Баранівський районний суд Житомирської області
Справа № 285/733/16-а
Провадження № 2-а/273/25/16
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
(повна)
02 серпня 2016 року Баранівський районний суд Житомирської області в складі: головуючого - судді Васильчук О. В. , секретаря судових засідань ОСОБА_1, розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Баранівка справу за позовом ОСОБА_2 до Новоград- Волинського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання дій відповідача протиправними та зобов'язання продовжувати здійснювати нарахування та виплату пенсії по інвалідності на призначений строк, починаючи з дати її призупинення , -
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_2 звернулася до суду із адміністративним позовом до Новоград-Волинського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області, просила визнати протиправними дії Новоград-Волинського об'єднаного управління ПФУ в Житомирській області щодо призупинення її пенсії по 3 групі інвалідності та зобов'язати Новоград-Волинське об'єднане управління ПФУ в Житомирської області продовжувати здійснювати нарахування та виплату їй пенсії по 3 групі інвалідності на призначений строк, починаючи з 01.04.2015 року, визнати поважними причини пропуску строку для звернення із вказаним адміністративним позовом стосовно вимоги, яка стосується ЗУ від 02.03.2015 року № 2-13 VII «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення», а також стягнути з відповідача сплачений нею судовий збір.
В обґрунтування своїх позовних вимог зазначила, що їй призначена пенсія по інвалідності внаслідок загального захворювання 3 групи. Починаючи з 01.04.2015 року виплата даної пенсії їй призупинено у зв'язку з набранням чинності ЗУ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення" від 02.03.2015 № 213-VII. З 01.01.2016 року їй пенсія по інвалідності знову не виплачується. У відповідь на її звернення, відповідач направив лист, де вказав , що пенсія по інвалідності 3 групи внаслідок загального захворювання їй не виплачується в зв'язку із прийняттям ЗУ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 24.12.2015 року № 911. Вищевказані дії відповідача вважає протиправними та такими, що не відповідають вимогам Конституції України та чинного законодавства, оскільки вона хоча і працює на державній службі, але отримувана нею пенсія призначена не спеціальним законом, в силу чого до неї не можуть бути застосовані норми абзацу 2 та абзацу 3 ч. 1 ст. 47 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» № 1058-IV, зміни до якого стосуються не просто осіб, які займають певні посади, а стосуються осіб, які, перебуваючи на таких посадах, набувають права на пенсію згідно спеціальних Законів. Обставини перебування особи на посаді державного службовця - не є єдиною умовою для призначення пенсії або щомісячного довічного грошового утримання у порядку та на умовах, передбачених ЗУ «Про державну службу», а відтак, саме по собі перебування особи на посаді державного службовця - не може автоматично наділяти таку особу правом на призначення їй пенсії або щомісячного довічного грошового утримання.
В судове засідання позивач ОСОБА_2, не явилася, надіслала заяву в якій просила розглядати дану справу без її участі, адміністративний позов підтримує в повному обсязі.
В судове засідання представник відповідача не явився, надіслав клопотання про розляд справи без участі представника Управління, проти позову заперечує в повному обсязі.
Дослідивши матеріали справи суд прийшов до висновку, що даний позов підлягає частковому задоволенню із слідуючих підстав.
Судом встановлено, що з 15.11.2013 року позивачу призначена пенсія як інваліду 3 групи внаслідок загального захворювання відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (1058- ІV), що підтверджується копією протоколу 1000039 від 15.11.2013 року (а.с.69).
Згідно копії трудової книжки, позивач ОСОБА_2 після призначення пенсії продовжувалп працювати судовим розпорядником, а з 21.11. 2014 року працює на посаді секретаря Новоград-Волинського міськрайсуду Житомирської області (а.с. 11-14), яка віднесена до посад державного службовця.
Відповідно до копії листа - повідомлення від 17.03.2015 року, позивачка була повідомлена, що пенсія по спеціальним законам припиняється з 01.04.2015 року працюючим (а.с.73).
Відмовляючи в позові в частині, а саме: призупинення відповідачем пенсій з 01.04.2015 року по 01.06.2015 року суд виходив із слідуючого.
З 1 квітня 2015 року набрав чинності ОСОБА_3 № 213- VІІІ « Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» (надалі- Закон № 213- VІІІ), яким внесено зміни до ст.47 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування « (надалі Законо 1058-ІV), та визначено, що тимчасово у період з 1 квітня 2015 року по 31 грудня 2015 року, у період роботи особи на посадах, які дають право на призначення пенсії або довічного грошового утримання у порядку та на умовах, передбачених законами від 17 листопада 1992 року № 2790-XІІ « Про статус народного депутата України», «Про державну службу,( надалі ОСОБА_3 № 889-VІІ), «Про від прокуратуру», «Про судоустрій і статус суддів», пенсії призначені відповідно до Закону № 1058-ІV не виплачуються.
