормативні акти не мають зворотної сили в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи. За таких обставин, застосоване щодо ОСОБА_1 відповідачем положення п. 5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015р. за №213-УІІІ, погіршує його права, а тому суперечить Конституції України.
Відповідно до ч. 1 ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
У відповідності до ч. 2 ст. 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Ураховуючи вищенаведені норми законів у сукупності з позиціями сторін в адміністративному позові, - що відмова Самбірського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Львівської області стосовно відмови ОСОБА_1 в перерахунку пенсійного забезпечення відповідно до довідки прокуратури Львівської області про заробітну плату від 08.07.2016р. №18/1156 з розрахунку 80 відсотків є помилковою і всупереч діючому законодавству, що цього не спростовано представником відповідача; аналізуючи достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності, пояснення осіб, які брали участь у справі, суд приходить до висновку, що адміністративний позов підлягає задоволенню і слід визнати неправомірними дії відповідача та зобов'язати перерахувати позивачу пенсійне забезпечення; відповідно до ч. 5 ст. 124 Конституції України, що судові рішення є обов'язковими до виконання на всій території України та згідно зі ст. 129 ч. 3 п. 9 Конституції України основною засадою судочинства є обов'язковість рішень суду.
Судові витрати в адміністративному спорі підлягають розподілу відповідно до вимог ст. 94 КАС України.
Керуючись ст. ст. 7, 8, 70, 86, 159, 161- 163 КАС України, суд
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов ОСОБА_1 задовольнити.
Визнати неправомірними дії Самбірського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Львівської області стосовно відмови ОСОБА_1 в перерахунку пенсійного забезпечення відповідно до довідки прокуратури Львівської області про заробітну плату від 08.07.2016р. №18/1156 з розрахунку 80 відсотків.
Зобов'язати Самбірське об'єднане управління Пенсійного фонду України Львівської області перерахувати ОСОБА_1 із 01.06.2015 року виплату раніше призначеної за вислугою років пенсії відповідно до Закону України «Про прокуратуру» у чинній редакції на момент призначення пенсії та провести перерахунок пенсійного забезпечення за вислугу років згідно з даними довідки прокуратури Львівської області від 08.07.2016р. №18/1156 про заробітну плату, - відповідно до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» (із змінами, внесеними згідно із законом України від 05.10.1995 №358/95-ВР, у редакції Закону України від 12.07.2001р. №2663-111, що діяла станом на квітень 2013 року), - з розрахунку 80 відсотків від середнього заробітку в розмірі 18952,51грн. із 01.01.2016р. без обмеження суми пенсійної виплати.
Стягнути із рахунку бюджетних асигнувань Самбірського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Львівської області у користь ОСОБА_1 551,2(п'ятсот п'ятдесят одну гривню 20коп.) понесених документально підтверджених судових витрат.
На постанову може бути подано апеляційну скаргу до адміністративного суду апеляційної інстанції через місцевий суд протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Суддя