Справа № 461/4518/16-а
П О С Т А Н О В А
Іменем України
05.08.2016 року
Галицький районний суд м. Львова
в складі:
головуючого судді Радченка В.Є.,
при секретарі Домашовець М.Ф.,
з участю:
позивача ОСОБА_1 ,
представниці позивача ОСОБА_2,
представниці відповідача Прокуда Н.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Львові справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в Жовківському районі Львівської області про зобов'язання здійснити нарахування та виплату грошової допомоги -
В С Т А Н О В И В:
11.07.2016 року ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом до управління Пенсійного фонду України в Жовківському районі Львівської області про зобов'язання здійснити нарахування та виплату грошової допомоги. Свої вимоги мотивує тим, що в квітні 2016 року відповідачем йому призначена пенсія за віком. Однак, крім призначеної пенсії він має право на отримання грошової допомоги у розмірі 10 місячних пенсій, оскільки станом на момент призначення пенсії мав спеціальний медичний страховий стаж понад 35 років.
Така грошова допомога позивачеві виплачена не була у зв'язку з тим, що нарахований відповідачем спеціальний медичний стаж складає 34 роки 6 місяців та 19 днів. При цьому, до стажу не був включений період навчання ОСОБА_1 в клінічній ординатурі у Львівському НДІ педіатрії, акушерства та спадкової патології з 01.09.1983 року по 02.09.1985 року.
Позивач вважає такі дії управління ПФУ неправомірними та просить суд зобов'язати відповідача здійснити нарахування та виплату грошової допомоги в розмірі десяти місячних пенсій за віком станом на день призначення пенсії.
В судовому засіданні позивач та його представник позовні вимоги підтримали у повному обсязі та просили задовольнити адміністративний позов.
Представник відповідача проти задоволення позову заперечувала. У письмовому запереченні в. о. начальника управління ПФУ в Жовківському районі Львівської області зазначено, що пенсія за віком призначена ОСОБА_1 10.04.2016 року. Порядок обчислення страхового стажу, що дає право на призначення грошової допомоги та її виплати врегульований постановою КМУ № 1191 від 23.11.2011 року. Відповідно до цієї постанови стаж роботи для обчислення страхового стажу здійснюється на підставі переліку посад лікарів (постанова КМУ № 909 від 04.11.1993 року). Відтак, стаж роботи позивача на посадах, передбачених переліком складає 34 р. 06 міс. 19 днів. При цьому, на думку представника управління ПФУ, період навчання ОСОБА_1 в клінічній ординатурі не може бути зарахований до стажу необхідного для виплати грошової допомоги, оскільки такі посади постановою КМУ № 909 від 04.11.1993 року не передбачені.
Вислухавши думку сторін, дослідивши матеріали справи, суд встановив наступне.
Відповідно до протоколу № 570 від 18.05.2016 року ОСОБА_1 управлінням ПФУ в Жовківському районі Львівської області призначено пенсію за віком з 10.04.2016 року за спеціальним страховим стажем працівника охорони здоров'я 34 роки 6 місяців та 19 днів.
В подальшому, позивач звернувся до відповідача із заявою щодо виплати грошової допомоги відповідно до пункту 7-1 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Проте, листом від 17.06.2016 року № 553/Л-20 ГУПФУ у Львівській області йому було відмовлено у виплаті допомоги, оскільки страховий стаж у закладах охорони здоров'я, робота на яких дає право на призначення пенсії за вислугу років відповідно до пункту «е» статті 55 Закону України «Про пенсійне забезпечення», станом на 01.04.2016 становить 34 роки 06 місяців 19 днів, а не 35 років, як цього вимагає законодавство.
Відповідно до п. «е» ст. 55 Закону України «Про пенсійне забезпечення» право на пенсію за вислугу років мають працівники освіти, охорони здоров'я та соціального забезпечення при наявності спеціального стажу роботи від 25 до 30 років за переліком, що затверджується у порядку, який визначається Кабінетом Міністрів України, незалежно від віку.
Перелік закладів і установ освіти, охорони здоров'я та соціального захисту і посад, робота на яких дає право на пенсію за вислугу років, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 04.11.1993 року № 909.
До цього періоду на території України та Української РСР діяв порядок, передбачений постановою Ради Міністрів СРСР № 1397 від 17.12.1959 року «Про пенсії за вислугу років працівникам освіти, охорони здоров'я та сільського господарства». Відповідно до пп. «ж» п. 1 Положення про порядок обчислення стажу для призначення пенсій - до стажу роботи медичних працівників включається час навчання з підвищення кваліфікації по спеціальності.