Задовільняючи позов в частині визнання дій відповідача протиправними за період призупинення виплати пенсії з 01.06.2015 року по 11 вересня 2015 року, суд виходив із слідуючого:
Пунктом 5 Прикінцевих положень Закону № 213- VІІІ передбачено, що у разі неприйняття до 1 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 1 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії, щомісячне грошове утримання призначаються відповідно до вищезазначених законів.
ОСОБА_3 №213- VІІІ не скасовано, його положення не визнано неконституційним, а до 1 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, прийнято не було, то, відповідно, з вказаної дати скасовано норми пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії (довічне грошове утримання) призначаються, зокрема, відповідно до Закону № 889- VІІ. Таким чином з 1 червня 2015 року посада на якій працює позивачка ОСОБА_2 не дає права на призначення пенсії в порядку та на умовах, передбачених Законом України «Про державну службу».ОСОБА_3 з 1 червня 2015 року встратили свою чинність правові підстави тимчасового припинення виплати позивачу пенсії, тому відмова відповідача у виплаті за вказаний період призначеної позивачу пенсії відповідно до Закону № 1058- ІV є протиправною.
Залишаючи позов без розгляду за період з 12 вересня 2015 року по 31 грудня 2015 рок, суд виходив із слідуючих норм КАС України.
Згідно з ч.2 ст.99 КАС України для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна було дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Відповідно до ч.1 ст.100 КАС України адміністративний позов, поданий після закінчення строків, установлених законом, залишається без розгляду, якщо суд на підставі позовної заяви та доданих до неї матеріалів не знайде для визначення причин пропуску строку звернення до адміністративного суду поважними, про що постановляється ухвала.
Крім того, дані спірні правовідносини виникли з приводу виплати пенсії, яка за своєю правовою природою не є одноразовою виплатою, а носить щомісячний та безтроковий характер. З матеріалів справи видно, що позивачку відповідач повідомляв письмово про припинення виплати пенсії ще 17.03.2015 року (а.с. 73).
Враховуючи, що позовну заяву до суду було подано 11 березня 2016 року, суд приходить до висновку про пропущення позивачем строку звернення до суду за захистом свого права. Період хвороби позивачки з 14 вересня по 30 вересня 2015 року, є незначним і не впливає на загальний строк звернення до суду з позовом, оскільки про припинення виплат пенсії позивач дізналася у відповідному місяці, а саме: у квітні 2015 року. Тому вимоги за період отримання пенсії з 01.06.2015 року по 11 вересня 2015 року з урахування приписів ст.100 КАС України, в цій частині слід залишити без розгляду.
Відмовляючи в задоволенні позову про відновлення нарахування та виплату ОСОБА_2, пенсії призначеної відповідно до Закону №1058- ІV, з 01.01.2016 року, суд виходив із слідуючого.
З 1 січня 2016 року набув чинності ОСОБА_3 України « Про внесення змін до деяких законодавчих актів України», № 911- VІІІ від 24 грудня 2015 року, відповідно до якого були внесені зміни, якими з 1 січня 2016 року встановлено, що тимчасово, у період з 1 січня 2016 року по 31 грудня 2016 року особам( крім інвалідів 1 та 2 групи, інвалідів війни 3 групи та учасників бойових дій, осіб,на яких поширюється дія пункту 1 ст.10 Закону України « Про статус ветеренів війни, гарантії їх соціального захисту», які працюють на посадах та на умовах, передбачених законами України «Про державну службу», «Про прокуратуру», «Про судоустрій і статус суддів», призначені пенсії, щомісячне довічне грошове утримання не виплачується.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 158-167 КАС України, Законом України
«Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 року № 213 -V-ІІІ, Законом України «Про державну службу», Законом України « Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» - суд
П О С Т А Н О В И В:
Позовну заяву ОСОБА_2 до Новоград-Волинського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання дій відповідача протиправними та зобов'язання продовжувати здійснювати нарахування та виплату пенсії по інвалідності на призначений строк, починаючи з дати її призупинення задовольнити частково.
Визнати протиправними дії Новоград-Волинського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області щодо призупинення ОСОБА_2 пенсії по 3 групі інвалідності призначену відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" за період з 12 вересня 2015 року по 31 грудня 2015 року.
Зобов'язати Новоград-Волинського об'єднане управління Пенсійного фонду України в Житомирській області відновити нарахування та виплату пенсії ОСОБА_2 за період з 12 вересня 2015 року по 31 грудня 2015 року.
Позовні вимоги за період з 01 червня 2015 року по 11 вересня 2015 року залишити без розгляду.
В решті позовних вимог відмовити за безпідставністю.
Стягнути на користь ОСОБА_2 сплачений судовий збір за подання позову у розмірі 275 (двісті сімдесят п'ять) грн. 60 коп. за рахунок бюджетних асигнуваньГоловного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області.
Апеляційна скарга на постанову суду може бути подана до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Баранівський районний суд Житомирської області протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Суддя: ОСОБА_5