ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
У Х В А Л А
про залишення позовної заяви без розгляду
"09" серпня 2016 р. Справа № 809/921/16
м. Івано-Франківськ
Івано-Франківський окружний адміністративний суд в складі
судді Могили А.Б.,
за участі:
секретаря судового засідання Ілів Н.І.
позивача ОСОБА_1
представника позивача ОСОБА_2,
представника відповідача Карабин М.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду клопотання представника відповідача про залишення позовної заяви без розгляду в адміністративній справі за позовом
ОСОБА_1 до Державної податкової інспекції у м. Івано-Франківську Головного управління ДФС в Івано-Франківській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення №50079-17 від 09.09.2015, -
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернувся в суд із адміністративним позовом до Державної податкової інспекції у м. Івано-Франківську Головного управління ДФС в Івано-Франківській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення №50079-17 від 09.09.2015.
Позов мотивовано тим, що Державною податковою інспекцією у м. Івано-Франківську Головного управління ДФС в Івано-Франківській області в супереч чинному законодавству прийнято податкове повідомлення-рішення №50079-17 від 09.09.2015, яким визначено ОСОБА_1 суму грошового зобов'язання за платежем транспортний податок з фізичних осіб в сумі 25000 грн.
Представником відповідача подано клопотання про залишення позовної заяви без розгляду внаслідок пропуску позивачем строків звернення до суду з даним позовом.
Клопотання мотивоване тим, що ОСОБА_1 скористався своїм правом і 12.10.2015 подав скаргу на спірне податкове повідомлення - рішення в порядку адміністративного оскарження. За результатами розгляду скарги відповідачем 23.10.2015 прийнято рішення №1602/10/09-19-10-01-14, яке надіслано позивачу та 24.11.2015 повернулося із відміткою поштового зв'язку «за закінченням терміну зберігання». До даних правовідносин застосовується місячний строк звернення до суду, а тому позивачем податкове повідомлення-рішення могло бути оскаржене до 24.12.2015. Просила залишити позовну заяву без розгляду.
Позивач та представник позивача в судовому засіданні заперечили проти вказаного клопотання. Вказали, що про рішення Головного управління ДФС в Івано-Франківській області від 23.10.2015 за результатами розгляду скарги на податкове повідомлення - рішення позивач дізнався нещодавно. Як наслідок позивач не мав змоги раніше оскаржити податкове повідомлення рішення №50079-17 від 09.09.2015. Отже, подання позову в липні 2016 року, не свідчить про пропущення позивачем строків звернення до суду.
Заслухавши думку позивача та його представника, пояснення представника відповідача, вивчивши матеріали справи, суд зазначає наступне.
Відповідно до частин 1 статті 99 Кодексу адміністративного судочинства України адміністративний позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.
Пунктом 56.18 статті 56 Податкового кодексу України встановлено, що з урахуванням строків давності, визначених статтею 102 цього Кодексу, платник податків має право оскаржити в суді податкове повідомлення-рішення або інше рішення контролюючого органу у будь-який момент після отримання такого рішення. Процедура адміністративного оскарження вважається досудовим порядком вирішення спору.
Статтею 102 Податкового кодексу України визначено строк, протягом якого контролюючий орган вправі самостійно визначити суму грошового зобов'язання платника податків, який становить - не пізніше закінчення 1095 дня.
У разі коли до подання позовної заяви проводилася процедура адміністративного оскарження, платник податків має право оскаржити в суді податкове повідомлення-рішення або інше рішення контролюючого органу про нарахування грошового зобов'язання протягом місяця, що настає за днем закінчення процедури адміністративного оскарження відповідно до пункту 56.17 цієї статті (пункт 56.19 статті 56 ПК України).
Згідно з частиною 4 статті 99 Кодексу адміністративного судочинства України якщо законом передбачена можливість досудового порядку вирішення спору і позивач скористався цим порядком, то для звернення до адміністративного суду встановлюється місячний строк, який обчислюється з дня, коли позивач дізнався про рішення суб'єкта владних повноважень за результатами розгляду його скарги на рішення, дії або бездіяльність суб'єкта владних повноважень.