Згідно з довідкою державної установи «Інститут спадкової патології НАМН України» від 07.04.2016 року № 110, ОСОБА_1 в період з 01.09.1983 року по 02.09.1985 року навчався в клінічній ординатурі на посаді лікаря-ординатора акушерського відділення.
Відповідно до п. 5 ч. 3 ст. 61 Закону України «Про вищу освіту», клінічний ординатор - це особа, яка має ступінь магістра медичного спрямування та кваліфікацію лікаря певної спеціальності відповідно до переліку лікарських спеціальностей і навчається з метою поглиблення професійних знань, підвищення рівня компетентності лікаря-спеціаліста.
Згідно із пунктом «д» ст. 56 Закону України «Про пенсійне забезпечення» до стажу роботи зараховується навчання у вищих і середніх спеціальних навчальних закладах, в училищах і на курсах з підготовки кадрів, підвищенню кваліфікації та перекваліфікації, в аспірантурі, докторантурі і клінічній ординатурі.
Відповідно до п. 7-1 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» особам, які на день досягнення пенсійного віку, передбаченого статтею 26 цього Закону, працювали в закладах та установах державної або комунальної форми власності на посадах, робота на яких дає право на призначення пенсії за вислугу років відповідно до пунктів "е"-"ж" статті 55 Закону України «Про пенсійне забезпечення», і мають страховий стаж (для чоловіків - 35 років, для жінок - 30 років) на таких посадах, а також якщо вони до цього не отримували будь-яку пенсію, при призначенні пенсії за віком виплачується грошова допомога, яка не підлягає оподаткуванню, у розмірі їх десяти місячних пенсій станом на день її призначення.
Згідно з Положенням про клінічну ординатуру (затверджене наказом МОЗ України від 29.01.1998 року N 12) клінічна ординатура є вищою формою підвищення кваліфікації лікарів-спеціалістів з певного фаху у вищих медичних закладах освіти III-IV рівнів акредитації, закладах післядипломної освіти (надалі - вищі заклади освіти) та клінічних науково-дослідних інститутах, центрах (надалі - наукові установи).
Основним завданням клінічної ординатури є поглиблення професійних знань, підвищення рівнів умінь та навичок лікаря-спеціаліста за його лікарським фахом з метою підготовки висококваліфікованого лікаря для самостійної роботи в закладах охорони здоров'я.
В свою чергу, відмовляючи позивачеві у виплаті одноразової грошової допомоги у розмірі десяти місячних пенсій станом на день призначення пенсії, передбаченої п. 7-1 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», управління ПФУ виходило з того, що підтверджений страховий стаж позивача на посадах в установах охорони здоров'я складає 34 роки 06 місяців 19 днів, оскільки стаж навчання позивача в ординатурі не був зарахований як стаж, який дає право на пенсію за вислугу років.
Виплата одноразової грошової допомоги при виході на пенсію є заохоченням особи, яка 35 років /для чоловіка/ відпрацювала в закладах охорони здоров'я.
З урахуванням викладеного, беручи до уваги, що період навчання позивача в клінічній ординатурі з 01.09.1983 року по 02.09.1985 року на підставі чинного на той момент законодавства мав бути включений до стажу роботи медичних працівників, суд вважає, що адміністративний позов ОСОБА_1 підлягає задоволенню.
Відтак, стаж навчання в клінічній ординатурі ОСОБА_1 становить 1 рік 1 день. Загальний стаж роботи ОСОБА_1 на посадах медичних працівників в закладах охорони здоров'я складає 35 років 06 місяців та 20 днів, що відповідає вимогам п. 7-1 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
У зв'язку із задоволенням позову, відповідно до вимог ст. 94 КАС України, з відповідача на користь державного бюджету судовий збір у розмірі, встановленому ст. 4 Закону України «Про судовий збір».
Керуючись ст.ст. 158-162 КАС України, суд -
П О С Т А Н О В И В:
Задовольнити позовні вимоги ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в Жовківському районі Львівської області про зобов'язання здійснити нарахування та виплату грошової допомоги.
Зобов'язати управління Пенсійного фонду України в Жовківському районі Львівської області здійснити ОСОБА_1 нарахування та виплату грошової допомоги в розмірі десяти місячних пенсій станом на день її призначення.
Стягнути з державного бюджету на користь ОСОБА_1 витрати на оплату судового збору в розмірі 551,20 грн.
Постанова може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду через Галицький районний суд м. Львова. Апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня її проголошення. В разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя: Радченко В.Є.