Судом встановлено, що відповідач податковим повідомленням - рішенням №50079-17 від 09.09.2015, визначив позивачу суму грошового зобов'язання за платежем транспортний податок з фізичних осіб в сумі 25000 грн.
Не погодившись із даним рішенням позивач оскаржив його до вищестоящого контролюючого органу. За результатами розгляду скарги, 23.10.2015 прийнято рішення №1602/10/09-19-10-01-14 про залишення без змін податкового повідомлення - рішення №50079-17 від 09.09.2015, а скарги позивача - без задоволення.
З матеріалів адміністративної справи вбачається, що рішення Головного управління ДФС в Івано-Франківській області від 23.10.2015 направлено позивачу, однак йому не вручено та повернуто відповідачу 24.11.2015 за закінченням терміну зберігання.
В пункті 58.3 статті 58 Податкового кодексу України передбачено, що податкове повідомлення - рішення вважається надісланим (врученим) платнику податків, якщо його надіслано листом з повідомленням про вручення. Податкове повідомлення-рішення вважається надісланим (врученим) фізичній особі, якщо його вручено їй особисто чи її законному представникові або надіслано на адресу за місцем проживання або останнього відомого її місцезнаходження фізичної особи з повідомленням про вручення. У такому самому порядку надсилаються податкові вимоги та рішення про результати розгляду скарг.
У разі коли пошта не може вручити платнику податків рішення про результати розгляду скарги через відсутність за місцезнаходженням посадових осіб, їх відмову прийняти рішення про результати розгляду скарги, незнаходження фактичного місця розташування (місцезнаходження) платника податків або з інших причин, рішення про результати розгляду скарги вважаються врученими платнику податків у день, зазначений поштовою службою в повідомленні про вручення із зазначенням причин невручення.
З врахуванням даної норми податкового кодексу України рішення за №1602/10/09-19-10-01-14 від 23.10.2015 вручено позивачу 24.11.2015.
З даним адміністративним позовом ОСОБА_1 звернувся до суду 27.07.2016, тобто з пропущенням строку звернення до адміністративного суду, встановленого ч.4 ст.99 Кодексу адміністративного судочинства України.
В ст. 100 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що адміністративний позов, поданий після закінчення строків, установлених законом, залишається без розгляду, якщо суд на підставі позовної заяви та доданих до неї матеріалів не знайде підстав для визнання причин пропуску строку звернення до адміністративного суду поважними, про що постановляється ухвала. Позовна заява може бути залишена без розгляду як на стадії вирішення питання про відкриття провадження в адміністративній справі без проведення судового засідання, так і в ході підготовчого провадження чи судового розгляду справи.
Підстави для поновлення позивачу строків звернення до суду відсутні.
Пунктом 9 частини 1 статті 155 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що суд своєю ухвалою залишає позовну заяву без розгляду, якщо позовну заяву подано з пропущенням встановленого законом строку звернення до адміністративного суду і суд не знайшов підстав для визнання причин пропуску строку звернення до адміністративного суду поважними.
За таких обставин, суд приходить до висновку, що позовна заява підлягає залишенню без розгляду у зв'язку з пропуском строку звернення до суду.
Керуючись ст.ст. 100, 155, 160, 165 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
УХВАЛИВ:
позовну заяву ОСОБА_1 до Державної податкової інспекції у м. Івано-Франківську Головного управління ДФС в Івано-Франківській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення №50079-17 від 09.09.2015, залишити без розгляду.
Ухвала суду може бути оскаржена в апеляційному порядку. Апеляційна скарга на ухвалу подається протягом п'яти днів з дня її проголошення.
Апеляційна скарга на ухвалу подається до Львівського апеляційного адміністративного суду через Івано-Франківський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Ухвала набирає законної сили в порядку передбаченому ст.254 Кодексу адміністративного судочинства України
Суддя /підпис/ Могила А.Б.